Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Medzinárodná asociácia pracujúcich (MAP) pred svojim 23. Kongresom

24. november 2006

Prinášame rozhovor s nórskym sekretariátom anarchistickej konfederácie Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorý vyjde v decembrovom čísle známeho britského magazínu Freedom. Okrem iného sa venuje aj chystanému 23. Kongresu MAP, ktorý sa uskutoční od 8. do 10. decembra v Manchesteri. Ak ťa MAP alebo Kongres zaujíma viac, ozvi sa nám.

Za Freedom sa pýtal Rob Ray.

* Ako by sa podľa vás dala porovnať dnešná MAP s tou spred niekoľkých desaťročí?

Ak máš na mysli počty členov vo vtedajších sekciách (ako napríklad španielsku či francúzsku CNT, taliansky USI, nemecký FAU, nórsku NSF) dnes sú samozrejme nižšie ako v tej dobe. Na takú otázku sa ťažko odpovedá takto v krátkosti, pretože sekcie majú odlišnú históriu. Ak si vezmeme napríklad najväčšiu sekciu, španielsku CNT, bola zakázaná počas diktatúry Primo de Riveru v čase, kedy došlo k vzniku MAP (1922/23). Všetci vieme, čo sa udialo pred 70 rokmi počas Španielskej revolúcie, kde CNT boli najväčšou organizáciou pracujúcich a po ktorej čelila CNT tvrdej represii počas fašistického režimu Franca.

V polovici 70-tých rokov vstúpili do CNT desaťtisíce pracujúcich, ale CNT sa stala predmetom provokácií, ako napríklad počas aféry Scala v roku 1977. Potom nastal rozkol v CNT na 5. Kongrese v roku 1979 a opäť v 1984. Hovorilo sa, že CNT je sektárska, dogmatická a nerealistická, pretože nechcela participovať na korporatívnych odborových voľbách. Dnešný vývoj CNT ukazuje obraz organizácie, ktorá nerobí kompromisy so systémom, získava nových členov a účastní sa štrajkov a mnohých konfliktov!

* Aké sú hlavné body diskusie na decembrovom stretnutí Internacionály a čo sa dosiahlo od posledného kongresu?

Od posledného kongresu v Granade prešli 2 roky a okrem množstva organizačných záležitostí sa v MAP diskutuje o akciách proti kapitalistickým vojnám, o ďalších akciám proti pracovným agentúram, o tom, ako sa poučiť zo skúseností z urgentných akcií a ako sa rozšíriť do nových krajín atď.

* Kto sa zúčastní stretnutia?

Sekcie a Priatelia MAP a pozvané organizácie. Sekcie sami rozhodujú, koho pozvú z krajiny, v ktorej pôsobia a navrhujú, koho pozvať z krajiny, kde nepôsobí žiadna sekcia.

* Štrajk proti firme Mercadona bol tento rok asi najviditeľnejšou aktivitou MAP. Akej podpory sa mu dostalo od sekcií a v akých ďalších akciách sa sekcie angažovali v poslednej dobe?

Uskutočnilo sa viacero urgentných akcií, nielen Mercadona, ale štrajk proti Mercadone bol a je aktívne  podporovaný všetkými sekciami a Priateľmi. Šírili sa informácie, výzvy k bojkotu Mercadony ľuďom, ktorí cestujú do Španielska, konali sa demonštrácie pred španielskymi veľvyslanectvami a konzulátmi a napríklad argentínska FORA robila akciu proti pánovi Roigovi, šéfovi Mercadony, počas jeho účasti na jednej konferencii v Argentíne! Počas štrajkov je veľmi dôležitá finančná pomoc, sekcie a Priatelia robili finančné zbierky pre štrajkujúcich a Sekretariát poslal 10 000 Euro z fondov MAP.

* V posledných rokoch došlo k zásadným rozkolom a vylúčeniam v MAP, vrátane rozdelenia CNT vo Francúzsku a Španielsku, vylúčenia SAC (pozn. prekl. – švédske odbory označujúce sa za anarchosyndikalistické) a teraz je tu debata o budúcnosti USI a FAU. V niektorých prípadoch išlo o nezhodu v otázke zamestnaneckých rád (works councils) a účasti v inštitúciách štátu. Je možné trocha rozviesť, čo sa udialo v posledných rokoch a aké boli východiská rozhodnutí Internacionály?

Španielska CNT sa rozdelila v roku 1979 (a 1984) a išlo o ideologické smerovanie a účasť na odborových voľbách. Tí, ktorí vystúpili na 5. Kongrese v roku 1979 chceli, aby mali odbory taktickú slobodu rozhodnúť sa, či budú alebo nebudú participovať na odborových voľbách. Neskôr sme mohli vidieť, že skupina, ktorá odišla (od roku 1989 pod menom CGT) sa vo veľkom účastní týchto volieb.
 
SAC bol mimo MAP od 50-tých rokov. Jedným z problémov v tej dobe bolo, že SAC sa účastnil na budovaní medzinárodnej siete s nepriateľmi MAP. Toto smerovanie pokračovalo aj neskôr, napríklad keď vyjadrili podporu oddelenej CNT a neskôr CGT. MAP sa rozhodla neudržiavať kontakty so SAC.

K rozdeleniu francúzskej CNT a USI došlo v 90-tých rokoch. Výsledkom boli dve organizácie, ktoré používajú meno CNT. Na 20. Kongrese v roku 1996 bola akceptovaná CNT-AIT a nie „CNT-Vignoles“ a USI-AIT a nie „USI-Rome“. V prípade sporu vo Francúzsku sa jednalo aj o otázku účasti na odborových voľbách, keďže zväz v parížskom Comatec sa ich účastnil.

Ďalšia diskusia v MAP o USI a RSU je o tom, či RSU systém (pozn. prekl. – ide o orgán, do ktorého si všetky odborové zväzy prítomné na pracovisku volia svojich delegátov) znamená alebo neznamená strategický rozpor so zásadami MAP (ako tomu bolo v prípade španielskych a francúzskych odborových volieb). Boli spracované analýzy, vymenili sa informácie a došlo k viacerým diskusiám.

Pri FAU nejde o otázku odborových volieb, ale o „paralelné kontakty“ (pozn. prekl. – s inými organizáciami, ktoré niektoré sekcie považujú za nepriateľské k MAP) a o chápanie federalizmu.

* V minulých rokoch boli v MAP zastúpené aj niektoré juhoamerické a východoázijské krajiny. Existuje tam nejaký potenciál pre rast?

MAP má sekcie v Argentíne (FORA) a Brazílii (COB) a štatút Priateľov MAP majú organizácie v Chile a Kolumbii. ASF v Austrálii je priateľskou skupinou. MAP má kontakty na skupiny a organizácie v Latinskej Amerike a Ázii a na kongrese sa bude prejednávať vstup odborov z Pakistanu a Indonézie.

* Niečo na záver, čo som sa nespýtal?

Je toho veľa, čo by sa dalo dodať, ale do kongresu zostávajú len 2 týždne a kopec práce! Vďaka!

Rob Ray
Freedom, Anarchist News and Views
http://www.freedompress.org.uk

Preklad: Michal Tulík

 

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (22.3.)
07.03.2023 Streda 22. marca o 19:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít v Trnave. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Posledné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave v Kalabe (15.3.)
27.02.2023 Žiaľ, komunitné centrum Kalab končí na Zámockej a zatiaľ nie je isté, či bude pokračovať inde. Posledné stretnutie v tomto skvelom priestore budeme mať v stredu 15. marca o 19:00! Porozprávame sa o tom, akým problémoch v práci sa aktuálne venujeme, zhodnotíme podujatie k 100. výročiu MAP, ktoré bude 4. marca a ako vždy sa budeme venovať témam, s ktorými prídu ľudia na stretnutie. Na mieste budú naše propagačné materiály a publikácie. Ak vieš o vhodnom priestore na otvorené stretnutia PA, daj nám vedieť. FB udalosť: ...

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (1.2.)
17.01.2023 Streda 1. februára o 18:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (14.1.)
04.01.2023 Pozývame na prvé novoročné otvorené stretnutie v klube Collosseum v sobotu 14. januára o 10:00. Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (18.1.)
13.12.2022 Streda 18. januára o 19:00 v Kalabe! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Zbližovanie organizácií MAP v Ázii a Tichomorí
05.12.2022 Počas víkendu 12. a 13. novembra sa konalo v Jakarte stretnutie našich kamarátov a kamarátok z organizácií MAP z celého ázijsko-tichomorského regiónu. Zazneli prezentácie o situácii v Austrálii, Indii, Indonézii a na Filipínach. Počas diskusií sa preberalo široké spektrum tém: právny status kasty v Indii a jej vzťah k triednemu boju, vyhliadky na anarchosyndikalistické organizovanie na Filipínach či situácia migrujúcich pracujúcich v Singapure.

PODCHODY „Priechody pre chodcov“ - benefičný album na podporu zväzu Priama akcia
28.11.2022 Podchody je anarcho-dub-poetry projekt. Ide o mix proletárskej poézie a dub muziky. 5 songov, cca 12 minút. Príspevkom na bandcampe môžeš podporiť zväz Priama akcia.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (16.11.)
30.10.2022 Posledné tohtoročné stretnutie v Bratislave sa uskutoční v stredu 16. novembra o 19:00 v Kalabe na Zámockej 5. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít.

Kampaň zväzu ZSP proti predajniam Żabka a pomoc ukrajinským pracujúcim
16.10.2022 Zväz ZSP vo Varšave začal Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd priamou akciou v predajni Żabka a plánuje aj akcie s ukrajinskými pracujúcimi. V oboch prípadoch ide o dlžné mzdy.

K útoku z 12. októbra
13.10.2022 Je náročné nájsť slová, ktoré by vyjadrili náš hnev a smútok po včerajšom útoku. V týchto ťažkých chvíľach myslíme na ľudí, ktorých včerajšok zasiahol najviac.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave a Bratislave (27. a 28.10.)
13.10.2022 V októbri sa vidíme nielen v komunitnom centre Kalab, ale aj v trnavskom Kubiku. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Stretnutia v júli a septembri v Bratislave boli konštruktívne a s nápadmi na nové aktivity (ktoré sa nakoniec aj zrealizovali) prišli aj ľudia, s ktorými sme sa videli prvýkrát. Dúfame, že podobne tomu bude aj v Trnave. Vidíme sa vo štvrtok 27.10. v Kubiku na Štefánikovej 4 alebo v piatok 28.10. v Kalabe na Zámockej 5. Obe stretnutia sa začínajú o 18:00.

Zväz ZSP uspel v spore o nevyplatenú mzdu s kníhkupectvom vo Varšave
10.10.2022 Kníhkupectvo v štvrti Muranów meškalo od marca s výplatou mzdy bývalej zamestnankyni. Tá sa rozhodla dožadovať sa dlžných peňazí spoločne so Zväzom syndikalistov Poľska a vo výzve, ktorú poslali šéfovi, spomenuli aj chystanú kampaň poukazujúcu na pracovné praktiky v kníhkupectve. Zamestnávateľ reagoval takmer okamžite a peniaze previedol na účet.

Aktualizácia o situácii väzneného Kirilla Ukrajinceva, aktivistu odborov Kuriér v Rusku
05.10.2022 Vo štvrtok 22. septembra bola Kirillovi predĺžená vyšetrovacia väzba do 19. októbra. Hrozí mu až päť rokov väzenia za „zvolanie alebo účasť na nepovolenom zhromaždení viac ako dvakrát v priebehu 180 dní“. Za jeho prepustenie a zrušenie všetkých obvinení prebehlo vo viacerých ruských mestách niekoľko menších protestných akcií a solidaritu vyjadrili aj viaceré organizácie a osoby v zahraničí vrátane nášho zväzu a ďalších zväzov združených v Medzinárodnej asociácii pracujúcich.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in