Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.COVID-19: Týždenný súhrn bojov za život, zdravie a prácu (I.)

26. marec 2020

Na našom FB sme v posledných dňoch uverejnili viaceré príklady bojov pracujúcich na celom svete proti dôsledkom pandémie koronavírusu. Bola by škoda, keby zapadli prachom, a tak ich budeme formou týždenných súhrnov zverejňovať aj na webe. Prvý týždenný súhrn obsahuje: divoké štrajky vo francúzskom Amazone, štrajky lekárov v Nigérii, odpor pracujúcich v autopriemysle, obsadzovanie prázdnych domov v USA, štrajk nemocničného personálu v Londýne a sestričky odmietajúce vykonávať stery v Kanade.
 
Divoký štrajk vo francúzskom Amazone
Publikované: 17.3.
 

COVID-19 Amazon_FR
Pracujúci dnes v troch francúzskych skladoch Amazonu (Montélimar, Chalon sur Saône a Douai) vstúpili do divokého štrajku pre nedostatok ochranných opatrení. Nemajú mydlá, vhodné kohútiky na umývanie, nijaké hydroalkoholické gély, nerešpektuje sa vzdialenosť 1,5 metra medzi pracovnými stanicami...).
Ďakujeme za info zväzu CNT-AIT France.

Zdroj:
https://www.info-chalon.com/articles/sud-de-l-agglomeration/2020/03/17/43382/coronavirus-debrayage-sur-le-site-d-amazon-chalon


Časovo neobmedzený štrajk lekárov v Nigérii
Publikované: 18.3.

COVID-19 Lekari_Nigeria
Lekári v hlavnom meste Nigérie Abuja oznámili v utorok, že vstupujú do časovo neobmedzeného štrajku aj napriek tomu, že v krajine sa začínajú zvyšovať počty nakazených koronavírusom. Dôvodom je, že už vyše dva mesiace nedostali mzdy. Podľa šéfa lekárskeho združenia sa k štrajku pridá do 48 hodín aj zvyšný zdravotnícky personál, ktorý trpí rovnakými problémami.

Zdroj:
https://www.pulse.ng/news/local/coronavirus-nigerian-doctors-on-strike/19j9y4m


Autopriemysel v USA - (ne)uzatváranie tovární, divoké štrajky a odbory
Publikované: 19.3.

COVID-19 Auto_USA
Včera obletela svet správa, že traja najväčší výrobcovia automobilov v USA (Fiat Chrysler Automobiles, General Motors a Ford) uzatvoria svoje továrne. Neuzatvoria. Odbory UAW dosiahli „kompromis“. Dôjde k „rotujúcim čiastočným uzatvoreniam“. Údajným dôvodom obmedzenia sú pozitívne testy na COVID-19 u robotníkov. Riešením má byť lepšia hygiena, čistenie priestorov, dlhšie prestávky a zrušenie nadčasov.

Dodajme ale, že minimálne vo Fiate už prebehli dva menšie divoké štrajky. V Detroite nenastúpilo 17 pracovníkov z lakovne a ešte minulý týždeň sa nepracovalo 24 hodín v Ontariu, keď robotníci zistili, že ich kolega mal pozitívny test na COVID-19. Aj samotné odbory pred vyjednávaním hrozili štrajkami. Uvidíme, či svojím kompromisom utlmia nasratosť robotníkov. Pritom uzavretiu väčšiny tovární Fiatu v Európe predchádzali práve divoké štrajky.

Zdroje:
https://edition.cnn.com/2020/03/18/business/uaw-gm-ford-fca-coronavirus/index.html
https://edition.cnn.com/2020/03/16/business/fiat-chrysler-factories-coronavirus/index.html
https://www.motorbiscuit.com/workers-walk-out-of-ram-truck-plant-over-coronavirus-fears
https://www.ttnews.com/articles/some-fiat-chrysler-workers-walk-out-over-covid-19-fears
https://www.jacobinmag.com/2020/03/coronavirus-strikes-italy-workers-health-fiat-auto-plant


Štrajk slabo plateného personálu nemocnice v Londýne
Publikované: 20.3.

COVID-19 Lewisham
30 pracovníkov a pracovníčok z nemocnice v londýnskom Lewishame odmietlo pracovať vo štvrtok 12. marca. Išlo o personál z upratovacích služieb, vrátnice a jedálne. Nemocnica bola v novembri sprivatizovaná a už vo februári sa objavili problémy s výplatami. Štrajk bol dôsledkom toho, že peniaze nedostali ani v marci. Nemocnica v Lewishame bola vôbec prvá v Londýne, v ktorej mali pacienta s COVID-19. Personál má na starosti udržiavať nemocnicu čistú a bezpečnú, no sám zápasí o prežitie. Ako uviedla predáčka odborov GMB: „Pre mnohých z nich znamená jedna chýbajúca výplata neschopnosť zaplatiť nájom či zabezpečiť jedlo pre rodiny.“

Zdroj:
https://www.independent.co.uk/news/uk/politics/coronavirus-hospital-cleaning-staff-walk-out-nhs-private-contractor-wages-a9402086.html


Rodiny bez domova v Los Angeles obsadili prázdne domy
Publikované: 21.3.

COVID-19 Squatting_USA
K tomuto kroku pristúpili po neschopnosti úradov poskytnúť im bývanie, ktoré by ich ochránilo pred pandémiou koronavírusu. Prvé domy obsadili ešte minulú sobotu, v stredu ich obsadili dvanásť. Inšpirovali sa podobnou akciou matiek z organizácie Moms 4 Housing v Oaklande minulý rok. Obom skupinám pomáha združenie Alliance of Californians for Community Empowerment podporujúce dostupné komunitné bývanie. Domy skúpila firma Caltrans ešte v 50. rokoch v nádeji, že sa zrealizuje projekt diaľnice (domy sa mali zbúrať). Z projektu však nakoniec zišlo a domy sa nepoužívali ani neopravovali. „Tvrdia, že je zločin prísť a obsadiť tieto domy. Ale toto nie je zločin. Je to správna vec,“ vyjadril sa jeden z nových obyvateľov.

Zdroje:
https://www.latimes.com/homeless-housing/story/2020-03-18/homeless-occupy-more-vacant-homes-coronavirus-pandemic-los-angeles
https://www.latimes.com/homeless-housing/story/2020-03-14/homeless-moms-occupy-house-los-angeles-caltrans-coronavirus-pandemic


Sestričky v Edmontone odmietli odoberať stery bez potrebných masiek
Publikované: 22.3.

COVID-19 Sestricky_Kanada
Asi 30 sestričiek z troch testovacích kliník v Edmontone využilo právo odmietnuť prácu v reakcii na stanovisko úradu pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou v provincii Alberta, podľa ktorého nemajú nárok na N95 respirátory (ekvivalent európskej normy FFP3). Práve tie považujú sestričky za náležitú ochranu.

Súčasťou testovania na COVID-19 sú aj nazofaryngeálne stery. Sestričky pri nich používajú chirurgické masky. N95 respirátory však sedia na tvári pevnejšie a chránia aj pred aerosólom.

Odbory vyhlásili, že všetky pracovníčky a pracovníci prvej línie prichádzajúci do kontaktu s pacientmi, pri ktorých je podozrenie, že majú COVID-19 alebo ho aj naozaj majú, by mali mať prístup k N95 respirátorom, pretože neexistuje vedecká zhoda o tom, ako sa vírus šíri. Preto sa podľa odborov musí postupovať na základe zásady predbežnej opatrnosti.

Zdroj:
https://www.cbc.ca/news/canada/edmonton/edmonton-nurses-masks-covid19-swabs-exposure-1.5505406

Zväz Priama akcia

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Košice - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (26.6.)
12.06.2024 V košickom klube Collosseum sa opäť stretneme v stredu 26. júna o 18:00. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia (19.6.)
03.06.2024 Červnové setkání na Základně Tři ocásci se uskuteční ve středu 19. 6. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Žilina - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (štvrtok 13.6.)
20.05.2024 Po úspešnej akcii „Večer so zväzom Priama akcia“ na žilinskej Hájovni, sme sa rozhodli, že skúsime otvorené stretnutie aj v Žiline. Stretneme sa opäť na Hájovni (Cesta k Paľovej búde 27) vo štvrtok 13. júna o 19.00. Cieľ je rovnaký ako v prípade ostatných otvorených stretnutí – spájať sa s ľuďmi, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z okolia. Ak máš záujem o kontakt, ale na stretnutie nemôžeš prísť, ozvi sa nám cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň online dotazník. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Trnava - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (29.5.)
17.05.2024 V priestoroch vynoveného Kubika na Pekárskej 40 sa stretneme opäť v stredu 29. mája o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie vrátane nových plagátov, nálepiek a letákov propagujúcich brožúru „Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať“.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia
06.05.2024 Na Základně Tři ocásci se setkáme opět už budoucí středu 15. 5. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Diskusia na UCOFe - Ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa? (4.5., Bratislava)
29.04.2024 V rámci United Colours Of Football (FB) v sobotu 4. mája o 13:00 predstavíme formou diskusie, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou aj ako subjektívne vnímame fungovanie v organizácii v súvislosti s osobným a rodinným životom. Porozprávame, ako sme sa vlastne dostali k anarchistickým myšlienkam a nevynecháme ani konkrétne aktivity či zážitky zo sporov o vyplatenie dlžných miezd. Priestor bude samozrejme aj na otázky, ktoré zaujímajú teba. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (24.4.)
19.04.2024 V stredu 24. apríla o 18:00 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Večer so zväzom Priama akcia v Hájovni – ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa?
13.02.2024 V sobotu 16.3. sa uskutoční akcia, kde budeme rozprávať o úspešnom organizovaní sa, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou, ale aj o veciach, ktoré zaujímajú teba.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (21.2., Kubik)
05.02.2024 Po krátkej pauze pokračujeme ďalším stretnutím aj v trnavskom Kubiku na Štefánikovej 4 o 19:00! Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Tentokrát budeme okrem iného pokračovať v prípravách kampane „Ideš na brigádu?“. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (18.1.)
08.01.2024 Vo štvrtok 18. januára o 18:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník - https://www.priamaakcia.sk/zapoj-sa. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in