Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Správa o činnosti zväzu Priama akcia za rok 2019

13. február 2020

Víťazstvo v spore v reštauračnom odvetví, účasť na klimatických štrajkoch, solidarita so sekciami Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) a sociálnymi hnutiami vo Francúzsku a Čile - to bola časť našich aktivít v roku 2019. Venovali sme sa však aj ďalším žiadostiam o podporu s problémami na pracoviskách (aj keď nakoniec nevyústili do sporov). Obnovili sme tiež organizovanie otvorených stretnutí, spustili kampaň „(Ne)voliť nestačí“ a začali s prípravami na tohtoročné 20. výročie založenia organizácie. A ako vždy, na našom webe a FB stránke sme informovali o bojoch pracujúcich.

 

SPORY SO ZAPOJENÍM ZVÄZU PRIAMA AKCIA

Vyplatenie dlžnej mzdy a náhrady mzdy ešte pred začatím sporu

Vo februári 2019 sa nám podarilo rýchle víťazstvo v jednom bratislavskom bistre, ktoré nevyplatilo bývalému pracovníkovi Jakubovi mzdu a náhradu mzdy presahujúcu sumu 500 eur. O 19 dní (tesne pred vstupom nášho zväzu do otvoreného sporu) prišli Jakubovi peniaze na účet. Skúsenosti a poučenia zo sporu sme spracovali v troch článkoch vrátane rozhovoru s Jakubom.

Viac info:
https://priamaakcia.sk/Dosiahli-sme-vyplatenie-dlznej-mzdy-este-pred-zaciatkom-sporu.html
https://priamaakcia.sk/Nevyplatena-mzda-a-nahrada-mzdy-co-s-tym-.html
https://priamaakcia.sk/-Potesilo-ma-ze-ludia-vedia-prejavit-solidaritu-.html

cinnost_2019_MWL

Okrem zapojenia do sporov sme v tomto období pomohli aj ďalším pracujúcim s problémami, ktoré mali na pracovisku, no nechceli ich napokon riešiť vstupom do sporu.

 

SOLIDÁRNE AKTIVITY


Reakcia na výzvu CNT-Francúzsko na podporu hnutia žltých viest

Vo februári 2019 sme na podnet CNT (MAP Francúzsko) podporili hnutie žltých viest. Navštívili sme francúzske veľvyslanectvo v Bratislave s požiadavkou na prepustenie väznených aktivistov.

 PA_Bratislava_Protest_Vests_1

Spor CNT-Španielsko o dlžnú mzdu

Reagovali sme aj na výzvu sekcie MAP v Španielsku poslať protestné emaily na podporu ich členky žiadajúcej vyplatenie dlžnej mzdy.

 

Účasť na klimatických štrajkoch

Na jeseň sme sa zúčastnili oboch protestných akcií v Bratislave. Počas prvého sme sa 20. septembra 2019 pripojili k „tmavozelenému bloku“. Na webe sme tiež zverejnili naše stanovisko ku klimatickému štrajku a klimatickej kríze, kde sme sa zamýšľali nad výrobou pre zisk ako príčinou súčasnej krízy a výzvou, pred ktorou stojí hnutie pracujúcich vo vzťahu k boju proti klimatickej zmene.

Klimastrajk_11

Druhá akcia sa konala 29. novembra. Aj tu sme mali naše transparenty, ktoré odkazovali na myšlienku, že boj proti klimatickej zmene sa týka kapitalizmu a je nevyhnutne spätý so sociálnymi otázkami. Publikovali sme tiež tematický článok o klimatickom štrajku v školstve v Kanade.

N_29_5

Viac info:
https://www.priamaakcia.sk/Stanovisko-zvazu-Priama-akcia-ku-klimatickemu-strajku.html
https://priamaakcia.sk/spravy/Fotoreport-z-klimatickeho-strajku-v-Bratislave-20-9-2019-.html
https://www.priamaakcia.sk/Podporili-sme-klimaticky-protest-v-Bratislave-aj-protesty-v-Cile.html
https://priamaakcia.sk/Priklad-strajku-proti-klimatickej-zmene.html

 

Solidarita s protestujúcimi v Čile

Na žiadosť aktivistov z organizácie Proyecto Educativo Libertario sme počas novembrového klimatického štrajku nahrali video v solidarite s protestujúcimi v Čile.

cinnost_chile 

Podpora stíhaného antifašistického aktivistu

V decembri sme finančne podporili aktivistu stíhaného za úmyselné poškodzovanie majetku (hodenie dymovníc pred budovu tureckého veľvyslanectva). Protest mal symbolizovať dym, ktorý zahalil oblasť, na ktorú zaútočila turecká armáda na severe Sýrie.

 

PREZENTÁCIE


Výstavy plagátov kolektívu Hogwash v Bratislave

Prvého mája sme otvorili novú výstavu v Bratislave, ktorú „Hogwasháci“ nazvali Zyeme čokoľvek. Prvý máj sme ako deň začiatku výstavy zvolili zámerne, keďže Hogwash pracujú so symbolmi a Prvý máj patrí medzi symboly, ktorých význam bol zmenený až groteskným spôsobom.

Výstava trvala do 29. augusta, kedy sme ju verejne ukončili na dernisáži v rámci akcie Povstanie pokračuje. Posledný deň výstavy bol špeciálny tým, že sa vyvesili nové (veľmi vydarené) plagáty s názvom Zyeme všetko.

cinnost_HW (1)

Opekačka

V septembri sme chceli v Bratislave zorganizovať opekačku, na ktorej by sme spolu s ľuďmi, ktorí nás podporujú, diskutovali o činnosti v regióne, ale aj o menej vážnych témach. Vzhľadom na počasie nám opekačka nevyšla, no stretli sme sa aj tak a výsledkom diskusie bolo napríklad aj naše zapojenie do septembrového klimatického štrajku.

 

Festival Povstanie pokračuje

Koncom augusta sme sa opäť zúčastnili antifašistického festivalu Povstanie pokračuje, kde sme prezentovali naše aktivity a kampaň Problémy v práci?.

 

PP_2019_01

 

 

ĎALŠIE AKTIVITY


Otvorené stretnutia v Bratislave a Košiciach

Na jeseň sme v Bratislave obnovili otvorené stretnutia s naším zväzom určené ľuďom, ktorí majú záujem o triedny prístup k diskusiám a aktivitám v regióne. Kladieme dôraz na to, aby mali praktické výsledky, čo sa zatiaľ darí (napr. účasť na klimaštrajku, vyjadrenie solidarity s protestmi v Čile...).

S podobným zámerom sme v decembri zorganizovali prvé stretnutie aj Košiciach.

 

Kampaň (Ne)voliť nestačí

Ako reakciu na blížiace sa parlamentné voľby sme v októbri spustili kampaň (Ne)voliť nestačí s cieľom rozšíriť myšlienky sebaorganizácie do všetkých regiónov Slovenska. Zvolili sme jednoduchú metódu rozlepovania nálepiek.

NVN_2020

 

Nakladateľstvo bod zlomu

Aktualizovali sme brožúru o študentskej prácipodporili vydanie platne kapely Železná kolóna „Každý deň píšeme dejiny“.cinnost_NBZ

 

Účasť na zjazde Solidarity Federation (MAP-Veľká Británia)

V júni sme sa zúčastnili zjazdu Solidarity Federation v Manchestri, čo bola dobrá príležitosť oboznámiť sa s pozitívnym vývojom našej sesterskej organizácie.

 

Rozhovor pre ľavicový blog Pole

V septembri vyšiel na blogu Pole rozhovor s naším zväzom. V necenzurovanej verzii sme ho zverejnili aj na našom webe. Priblížili sme v ňom vznik organizácie, problémy spojené s organizovaním sa na pracoviskách, rôzne aspekty vedenia sporov, náš pohľad na veľké občianske protesty na Slovensku, ale aj širší rozmer našich aktivít a aktuality z MAP. O incidente s Pole sme pripravili samostatný článok, v ktorom sme sa vyjadrili k niektorým problémom spojeným so spoluprácou s médiami.

 

Prípravy na 20. výročie zväzu

V apríli 2020 budeme oslavovať 20 rokov od vzniku organizácie. Pripravených je viacero aktivít. Prvou bol vianočný darček – sprístupnili sme naše publikácie vo formátoch EPUB, MOBI a DOC.

 

Kongres Medzinárodnej asociácie pracujúcich v Belehrade

V dňoch 28. až 30. decembra sa konal vôbec prvý kongres Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) v ázijsko-pacifickom regióne. Do MAP vstúpili nové organizácie a schválilo sa viacero dôležitých bodov: koordinácia medzinárodných akcií proti nevyplácaniu miezd a vykorisťovaniu, vylepšenia diskusií a procesov medzi sekciami, rozhodnutie posilniť publikačnú činnosť na Balkáne a rozšíriť počet jazykov, do ktorých sa prekladajú informácie o MAP. Diskutovalo sa aj o téme klimatickej krízy a o tom, ako by sa k nej mohla MAP ako celok postaviť. Takisto sa začalo s plánovaním akcií spojených so 100. výročím MAP v roku 2022. V rovnakom roku sa v Španielsku uskutoční ďalší kongres. Ďalším stretnutím MAP bude plenárka v roku 2021, ktorá sa bude konať historicky prvýkrát na Slovensku.

cinnost_map

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

V solidarite s protestujúcimi v Kolumbii - kontaktuj konzula v Bratislave (+vzor e-mailu)
18.05.2021 O situácii v Kolumbii nedávno informovala naša sesterská organizácia ULET (Priatelia MAP) a ďalšie kolektívy. Skrátenú verziu ich prehlásenia dnes publikoval kolektív Zdola. Okrem informovanosti však môžeme urobiť aj viac - vyjadriť svoj protest zástupcovi Kolumbie na Slovensku.

Ani Izrael, ani Palestína
18.05.2021 Zverejňujeme preklad prehlásenia WSA, našej sesterskej organizácie z USA (Priatelia MAP), s názvom „Za ukončenie izraelských útokov na Gazu! Za spoločný boj proti rasizmu a militarizmu!“

Vyšiel prvomájový špeciál časopisu Burič venovaný anarchosyndikalizmu
02.05.2021 Anarchistická informačná skupina AlterNativE zo Šurian začala začiatkom roka vydávať časopis Burič. V poradí už tretie číslo je venované Prvému máju a anarchosyndikalizmu. Publikácia je výsledkom spolupráce rôznych jednotlivcov, AlterNativE a nášho zväzu. Dá sa stiahnuť z uloz.to v PDF v dvoch verziách (na tlač a na čítanie).

Apart – viac než len knižnica! Nový komunitný priestor pre politiku a umenie v Bratislave
30.04.2021 V apríli otvorila svoje dvere knižnica v novom kultúrnom priestore kolektívu Apart so zámerom skĺbiť politiku a umenie. Ako sme sa však dozvedeli počas osobnej návštevy, v pláne je oveľa viac ako len verejná čitáreň so študovňou.

Najbližšie otvorené stretnutie bude 26. septembra
07.09.2020 Po júnovom stretnutí sa ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia uskutoční v sobotu 26. septembra o 17:00 v bratislavskom Bystre. Budeme hovoriť o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov v regióne a ako podporiť aktivity, ktoré už prebiehajú. Budeme radi aj keď prídeš do diskusie s hocijakým vlastným bodom. Na stretnutí tiež budú naše propagačné materiály a publikácie. Môžeš si zobrať napríklad nálepky ku kampani venovanej koronakríze či brožúru „Ako sme si poradili s problémami v práci: Spory Priamej akcie 2015-2019“. Tešíme sa na stretnutie!

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in