(Ne)voliť nestačí - Štyri roky (ne)existujeme

6. februára 2020

(Ne)voliť nestačí - Štyri roky (ne)existujeme

6. február 2020

Pred každými voľbami počúvame z médií aj nášho okolia na jednej strane výzvy ísť voliť, na druhej strane znechutenie z celej politiky. V záplave správ a debát sa bojuje o to, ktorá strana a záujmová skupina je lepšia alebo horšia. Pred voľbami aj po nich však zostáva moc rozhodovať o veciach, ktoré sa nás týkajú, v rukách niekoho iného, nie v našich. Mnohým to tak vyhovuje. Nám nie.

A kto sme my? Ľudia, ktorí nemajú majetky, vplyvné kontakty ani firmy. Ľudia, ktorí sa musia živiť prácou. Ľudia, ktorí musia riešiť, ako prežiť z mesiaca nNVN_2020_clanok1a mesiac, prípadne ako si niečo ušetriť na horšie časy.

A to je problém, ktorý pociťujeme bez ohľadu na to, kto vyhrá vo voľbách. V skratke, kapitalizmus aj vláda tu budú aj potom.

Takže kým politici a političky s najväčším počtom hlasov budú po voľbách ťažiť z nových pozícií a mocenských, kariérnych a ekonomických príležitostí (o tom je predsa skutočná politika), my na tom budeme rovnako ako pred voľbami.

Pochopiteľne, že sa pýtame, či spoločnosť môže vyzerať iba takto, pretože veľký priestor pre dôstojný život v nej nevidíme. Nehovoriac o ľuďoch, ktorí čelia nielen existenčným problémom, ale aj útlaku kvôli farbe pleti, sexuálnej orientácii, rodu, veku alebo iným okolnostiam, ktoré ich znevýhodňujú. A hoci sa niektoré strany bijú o náš hlas a tvrdia, že nás od týchto problémov oslobodia, skôr je to tak, že pomôcť si budeme musieť jedine my sami/y. Okrem predvolebného obdobia totiž neexistujeme. Aspoň tak to na prvý pohľad vyzerá, či nie?

Otázka teda znie: Kde sa nachádza skutočná moc v spoločnosti? Dokážeme ju mať aj my bez majetkov a politickej kariéry? Naša odpoveď je, že potenciálne je vlastne v našich rukách. V podstate doslova. Moc je v rukách ľudí, ktorí pracujú, resp. pracovať prestanú. Samozrejme, nie ako jednotlivci a nie iba tak, lebo sa im nechce :)

Naša moc sa začína tam, kde sa postavíme za svoje záujmy na pracoviskách a v komunitách a dokážeme ich presadiť. Tam, kde sa spojíme s ďalšími ľuďmi, aby sme zlepšili naše pracovné a životné podmienky. Tam, kde sa nespoliehame na iných, ale konáme. Vtedy existujeme.

Prečo sa s týmito myšlienkami ozývame práve pred voľbami? Pravdupovediac, ozývame sa neustále. Štve nás však, že pred voľbami, keď je celá spoločnosť citlivejšia na diskusie o zmene, sa nehovorí o tom, ako sa organizovať nezávisle od parlamentnej politiky. Nehovorí sa o tom, čo všetko sa dá dosiahnuť v období medzi voľbami. Nehovorí sa o tom, ako by sme si na to mohli vyhradiť čas a energiu v našich zaneprázdnených životoch. Nehovorí sa o tom, ako sa spájať za naše požiadavky, ako sa brániť a ako bez politikov a političiek budovať silné a sebavedomé hnutie, ktoré by mohlo uskutočniť nielen malé, ale aj veľké zmeny.

My o tom však hovoriť budeme.

Zväz Priama akcia

Súvisiace články:

Výročné správy zväzu Priama akcia
Ciele a princípy zväzu Priama akcia 
(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí 
Odkaz „(Ne)voliť nestačí“ zatiaľ v takmer 20 mestách a obciach
(Ne)voliť nestačí! Organizujeme sa každý deň a stretneme sa aj v deň volieb
Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
Chceš sa zapojiť do propagácie myšlienky „(Ne)voliť nestačí“ pred voľbami 2020?
Ako vytvoriť skupinu venujúcu sa problémom na pracovisku a v komunite