Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.COVID-19: Týždenný súhrn bojov za život, zdravie a prácu (IV.)

16. apríl 2020

Štvrté pokračovanie týždenného súhrnu textov z nášho FB. Súhrn obsahuje: protesty vo väzniciach v USA, pracovníci čističky odpadových vôd prerušili prácu, kampaň proti prepúšťaniu na univerzite v Brightone, tri rôzne formy protestu v zdravotníctve, solidarita medzi pracujúcimi aj počas pandémie, najnovšie správy z Francúzska zo zdravotníctva, stavebníctva, školstva a leteckého sektora a smetiari v Británii odkázali „Čo je veľa, to je veľa“.

Protesty vo väzniciach v USA
Publikované: 6.4.

COVID-19 USA prison


Vo štvrtok 2. apríla zorganizovali väzni v Nápravnom zariadení Neuse v Goldsboro v Severnej Karolíne protest po tom, ako sa dozvedeli, že dvaja spoluväzni mali pozitívny test na koronavírus. Väzni odmietli poslúchnuť príkazy zamestnancov a dozorcu a vrátiť sa do budovy, kde majú cely. Podľa vedenia väznice išlo o „organizovaný protest“ a proti väzňom boli údajne použité „primerané donucovacie prostriedky“...

Protest v Goldsboro nebol jediný (k narušeniu poriadku došlo aj vo Filadelfii). Výskyt COVID-19 vo väzniciach v USA zatiaľ nie je veľký, je však pochopiteľné, že tam, kde sa objavia prvé prípady, cítia väzni beznádej a obavy o zdravie a život. Organizácie na obranu väzňov žiadajú prepustenie starších, na ochorenie náchylných a nenásilných väzňov, aby sa znížil počet ľudí vo väzbe a minimalizovali potenciálne katastrofálne dôsledky v prípade rozšírenia ochorenia za mrežami. Protesty sa konajú aj pred väznicami. K prepúšťaniu väzňov už medzitým došlo nielen v niektorých väzniciach v USA, ale aj vo viacerých krajinách po celom svete.

Na Slovensku je známy jeden prípad výskytu COVID-19 v bratislavskej väznici. V karanténe následne skončilo 107 väzňov a štyria dozorcovia. Väzenský systém na Slovensku využil odsúdených na šitie rúšok hneď v prvých dňoch výskytu COVID-19 v krajine, keď ich bol extrémny nedostatok. Informácie o možnom prepúšťaní odsúdených sme zatiaľ nezachytili.

Zdroje:
https://www.ncdps.gov/news/press-releases/2020/04/02/statement-organized-protest-neuse-correctional-institution
https://indyweek.com/news/northcarolina/prison-inmates-protest-covid-19
https://itsgoingdown.org/protest-at-neuse-correctional-north-carolina-in-response-to-covid-19-outbreak
https://itsgoingdown.org/disturbance-at-philadelphia-industrial-correctional-center-during-covid-19-quarantine
https://itsgoingdown.org/hamilton-barton-jail-update-freeing-all-the-prisoners-is-possible
https://www.aktuality.sk/clanok/776310/koronavirus-v-bratislavskej-vaznici-je-v-karantene-107-odsudenych


Kampaň proti prepúšťaniu na univerzite v Brightone
Publikované: 7.4.

COVID-19 BEW
Kolektív Brighton Education Workers (BEW), ktorý je úzko spätý s naším sesterským zväzom Solidarity Federation, začal mobilizáciu proti zámerom University of Brighton zrušiť zmluvy s niektorými vyučujúcimi. Vedenie univerzity pritom viackrát opakovalo frázy o tom, ako mu záleží na zamestnancoch a zamestnankyniach. V skutočnosti však plánuje prepustiť časť personálu, ktorý má atypické zmluvy na dobu určitú.

BEW žiada plošné predlženie všetkých zmlúv na dobu určitú najmenej do 31. augusta. Ďalej požaduje, aby sa všetky zmluvy, podľa ktorých sa mzda vypláca podľa počtu odpracovaných hodín, transformovali na zmluvy na dobu určitú platné takisto najmenej do 31. augusta.
„Pripravujeme verejnú kampaň na podporu pracujúcich v tejto situácii na celej univerzite. Vedenie univerzity budeme žiadať, aby sa držalo svojej rétoriky a záväzkov o tom, že najmenej do konca leta nedôjde k prepúšťaniu,“ informuje BEW.

Podobné problémy sú aj na niektorých iných univerzitách v Británii (napríklad vo Warwicku). Na Slovensku sa o situácii zamestnancov a zamestnankýň vysokých škôl zatiaľ veľmi nehovorí. Zachytili sme však prvé úvahy o znižovaní miezd. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie a ako sa k nej v prípade problémov postaví personál.

Zdroje:
https://brightoneducationworkers.wordpress.com/2020/04/06/brighton-education-workers-demands-university-of-brighton-protect-vulnerable-workers
https://www.change.org/p/university-of-warwick-protect-workers-at-the-university-of-warwick


Solidarita medzi pracujúcimi aj počas pandémie
Publikované: 8.4.

COVID-19 CNTAIT_Carmen

Dnešný text o bojoch počas koronakrízy je výzvou k pomoci, do ktorej sa môžeš jednoduchou formou zapojiť aj ty. Zväz CNT-AIT v španielskej Cartagene spustil medzinárodnú solidárnu kampaň za znovuzamestnanie Carmen z firmy WebHelp Málaga SLU.

WebHelp je outsourcingová firma, ktorá má klientov hlavne v Nórsku. Carmen v nej pracuje od roku 2017 a má na starosti booking pre spoločnosť Norwegian AirShuttle. V polovici februára sa s firmou dohodla, že si vezme ročnú neplatenú dovolenku. Presťahovala sa do 800 km vzdialeného Bilbaa, kde si našla prácu lektorky angličtiny.

Začiatkom marca sa však obrátila na svojho teamleada vo WebHelpe s otázkou, či by bolo možné vrátiť sa. Už o pár dní neskôr sa jej ozval s kladnou odpoveďou a dohodli sa na opätovnom nastúpení do práce počnúc 6. aprílom. Prácu lektorky sa preto rozhodla nechať tak a vrátila sa do Alicante, kde dostala 25. marca správu od teamleada WebHelpu, že dohoda už neplatí a nevezmú ju späť.

Zväzu CNT-AIT sa podarilo získať dôkazy o tom, že Carmen už mala nahodené šichty na apríl a všetky systémy boli nastavené tak, aby sa mohla vrátiť. Má tiež vyjadrenia kolegov a kolegýň a správy od ostatných supervízorov.

PRVÁ POZITÍVNA REAKCIA

Medzinárodná solidárna kampaň sa spustila 6. apríla a už o deň neskôr prišla reakcia od WebHelpu. Firma tvrdí, že urobí všetko, čo bude môcť, aby Carmen poskytli prvú možnú pozíciu. Podľa CNT-AIT je to veľmi dobrá správa, ktorá je priamym dôsledkom medzinárodnej solidarity. Potvrdzuje, že hoci sa nedajú robiť protestné zhromaždenia, úspech sa dá dosiahnuť aj protestnými telefonátmi, posielaním e-mailov a verejnou kampaňou.
„Uvedomujeme si ťažkosti, v ktorých sme sa všetci ocitli, no teraz nie je vhodný čas byť ani zostávať ticho,“ zdôrazňuje všeobecný zväz CNT-AIT Cartagena
Spor pokračuje a CNT-AIT zdôrazňuje, že je potrebné pritlačiť na firmu ešte viac, aby situáciu urýchlene vyriešila. Zdôrazňuje, že zostáva kľúčové zamerať sa na WebHelp, no zároveň aj na Norwegian AirShuttle (bez ohľadu na hromadné prepúšťanie v Nórsku).

AKO POMÔCŤ? Pošli email alebo zatelefonuj!

Vzor vyjadrenia:
Hello,
I demand readmission of Carmen from WebHelp Málaga SLU and I consider Norwegian AirShuttle to be equally responsible for Carmen’s situation.
The purpose of an agreement is to be fulfilled.
Thank you in advance for your cooperation in this matter.
PODPIS

Preklad vzoru:
Žiadam znovuzamestnanie Carmen z firmy WebHelp Málaga SLU a firmu Norwegian AirShuttle považujem za rovnako zodpovednú za situáciu, v ktorej sa Carmen ocitla.
Zmyslom dohody je, že sa má splniť.
Vopred ďakujem za vašu spoluprácu v tejto veci.
--------------------------------------

Najlepšie je volať a písať v čase medzi ôsmou ráno a štvrtou popoludní, pričom najrušnejšie obdobie je na poludnie.

Emaily na WebHelp a Norwegian:
hr.spain@lv.webhelp.com, alicante.all@lv.webhelp.com, malaga.all@lv.webhelp.com, kiev.all@lv.webhelp.com, lviv.all@lv.webhelp.com, riga.all@lv.webhelp.com, norwegian.mailhq@norwegian.com, marketing@norwegian.com

Ďalšie kontakty na Norwegian AirShuttle:
https://www.facebook.com/NorwegianSpain/
https://twitter.com/Norwegian_ES
https://www.instagram.com/flynorwegian/
https://www.youtube.com/user/norwegian

Čísla na Norwegian AirShuttle:
Spain+34 902 84 80 80
Germany +49 (800) 5895000
Brazil +55 21350 00451
Argentina +54 11507 89745
Canada 1-800-357-4159
Denmark +45 70 80 78 80
United States 1-800-357-4159
Finland +358 (0)9 231 01 600
France +33 (0) 97 07 38 001
Italy +39 06 94 80 2756
Irland +353 1 697 1489
Norway +47 21 49 00 15
United Kingdom +44 33 08280854
Sweden +46 (0)770 45 77 00
Thailand +66 (0)6000 35 180
Other countries +47 2149 00 15

Vopred ďakujeme za podporu Carmen. Budeme radi, ak nám o nej dáš vedieť, aby sme o odozve mohli informovať našich kamarátov a kamarátky zo CNT-AIT v Španielsku.

Zväz Priama akcia


„Čo je veľa, to je veľa,“ odkázali smetiari v Británii
Publikované: 9.4.
COVID-19 Wirral
Smetiari v metropolitnom okrese Wirral odmietli v utorok 7. apríla nastúpiť do práce pre obavy o zdravie. Jedným z hlavných problémov je zdieľanie vozov viacerými tímami pracovníkov. Dva týždne žiadali zavedenie prísnejších pravidiel spoločenského odstupu vo firme Biffa, ktorá poskytuje smetiarske služby v okrese. Takéto opatrenia pritom prijalo množstvo smetiarskych firiem v iných okresoch. „Naši členovia nás informovali, že čo je veľa, to je veľa, a že nebudú ďalej zbytočne riskovať svoje zdravie a zdravie svojich rodín,“ informovali odbory.

O protestných akciách smetiarov sme informovali aj pred niekoľkými dňami. Odohrali sa v Kanade a USA. Pozri naše týždenné súhrny na webe www.priamaakcia.sk

Zdroj:
https://unitetheunion.org/news-events/news/2020/april/wirral-refuse-workers-stop-work-due-to-coronavirus-health-fears
 

Tri rôzne formy protestu v zdravotníctve proti nedostatku ochranných pomôcok
Publikované: 10.4.

COVID-19 USA nurses

LESOTHO
Zdravotnícky personál začal od 6. apríla ošetrovať iba naliehavé prípady a nie prípady podozrivé na COVID-19. Ide o formu protestu proti nečinnosti vlády ohľadom nedostatku ochranných pomôcok, školení a diskusií o opatreniach zahŕňajúcich rizikové príplatky a riešenie finančnej situácie personálu v prípade infikovania sa. Krajina preventívne uzatvorila hranice, hoci sa v nej zatiaľ nevyskytol potvrdený prípad COVID-19.

JUHOAFRICKÁ REPUBLIKA
V štyroch nemocniciach v Johannesburgu, kde sa robia testy na COVID-19, sa v posledných dňoch kvôli chýbajúcim maskám objavuje iná forma protestu – absentérstvo.

USA
Sestričky z pohotovosti v nemocnici Cook County Hospital v Chicagu sa proti chýbajúcim ochranným pomôckam postavili priamo na pracovisku. Ako píše jedna z nich: „Školia nás, ako pomáhať pacientom. Držíme sa toho. Sestričky zatiaľ neštrajkovali, čo však neznamená, že nerobíme kolektívne akcie. Možno to navonok pôsobí, že v zdravotníckych zariadeniach je pokoj, ale deň čo deň tu bojujeme.“

Opisuje udalosť, ktorá sa nedávno stala v nemocnici. Sestričky bez pomôcok boli vystavené pacientovi s COVID-19, a keď sa situácia zopakovala, jedna zo sestričiek išla za nadriadeným a vyžiadala si potrebnú ochranu, keďže videla, že lekári ju majú. Nadriadená potvrdila, že ju dostanú, no nič sa nedialo. Sestrička sa opýtala ostatných kolegýň: „Idete do toho so mnou?“ a odpoveď bola: „Áno.“ Sestrička potom oznámila lekárom: „Keď prídu ochranné pomôcky aj pre nás, príďte za nami do kuchynky.“ A všetky sestričky odišli. Netrvalo dlho a dobehol za nimi nadriadený. „Čo tu robíte?“ A sestričky na to: „Keď budeme mať pomôcky, vrátime sa.“ Nielenže okamžite dostali pomôcky, ale aj celú škatuľu s N95 (FFP3) respirátormi.

Rovnaký problém sa zopakoval o týždeň neskôr, ale aj reakcia bola rovnaká. A znova úspešná.

Sestrička z chicagskej nemocnice dodáva: „Kráčame po tenkej čiare a treba dávať pozor, aby ju človek neprekročil. Nechceme, aby to vyzeralo, že sa odmietame starať o pacientov alebo prísť o licenciu či prácu, ale musíme sa skrátka chrániť a neochorieť. Je zásadné uvedomiť si, že teraz máme moc aj napriek tomu, že pandémia si na nás v prvej línii vyberá veľkú daň. Najlepšie vieme, ako prekonať túto pandémiu a postarať sa o seba. Tí, čo vedú nemocnice, vedia, že nás potrebujú.“

Radi by sme informovali aj o podobných prípadoch z nemocníc na Slovensku, keď nejaká forma protestu zabrala a personál dosiahol určité zlepšenie. Ak o takých vieš, daj nám vedieť.
Viac sa o protestoch v zdravotníctve vo svete môžeš dozvedieť z našich predošlých príspevkov na FB alebo z týždenných súhrnov na webe www.priamaakcia.sk.

Zdroje:
https://ewn.co.za/2020/04/06/lesotho-healthcare-workers-strike-over-covid-19-grievances
https://www.news24.com/SouthAfrica/News/panic-at-four-joburg-covid-19-testing-sites-over-sanitisers-masks-20200407
https://labornotes.org/blogs/2020/04/you-can-find-us-break-room-how-nurses-got-masks


Pracovníci čističky odpadových vôd prerušili prácu
Publikované: 11.4.

COVID-19 - Baltimore_COV

Pracovníci v americkom Baltimore protestovali v utorok 31. marca proti nedostatku ochranných pomôcok obzvlášť teraz počas pandémie. Odmietli pracovať, pretože vedenie neprijalo potrebné ochranné opatrenia. Podľa jedného z pracovníkov dostali napríklad hygienické prostriedky až v piatok. Doteraz nemajú nijakú ochranu dýchacích ciest ani oblečenia. Vedenie sa pre médiá vyjadrilo, že poskytne všetko potrebné.

Zdroj:
https://www.wmar2news.com/news/coronavirus/wastewater-workers-walkout-claim-unsafe-conditions


Najnovšie správy z Francúzska zo zdravotníctva, stavebníctva, školstva a leteckého sektora
Publikované: 12.4.

Macronavirus


Náš sesterský zväz CNT-AIT nám 11. marca poslal ďalšie aktuality z krajiny. Vyberáme:

1) Zdravotníctvo

Situácia v nemocniciach sa stále nezlepšuje – chýbajú masky aj iné ochranné pomôcky. V posledných dňoch sa začali objavovať správy o tlaku na ľudí, ktorí sa sťažujú na pracovné podmienky. Týka sa to hlavne ľudí v zamestnaneckých radách, ktorých mená sú známe, keďže sa zúčastnili na voľbách do týchto zastupiteľských orgánov (ktoré CNT-AIT dlhodobo kritizuje).

Pokračujúce obmedzovanie občianskych slobôd vo Francúzsku je podľa zväzu CNT-AIT dôvodom na uskutočňovanie nenápadnejších kampaní.

Sieť pracujúcich v zdravotníctve zväzu CNT-AIT informuje o akcii študentiek a študentov v jednej z nemocníc. Pôvodne mali dostať za svoju prácu 1,40 eur na hodinu. Zorganizovali však petíciu a vybojovali si sumu 1400 eur mesačne.

Objavila sa aj ďalšia petícia. Opatrovateľský personál oznámil vedeniu Cochinovej nemocnice, že sa odmieta obetovať kvôli pandémii. Požaduje testovanie na COVID-19 pre všetkých ľudí pracujúcich v nemocnici, ktorí o to požiadajú. „Nezaujíma nás, koľko stoja testy. Tu ide o záchranu životov a naše životy majú väčšiu hodnotu ako peniaze.“
Ako ďalej uvádza sieť pracujúcich v zdravotníctve zväzu CNT-AIT: „Vedenie tvrdí, že testovanie je len pre tých, čo majú príznaky, no vtedy je už neskoro!“

2) Stavebníctvo

Pokračuje aj napätie medzi štátom a podnikmi na jednej strane a pracujúcimi na strane druhej. Hlavnou témou je obnovenie stavebných prác, resp. právo odmietnuť prácu. Niektorí šéfovia dokonca dávajú ľuďom podpisovať nelegálne dodatky, podľa ktorých pracovník berie na vedomie, že si je vedomý možnosti nákazy a v prípade, že sa nakazí, nebude si uplatňovať žiadne nároky voči zamestnávateľovi.

3) Školstvo

Sieť pracujúcich v školstve zväzu CNT-AIT vydala vyhlásenie, v ktorom okrem iného požaduje bezplatný prístup k internetu a počítačom pre všetkých obyvateľov Francúzska, poskytnutie všetkých práv migrantom bez dokladov a viac zdrojov do sociálnych služieb.

4) Letecký priemysel

Sieť pracujúcich CNT-AIT z tohto odvetvia sa v špeciálnom newsletteri zamýšľa nad situáciou vo firme. Návrat do práce po týždennej odstávke bol celkom prekvapujúci – firma zaviedla všetky možné hygienické a ochranné opatrenia a všade bol dostatok ochranných pomôcok (paradoxne, vedenie nenapadlo vyriešiť jeden z kľúčových problémov, ktorým sú manuálne vodovodné kohútiky...). Po tejto zmene sa však naši kamaráti zamýšľajú: Ako je možné, že Airbus získal všetky tieto veci a zdravotnícky personál, predavači a predavačky v obchodoch ich majú nedostatok? Uvažujú tiež, aký má zmysel vracať sa do práce. „Tu nejde o to, že by sme boli proti výrobe alebo že by sme sa obávali rizík. Ale ak to má ohroziť naše zdravie a zdravie našich rodín, chceme, aby išlo o niečo užitočné pre všetkých. Aký má zmysel a úžitok pracovať „ako predtým“ v tejto pandémii a pri ochromenej svetovej ekonomike? Chceme ísť do práce napriek riziku, ale chceme vyrábať lekárske prístroje, respirátory, nemocničné postele, masky, gély, skrátka veci, ktoré sú naozaj nevyhnutné a spoločensky užitočné. Bude Airbus a jeho subdodávatelia naďalej vyrábať a montovať vojenskú techniku? Sme to my, pracujúci, kto vyrába všetko bohatstvo. My máme kolektívnu moc zastaviť toto šialenstvo najprv formou odmietnutia práce alebo generálnym štrajkom, a potom prevzatím výrobných prostriedkov do našich rúk a výrobou pre prospech celej spoločnosti. Naše životy majú väčšiu hodnotu ako ich zisky!“

Podľa pracovníka z USA, ktorý kontaktoval CNT-AIT po prečítaní predošlého newsletteru, je situácia u hlavého konkurenta (Boeing) rovnaká – firma núti pracovníkov pokračovať vo výrobe.

Celková ekonomická a politická situácia

Francúzsko čaká ekonomická recesia. V mnohých strategických sektoroch to bude ťažké (napríklad v turizme, poľnohospodárstve, ťažkom priemysle, zábavnom priemysle atď.). Na druhej strane, veľa ľudí si v uzatvorenej krajine vytvára nové zvyky. Práca prestáva byť jediným ústredným bodom v živote. Čoraz viac ľudí sa zamýšľa nad zmyslom života v kapitalizme a otvorenejšie prijíma anarchosyndikalistické myšlienky. Obzvlášť v situácii, keď štát hovorí v podstate jediné: „Pracovať, spať, a znova pracovať.“

Ako vyzerá situácia v tvojej práci? Podarilo sa ti s kolegami a kolegyňami od začiatku pandémie niečo dosiahnuť od zamestnávateľa? Daj nám vedieť, radi o tom napíšeme.

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v komunitnom centre Kalab (28.9., BA)
22.08.2022 Na júlovom stretnutí v Kalabe sme spoznali nových ľudí a vznikol na ňom nápad organizovať piknik, kde vznikol priestor na diskusie a spoznávanie sa s ďalšími ľuďmi. To nás povzbudilo k zorganizovaniu ďalšieho stretnutia už v septembri, konkrétne v stredu 28.9. o 18:30 opäť v Kalabe na Zámockej 5. S vlastným bodom na stretnutie môžeš prísť aj ty. Zámerom je diskutovať o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov, s ktorými sa stretávame, a ako podporiť existujúce aktivity. Okrem tém, s ktorými prídu samotní ľudia, budeme určite hovoriť aj o aktivitách k októbrovému Medzinárodnému týždňu proti nevyplácaniu miezd. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a .

Grilovačka vo Viedni
14.08.2022 Nedeľa 7. augusta, Viedeň, slnečné popoludnie, záhrada rodinného domu a v tieni stromov zhruba 15 kamarátov a kamarátok zo zväzu WAS (Viedenský zväz pracujúcich) pri griloch a ohnisku.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v Košiciach (11.8.)
01.08.2022 Ak  máš záujem nadviazať kontakt či riešiť konkrétny problém na pracovisku, resp. v regióne spoločne s naším zväzom, pozývame ťa na stretnutie vo štvrtok 11. augusta.

Zahraniční pracovníci v hotelierstve dosiahli vyplatenie dlžnej mzdy v Rakúsku
17.06.2022 Jazyková bariéra, neznalosť pracovného práva a osamotenosť sú jedny z hlavných dôvodov zraniteľnosti pracujúcich v zahraničí. Ich neistú pozíciu pravidelne zneužívajú rôzne firmy, ktoré počítajú s tým, že ak im napríklad nevyplatia mzdy, prejde im to. Dvaja Gréci pracujúci v hoteli neďaleko rakúskeho Zwettlu pre upratovaciu firmu sa v roku 2021 dostali do podobnej situácie. Spojili sa však s WAS (Viedenský zväz pracujúcich) a spoločne vybojovali dlžné mzdy.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 14.4.)
04.04.2022 Vo štvrtok 14. apríla o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách. Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

Stanovisko zväzu Priama akcia ku klimatickému štrajku 22. októbra 2021
22.10.2021 Keď sme sa zúčastňovali klimatických štrajkov v roku 2019, netušili sme, že ďalšie protesty ochromí pandémia. A keď prišla pandémia, vyzeralo to, že so zdanlivým útlmom niektorých odvetví príde aj isté, aspoň minimálne zlepšenie stavu planéty. Ukázalo sa však, že v skutočnosti sme na tom ešte horšie, ako sme sa domnievali. Posledné dva roky potvrdili, že ak existuje nádej, nevyhnutné zmeny sa budú musieť dotknúť skutočných príčin problémov. A oveľa viac ako iba dotknúť. Kapitalizmus a systém rozhodovania prostredníctvom štátu musí skončiť na smetisku dejín a my musíme vybudovať niečo lepšie.

3x VÝZVA zväzu Priama akcia ohľadom nevyplácania miezd
05.10.2021 1. Dlhuje ti zamestnávateľ mzdu? OZVI SA NÁM!
2. Pozitívne skúsenosti? PODEĽ SA O NE!
3. Informovanie o probléme a možnostiach, ako sa brániť. ZAPOJ SA!


Začína fungovať „Infoshop a archív radikálnej literatúry Malatesta” v Šuranoch
22.09.2021 Projekty takéhoto typu sú na Slovensku zriedkavé a zvyčajne sú doménou hlavného mesta, takže pozvanie zúčastniť sa na otvorení Infoshopu Malatesta v Šuranoch sme prijali s potešením. Oficiálne otvorenie sprevádzala dvojdňová akcia s názvom „Iný víkend!“. V piatok (17.9.) sa skôr diskutovalo, sobota bola venovaná hudobnej produkcii.

Aktuálna situácia ohľadom zbierky pre afganských anarchistov a anarchistky
14.09.2021 Od začiatku zbierky prešli tri týždne a udialo sa toho veľa, takže by sme sa chceli podeliť o najaktuálnejšie informácie.

Prezentácia a infostánky – Bystro fest, festival Povstanie Pokračuje, Mestský akčný kemp
03.09.2021 Prinášame krátke info o troch akciách, na ktorých sme sa zúčastnili za posledný týždeň.

V solidarite s protestujúcimi v Kolumbii - kontaktuj konzula v Bratislave (+vzor e-mailu)
18.05.2021 O situácii v Kolumbii nedávno informovala naša sesterská organizácia ULET (Priatelia MAP) a ďalšie kolektívy. Skrátenú verziu ich prehlásenia dnes publikoval kolektív Zdola. Okrem informovanosti však môžeme urobiť aj viac - vyjadriť svoj protest zástupcovi Kolumbie na Slovensku.

Ani Izrael, ani Palestína
18.05.2021 Zverejňujeme preklad prehlásenia WSA, našej sesterskej organizácie z USA (Priatelia MAP), s názvom „Za ukončenie izraelských útokov na Gazu! Za spoločný boj proti rasizmu a militarizmu!“

Vyšiel prvomájový špeciál časopisu Burič venovaný anarchosyndikalizmu
02.05.2021 Anarchistická informačná skupina AlterNativE zo Šurian začala začiatkom roka vydávať časopis Burič. V poradí už tretie číslo je venované Prvému máju a anarchosyndikalizmu. Publikácia je výsledkom spolupráce rôznych jednotlivcov, AlterNativE a nášho zväzu. Dá sa stiahnuť z uloz.to v PDF v dvoch verziách (na tlač a na čítanie).

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in