Skúsenosť s prácou v Británii a vyplatením dlžnej mzdy
22. január 2017
Zväz Solidarity Federation (MAP Británia) v Liverpoole informoval koncom roka o úspešnom vyriešení problému s dlžnou mzdou a nevyplatenou dovolenkou, ktorý mala chyžná v jednom z hotelov v komplexe Alber Dock. Spoločne sa im podarilo dosiahnuť vyplatenie sumy 1200 libier ešte pred spustením verejnej kampane, len niekoľko dní po tom, ako SolFed kontaktoval zamestnávateľa.
Na nasledujúcich riadkoch prináša svoje svedectvo samotná pracovníčka, ktorá prišla do Británie zo Španielska:
Nájsť si prácu nebolo vôbec také ľahké, ako som si predstavovala. Aby som mohla začať pracovať, potrebovala som účet v banke. Otvoriť si účet v banke môže byť však dosť náročné, lebo banky nemajú povolené poskytovať účty bez toho, aby mal človek pracovnú zmluvu.
Podobný problém sme mali aj pri hľadaní ubytovania. Realitky požadovali, aby sme zostali najmenej 6 mesiacov. Chceli aj referencie od predchádzajúcich britských zamestnávateľov a ručiteľov, vďaka ktorým by sme nemuseli platiť za bývanie vopred. Môže byť jednoduchšie dohodnúť sa so súkromným prenajímateľom, ale problém nastane, keď hľadáte ubytovanie len na krátky čas, čo bol aj môj prípad.
Niekedy mi títo ľudia – agenti, bankári a úradníci – pripadali skôr ako počítače, a nie ľudia. Ich spôsob riešenia problémov je často vzdialený od reality a veľmi neefektívny – čo je jedna z tisícok byrokratických prekážok.
Po náležitej príprave životopisu, motivačného listu a podaní žiadosti o pridelenie čísla sociálneho poistenia, sa mi napokon po troch týždňoch podarilo nájsť si prácu vo veľkej spoločnosti, ktorá poskytuje hotelové služby. Táto firma najímala pracovníkov a prideľovala ich do rozličných hotelov po celej krajine.
Ja som dostala prácu ako chyžná v jednom z najprestížnejších hotelov v Liverpoole. Manažér mi na prvom stretnutí povedal, že vzhľadom na svoj vek (menej ako 25 rokov) budem mať nižšiu minimálnu mzdu. Potom som zistila, že moja pracovná zmluva bude iba ústna, písomnú dostanem až po uplynutí dvoch mesiacov a niektorí pracovníci majú tzv. „zero hour contracts“ (pozn. prekl.: pracovník pri takejto zmluve nemá garantovaný počet pracovných hodín a v podstate čaká, či a kedy ho zamestnávateľ zavolá do práce). Keď píšem „zistila som“, mám na mysli to, že pracovné podmienky mi nikto neobjasnil ani na začiatku, ani pri mojom odchode.
Problémom bolo aj to, že sme boli zo zahraničia, a pociťovali to aj moji kolegovia a kolegyne, ktorí väčšinou pochádzali z východnej Európy. Rada spomínam na naše priateľstvo a viem, že museli tvrdo pracovať. Tí, ktorí boli na pracovisku najdlhšie, boli nútení neustále zvyšovať produktivitu, aby si udržali prácu. To znamená upratať viac izieb za menej času na jednu izbu napriek tomu, že sme boli platení za odpracované hodiny.
Aj ja som s tým mala problémy, lebo pracovať sa muselo rýchlo a bezchybne. Prácu pod tlakom a osamote som zvládala (niekedy lepšie, inokedy horšie), ale to najhoršie ešte len malo prísť. Po dvoch týždňoch práce prišiel výplatný deň, no peniaze nikde. Čakala som ďalšie dva týždne, a potom ešte dva, kým som dostala prvú výplatu. Nedostala som však všetky peniaze za odpracované hodiny, dokonca ani polovicu.
V hoteli moje otázky v podstate ignorovali. Nepovažovali to za ich problém napriek tomu, že som tam pracovala. Ako som už spomenula, väčšinu pracovníkov pre hotel zabezpečovala veľká externá firma, ktorá mala na starosti aj vyplácanie peňazí. V rovnakej situácii ako ja sa ocitlo aj niekoľko ďalších kolegov a kolegýň. Pracovné tempo nám nedovoľovalo viac poukazovať na naše problémy a manažéri sa neobťažovali niečo nám vysvetľovať.
Bola som zúfalá. Bála som sa odísť z práce bez zaplatenia a peniaze som potrebovala na pokrytie nákladov, ktoré vznikli v súvislosti s mojím odchodom z domova a s bývaním v Británii. Cez priateľa som sa dozvedela o anarchosyndikalistickom zväze SolFed, ktorý začal nedávno znova pôsobiť aj v Liverpoole a boli v ňom ľudia, ktorí mali skúsenosti so spormi na pracoviskách.
Len čo sme ich kontaktovali, prisľúbili nám pomoc. Keby mi niekto predtým povedal, že raz mi bude treba pripomenúť moje práva a oprávnenosť boja za ne, neverila by som.
V situácii, keď si zraniteľný, keď celý tvoj život je iba práca, keď ti všade sústavne dávajú najavo, že si imigrant, uveríš tomu, že máš menej práv ako ostatní. Keď sa obávaš, že nedostaneš mzdu, od ktorej závisíš, uveríš tomu, že dožadovať sa jej je niečo, čo by sa nemalo robiť. Práve v takých chvíľach je skutočne potrebná podpora od ostatných ľudí, aby človek dosiahol splnenie svojich požiadaviek bez pocitu viny.
A tak som s podporou kamarátov zo SolFedu začala konať. Znova som kontaktovala spoločnosť, teraz už ale spolu so SolFedom, a po týždni som dostala celú dlžnú sumu. Som nekonečne vďačná týmto ľuďom nielen za to, že mi pomohli získať moje peniaze, ale aj za pripomenutie, že keď sa organizujeme, sme silnejší, a takéto organizácie a akcie sú efektívne. V skratke, nádej stále žije.
Podľa článku na webe Solidarity Federation spracoval Daniel Drevený
Súvisiace články:
Víťazstvo zväzu Priama akcia v spore s CATO Agency s.r.o. o nevyplatenú mzdu
Víťazstvo zväzu Priama akcia v spore s OZ Divé maky o nevyplatenú odmenu
Zväz ZSP dosiahol zlepšenie pracovných podmienok vo vegánskej reštaurácii
Víťazstvo člena zväzu ZSP (MAP Poľsko) v súdnom spore s firmou BRW Sofa
Zväz SolFed v Brightone znova uspel v spore o nevyplatenú mzdu
Dve nové víťazstvá v boji proti nevyplácaniu miezd v Brightone
Povedz NIE neplateniu za prácu v skúšobnej dobe
Zväz CNT v Albacete uspel v spore s družstvom Konsum
Pražská solidárna sieť dosiahla vyplatenie dlžných miezd + video
Zväz ASF (MAP Austrália) hlási víťazstvo v spore o neplatnú výpoveď
Mobing a nevyplatená mzda na škole – víťazstvo zväzu ASI (MAP Srbsko)
Ako si nenechať naložiť viac práce po odchode kolegu
Poučenie z boja proti reštaurácii v Brightone
Bankrot ako výhovorka pre nesplnenie požiadaviek v spore
Stačí len priama akcia!
Reštaurácia v Brightone zaplatila zadržiavanú mzdu
SolFed-Brighton: Krčma vyplatila dlžnú mzdu
Ako môže spor so šéfom posilniť pracujúcich – príklad kaviarne v Brightone
Postrehy z medzinárodnej konferencie Priamej akcie „Problémy v práci?“
Úspešný záver sporu o nevyplatenú mzdu pre pokladníčku v potravinách
Úspešný piket pracovníčok pobočky nadnárodného reťazca hotelov v Brightone
Dôležitý úspech kampane proti workfare – priame akcie prinútili Holland & Barrett vystúpiť zo systému
Zväz SF v Brightone zakončil rok 2014 dvomi novými víťazstvami