Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Výzva na pomoc sudánskym anarchistom a anarchistkám

17.
jún 2024

Na žiadosť francúzskeho zväzu CNT-AIT, ktorý je súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), sa pripájame k výzve k finančnej pomoci sudánskym anarchistkám a anarchistom, ktorí uviazli v krajine zmietanej vojnou. Peniaze majú pomôcť daným osobám opustiť krajinu, nakoľko situácia sa v dôsledku prehlbujúceho vojenského konfliktu zhoršuje. Varovanie: text obsahuje opisy vojnových zločinov vrátane znásilnenia.

 

CIEĽ ZBIERKY

Dostať našich kamarátov a kamarátky z krajiny, kde im hrozí zatknutie.


AKO ICH PODPORIŤ?

  • Finančne

Môžeš použiť PayPal: https://www.paypal.com/paypalme/cntait1
 

Ak ti takáto možnosť nevyhovuje, daj nám prosím vedieť, nájdeme iné riešenie.

Ak sa rozhodneš prispieť, uvítame, ak nám o tom dáš vedieť.

V prípade, že máš nejaké otázky, pokojne nám napíš. Sme v pravidelnom kontakte so zväzom CNT-AIT Francúzsko.

Postup v prípade poslania peňazí cez PayPal:

1) Musíš mať PayPal účet. Ak nemáš, môžeš poprosiť niekoho, kto má, a potom sa vyrovnáte. Prípadne sa ozvi nám.

2) Choď na https://www.paypal.com/paypalme/cntait1 a klikni na Prispieť. Prihlás sa do účtu.

3) Zvoľ sumu, ktorou chceš podporiť zbierku v EUR.

4) Vyber spôsob platby (z PayPal účtu, príp. bankového účtu).

5) Zvoľ možnosť Platba pre priateľov a rodinu. Nejde totiž o platbu za služby alebo tovar, na ktoré sa vzťahuje ochrana spotrebiteľa.

6) Zobrazí sa potvrdenie o prevode.

 

  • Pošli solidárny odkaz e-mailom

Kontaktná adresa je contact@cnt-ait.info. Tvoj odkaz sa prepošle ľuďom v Sudáne.

 

  • Informuj (sa) o dianí

Ak ovládaš francúzštinu, môžeš sledovať aktuálne informácie o situácii v Sudáne prostredníctvom SudfaMedia. Štvorstranové vysvetlenie situácie vo francúzštine si môžeš stiahnuť tu a leták vo francúzštine tu.

 

 

ČO SA DEJE V SUDÁNE?

Otvorený vojenský konflikt v Sudáne sa začal 15. apríla 2023. Boje sa odohrávajú medzi jednotkami rýchlej podpory (resp. milíciami džandžavídov) a oficiálnou armádou krajiny. Výsledkom je, že civilné obyvateľstvo žije v atmosfére strachu. Zahynulo už najmenej 15 000 ľudí a viac ako 26 000 bolo zranených.

Sudán má zhruba 50 miliónov obyvateľov. Z toho:

  • Takmer 10 miliónov ľudí je vnútorne vysídlených a vyše 2,1 milióna ľudí utieklo do okolitých krajín (zdroj)
  • Takmer 18 miliónov ľudí čelí vážnemu nedostatku potravín, čo predstavuje 37 % populácie (zdroj)
  • Vyše 3 milióny pracujúcich prišlo o prácu a príjem a odhaduje sa, že 80 % pracujúcich vo verejnom sektore nedostáva od roku 2023 základnú mzdu (zdroj)
  • Vyše 19 miliónov mladých nemôže študovať (zdroj)

Okrem toho v krajine:

  • Nefunguje vyše 80 % nemocníc (zdroj)
  • Odhadom 65 % poľnohospodárstva je zničeného, pričom v tomto odvetví pracuje približne 80 % pracujúcich (zdroj)
  • Až 90% tovární ukončilo svoju prevádzku (zdroj)

V Sudáne prebieha genocída, ktorá je čiastočne etnická a čiastočne má imperialistické črty – každú zo znepriatelených skupín podporujú zahraničné mocnosti kvôli strategickej polohe krajiny a snahe dostať sa k prírodným zdrojom.

Na začiatku konfliktu vznikli v Sudáne tzv. revolučné výbory, do ktorých sa zapojili aj anarchisti a anarchistky. Ich snahou bolo presadzovať sebaorganizáciu. Táto činnosť je však čoraz ťažšia, keďže dochádza k eskalácii násilia zo strany oboch vojenských táborov.

Zväzu CNT-AIT vo Francúzsku sa už skôr podarilo vyzbierať vyše 1 200 eur, ktoré odovzdali sudánskym kamarátom a kamarátkam. Použili sa na distribúciu prikrývok, hygienických potrieb (vložky, mydlá, zubné pasty), dojčenského mlieka, na vytvorenie priestorov pre deti, kde boli k dispozícii pomôcky na kreslenie a mohlo prebiehať vyučovanie, vďaka čomu mohli deti aspoň na chvíľu uniknúť pred hrôzami vojny. Vojenské násilie však takéto projekty znemožňuje.


Milície džandžavídov sa voči civilnému obyvateľstvu správajú kruto. Nedávno najprv znásilnili a potom zavraždili našu kamarátku Sarah. Vojaci zas zatýkajú a mučia revolucionárov a revolucionárky a obviňujú ich zo spojenectva s džandžavídmi. Naše kamarátky a kamaráti naliehavo hľadajú útočisko v susedných krajinách a prosia o pomoc.

 

KTO JE CNT-AIT FRANCÚZSKO

Ide o anarchosyndikalistický zväz, ktorý je rovnako ako zväz Priama akcia súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich. V minulosti koordinoval napríklad aj pomoc v súvislosti s útekom anarchistiek a anarchistov z Afganistanu do bezpečia (viac info v slovenčine tu). Anarchosyndikalistickému hnutiu v zahraničí pomáhal aj počas pandémie (Bangladéš) alebo počas veľkých záplav v Pakistane v roku 2022.

 

KTO SÚ ANARCHISTI A ANARCHISTKY V SUDÁNE

Pripájame vyhlásenie sudánskej Anarchistickej federácie z 1. mája 2024:

Prešiel viac ako rok od vypuknutia vojny, ktorá si vyžiadala tisíce civilných obetí, vyhnala milióny detí z ich domovov a spôsobila najväčšiu krízu v oblasti vzdelávania v Sudáne.

Vyzývame všetkých kamarátov a kamarátky v Sudáne i mimo neho, aby pokračovali vo svojej oslobodzovacej a dobrovoľníckej činnosti v azylových centrách, utečeneckých táboroch, táboroch pre vysídlené osoby a v nemocniciach a nepostavili sa na stranu vojny.

Odsudzujeme zločiny spáchané jednotkami rýchlej podpory v Chartúme, Gezíre a Dárfúre vrátane znásilňovania, vraždenia a verbovania detí.

Odsudzujeme aj zneužívanie katastrofálnej situácie v krajine armádou v snahe získať legitimitu pre svoju diktátorskú vládu, ktorá priniesla len skazu.

Vyzývame všetkých revolucionárov a revolucionárky, aby vzdelávali ľudí proti podpore kmeňových bojov a rozdúchavaniu sporov a rasizmu!

Nech žije revolúcia!

Vojenské jednotky v kasárňach a milície džandžavídov sa musia rozpustiť!

Anarchistická federácia v Sudáne

 


- - -

Pre viac informácií o histórii konfliktu a anarchistických aktivitách v krajine odporúčame text z roku 2021 v češtine.

Vopred ďakujeme za podporu!

Na základe informácií na webstránke zväzu CNT-AIT Francúzsko (1, 2) a verejne dostupných štatistík spracoval zväz Priama akcia

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Košice - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (26.6.)
12.06.2024 V košickom klube Collosseum sa opäť stretneme v stredu 26. júna o 18:00. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia (19.6.)
03.06.2024 Červnové setkání na Základně Tři ocásci se uskuteční ve středu 19. 6. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Žilina - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (štvrtok 13.6.)
20.05.2024 Po úspešnej akcii „Večer so zväzom Priama akcia“ na žilinskej Hájovni, sme sa rozhodli, že skúsime otvorené stretnutie aj v Žiline. Stretneme sa opäť na Hájovni (Cesta k Paľovej búde 27) vo štvrtok 13. júna o 19.00. Cieľ je rovnaký ako v prípade ostatných otvorených stretnutí – spájať sa s ľuďmi, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z okolia. Ak máš záujem o kontakt, ale na stretnutie nemôžeš prísť, ozvi sa nám cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň online dotazník. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Trnava - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (29.5.)
17.05.2024 V priestoroch vynoveného Kubika na Pekárskej 40 sa stretneme opäť v stredu 29. mája o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie vrátane nových plagátov, nálepiek a letákov propagujúcich brožúru „Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať“.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia
06.05.2024 Na Základně Tři ocásci se setkáme opět už budoucí středu 15. 5. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Diskusia na UCOFe - Ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa? (4.5., Bratislava)
29.04.2024 V rámci United Colours Of Football (FB) v sobotu 4. mája o 13:00 predstavíme formou diskusie, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou aj ako subjektívne vnímame fungovanie v organizácii v súvislosti s osobným a rodinným životom. Porozprávame, ako sme sa vlastne dostali k anarchistickým myšlienkam a nevynecháme ani konkrétne aktivity či zážitky zo sporov o vyplatenie dlžných miezd. Priestor bude samozrejme aj na otázky, ktoré zaujímajú teba. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (24.4.)
19.04.2024 V stredu 24. apríla o 18:00 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Večer so zväzom Priama akcia v Hájovni – ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa?
13.02.2024 V sobotu 16.3. sa uskutoční akcia, kde budeme rozprávať o úspešnom organizovaní sa, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou, ale aj o veciach, ktoré zaujímajú teba.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (21.2., Kubik)
05.02.2024 Po krátkej pauze pokračujeme ďalším stretnutím aj v trnavskom Kubiku na Štefánikovej 4 o 19:00! Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Tentokrát budeme okrem iného pokračovať v prípravách kampane „Ideš na brigádu?“. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (18.1.)
08.01.2024 Vo štvrtok 18. januára o 18:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník - https://www.priamaakcia.sk/zapoj-sa. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in