Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.COVID-19: Týždenný súhrn bojov za život, zdravie a prácu (I.)

26. marec 2020

Na našom FB sme v posledných dňoch uverejnili viaceré príklady bojov pracujúcich na celom svete proti dôsledkom pandémie koronavírusu. Bola by škoda, keby zapadli prachom, a tak ich budeme formou týždenných súhrnov zverejňovať aj na webe. Prvý týždenný súhrn obsahuje: divoké štrajky vo francúzskom Amazone, štrajky lekárov v Nigérii, odpor pracujúcich v autopriemysle, obsadzovanie prázdnych domov v USA, štrajk nemocničného personálu v Londýne a sestričky odmietajúce vykonávať stery v Kanade.
 
Divoký štrajk vo francúzskom Amazone
Publikované: 17.3.
 

COVID-19 Amazon_FR
Pracujúci dnes v troch francúzskych skladoch Amazonu (Montélimar, Chalon sur Saône a Douai) vstúpili do divokého štrajku pre nedostatok ochranných opatrení. Nemajú mydlá, vhodné kohútiky na umývanie, nijaké hydroalkoholické gély, nerešpektuje sa vzdialenosť 1,5 metra medzi pracovnými stanicami...).
Ďakujeme za info zväzu CNT-AIT France.

Zdroj:
https://www.info-chalon.com/articles/sud-de-l-agglomeration/2020/03/17/43382/coronavirus-debrayage-sur-le-site-d-amazon-chalon


Časovo neobmedzený štrajk lekárov v Nigérii
Publikované: 18.3.

COVID-19 Lekari_Nigeria
Lekári v hlavnom meste Nigérie Abuja oznámili v utorok, že vstupujú do časovo neobmedzeného štrajku aj napriek tomu, že v krajine sa začínajú zvyšovať počty nakazených koronavírusom. Dôvodom je, že už vyše dva mesiace nedostali mzdy. Podľa šéfa lekárskeho združenia sa k štrajku pridá do 48 hodín aj zvyšný zdravotnícky personál, ktorý trpí rovnakými problémami.

Zdroj:
https://www.pulse.ng/news/local/coronavirus-nigerian-doctors-on-strike/19j9y4m


Autopriemysel v USA - (ne)uzatváranie tovární, divoké štrajky a odbory
Publikované: 19.3.

COVID-19 Auto_USA
Včera obletela svet správa, že traja najväčší výrobcovia automobilov v USA (Fiat Chrysler Automobiles, General Motors a Ford) uzatvoria svoje továrne. Neuzatvoria. Odbory UAW dosiahli „kompromis“. Dôjde k „rotujúcim čiastočným uzatvoreniam“. Údajným dôvodom obmedzenia sú pozitívne testy na COVID-19 u robotníkov. Riešením má byť lepšia hygiena, čistenie priestorov, dlhšie prestávky a zrušenie nadčasov.

Dodajme ale, že minimálne vo Fiate už prebehli dva menšie divoké štrajky. V Detroite nenastúpilo 17 pracovníkov z lakovne a ešte minulý týždeň sa nepracovalo 24 hodín v Ontariu, keď robotníci zistili, že ich kolega mal pozitívny test na COVID-19. Aj samotné odbory pred vyjednávaním hrozili štrajkami. Uvidíme, či svojím kompromisom utlmia nasratosť robotníkov. Pritom uzavretiu väčšiny tovární Fiatu v Európe predchádzali práve divoké štrajky.

Zdroje:
https://edition.cnn.com/2020/03/18/business/uaw-gm-ford-fca-coronavirus/index.html
https://edition.cnn.com/2020/03/16/business/fiat-chrysler-factories-coronavirus/index.html
https://www.motorbiscuit.com/workers-walk-out-of-ram-truck-plant-over-coronavirus-fears
https://www.ttnews.com/articles/some-fiat-chrysler-workers-walk-out-over-covid-19-fears
https://www.jacobinmag.com/2020/03/coronavirus-strikes-italy-workers-health-fiat-auto-plant


Štrajk slabo plateného personálu nemocnice v Londýne
Publikované: 20.3.

COVID-19 Lewisham
30 pracovníkov a pracovníčok z nemocnice v londýnskom Lewishame odmietlo pracovať vo štvrtok 12. marca. Išlo o personál z upratovacích služieb, vrátnice a jedálne. Nemocnica bola v novembri sprivatizovaná a už vo februári sa objavili problémy s výplatami. Štrajk bol dôsledkom toho, že peniaze nedostali ani v marci. Nemocnica v Lewishame bola vôbec prvá v Londýne, v ktorej mali pacienta s COVID-19. Personál má na starosti udržiavať nemocnicu čistú a bezpečnú, no sám zápasí o prežitie. Ako uviedla predáčka odborov GMB: „Pre mnohých z nich znamená jedna chýbajúca výplata neschopnosť zaplatiť nájom či zabezpečiť jedlo pre rodiny.“

Zdroj:
https://www.independent.co.uk/news/uk/politics/coronavirus-hospital-cleaning-staff-walk-out-nhs-private-contractor-wages-a9402086.html


Rodiny bez domova v Los Angeles obsadili prázdne domy
Publikované: 21.3.

COVID-19 Squatting_USA
K tomuto kroku pristúpili po neschopnosti úradov poskytnúť im bývanie, ktoré by ich ochránilo pred pandémiou koronavírusu. Prvé domy obsadili ešte minulú sobotu, v stredu ich obsadili dvanásť. Inšpirovali sa podobnou akciou matiek z organizácie Moms 4 Housing v Oaklande minulý rok. Obom skupinám pomáha združenie Alliance of Californians for Community Empowerment podporujúce dostupné komunitné bývanie. Domy skúpila firma Caltrans ešte v 50. rokoch v nádeji, že sa zrealizuje projekt diaľnice (domy sa mali zbúrať). Z projektu však nakoniec zišlo a domy sa nepoužívali ani neopravovali. „Tvrdia, že je zločin prísť a obsadiť tieto domy. Ale toto nie je zločin. Je to správna vec,“ vyjadril sa jeden z nových obyvateľov.

Zdroje:
https://www.latimes.com/homeless-housing/story/2020-03-18/homeless-occupy-more-vacant-homes-coronavirus-pandemic-los-angeles
https://www.latimes.com/homeless-housing/story/2020-03-14/homeless-moms-occupy-house-los-angeles-caltrans-coronavirus-pandemic


Sestričky v Edmontone odmietli odoberať stery bez potrebných masiek
Publikované: 22.3.

COVID-19 Sestricky_Kanada
Asi 30 sestričiek z troch testovacích kliník v Edmontone využilo právo odmietnuť prácu v reakcii na stanovisko úradu pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou v provincii Alberta, podľa ktorého nemajú nárok na N95 respirátory (ekvivalent európskej normy FFP3). Práve tie považujú sestričky za náležitú ochranu.

Súčasťou testovania na COVID-19 sú aj nazofaryngeálne stery. Sestričky pri nich používajú chirurgické masky. N95 respirátory však sedia na tvári pevnejšie a chránia aj pred aerosólom.

Odbory vyhlásili, že všetky pracovníčky a pracovníci prvej línie prichádzajúci do kontaktu s pacientmi, pri ktorých je podozrenie, že majú COVID-19 alebo ho aj naozaj majú, by mali mať prístup k N95 respirátorom, pretože neexistuje vedecká zhoda o tom, ako sa vírus šíri. Preto sa podľa odborov musí postupovať na základe zásady predbežnej opatrnosti.

Zdroj:
https://www.cbc.ca/news/canada/edmonton/edmonton-nurses-masks-covid19-swabs-exposure-1.5505406

Zväz Priama akcia

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (22.3.)
07.03.2023 Streda 22. marca o 19:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít v Trnave. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Posledné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave v Kalabe (15.3.)
27.02.2023 Žiaľ, komunitné centrum Kalab končí na Zámockej a zatiaľ nie je isté, či bude pokračovať inde. Posledné stretnutie v tomto skvelom priestore budeme mať v stredu 15. marca o 19:00! Porozprávame sa o tom, akým problémoch v práci sa aktuálne venujeme, zhodnotíme podujatie k 100. výročiu MAP, ktoré bude 4. marca a ako vždy sa budeme venovať témam, s ktorými prídu ľudia na stretnutie. Na mieste budú naše propagačné materiály a publikácie. Ak vieš o vhodnom priestore na otvorené stretnutia PA, daj nám vedieť. FB udalosť: ...

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (1.2.)
17.01.2023 Streda 1. februára o 18:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (14.1.)
04.01.2023 Pozývame na prvé novoročné otvorené stretnutie v klube Collosseum v sobotu 14. januára o 10:00. Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (18.1.)
13.12.2022 Streda 18. januára o 19:00 v Kalabe! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Zbližovanie organizácií MAP v Ázii a Tichomorí
05.12.2022 Počas víkendu 12. a 13. novembra sa konalo v Jakarte stretnutie našich kamarátov a kamarátok z organizácií MAP z celého ázijsko-tichomorského regiónu. Zazneli prezentácie o situácii v Austrálii, Indii, Indonézii a na Filipínach. Počas diskusií sa preberalo široké spektrum tém: právny status kasty v Indii a jej vzťah k triednemu boju, vyhliadky na anarchosyndikalistické organizovanie na Filipínach či situácia migrujúcich pracujúcich v Singapure.

PODCHODY „Priechody pre chodcov“ - benefičný album na podporu zväzu Priama akcia
28.11.2022 Podchody je anarcho-dub-poetry projekt. Ide o mix proletárskej poézie a dub muziky. 5 songov, cca 12 minút. Príspevkom na bandcampe môžeš podporiť zväz Priama akcia.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (16.11.)
30.10.2022 Posledné tohtoročné stretnutie v Bratislave sa uskutoční v stredu 16. novembra o 19:00 v Kalabe na Zámockej 5. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít.

Kampaň zväzu ZSP proti predajniam Żabka a pomoc ukrajinským pracujúcim
16.10.2022 Zväz ZSP vo Varšave začal Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd priamou akciou v predajni Żabka a plánuje aj akcie s ukrajinskými pracujúcimi. V oboch prípadoch ide o dlžné mzdy.

K útoku z 12. októbra
13.10.2022 Je náročné nájsť slová, ktoré by vyjadrili náš hnev a smútok po včerajšom útoku. V týchto ťažkých chvíľach myslíme na ľudí, ktorých včerajšok zasiahol najviac.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave a Bratislave (27. a 28.10.)
13.10.2022 V októbri sa vidíme nielen v komunitnom centre Kalab, ale aj v trnavskom Kubiku. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Stretnutia v júli a septembri v Bratislave boli konštruktívne a s nápadmi na nové aktivity (ktoré sa nakoniec aj zrealizovali) prišli aj ľudia, s ktorými sme sa videli prvýkrát. Dúfame, že podobne tomu bude aj v Trnave. Vidíme sa vo štvrtok 27.10. v Kubiku na Štefánikovej 4 alebo v piatok 28.10. v Kalabe na Zámockej 5. Obe stretnutia sa začínajú o 18:00.

Zväz ZSP uspel v spore o nevyplatenú mzdu s kníhkupectvom vo Varšave
10.10.2022 Kníhkupectvo v štvrti Muranów meškalo od marca s výplatou mzdy bývalej zamestnankyni. Tá sa rozhodla dožadovať sa dlžných peňazí spoločne so Zväzom syndikalistov Poľska a vo výzve, ktorú poslali šéfovi, spomenuli aj chystanú kampaň poukazujúcu na pracovné praktiky v kníhkupectve. Zamestnávateľ reagoval takmer okamžite a peniaze previedol na účet.

Aktualizácia o situácii väzneného Kirilla Ukrajinceva, aktivistu odborov Kuriér v Rusku
05.10.2022 Vo štvrtok 22. septembra bola Kirillovi predĺžená vyšetrovacia väzba do 19. októbra. Hrozí mu až päť rokov väzenia za „zvolanie alebo účasť na nepovolenom zhromaždení viac ako dvakrát v priebehu 180 dní“. Za jeho prepustenie a zrušenie všetkých obvinení prebehlo vo viacerých ruských mestách niekoľko menších protestných akcií a solidaritu vyjadrili aj viaceré organizácie a osoby v zahraničí vrátane nášho zväzu a ďalších zväzov združených v Medzinárodnej asociácii pracujúcich.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in