Zväz Solidarity Federation v Brightone mal počas leta plné ruky práce. Kontaktovali ho viacerí pracovníci z odvetvia spojeného s ubytovaním a stravovaním s problémami ako napríklad nevyplatenie mzdy či nepreplatenie dovolenky. Tento článok opisuje dva prípady úspešných priamych akcií proti šéfom.
Prvý prípad sa týkal zamestnanca nadnárodnej firmy poskytujúcej upratovacie služby. Firma mu dlhovala peniaze za odpracované hodiny a nepreplatenú dovolenku (spolu išlo približne o 150 hodín). Pracoval ako upratovač v miestnom supermarkete a na výplatných páskach si všimol viaceré chyby. Pracoval na čiastočný úväzok za nízku mzdu, takže sa ocitol v pomerne zložitej situácii, pretože jeho živobytie úplne záviselo od tejto práce. Spoločne so SolFedom sa najskôr dohodli, že akcie zo začiatku nepodniknú pod hlavičkou zväzu. Firma by sa mu pravdepodobne chcela pomstiť a on nechcel prísť o prácu. SolFed mu pomohol urobiť potrebné výpočty, napísať list zamestnávateľovi a kontaktovať ho. Po dlhom čakaní nakoniec dostal, čo mu firma dlhovala.
Druhý prípad sa týkal pracovníčky pobočky nadnárodnej siete rýchleho občerstvenia v centre Brightonu. Prepustili ju po tom, ako išla na schválenú dovolenku, alebo slovami firmy „počet jej pracovných hodín klesol na nulu“. Navyše jej nezaplatili ani mzdu a peniaze za dovolenku. Členovia SolFedu opisujú, ako sa spoznali s pracovníčkou: „Prišla na pravidelné stretnutie, ktoré organizujeme pre pracujúcich, vysvetlila svoj problém a SolFed-Brighton sa rozhodol pomôcť jej v tomto spore. Z práce odišla, takže požiadavka znela: vyplatiť nevyplatenú mzdu, dovolenku a týždennú výpovednú lehotu.,Hoci bolo jasné, že v rámci „zero-hour contract“ (pozn. prekl.: pracovník pri takejto zmluve nemá garantovaný počet pracovných hodín a v podstate čaká, či a kedy ho zamestnávateľ zavolá do práce) na ňu nemá nárok, povedali sme si, že to skúsime, keďže nikdy nedostala kópiu pracovnej zmluvy a my sme mohli tvrdiť opak.“
Daná pracovníčka a dvaja kamaráti zo SolFedu išli hneď na to odovzdať vedeniu list s požiadavkami. Vedenie však trvalo na tom, že pracovníčku nikdy neprepustilo a podľa nich je u nich stále zamestnaná. Keď sa vysvetlilo, že do práce sa za žiadnych okolností nevráti, vedenie dostalo jasný signál, že ak pracovníčka nedostane svoje peniaze, budú nasledoval ďalšie akcie. „Príjemne nás prekvapilo, že ešte v ten istý deň dostala pracovníčka správu, že ju na bývalom pracovisku čaká obálka. Zostali sme zaskočení, že vedenie splnilo do bodky všetky požiadavky!“ tešili sa členovia SolFedu.
Kriticky však dodávajú: „Neustále poukazujeme na to, že vykorisťujúce praktiky sú v Brightone veľmi rozšírené. Tieto malé víťazstvá pre nás znamenajú veľa, pretože dokazujú, že SolFed-Brighton má účinný postup voči beztrestnému pôsobeniu zamestnávateľov v tomto meste. Veľmi dobre však vieme, že ide o malé víťazstvá, ktoré sme dosiahli vyjednávaním, nie priamymi akciami.“
SolFed-Brighton dokázal množstvom akcií za posledné roky, že vďaka priamym akciám získava na sile aj počtoch a rozhodne neplánuje poľaviť. Veríme, že podobný vývoj čaká aj Priamu akciu vďaka aktivite „Problémy v práci?“. Takže ak máš problémy v práci aj ty alebo chceš pri riešení pomáhať ostatným pracujúcim, ozvi sa!
Podľa článku na webstránke SF-Brighton spracoval Michal Tulík
Súvisiace články:
Ako si nenechať naložiť viac práce po odchode kolegu
Poučenie z boja proti reštaurácii v Brightone
Bankrot ako výhovorka pre nesplnenie požiadaviek v spore
Stačí len priama akcia!
Reštaurácia v Brightone zaplatila zadržiavanú mzdu
SolFed-Brighton: Krčma vyplatila dlžnú mzdu
Ako môže spor so šéfom posilniť pracujúcich – príklad kaviarne v Brightone
Postrehy z medzinárodnej konferencie Priamej akcie „Problémy v práci?“
Úspešný záver sporu o nevyplatenú mzdu pre pokladníčku v potravinách
Úspešný piket pracovníčok pobočky nadnárodného reťazca hotelov v Brightone
Dôležitý úspech kampane proti workfare – priame akcie prinútili Holland & Barrett vystúpiť zo systému
Zväz SF v Brightone zakončil rok 2014 dvomi novými víťazstvami