Ako môže spor so šéfom posilniť pracujúcich – príklad kaviarne v Brightone

23. decembra 2014

Ako môže spor so šéfom posilniť pracujúcich – príklad kaviarne v Brightone

23. december 2014

Sieť pracovníkov zamestnaných v odvetví spojenom s ubytovaním a stravovaním v Brightone (BHW) sa dostala v lete do sporu so zatiaľ najtvrdohlavejším šéfom. Majiteľ známej miestnej kaviarne (budeme mu hovoriť „V“) najal pracovníčku, s ktorou sa dohodol na platbe 6 libier/hod. Vo výplatnom termíne jej však dal len 5 libier/hod. a odmietol preplatiť dovolenku. Pracovníčka sa preto obrátila na BHW, a tí súhlasili, že ju podporia v boji o získanie dlžnej mzdy.


Na prvom stretnutí s V mu BHW odovzdali list objasňujúci príčiny sporu a požiadavky pracovníčky. Samotná pracovníčka sa príliš bála V a na prvom stretnutí nebola. V vystupoval verbálne aj fyzicky hrubo a odmietol prijať list (BHW ho preto nechali v kaviarni). A tak prišiel prvý z radu piketov.


Počas dvoch mesiacov zorganizovali BHW a podporovatelia osem piketov. V ich zastrašoval, hrozil súdom, niekoľkokrát zavolal políciu, známy V sa pokúsil vyhnať piketujúcich zaparkovaním auta na chodníku a vytlačením ich z neho (ani sa nepohli) a ďalší priatelia V po pikete dokonca sledovali niekoľkých aktivistov domov.

BHW a podporovatelia sa však nenechali zastrašiť a v piketoch pokračovali. Atmosféra na nich bola živá a veselá, a V ju zakaždým dotváral svojimi nesmierne hlúpymi názormi (ako si môžeš pozrieť v krátkom videu na konci článku).

Po niekoľkých piketoch sa V vzdal a ponúkol pracovníčke uspokojivú dohodu. Aj po zaplatení však robil problémy a pracovníkom a miestnej skupine Solidarity Federation (MAP Británia) sa vyhrážal súdmi. Zjavne vedel, že prehral, a zúfalo sa pokúšal zachovať si tvár, tak sme ho proste mali na háku.

Rozvoj osobnosti a emocionálna premena

V priebehu sporu sme zaregistrovali na každom, kto sa zapájal, pomerne zaujímavú emocionálnu premenu. Na začiatku sporu sa pracovníčka príliš bála V a nechcela sa s ním stretnúť a prediskutovať požiadavky či vôbec prísť na piket. V sa správal násilnícky, bol arogantný, vyhrážal sa a prejavoval sa ako veľký macho. Ľudia z tureckej komunity v susedstve – väčšinou šéfovia rozličných malých podnikov – boli nepriateľskí voči SF. Tvrdili, že nikto by nemal poškodzovať podnikanie iných, pretože je to ich živobytie.

Avšak v závere sporu pracovníčka prišla na niekoľko piketov a postavila sa V a jeho priateľom. Sám V začal byť umiernenejší a pokojnejší a pôsobil strhanejšie a rezignovanejšie. Aj ľudia z komunity zmenili svoj pôvodný názor; nakoniec uznali, že piketovanie je oprávnený spôsob, ako dostať dlžné mzdy. Niektorí ďalší šéfovia sa dokonca pokúšali presvedčiť V, aby zaplatil.

Táto emocionálna premena sa prejavila v správaní všetkých, ktorí boli zapojení do sporu. Kým pracovníčka prešla od strachu cez získavanie podpory od ľudí v okolí až po nadobudnutie dostatočnej sily, aby sa postavila V, V začal byť pokojnejší a menej konfrontačný. Ľudia z komunity sa spočiatku stavali proti piketujúcim, postupne však iba ticho pozorovali situáciu a neskôr sa otvorene hádali s V. Aktivisti pravidelne sa zúčastňujúci na piketoch začali byť hlučnejší a veselší a dávali jasne najavo, že s piketmi neprestanú.

Ďalšie súvislosti

V čase, keď sme uskutočňovali priame akcie, dvaja pracovníci zisťovali aj „právne možnosti“. Po diskusii s mimovládnou organizáciou Citizens Advice Bureau (CAB) poskytujúcou bezplatnú právnu pomoc sa ukázalo, že CAB im nemôže takmer vôbec pomôcť a pracovníci si rýchlo uvedomili, že zákon je nastavený tak, že chráni šéfov a nie nás.

Počas piketov bola verejnosť šokovaná, že šéfom môže prejsť nelegálne konanie. Ľudia boli ešte viac šokovaní, že počas piketov prišla polícia, no hoci šéf zaplatil menej ako minimálnu mzdu, polícia s tým nič neurobila a ignorovala toto nelegálne konanie. Niekoľkokrát sa ľudia spontánne zapojili do piketov a pomáhali šíriť letáky. Policajti a súdy možno nie sú na strane pracujúcich, ale solidarita a priame akcie dávajú bežným ľuďom silu zlepšiť svoj život.

Krátky dokument o spore (v angličtine, čiastočne s anglickými titulkami)

Podľa článku na webstránke brightonskej Solidarity Federation spracoval Michal Tulík

 

Súvisiace články:
Postrehy z medzinárodnej konferencie Priamej akcie „Problémy v práci?“
Úspešný záver sporu o nevyplatenú mzdu pre pokladníčku v potravinách
Úspešný piket pracovníčok pobočky nadnárodného reťazca hotelov v Brightone
Dôležitý úspech kampane proti workfare – priame akcie prinútili Holland & Barrett vystúpiť zo systému

Problémy v práci