Solidárna kampaň pre sudánskych anarchistov a anarchistky priniesla výsledky

20. marca 2025

V júni 2024 publikoval zväz Priama akcia výzvu k finančnej pomoci anarchistkám a anarchistom z vojnou zmietaného Sudánu. Vďaka vyzbieraným peniazom sa nakoniec podarilo viacerým z nich opustiť krajinu. Prinášame aktualizáciu k solidárnej výzve, ktorá vychádza z informácií od francúzskeho zväzu CNT-AIT a z rozhovoru s jedným zo sudánskych anarchistov.

Materiálna pomoc obetiam vojny
                                                     
Podľa kontaktu, ktorý má zväz CNT-AIT Francúzsko v Sudáne, je situácia nasledovná:

„Podarilo sa nám poskytnúť útočisko šiestim ľuďom. Teraz sú v bezpečí v Etiópii, Rwande a Keni. Niekoľko z nás stále zostáva v Sudáne. Budeme sa koordinovať, aby sme mohli aj zo zahraničia pokračovať v našom boji za slobodu  (pretože situácia tu je príliš nebezpečná). Veľmi ste nám pomohli, zachránili ste životy našich kamarátov a kamarátok nachádzajúcich sa vo veľmi nebezpečných oblastiach. Dúfame, že vaša podpora neutíchne. Každý deň trpíme, ale moja vernosť anarchizmu a jeho myšlienkam stále rastie. Nech žije solidarita!“ 


Financie sa použili aj na distribúciu jedla, prikrývok, hygienických potrieb (vložky, mydlá, zubné pasty), dojčenského mlieka a liekov. Celkovo sa v solidárnej kampani, ktorú organizuje francúzska CNT-AIT, doteraz vyzbieralo viac ako 7000 eur, prispelo približne 75 ľudí z takmer všetkých kontinentov (najmä z Európy a USA). Prevažná väčšina vyzbieranej sumy smerovala kamarátom a kamarátkam v Sudáne a menšia časť rôznym solidárnym kolektívom podporujúcim ľudí migrujúcich zo Sudánu do Európy.

Solidárna kampaň pokračuje a stále je možné finančne prispieť na paypal. Viac detailov, ako sa zapojiť, nájdeš v pôvodnom článku tu: https://www.priamaakcia.sk/Vyzva-na-pomoc-sudanskym-anarchistom-a-anarchistkam.html.

Anarchistické hnutie v Sudáne

Geopolitickej situácii sme sa venovali viac v prvom článku, teraz by sme chceli povedať niečo o  činnosti našich kamarátok a kamarátov v Sudáne. Tu je zopár tematických úryvkov z rozhovoru medzi jedným zo sudánskych anarchistov a francúzskym zväzom CNT-AIT (https://cnt-ait.info/2024/08/17/interview-sudan) z júna a júla 2024.

Anarchistické myšlienky v Sudáne 

„... Anarchistické hnutia v Afrike nie sú rozšírené. Pokiaľ ide o Sudán, doteraz tu neexistovala nijaká anarchistická organizácia alebo skupina. Väčšina Sudánu je síce riadená komplexným spôsobom, ale autoritárske myšlienky panujú v štátoch, kmeňoch aj vo vojenskom a náboženskom systéme. Preto je komplexné aj samotné sociálne hnutie proti režimu. Revolučné povedomie a vedomosti o anarchizme sme získali vďaka naším aktivitám  a sebavzdelávaniu o sociálnych hnutiach vo svete. K prijatiu anarchistických myšlienok prispela najmä nespravodlivosť, ktorú pociťujeme. ...“


Ľavica a boj o moc 

„Socialistické myšlienky prítomné v Sudáne priamo alebo nepriamo prispievajú k podpore a upevňovaniu moci. Ide napríklad o marxistické komunistické myšlienky či myšlienky neoliberálnych ozbrojených hnutí [partizánskych skupín iných ako RSF a SAF, pozn.] a ich neustále snahy o získanie pozícií v štáte, ba dokonca o zničenie sociálneho hnutia.“

Postavenie žien

„Našu skupinu pôvodne tvorilo študentstvo, keďže práve študenti a študentky boli na čele hnutia za sociálnu zmenu a decembrovej revolúcie. Naše skupiny, ktoré vznikli na na niekoľkých univerzitách v rôznych štátoch Sudánu, prispeli k vytváraniu ďalších skupín v mestách a dedinách, kde žili naši kamaráti a kamarátky. 
Zásadnú úlohu v tomto procese zohrávali ženy. Tvoria viac ako 60 percent z celkového zloženia našich skupín.“

Aktivity, reakcia režimu a ďalšie organizovanie sa

„Jednou z najdôležitejších aktivít, ktoré sme uskutočnili v rokoch 2017 a 2018, bola výzva mladým ľuďom a študentstvu, aby zvrhli režim, prelomili bariéru strachu a zjednotili sa na zvrhnutí Bašírovej diktátorskej vlády. Na univerzitách a seminároch sme organizovali aktivity proti režimu a začali sme organizovať spontánne pochody, ktoré spojili všetkých ľudí v Sudáne. O život pritom prišli kamaráti Abu Al-Risha, Qusaya a Mudawiho. Po páde režimu Omara al-Bašíra sme vyzvali na pokračovanie boja za zvrhnutie vojenského režimu v Sudáne. Abdikácia generála Ibn Aufa prišla rýchlo v dôsledku obrovského tlaku ľudí. Čelili sme brutálnym represiám, zatýkaniu, bičovaniu, mučeniu a vyhrážkam smrťou.

To nás však nedonútilo vzdať sa nášho cieľa a boja proti ľuďom pri moci. Zvolali sme protestné sedenie (sit-in) pred generálnym veliteľstvom armády. Od 6. apríla 2019 sme sa usadili v okolí veliteľstva na námestí Al Qyada v Chartúme. Bolo to miesto odporu, výmeny názorov a zhromažďovania – obdoba malej samosprávnej komunity, v ktorej boli očividne prítomné anarchistické myšlienky. Išlo o živý príklad samosprávy v Sudáne, do ktorej sa zapojili milióny ľudí zo všetkých sudánskych štátov.

Diktátorská moc to vnímala ako hrozbu a 3. júna 2019 zhromaždenie rozohnala ohavným masakrom, ktorý umožnila a podporila politická elita. Počas masakru zavraždili a hodili do Nílu viac ako 700 neozbrojených civilných revolucionárov a revolucionárok. Mnoho z tých, čo prežili a videli ohavné zabíjanie, bitky a ponižovanie, dodnes trpí psychickými problémami. 

Ani to nás však nezlomilo, skôr nás to utvrdilo v tom, aký dôležitý je pád tohto brutálneho, vražedného režimu. Začali sme teda vytvárať odbojové výbory v štvrtiach, združovať revolučne naladených ľudí do organizovaných skupín a spoločne sa zjednocovať. Brutalita, zabíjanie a násilné potláčanie sa stali trvalou súčasťou všetkých demonštrácií. Vedeli sme o riziku, že za svoje aktivity, ktoré smerujú k sociálnej revolúcii, možno zaplatíme životom.“


Konkrétna pomoc

„Na začiatku vojny sme rozdávali jedlo v útulkoch v Dongole, Atbare a Chartúme v okrese Karari. Lieky sa distribuujú podľa potrieb vysídlených ľudí v útulkoch v spolupráci s pouličnou iniciatívou Al-Hawadith a niekedy aj so sudánskym Červeným polmesiacom.

Pokiaľ ide o dojčenské mlieko a hygienické vložky, postarali sme sa o ich inventarizáciu a distribuovali sme ich v ôsmich centrách v Al-Damere a Atbare a v piatich centrách v Dongole. V súčasnosti ich distribuujeme v lokalite Al-Dabba, kam prišli tisíce vysídlených ľudí utekajúcich z El-Fasheru.

V našej anarchistickej skupine máme niekoľko ľudí pracujúcich v zdravotníctve aktívnych v zabezpečovaní zdravotníckych potrieb. Väčšinou ich distribuujeme prostredníctvom našej skupiny a spolupracujeme aj s každým, kto prispieva k riešeniu humanitárnej krízy v Sudáne, s ďalšími iniciatívami a niekedy aj organizáciami. Na začiatku vojny v Sudáne som členov a členky našej skupiny povzbudzoval k dobrovoľníckej činnosti v nemocniciach a záchranných centrách v oblastiach, ktoré sú im najbližšie.“


 

Chceme ukončenie vojny

“Nepodporujeme žiadnu zo strán zapojených do vojny a chceme jej okamžitý koniec.
 
Dôrazne odsudzujeme masakre, ktoré spáchali jednotky rýchlej podpory a ozbrojené sily na nevinných ľuďoch, a nepodporujeme ani jednu zo strán. Chceme ukončenie vojny a nastolenie mieru.“                                                                                            


Súvisiace texty:
https://www.priamaakcia.sk/Vyzva-na-pomoc-sudanskym-anarchistom-a-anarchistkam.html
https://cnt-ait.info/wp-content/uploads/2025/02/Espoir-AL-Amal-2025-en.pdf
https://cnt-ait.info/2022/01/14/sudan-lessons     
https://cnt-ait.info/2024/08/20/sudan-continue/

Súvisiace články