Správa o aktivitách počas Medzinárodného týždňa proti nevyplácaniu miezd (2024)

2. decembra 2024

V tretí týždeň októbra už niekoľko rokov poukazujeme na fenomén nevyplácania miezd. Tento rok organizovali členské sekcie a organizácie blízke Medzinárodnej asociácii pracujúcich (MAP) počas 14-20. októbra doteraz asi najpestrejšie formy aktivít - verejné zhromaždenia, pikety, diskusné stretnutia či workshopy, ale aj vyvesenie transparentov, šírenie tematických publikácií, nálepiek a plagátov v uliciach, či zdieľanie informácií o nevyplácaní miezd v online priestore. Pozrime sa na ne podrobnejšie.
 

ŠPANIELSKO

Zväz Národnej konfederácie práce (CNT-AIT) v meste Albacete zorganizoval zhromaždenie na námestí Plaza del Altozano (https://cntaitalbacete.es/2024/10/sindical-la-lacra-del-regimen-salarial-y-los-impagos-salariales). V sobotu 19. októbra rozvinuli členovia a členky zväzu transparent a rozdávali letáky. Miesto bolo vybrané zámerne, aby zväz konfrontoval podujatie zamestnávateľských organizácií, ktoré vedú kampaň na podporu spotreby.

CNT-AIT Spain Albacete 1

CNT-AIT poukázala aj na situáciu v krajine:

„V poslednej dobe sa v Španielskom kráľovstve rozmohlo nevyplácanie miezd hlavne v súkromnom sektore poskytujúcom verejné služby. Týka sa napríklad firiem, ktoré majú na starosti domovy dôchodcov, upratovanie, varenie, dopravu a pod.“

Upozornila tiež, že okrem vykorisťovania, ktoré vzniká z dôvodu existencie námezdného systému, má nevyplácanie miezd aj ďalšie príčiny:
- nedostatočné uplatňovanie kolektívnych zmlúv a mzdových tabuliek na strane zamestnávateľov,
- nevyplácanie nadčasov,
- podvody pri prijímaní do zamestnania,
- jednostranné aplikovanie zásadných úprav v oblasti pracovných podmienok,
- nesprávne uplatňovanie pracovných kategórií,
- nevyplácanie prémií a dovoleniek,
- prepúšťanie atď.

Počas diskusií na námestí bolo zjavné, že nevyplácanie miezd a vykorisťovanie sa všeobecne chápe ako problém a je potrebné stavať sa proti nemu - dávať tento problém do verejného povedomia, organizovať sa a viesť spory pomocou priamych akcií a takým spôsobom, aby v nich rozhodovali zhromaždenia. CNT-AIT tiež poukázala na medzinárodný rozmer problému a vyjadrila solidaritu ďalším zväzom MAP, ktoré vedú spory o dlžné mzdy:

„Chceli by sme tiež vyjadriť našu podporu kuriérom v Poľsku bojujúcim proti neistej práci a nevyplácaniu miezd, kamarátkam na Slovensku, ktoré pracovali vo Veganane, kamarátom a kamarátkam v Madride bojujúcim proti Grupo Los Serenos atď., a celej triede pracujúcich zapojenej do bojov proti nevyplácaniu miezd.“

CNT-AIT v Madride uskutočnila 17. októbra piket proti spoločnosti „Grupo Los Serenos“, ktorá dlhuje jej členovi mzdu, odstupné a preplatenie dovolenky (https://sovmadrid.org/piquete-contra-el-grupo-los-serenos-el-jueves-17-10-2024). Náš kamarát pre nich pracoval v rokoch 2023 až 2024. Keď sa začal ozývať proti pracovným podmienkam a vyšiel do súdneho sporu, firma zareagovala vymyslenými varovaniami, aby ho mohla „objektívne“ prepustiť. Protestná akcia sa konala pred budovou, ktorá je objednávateľom upratovacích služieb Los Serenos. CNT-AIT sa takýmto spôsobom snaží zatlačiť na firmu, ktorá mlčí a je ťažké sa s ňou skontaktovať. Akciu si prišiel pozrieť aj prezident združenia vlastníkov budovy, ktorý bol vyzvaný, aby vypovedal zmluvu s Los Serenos. Diskusie sa viedli aj s ľuďmi zo susedstva, skandovali sa slogany, vysvetľovali sa dôvody, prečo nespolupracovať s touto firmou, ale hovorilo sa aj o neistých pracovných podmienkach, o potrebe kolektívne brániť svoje práva a skoncovať s triednym systémom, v ktorom žijeme.

V Madride sa počas Týždňa uskutočnil aj protest proti spoločnosti Acaya, ktorá dlhuje už dva roky mzdy pracovníčkam mládežníckeho centra Pipo Velasco (https://sovmadrid.org/piquete-contra-el-impago-de-salarios-de-acaya-ocio-y-tiempo-libre-el-sabado-19-10-2024). Termín bol zámerne zvolený na deň konania tanečno-hudobného festivalu CantArte, ktorý je známy veľkou účasťou. Rozvinuli sa transparenty, skandovali heslá a personálu centra a okoloidúcim boli rozdávané aj letáky.




FRANCÚZSKO

CNT-AIT Francúzsko pripravila správu pre sekcie MAP, z ktorej vyberáme:

„Tento týždeň je pre nás týždeň ako každý iný, pretože boj proti krádeži miezd je súčasťou našej pravidelnej činnosti. Zároveň však počas neho môžeme poukázať na to, čo je ‚každodenná‘ činnosť anarchosyndikalistickej organizácie, o ktorej zvyčajne nehovoríme, pretože ju považujeme za príliš bežnú.“

Zväzu v Toulouse sa v polovici októbra ozval pracovník z upratovacej firmy. Na cestovanie do práce musel kvôli vzdialenosti používať auto, ktoré sa mu však pokazilo a firma mu pohrozila prepustením. Ukázalo sa, že podľa kolektívnej zmluvy pre dané odvetvie by bolo prepustenie pracovníka nelegálne a že šéf ho roky systematicky oberal o časť mzdy, ktorá mu patrila za servis auta a za presuny medzi jednotlivých miestami výkonu práce. Zväz sa ponúkol, že za šéfom pôjde spoločne s pracovníkom, ten sa však rozhodol konfrontovať šéfa sám. Po týždni sa znova ozval a poďakoval sa, že vďaka informáciám od zväzu sa mu podarilo udržať si miesto a že bude pracovať na inom mieste, kam sa dá dostať verejnou dopravou. Dlžné peniaze sa rozhodol nežiadať.

V rovnakom čase sa zväzu v Paríži ozval sezónny pracovník. Chodil zvierať ovocie, no nemal pracovnú zmluvu ani výplatnú pásku a v porovnaní s ostatnými na jeho pracovisku dostával nižšiu mzdu. Zväz si pokúsil získať chýbajúce dokumenty od zamestnávateľa, čo s amu aj podarilo, no neboli kompletné. Ukázalo sa, že v danom prípade by bolo náročné vyjsť do sporu - na strane kolegov nebol záujem sa zapojiť a zber sa už skončil, takže možnosti nátlaku na šéfa boli značne obmedzené.

CNT-AIT rozvíja aj myšlienku individuálnych a kolektívnejších sporov:

„Preferujeme podporu kolektívnych bojoch. Príkladom je nedávny boj v nemocnici Ducuing (https://www.ainfos.ca/24/aug/ainfos00398.html), kde administratívny personál štrajkoval za vyplatenie časti mzdy, ktorú im ukradlo vedenie. V prípade extrémne neistých prác, ako sú upratovacie práce alebo sezónne práce v poľnohospodárstve, je však ťažšie organizovať sa ako v podnikoch, kde máte trvalú zmluvu, pretože pracujúci a pracujúce s neistými a dočasnými zmluvami sa často navzájom nepoznajú a sú spolu len na obmedzený čas na stavbe, na mieste dočasného pridelenia alebo v poľnohospodárskej sezóne.“

Dodáva, že dôležitou súčasťou aktivít zväzu je budovanie triedneho povedomia a šírenie myšlienok, ktorého hovoria o tom, že pracujúci ľudia ako takí majú spoločné záujmy bez ohľadu na ich pôvod alebo situáciu (zmluva na dobu neurčitú, zmluva na dobu určitú, dočasná práca atď.). Tieto záujmy nemajú nič spoločné so záujmami šéfov a šéfok a v spojení s organizovaním sa v anarchistických zväzoch a na solidárnom základe, vieme mať silu. Takéto povedomie získavané v časoch „pokoja“ nám môže neskôr v sporoch so šéfkami alebo šéfmi pomáhať postaviť sa za seba a konať kolektívne.


SRBSKO

Anarchosyndikalistickej iniciatíve (ASI) sa aj tento rok podarilo nadviazať kontakty s pracujúcimi bez vyplatených miezd.

V jednom prípade už poznáme aj výsledok. Išlo o firmu DExpress, ktorá ignorovala žiadosti pracovníka o vyplatenie mzdy, diét a nákladov na dopravu a stravu, pričom väčšinu času pracoval bez zmluvy. Bol však odhodlaný bojovať spoločne s ASI. Po tom, čo ASI kontaktovala firmu a naznačila problémy, ktoré by jej spôsobili priame akcie, bola okamžite vyplatená celá dlžná suma, ako aj kompenzácia za ďalšie spomenuté položky.

V uliciach viacerých srbských miest sa počas Týždňa objavili aj nálepky venované téme a pred podnikmi sa rozdávalo nové číslo novín Direktna akcija (Priama akcia). Články sa venovali nevyplácaniu miezd, násiliu proti ženám vo fabrike Yura, boju v školstve proti nevyplateným mzdám atď.

    

ASI vysvetľuje, že keď sú ľudia osamote, je pre nich často veľmi ťažké pustiť sa do boja proti šéfom a šéfkam. Avšak v prípade, že sa postupuje kolektívne a odhodlane, pomer síl sa vie zmeniť a druhá strana začne ustupovať. Preto má zmysel organizovať sa aj v boji za vyššie mzdy, viac prestávok, ľahšiu prácu, kratší pracovný týždeň, väčšiu autonómiu v práci a ďalšie požiadavky.

„Vďaka organizovaniu sa a priamym akciám vieme dosiahnuť všetko, čo nám šéfovia a šéfky dlhujú podľa zákona, ale nielen to! ... Prostredníctvom kolektívneho organizovania sa, rozhodovania, zdieľania skúseností a celkového budovania kultúry vzájomnej pomoci, budujeme svet, kde sú dôležité potreby ľudí. Preto sa organizujeme a spájame s pracujúcimi na celom svete. Intergalactic Diner, Detox Kitchen, Ana Ćirković doo, Drink Store sú príklady firiem, ktoré vyplatili dlžné mzdy po tom, ako sme na ne s naším zväzom a pracujúcimi vyvinuli nátlak.“



POĽSKO

Zväz Syndikalistov Poľska (ZSP) má mnoho skúseností s bojom za vyplatenie dlžných miezd. V poslednej dobe sa zameral hlavne na reťazec obchodov s potravinami Żabka, proti ktorému uspel už v množstve sporov. Pred začiatkom Týždňa organizoval piket v Gdaňsku v súvislosti s vyplatením miezd tínedžerovi, ktorý prišiel do Poľska z Ukrajiny po vypuknutí vojny. Problém sa podarilo veľmi rýchlo vyriešiť.

Hoci sa ZSP počas Týždňa musel venovať urgentnému prípadu protiprávneho prepustenia, na sociálnych médiách sa mu podarilo rozšíriť publikáciu o nevyplácaní miezd určenú pracujúcim zo zahraničia. V súčasnosti existuje v angličtine (https://zsp.net.pl/files/wage-theft-foreigners.pdf) a ukrajinčine a možno pribudnú aj ďalšie jazyky.

Informácie o téme šíril aj medzi ľuďmi z kuriérskych služieb, kde momentálne vedie spor. Netýka sa síce nevyplácania miezd, ale z predošlých skúsenosti s Uberom sa ukázalo, že ide o tému, o ktorej je ľudí potrebné informovať.


SLOVENSKO / RAKÚSKO

Pre zväz Priama akcia išlo tento rok o prvú skúsenosť s propagáciou Týždňa spojenú s práve prebiehajúcim sporom o nevyplatené mzdy. V stredu 16. októbra bola spustená medzinárodná kampaň na podporu pracovníčok v spore s cukrárňou VegaNana, ktorý trvá od konca augusta. Do anglickej sekcie webstránky PA a na web MAP pribudli články v angličtine a nemčine s informáciami, ako sa dá do sporu zapojiť zo zahraničia (https://www.priamaakcia.sk/kategoria/english). Články obsahovali vzory protestných správ, čo uľahčilo participáciu sekciám MAP aj ďalším ľuďom.

Rozšírenie sporu na medzinárodnú úroveň zásadným spôsobom zvýšilo nátlak na zodpovedné osoby. Prispela k tomu aj cezhraničná spolupráca s ďalšou sekciou MAP - Viedenským syndikátom pracujúcich (WAS). Oba zväzy uskutočnili 18. októbra spoločnú protestnú akciu vo Viedni. Bývalé pracovníčky VegaNany Jana, Laura a Veronika počas nej osobne odovzdali list firme GlutenFreeX, aby jej pripomenuli, že stále neodpovedala na otázky týkajúce sa jej spolupráce s VegaNanou. Dlh VegaNany je 17 252,30 € a GlutenFreeX aj napriek všetkým faktom naďalej nakupuje koláče od osoby, ktorá je za tento dlh zodpovedná a navyše v online priestore osočuje PA. Spor naďalej trvá.

VGNN-PA_WAS_GFX_18.10.

Okrem spomenutých aktivít sa v slovenských mestách rozšírili aj nálepky a plagáty k Týždňu a PA publikovala text vyzývajúci k nadviazaniu kontaktu v prípade, že majú pracujúci a pracujúce problémy s nevyplatenými mzdami.

 


ÍRSKO

V utorok 15. októbra uskutočnili Organise! v Belfaste workshop o nevyplácaní miezd v novej knižnici, čitárni a spoločenskom priestore The (A) Center. Diskutovali o tom, čo je nevyplácanie miezd alebo tzv. krádež miezd (ako túto tému nazývajú niektoré organizácie) a ako sa proti tomu dá bojovať.

Spomenuli sa úspechy pri získavaní dlžných miezd, ktoré boli spojené s ukončením pracovného pomeru. Išlo hlavne o reštauračné odvetvie a hoci nešlo o veľké spory, pomohlo už aj to, že sa pracujúcim poskytli rady a spoločne sa vypočítali dlžné sumy. V spomínaných prípadoch zamestnávatelia dlhy vyplatili. Organise! dodávajú:

„Doteraz stačilo sebavedomé a vecné argumentovanie na strane pracujúcich o tom, čo im patrí, ale je nám jasné, že to tak nebude vždy.“

Na stretnutí sa hovorilo aj o situácii, ku ktorej niekedy dochádza v prípade, že sa problém týka viac ako jednej osoby.

„V jednom prípade zamestnávateľ nevyplatil mzdu pracovníčke a pracovníkovi po skončení pracovného pomeru (nevyplatená dovolenka). Iba jeden z nich, s ktorým sme už boli v kontakte, sa obrátil na Organise!. Po prediskutovaní problému predložila pracovníčka zamestnávateľovi písomnú žiadosť o vyplatenie nevyčerpanej dovolenky a zamestnávateľ ju okamžite vyplatil. Druhý pracovník napriek tomu, že ho kolegyňa povzbudzovala, aby nás kontaktoval, dal prednosť skôr pokornej ústnej žiadosti. Nakoniec sa nechal zastrašiť majiteľom a dvoma manažérmi, ktorí mu povedali, že mu nič nedlhujú. Ukázalo nám to, aká potrebná je sebadôvera a solidarita pri konfrontácii so šéfmi. Hoci nešlo o veľké spory a nedošlo k ich eskalácii, v malom meradle sú významné.“

Pozitívnym výsledkom stretnutia bolo, že prítomných nakoplo k organizovaniu ďalších otvorených stretnutí, diskusií a workshopov venovaných organizovaniu sa na pracoviskách.

Okrem workshopu sa Organise! venovali nevyplácaniu miezd aj v októbrovom čísle bulletinu Northern Black Star (https://organiseanarchistsireland.com/wp-content/uploads/2024/10/BlackStar43.pdf). Poukázali tiež na fakt, že v Severnom Írsku dochádza k zadržiavaniu miezd zamestnávateľmi odhadom vo výške 200 miliónov libier ročne (prevažne v reštauračnom odvetví, kde pracuje približne 65 000 ľudí).


Organise

BRITÁNIA

Aj Federácia solidarity (SF) má bohaté skúsenosti s bojom proti nevyplácaniu miezd. V sobotu 19. októbra zorganizovala SF v Bristole workshop, na ktorom diskutovala rôzne formy nevyplácania miezd v súkromnom sektore aj v sektore služieb a možnosti ako proti nim bojovať. Zväz vytvoril aj obsiahlu infografiku venovanú téme (pozri FB príspevok: https://www.facebook.com/bristolsf/posts/pfbid02wCJmBSx5Y6SsuG8dHg1yofRcHpZR9CEB9HoQMkStuDhSwUfRBR32USzxsGdTuqGql) a propagoval Týždeň v uliciach.



NÓRSKO

Nórska syndikalistická federácia (NSF) spropagovala Týždeň na svojom webe, Mastodone, v známej FB stránke venovanej bojom pracujúcich a medzi ľuďmi vo svojom okolí. Priniesla nové informácie o uplatňovaní zákona z roku 2022, ktorý bol podľa vlády príkladom jej seriózneho záujmu chrániť pracujúcich, má však trestať skôr len závažné skutky. Zákon sa za osemnásť mesiacov od prijatia použil v 284 prípadoch. Len v jednom prípade však bol niekto naozaj odsúdený a neexistujú indície, ktoré by potvrdili, že sa podarilo znížiť počet prípadov nevyplácania miezd.

NSF informovala aj viacjazyčnej publikácií venovanej právam zahraničných pracujúcich v krajine v oblasti miezd, pracovných hodín a zmlúv, dovoleniek či pracovného prostredia.


NEMECKO

V Nemecku sa začiatkom novembra oficiálne spojili tri anarchosyndikalistické skupiny z Kolína nad Rýnom, Mníchova a Ravensburgu pod jednotný názov Anarchosyndikalistická sieť (ASN) a pôsobia ako kontakt MAP v Nemecku. Ešte predtým pripravila skupina v Kolíne tematické plagáty v arabčine, kurdštine, španielčine, angličtine, francúzštine a nemčine. V zverejnenom stanovisku uvádzajú, že nevyplácanie miezd je globálny problém a poukazujú na jeho rôzne podoby:

„Zadržané mzdy sa niekedy hromadia v podobe niekoľkomesačných nedoplatkov. Prípadne sa mzdy vyplácajú len čiastočne. Niekedy chýba kompenzácia za nadčasy alebo je podhodnotená minimálna mzda. Môže tiež dochádzať k nevyplácaniu prémií alebo k nezákonným zrážkam zo mzdy. V najhorších prípadoch vedie nevyplácanie miezd k úplnému otroctvu. Krádež mzdy často spôsobuje pracujúcim značné finančné škody. Zvyčajne majú len malé alebo žiadne úspory a ocitajú sa bez prostriedkov na zabezpečenie živobytia. ... Viaceré sekcie Medzinárodnej asociácie pracujúcich už podnikli priame akcie proti podnikom, ktoré podvádzajú pracujúcich. A anarchosyndikalisti a anarchosyndikalistky vedia často dlžné mzdy úspešne vymôcť.“




ASN v Mníchove vyrobila veľký transparent, ktorý vyvesila na cestný most.




RUSKO

Konfederácia revolučných anarchosyndikalistov (KRAS) má jednu z najzaujímavejších webových a FB stránok venovaných bojom pracujúcich v Rusku aj inde vo svete. Hoci má veľmi obmedzené možnosti aktívne viesť boje na pracoviskách, vynahrádza to pravidelným informovaním o problémoch pracujúcich. Nevyplácanie miezd označuje ako hlavnú príčinu pracovných sporov v Rusku. Koncom septembra písali o aktivitách vodičov autobusov v meste Pyť-Jach (Chantyjsko-mansijský autonómny okruh), v októbri o prípade v Moskve. Viac informácií na https://aitrus.info.


UKRAJINA

Kolektív Assembly z Charkova síce nie je súčasťou MAP, ale aj tento rok poukázal na prebiehajúci Týždeň. Tentoraz prepojil nevyplácanie miezd s témou, ktorej sa v poslednej dobe venuje pomerne aktívne – odchod z vojnou poznačenej krajiny a pomoc vojakom dezertujúcim z armády dostať sa do krajín na západ od Ukrajiny. Kolektív objasnil v širšom kontexte zákaz vycestovať z krajiny, ktorý má aj ekonomický rozmer - zabrániť odlivu lacnej pracovnej sily.

V článkoch na webe Assembly https://assembly.org.ua zo septembra a októbra sa môžeme dočítať o pracovných podmienkach vo firmách a ako dochádza k nevyplácaniu miezd. Je jasné, že nevyplácanie miezd je bežné aj v EÚ, no nie až v takom meradle ako na Ukrajine, takže odchod z krajiny ľuďom dáva zmysel.


ČILE

Solidarita pracujúcich (SO) sú Priateľmi MAP a v poslednej dobe sa intenzívnejšie venujú problémom na pracoviskách. Do Týždňa sa zapojili prvýkrát a využili ho na spropagovanie výzvy pracujúcim, aby zdieľali informácie o nevyplácaní miezd a organizovali priame akcie za ich vyplatenie.





USA

Aliancia solidarity pracujúcich (WSA) vo Filadelfii sa do Týždňa zapojila kreatívnym spôsobom. Na troch konkrétnych pracoviskách, kde pracuje jej členstvo, sa objavili odkazy o zapájaní sa do solidárnych aktivít v bojoch proti nevyplácaniu miezd. Na jednom z oznamov sa uvádza:

„Mnoho z nás pracuje v USA roky, dokonca desaťročia. Zažili sme, že nám šéfovia či šéfky nezaplatil to, čo nám patrilo, alebo nám odmietli poskytnúť rôzne príspevky. Počuli sme od svojich rodín zlé skúsenosti alebo sme mali priateľov či spolupracovníčky s podobnými skúsenosťami. Teraz máme príležitosť v kontexte vlastnej pracovnej situácie učiť sa ako v prípade takýchto problémov konať solidárne!“

WSA tiež uviedla, že sa tešia z toho, že je súčasťou MAP v USA (má štatút Priatelia MAP) a plánuje zorganizovať workshop o riešení problémov s nevyplácaním miezd a ako sa postaviť za ľudí v najbližšom okolí v prípade, že sa im niečo také stane.
 

- - -


O Medzinárodnom týždni proti nevyplácaniu miezd sa diskutovalo aj na plenárky MAP v júni 2024 v Kolumbii, kde sa prijali závery zlepšujúce koordináciu. Do Týždňa sa nakoniec nejakou formou zapojilo viac organizácií ako minulý rok a vieme tiež, že participovať plánovali aj ďalšie (vrátane Južnej a Severnej Ameriky). Tejto téme sa venujeme neustále a veríme, že participácia sa budúci rok ešte zvýši.

„Nevyplatené mzdy sú problémom, s ktorým sa stretáva mnoho ľudí, ale nie všetky pracujúce a pracujúci majú pocit, že s tým vedia niečo spraviť. Takéto akcie však ľuďom ukazujú, že sa to dá. Nemajú čo stratiť a je veľmi veľká šanca, že uspejú!“ (Sekretariát MAP)


Ak ti šéf alebo šéfka dlhuje mzdu a chceš ju získať späť, kontaktuj nás!

Viac informácií o dôvodoch, prečo sa organizuje Týždeň a ako súvisí s anarchosyndikalizmom, nájdeš napríklad tu: https://www.priamaakcia.sk/Medzinarodny-tyzden-proti-nevyplacaniu-miezd-10--16-oktober-2022-.html.

 

Správa bola spracovaná na základe informácií od jednotlivých organizácií