Dôležitý úspech kampane proti workfare – priame akcie prinútili Holland & Barrett vystúpiť zo systému

10. júla 2012

Dôležitý úspech kampane proti workfare – priame akcie prinútili Holland & Barrett vystúpiť zo systému

10. júl 2012

Aktivisti zapojení do kampane proti workfare v Británii si môžu blahoželať – sieť maloobchodov Holland & Barrett oznámila dvadsaťštyri hodín pred plánovaným národným týždňom akcií (7.-14.7.), ktorý organizuje sieť Boycott Workfare Network, že workfare už nebude využívať. Ešte v apríli na konferencii o workfare organizovanej britským ministrom práce Chrisom Graylingom firma vyhlasovala, že na neplatené pozície plánuje iba v tomto roku prijať 1100 ľudí (pričom spolu zamestnáva len 3500 ľudí). Brightonská skupina Solidarity Federation (MAP Británia) na úspech kampane proti workfare reagovala na Twitteri nasledovne: „Zvíťazili sme v dôležitej bitke proti workfare, no boj sa tým nekončí.“

V posledných mesiacoch sa pred pobočkami firmy uskutočnili mnohé protesty a pikety, ktoré odradili potenciálnych zákazníkov šokovaných zapojením firmy do workfare. Rozhorčení zákazníci bombardovali sťažnosťami oficiálny Twitter a Facebook firmy a neustály tlak prinútil Holland & Barrett zmeniť názor o stoosemdesiat stupňov. Na oficiálnej facebookovej stránke firmy sa objavilo toto: „60 ľudia, ktorí sú v súčasnosti zaradení v schéme Work Experience (Pracovné skúsenosti), budú poslední, kto dokončí osemtýždňové pracovné zaradenie. Potom sa už Holland & Barrett nebude zapájať do tejto schémy.“

Reagoval aj minister práce: „Je hanba, že niekto si vzal na mušku firmu, ktorá sa pokúša pomáhať mladým nezamestnaným. Ľudia zapojení do protestov nemajú potuchy, ako poškodzujú vyhliadky budúcich generácií. Som rozhodnutý postaviť sa proti týmto protestom; čo robia, je totálne neakceptovateľné.“ Ďalšie zamestnávanie budú Holland & Barrett riešiť nahradením neplatených zamestnancov z úradu práce (Job Centre) platenými nováčikmi. Ako zistili Solidarity Federation (SolFed) od zamestnancov Holland & Barrett počas piketov, workfare sa v niektorých obchodoch podpísal pod zrušenie nadčasov pre riadnych zamestnancov a ich presun na neplatených pracovníkov.

SolFed oznámili, že firmu budú pozorne sledovať a na prípadný návrat k starým praktikám reagovať ďalšími priamymi akciami. Potvrdili tiež svoju účasť v národnom týždni akcií zvolanom Boycott Workfare Network proti zvyšným firmám, ktoré využívajú workfare (jedným z ďalších cieľov je banka Barclays; na fotografii piket v Islingtone zo 7.7.). Následne plánujú prediskutovať ďalšie kroky v kampani.

Správu o rozhodnutí Holland & Barrett z workfare uverejnili aj The Guardian, New Statesman, či The Independent, čo spôsobilo opakované výpadky webu SolFedu spôsobené preťažením servera. Vystúpenie Holland & Barrett z workfare ukázalo silu priamych akcií a zmysel systematickej niekoľkomesačnej kampane.

Na základe informácií od SolFedu a webu kampane Boycott Workfare Network spracovali Nadia Hladká a Michal Tulík

Súvisiace články:
Workfare - nástroj politiky trhu práce v Británii a kampaň za jeho zrušenie
Víťazstvo juholondýnskej skupiny Solidarity Federation v spore o dlžnú mzdu

Problémy v práci