Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Koronakríza: Spájame sa s ľuďmi, ktorí majú podobný pohľad na vec ako my

12. jún 2020

Dajú sa meniť veci, ktoré sa nám nepáčia? Jasné! A dá sa to, aj keď tu a teraz je človek sám. Ako? Viac o tom v treťom bode kampane „Koronakríza: Nie sme na jednej lodi!“. Začnime tým, že si ujasníme, čo je problém. Štve nás totiž veľa vecí, preto treba zvážiť, do čoho sa chceme pustiť. V každom meste či obci to môže byť niečo iné.

My sme si vybrali ako hlavnú tému problémy na pracoviskách. Uvedomuje si pritom však aj dôležitosť ďalších tém. Prečo teda dôraz na pracoviská? Vystihnúť sme sa to pokúsili v našom stanovisku k tohtoročným parlamentným voľbám. Tu je úryvok:

„Otázka teda znie: Kde sa nachádza skutočná moc v spoločnosti? Dokážeme ju mať aj my bez majetkov a politickej kariéry? Naša odpoveď je, že potenciálne je vlastne v našich rukách. V podstate doslova. Moc je v rukách ľudí, ktorí pracujú, resp. pracovať prestanú. Samozrejme, nie ako jednotlivci a nie iba tak, lebo sa im nechce :) Naša moc sa začína tam, kde sa postavíme za svoje záujmy na pracoviskách a v komunitách a dokážeme ich presadiť. Tam, kde sa spojíme s ďalšími ľuďmi, aby sme zlepšili naše pracovné a životné podmienky. Tam, kde sa nespoliehame na iných, ale konáme. Vtedy existujeme.“

Aj keď sa náš zväz venoval problematike práce aj pred pandémiou (kampaň Problémy v práci?), myslíme si, že súčasný ekonomický vývoj a koronakríza stavajú túto tému do popredia ešte viac.

Koronakriza_N1L_bod3

Ako si môžeme pomôcť

Najprv o tom, kde na Slovensku sme aktívni my. V súčasnosti fungujeme najmä v Bratislave, ale aktívnych členov máme aj na východe Slovenska. V oboch regiónoch organizujeme stretnutia, na ktorých sú vítaní ľudia, čo sa chcú zapojiť do našej činnosti.

Naším cieľom je vy­tvoriť skupiny aj v ďalších regiónoch, takže pomôcť si môžeme aj keď si napríklad zo stredného Slovenska. Nejaké aktivity sa dajú robiť všade.

V podstate sú tri možnosti:

    1) Podpora našich aktivít

Pravdou je, že na väčšine našich aktivít sa podieľajú ľudia, ktorí nie sú v organizácii. Pomáhajú nám v sporoch alebo počas kampaní, zúčastňujú sa protestných akcií, chodia na naše stretnutia, navrhujú témy do diskusie atď. Často sú pre nás ich nápady podnetom pre sebareflexiu, alebo nás motivujú zapojiť sa do činností, do ktorých by sme sa bez nich pravdepodobne nezapojili.

Sú ľudia, čo nás podporujú pravidelne, ale aj príležitostne. V regiónoch ide hlavne o propagáciu. Celkom efektívne je napríklad vylepovanie nálepiek. Motívov máme viac a podľa potrieb v regióne vieme pripraviť aj nové. Svoj význam má však aj šírenie letákov, plagátov či našich publikácií (nbz.priamaakcia.sk).

Ďalšou formou sú benefičné akcie (napríklad koncerty), prednášky alebo  diskusie. Dôležité môžu byť hlavne vtedy, keď premýšľaš o vzniku skupiny, ktorá by bola časom aktívna v regióne. Takéto kultúrne a spoločenské akcie totiž môžu povzbudiť ľudí k vlastnej činnosti, pretože im umožňujú stretnúť sa s inými ľuďmi, ktorí už aktívni sú, osobne sa porozprávať o organizovaní sa a podeliť sa o skúsenosti z fungovania v iných regiónoch.

Cenná je však aj taká zdanlivá maličkosť, ako je zdieľanie našich príspevkov alebo výziev k solidarite na sociálnych sieťach.

    2) Podpora tvojich aktivít

Myslíš si, že by sme mohli pomôcť aj my tebe alebo skupine, ktorú podporuješ? Ak pôjde o niečo, čo neodporuje našim princípom, môže z toho byť zaujímavá spolupráca.

Nemusí pritom ísť iba o problémy týkajúce sa pracovísk. Podieľali sme sa už aj na aktivitách, ktoré sa týkali environmentálnych problémov, antifašizmu, komunitných protestov, umenia atď. Záleží nám pritom na tom, aby sa aktivity organizovali nezávisle od štátu, parlamentnej politiky, politických strán a kapitálu.

    3) Členstvo v našom zväze

Pointa je jednoduchá. Ak si v organizácii, môžeš rozhodovať o tom, akým smerom sa bude organizácia vyvíjať, čo bude robiť a ako to bude robiť. Toto však nie je „náborový“ článok. Ak chceš vedieť viac, odporúčame pozrieť sa napríklad na bod 5.2 Členstvo v našich Cieľoch a princípoch.

V tomto texte sme sa pokúsili v krátkosti povedať niečo o možnostiach aktivít v regiónoch a o tom, ako si môžeme navzájom pomôcť. Predtým sme vysvetlili, prečo je dôležité informovať sa o našich bojoch a úspechoch zo sporov so šéfmi a šéfkami. Štvrtý text kampane „Koronakríza: Nie sme na jednej lodi!“
bude trocha iný. Pôjde o sériu krátkych vyjadrení na našom FB, v ktorých sa trocha odľahčene pozrieme na názory, podľa ktorých by sme sa mali obetovať vždy my a ktoré prispievajú k tomu, aby tu naďalej fungovala spoločnosť plná nerovností.


Zväz Priama akcia


Súvisiace články:
Koronakríza: Ukazujeme, že má zmysel bojovať
Koronakríza: Nie sme na jednej lodi!
Koronakríza: Pomáhajme si navzájom
COVID-19: Týždenný súhrn bojov za život, zdravie a prácu (IV.)
COVID-19: Týždenný súhrn bojov za život, zdravie a prácu (III.)
COVID-19: Týždenný súhrn bojov za život, zdravie a prácu (II.)
COVID-19: Týždenný súhrn bojov za život, zdravie a prácu (I.)
Ciele a princípy
Často kladené otázky (FAQ)
Aktivity v rokoch 2000-2019
Publikácie

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v komunitnom centre Kalab (28.9., BA)
22.08.2022 Na júlovom stretnutí v Kalabe sme spoznali nových ľudí a vznikol na ňom nápad organizovať piknik, kde vznikol priestor na diskusie a spoznávanie sa s ďalšími ľuďmi. To nás povzbudilo k zorganizovaniu ďalšieho stretnutia už v septembri, konkrétne v stredu 28.9. o 18:30 opäť v Kalabe na Zámockej 5. S vlastným bodom na stretnutie môžeš prísť aj ty. Zámerom je diskutovať o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov, s ktorými sa stretávame, a ako podporiť existujúce aktivity. Okrem tém, s ktorými prídu samotní ľudia, budeme určite hovoriť aj o aktivitách k októbrovému Medzinárodnému týždňu proti nevyplácaniu miezd. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a .

Grilovačka vo Viedni
14.08.2022 Nedeľa 7. augusta, Viedeň, slnečné popoludnie, záhrada rodinného domu a v tieni stromov zhruba 15 kamarátov a kamarátok zo zväzu WAS (Viedenský zväz pracujúcich) pri griloch a ohnisku.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v Košiciach (11.8.)
01.08.2022 Ak  máš záujem nadviazať kontakt či riešiť konkrétny problém na pracovisku, resp. v regióne spoločne s naším zväzom, pozývame ťa na stretnutie vo štvrtok 11. augusta.

Zahraniční pracovníci v hotelierstve dosiahli vyplatenie dlžnej mzdy v Rakúsku
17.06.2022 Jazyková bariéra, neznalosť pracovného práva a osamotenosť sú jedny z hlavných dôvodov zraniteľnosti pracujúcich v zahraničí. Ich neistú pozíciu pravidelne zneužívajú rôzne firmy, ktoré počítajú s tým, že ak im napríklad nevyplatia mzdy, prejde im to. Dvaja Gréci pracujúci v hoteli neďaleko rakúskeho Zwettlu pre upratovaciu firmu sa v roku 2021 dostali do podobnej situácie. Spojili sa však s WAS (Viedenský zväz pracujúcich) a spoločne vybojovali dlžné mzdy.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 14.4.)
04.04.2022 Vo štvrtok 14. apríla o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách. Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

Stanovisko zväzu Priama akcia ku klimatickému štrajku 22. októbra 2021
22.10.2021 Keď sme sa zúčastňovali klimatických štrajkov v roku 2019, netušili sme, že ďalšie protesty ochromí pandémia. A keď prišla pandémia, vyzeralo to, že so zdanlivým útlmom niektorých odvetví príde aj isté, aspoň minimálne zlepšenie stavu planéty. Ukázalo sa však, že v skutočnosti sme na tom ešte horšie, ako sme sa domnievali. Posledné dva roky potvrdili, že ak existuje nádej, nevyhnutné zmeny sa budú musieť dotknúť skutočných príčin problémov. A oveľa viac ako iba dotknúť. Kapitalizmus a systém rozhodovania prostredníctvom štátu musí skončiť na smetisku dejín a my musíme vybudovať niečo lepšie.

3x VÝZVA zväzu Priama akcia ohľadom nevyplácania miezd
05.10.2021 1. Dlhuje ti zamestnávateľ mzdu? OZVI SA NÁM!
2. Pozitívne skúsenosti? PODEĽ SA O NE!
3. Informovanie o probléme a možnostiach, ako sa brániť. ZAPOJ SA!


Začína fungovať „Infoshop a archív radikálnej literatúry Malatesta” v Šuranoch
22.09.2021 Projekty takéhoto typu sú na Slovensku zriedkavé a zvyčajne sú doménou hlavného mesta, takže pozvanie zúčastniť sa na otvorení Infoshopu Malatesta v Šuranoch sme prijali s potešením. Oficiálne otvorenie sprevádzala dvojdňová akcia s názvom „Iný víkend!“. V piatok (17.9.) sa skôr diskutovalo, sobota bola venovaná hudobnej produkcii.

Aktuálna situácia ohľadom zbierky pre afganských anarchistov a anarchistky
14.09.2021 Od začiatku zbierky prešli tri týždne a udialo sa toho veľa, takže by sme sa chceli podeliť o najaktuálnejšie informácie.

Prezentácia a infostánky – Bystro fest, festival Povstanie Pokračuje, Mestský akčný kemp
03.09.2021 Prinášame krátke info o troch akciách, na ktorých sme sa zúčastnili za posledný týždeň.

V solidarite s protestujúcimi v Kolumbii - kontaktuj konzula v Bratislave (+vzor e-mailu)
18.05.2021 O situácii v Kolumbii nedávno informovala naša sesterská organizácia ULET (Priatelia MAP) a ďalšie kolektívy. Skrátenú verziu ich prehlásenia dnes publikoval kolektív Zdola. Okrem informovanosti však môžeme urobiť aj viac - vyjadriť svoj protest zástupcovi Kolumbie na Slovensku.

Ani Izrael, ani Palestína
18.05.2021 Zverejňujeme preklad prehlásenia WSA, našej sesterskej organizácie z USA (Priatelia MAP), s názvom „Za ukončenie izraelských útokov na Gazu! Za spoločný boj proti rasizmu a militarizmu!“

Vyšiel prvomájový špeciál časopisu Burič venovaný anarchosyndikalizmu
02.05.2021 Anarchistická informačná skupina AlterNativE zo Šurian začala začiatkom roka vydávať časopis Burič. V poradí už tretie číslo je venované Prvému máju a anarchosyndikalizmu. Publikácia je výsledkom spolupráce rôznych jednotlivcov, AlterNativE a nášho zväzu. Dá sa stiahnuť z uloz.to v PDF v dvoch verziách (na tlač a na čítanie).

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in