Správa o činnosti Priamej akcie – MAP Slovensko za rok 2011
6. november 2012
Rok 2012 sa síce pomaly blíži ku koncu, my sa však ešte vrátime do roku 2011 a priblížime naše aktivity v danom období. Jadro činnosti PA opäť tvorili solidárne aktivity s pracujúcimi u nás aj vo svete a informačné aktivity.
SOLIDÁRNE AKTIVITY – SPORY NA SLOVENSKU
Začiatkom augusta sme navštívili štrajkujúcich zamestnancov prešovskej MHD a prezentovali naše stanovisko k ich hodinovému štrajku aj formou letáku. Požiadavky pracujúcich boli navýšenie tarifných miezd o 10% a zachovanie cestovných výhod.
V polovici septembra sme sa zúčastnili protestu 10 000 pracovníkov školstva žiadajúcich najmä viac financií pre rezort. Na akcii sme rozdali letáky a keďže sú členmi PA súčasní aj minulí učitelia, následne sme sa k ďalšiemu vývoju smerujúcemu k štrajku vyjadrili aj článkom s predstavou ďalšieho možného postupu.
Venovali sme sa tiež niekoľkým sporom slovenských pracovníkov so zamestnávateľmi (prevažne vo veci nevyplácania miezd).
PREZENTÁCIA NAŠICH POSTOJOV A PROPAGÁCIA
V máji sme vyjadrili naše stanovisko k sčítaniu obyvateľstva. V krátkom článku sme uviedli okrem iného aj niekoľko nápadov, ako sa mu vyhnúť.
Zúčastnili sme sa na Antifašistickom 1. máji v Prahe s infostánkom a publikáciami v rámci stánku ČSAF.
V máji sme vydali aj nálepky propagujúce náš web.
K novele Zákonníka práce, ktorá nadobudla účinnosť od 1.9.2011, sme v priebehu júla až augusta uverejnili na našom webe v troch pokračovaniach článok, kde sme rozoberali najdôležitejšie zmeny pre nás pracujúcich. V prvom rozoberáme zmeny týkajúce sa skúšobnej doby, prepúšťania, výpovednej doby a odstupného. V druhom sa venujeme zmenám, ktoré smerujú k väčšej flexibilite pracovného času - novým formám flexibilného zamestnávania (tzv. konto pracovného času, „flexikonto“, delené pracovné miesto). Zaoberáme sa aj prácou na dobu určitú, nadčasmi, nočnou prácou a zmenami v oblasti čerpania dovolenky. V poslednom, treťom článku o novele ZP sme zhrnuli zvyšné zmeny, ktoré nás zaujali, napríklad tzv. konkurenčnú doložku, zmeny týkajúce sa mzdy či vplyv novely na postavenie zástupcov zamestnancov.
Počas celého roka Priama akcia – Bratislava organizovala otvorené stretnutia, na ktorých sme diskutovali o veciach súvisiacich so spormi členov PA na pracovisku. Tieto skúsenosti sme rozoberali z viacerých uhlov, napr. podľa zákonníka práce, z pohľadu pracovníka v spore, z pohľadu kolegov a podobne. Medzi témami boli napríklad ohováranie a poškodzovanie dobrého mena či psychický nátlak počas sporu na pracovisku, ale diskutovalo sa aj o viacerých iných záležitostiach.
Ako každoročne, aj v minulom roku sa uskutočnili dva zjazdy PA – začiatkom apríla 16. zjazd a v októbri 17. zjazd, na ktorom sme prijali Stanovy PA, opisujúce ciele, metódy a princípy PA a tiež štruktúru a fungovanie organizácie. Dokument bol výsledkom niekoľkomesačnej diskusie o teoretických východiskách a praktických skúsenostiach PA a ďalších organizácií z MAP aj mimo MAP a zo sporov na pracoviskách.
V októbri sa delegáti PA zúčastnili plenárnej schôdze a otvoreného stretnutia MAP, na ktorom zúčastnené sekcie prezentovali svoje aktuálne aktivity a situáciu vo svojej krajine.
SOLIDÁRNE AKTIVITY – SPORY V ZAHRANIČÍ
V polovici januára sme podporili ôsmich členov organizácie Aliancia socialistických pracujúcich Kórey (SWLK). Za ich politické názory im hrozil trest väzenia v trvaní 5 až 7 rokov, nakoniec skončili s finančnými pokutami a podmienkami. Vyzvali sme k posielaniu protestných e-mailov a spoločne s ďalšími jednotlivcami sme navštívili aj veľvyslanectvo Kórejskej republiky.
Po solidárnych aktivitách v júni 2010 sme podporili člena CNT-Granada prepusteného z hotela Vincci aj v januári 2011.
Vo februári až máji sme sa zapájali do aktivít proti pracovnej agentúre OTTO Work Force organizovaných ZSP (MAP Poľsko) a holandskou organizáciou Vrije Bond. Podporili sme hlavne poľských pracovníkov pracujúcich cez túto agentúru v Holandsku. Požiadavky kampane boli zrušenie systému nezmyselných pokút, dodržiavanie podmienok v pracovných zmluvách, vyplatenie dlžných miezd, zlepšenie bývania a iné. Okrem posielania mailov či faxov sme dvakrát navštívili obe pobočky OTTO na Slovensku, ktoré sa nachádzajú v Prešove a Banskej Bystrici a červenú kartu sme udelili v jedinej českej pobočke v Olomouci.
V apríli sme sa zapojili do medzinárodných akcií Solidarity Federation (MAP Británia) na podporu zamestnanca, ktorému agentúra Office Angels v Londýne dlhovala mzdu. Pripravili sme viacjazyčný formulár na posielanie e-mailov, ktorý mal slušnú medzinárodnú odozvu. SF dosiahli v spore úspech, firma peniaze napokon vyplatila.
V apríli sme podporili zväz USI (MAP Taliansko) v dlhoročnom spore s organizáciou, ktorá neprávom používa rovnaké meno (tzv. USI-Rím). Vytvorili sme formulár na posielanie protestných e-mailov a naše rozhorčenie so štrajkokazeckými aktivitami USI-Rím a nelegitímnym používaním mena USI sme vyjadrili aj faxmi.
Začiatkom mája boli poslané faxy v solidarite s členom CNT (MAP Španielsko), ktorého letecká spoločnosť Iberia potrestala za nehodu, ku ktorej došlo v dôsledku firemných praktík na pracovisku.
Koncom mája sme informovali o medzinárodnej solidárnej kampani za znovuzamestnanie člena COB (MAP Brazília) a zapojili sa do nej formou protestných e-mailov. Pracovníkovi a jeho kolegom a kolegyniam išlo o zlepšenie pracovných podmienok vo firme FF Mercantil.
V júni sme publikovali výzvu k posielaniu protestných e-mailov a faxov na podporu zamestnanca realitnej kancelárie Tecnocasa, ktorý odmietol zavádzať zákazníkov. Nadriadení mu znepríjemňovali život natoľko, že skončil s ťažkou depresiou na psychiatrii. Zväz CNT v meste Sanlúcar sa postavil za požiadavku, aby mu firma platila nemocenské dávky a odvádzala sociálne poistenie.
V júni sme poslali aj protestný fax na podporu ôsmich aktivistov zadržaných počas antiNATO demonštrácií v Belehrade a za prepustenie člena ASI (MAP Srbsko).
Počas dvoch medzinárodných dní akcií proti rušeniu podniku Visteon v Jerez (19.8. a 14.10.) sme faxmi podporili miestny zväz CNT.
V novembri sme protestnými mailmi podporili dvoch členov CNT Leon, ktorých firma Atento sankcionovala za opustenie pracoviska a „navádzanie ostatných“ na opustenie pracoviska počas neznesiteľných horúčav.
V decembri sme podporili neobmedzený štrajk vo firme ABB v španielskej Córdobe. Cieľom štrajku bolo zachovanie pracovných miest po vypršaní zmluvy so sprostredkovateľskou firmou EULEN, ktorá poskytovala pracovníkov ABB, ako aj zastavenie porušovania BOZP. Okrem posielania mailov a faxov sme navštívili pobočky v Bratislave, Trnave a Prahe. Na našu výzvu zareagovali aj aktivisti z miest Žilina, Hradec Králové a Ostrava, ktorí taktiež navštívili pobočky v týchto mestách a odovzdali protestný list.
V rovnakom mesiaci sme vyzvali k vyjadreniu protestu a poslali faxy a e-maily v súvislosti so streľbou polície do davu štrajkujúcich pracovníkov ropných spoločností a ich rodín v kazašskom meste Džanaödzen.
A do tretice, v decembri sme podporili skupinu CNT (MAP Francúzsko), ktorá dosiahla v októbri 2011 znovuzamestnanie člena asociácie SAMA slúžiacej ako kontakt pre prisťahovalcov po príchode do Francúzska. Keďže SAMA si dávala so znovuzamestnaním načas, zapojili sme sa protestným listom do medzinárodnej nátlakovej kampane.
Priama akcia