Víťazný divoký štrajk na Londýnskej univerzite
11. september 2011
Zhruba stovka ľudí podporila 1. septembra divoký štrajk upratovačov/iek pred administratívnym centrom Londýnskej univerzity. Išlo najmä o imigrantov z Latinskej Ameriky, ktorých zamestnáva súkromná spoločnosť Balfour Beatty. Niektorí nedostali mzdu už tri mesiace a hrozilo im vysťahovanie. Keďže videli, že oficiálne odborové kanály nefungujú, 31. augusta sa rozhodli zvolať štrajk na nasledujúci deň. Keď sa o akcii dozvedelo vedenie, narýchlo prepustilo jednu z organizátoriek. Z boja za mzdu sa tak stal aj boj proti šikane. Akciu podporili aj členovia Solidarity Federation (MAP Veľká Británia).
Hlučná a živá akcia
Keď sa zamestnanci a podporovatelia ráno stretli, vedenie pred nich predstúpilo, akciu odsúdilo a prikázalo im rozísť sa. Asi netreba hovoriť, že pracujúci tento príkaz ignorovali a pokračovali v hlučnom proteste. Krátko nato sa členovia vedenia objavili znovu a začali sa vypytovať, kto nedostal mzdu a za aké obdobie. Zamestnancom navrhli individuálne stretnutia, na ktorých by sa dohodlo vyrovnanie dlhu. Upratovači a upratovačky návrh odmietli a začiatok vyjednávania podmienili znovuzamestnaním prepustenej aktivistky. Až potom sa mohli začať rozhovory o náprave situácie, a to s celou skupinou, nie individuálne.
Vedenie odišlo a po nejakom čase sa ukázalo opäť. Tentoraz ponúklo, že sa pozhovárajú s prepustenou zamestnankyňou v sprievode jej odborového zástupcu, čo zamestnanci prijali. Výsledkom stretnutia bolo prvé víťazstvo: okrem prísľubu, že za štrajk nebude nikto trestaný, ponúklo vedenie dotyčnej žene trojmesačnú platenú dovolenku, po ktorej sa jej pracovný pomer skončí. Nejde o najhorší výsledok, ak vezmeme do úvahy, že o tri mesiace chcela aj tak dať výpoveď a starať sa o chorého manžela.
Po tomto víťazstve zamestnanci súhlasili, že sa pozhovárajú s členmi vedenia individuálne pod podmienkou, že bude prítomný aj zástupca odborov. Stalo sa a pracujúci dosiahli nasledovné:
- vyplatenie dlžných miezd za posledné tri mesiace 2. septembra 2011,
- prísľub, že nikto nebude spätne prenasledovaný za akciu,
- každý prípad sa preskúma individuálne za prítomnosti tlmočníkov,
- supervízorka, ktorá pracovala pre firmu 10 rokov a 31.8. bola prepustená pre organizovanie štrajku, bude do konca novembra dostávať mzdu a 1.9. odíde zo zamestnania, aby sa mohla starať o chorého manžela.
Zaujímavé postrehy
Samotný štrajk bol pozoruhodný z viacerých uhlov. Po prvé, išlo o divoký štrajk zorganizovaný počas 24 hodín, v ktorom sa podarilo dosiahnuť naplnenie všetkých požiadaviek za tri a pol hodiny. Zaujímavé je aj, že miestna organizácia odborov UNISON prejavila podporu a jej miestni zástupcovia spoločne so zamestnancami kričali heslá, ponúkli sa tlmočiť a stáli pri nich pri rozhovoroch s vedením.
Príjemné bolo, že sa štrajk odohral veľmi rýchlo, takže na ňom chýbali vzletné politické gestá a prišlo len málo ľudí z politických skupiniek so svojou tradičnou propagandou. Akcia sa tak niesla v réžii samotných pracujúcich.
Počas vyjednávaní zaznela nielen požiadavka okamžite vyplatiť dlžné mzdy, ale aj zabezpečiť tzv. „mzdy vo výške existenčného minima pre prežitie v Londýne“. Druhá požiadavka je výsledkom kampane rozličných skupín pracujúcich a odborov za podpory študentov. Na 14. september je napríklad ohlásená demonštrácia za vydobytie si tejto mzdy aj na ďalších pracoviskách.
Ďalším inšpiratívnym rozhodnutím štrajkujúcich bolo odmietnutie návrhu vedenia, že v prípade splnenia požiadaviek sa zaviažu neorganizovať nijaké ďalšie štrajky.
Samotná účasť odborových predákov na štrajku bola nezvyčajná, pretože odbory sa často zdráhajú podporiť divoké štrajky, keďže im za to hrozia veľké zákonné sankcie prijaté Thatcherovej vládou.
Štrajk sa skončil úspechom najmä vďaka pracujúcim, študentom a aktivistom v oblasti práce, nie byrokratom, politikom či ľavičiarskym politickým pózerom. Išlo o neobyčajne živý piket - bubny, megafóny, dokonca aj had s tanečníkmi – títo pracujúci vedia nielen vyhrávať, ale sa aj zabávať!
Ako uviedli Solidarity Federation: „Úprimné blahoželáme k víťazstvu a sebaorganizácii a vyjadrujeme solidaritu upratovačom a upratovačkám zo Senate House. Ďakujeme za inšpiráciu. Kolegovia, bojujte ďalej.“
Spracovali Nadia Hladká a Michal Tulík
Zdroje:
Blog Bloomsbury Fightback!
Webstránka Solidarity Federation
Portál libcom.org