Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.Medzinárodná asociácia pracujúcich (MAP) pred svojim 23. Kongresom

24. november 2006

Prinášame rozhovor s nórskym sekretariátom anarchistickej konfederácie Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorý vyjde v decembrovom čísle známeho britského magazínu Freedom. Okrem iného sa venuje aj chystanému 23. Kongresu MAP, ktorý sa uskutoční od 8. do 10. decembra v Manchesteri. Ak ťa MAP alebo Kongres zaujíma viac, ozvi sa nám.

Za Freedom sa pýtal Rob Ray.

* Ako by sa podľa vás dala porovnať dnešná MAP s tou spred niekoľkých desaťročí?

Ak máš na mysli počty členov vo vtedajších sekciách (ako napríklad španielsku či francúzsku CNT, taliansky USI, nemecký FAU, nórsku NSF) dnes sú samozrejme nižšie ako v tej dobe. Na takú otázku sa ťažko odpovedá takto v krátkosti, pretože sekcie majú odlišnú históriu. Ak si vezmeme napríklad najväčšiu sekciu, španielsku CNT, bola zakázaná počas diktatúry Primo de Riveru v čase, kedy došlo k vzniku MAP (1922/23). Všetci vieme, čo sa udialo pred 70 rokmi počas Španielskej revolúcie, kde CNT boli najväčšou organizáciou pracujúcich a po ktorej čelila CNT tvrdej represii počas fašistického režimu Franca.

V polovici 70-tých rokov vstúpili do CNT desaťtisíce pracujúcich, ale CNT sa stala predmetom provokácií, ako napríklad počas aféry Scala v roku 1977. Potom nastal rozkol v CNT na 5. Kongrese v roku 1979 a opäť v 1984. Hovorilo sa, že CNT je sektárska, dogmatická a nerealistická, pretože nechcela participovať na korporatívnych odborových voľbách. Dnešný vývoj CNT ukazuje obraz organizácie, ktorá nerobí kompromisy so systémom, získava nových členov a účastní sa štrajkov a mnohých konfliktov!

* Aké sú hlavné body diskusie na decembrovom stretnutí Internacionály a čo sa dosiahlo od posledného kongresu?

Od posledného kongresu v Granade prešli 2 roky a okrem množstva organizačných záležitostí sa v MAP diskutuje o akciách proti kapitalistickým vojnám, o ďalších akciám proti pracovným agentúram, o tom, ako sa poučiť zo skúseností z urgentných akcií a ako sa rozšíriť do nových krajín atď.

* Kto sa zúčastní stretnutia?

Sekcie a Priatelia MAP a pozvané organizácie. Sekcie sami rozhodujú, koho pozvú z krajiny, v ktorej pôsobia a navrhujú, koho pozvať z krajiny, kde nepôsobí žiadna sekcia.

* Štrajk proti firme Mercadona bol tento rok asi najviditeľnejšou aktivitou MAP. Akej podpory sa mu dostalo od sekcií a v akých ďalších akciách sa sekcie angažovali v poslednej dobe?

Uskutočnilo sa viacero urgentných akcií, nielen Mercadona, ale štrajk proti Mercadone bol a je aktívne  podporovaný všetkými sekciami a Priateľmi. Šírili sa informácie, výzvy k bojkotu Mercadony ľuďom, ktorí cestujú do Španielska, konali sa demonštrácie pred španielskymi veľvyslanectvami a konzulátmi a napríklad argentínska FORA robila akciu proti pánovi Roigovi, šéfovi Mercadony, počas jeho účasti na jednej konferencii v Argentíne! Počas štrajkov je veľmi dôležitá finančná pomoc, sekcie a Priatelia robili finančné zbierky pre štrajkujúcich a Sekretariát poslal 10 000 Euro z fondov MAP.

* V posledných rokoch došlo k zásadným rozkolom a vylúčeniam v MAP, vrátane rozdelenia CNT vo Francúzsku a Španielsku, vylúčenia SAC (pozn. prekl. – švédske odbory označujúce sa za anarchosyndikalistické) a teraz je tu debata o budúcnosti USI a FAU. V niektorých prípadoch išlo o nezhodu v otázke zamestnaneckých rád (works councils) a účasti v inštitúciách štátu. Je možné trocha rozviesť, čo sa udialo v posledných rokoch a aké boli východiská rozhodnutí Internacionály?

Španielska CNT sa rozdelila v roku 1979 (a 1984) a išlo o ideologické smerovanie a účasť na odborových voľbách. Tí, ktorí vystúpili na 5. Kongrese v roku 1979 chceli, aby mali odbory taktickú slobodu rozhodnúť sa, či budú alebo nebudú participovať na odborových voľbách. Neskôr sme mohli vidieť, že skupina, ktorá odišla (od roku 1989 pod menom CGT) sa vo veľkom účastní týchto volieb.
 
SAC bol mimo MAP od 50-tých rokov. Jedným z problémov v tej dobe bolo, že SAC sa účastnil na budovaní medzinárodnej siete s nepriateľmi MAP. Toto smerovanie pokračovalo aj neskôr, napríklad keď vyjadrili podporu oddelenej CNT a neskôr CGT. MAP sa rozhodla neudržiavať kontakty so SAC.

K rozdeleniu francúzskej CNT a USI došlo v 90-tých rokoch. Výsledkom boli dve organizácie, ktoré používajú meno CNT. Na 20. Kongrese v roku 1996 bola akceptovaná CNT-AIT a nie „CNT-Vignoles“ a USI-AIT a nie „USI-Rome“. V prípade sporu vo Francúzsku sa jednalo aj o otázku účasti na odborových voľbách, keďže zväz v parížskom Comatec sa ich účastnil.

Ďalšia diskusia v MAP o USI a RSU je o tom, či RSU systém (pozn. prekl. – ide o orgán, do ktorého si všetky odborové zväzy prítomné na pracovisku volia svojich delegátov) znamená alebo neznamená strategický rozpor so zásadami MAP (ako tomu bolo v prípade španielskych a francúzskych odborových volieb). Boli spracované analýzy, vymenili sa informácie a došlo k viacerým diskusiám.

Pri FAU nejde o otázku odborových volieb, ale o „paralelné kontakty“ (pozn. prekl. – s inými organizáciami, ktoré niektoré sekcie považujú za nepriateľské k MAP) a o chápanie federalizmu.

* V minulých rokoch boli v MAP zastúpené aj niektoré juhoamerické a východoázijské krajiny. Existuje tam nejaký potenciál pre rast?

MAP má sekcie v Argentíne (FORA) a Brazílii (COB) a štatút Priateľov MAP majú organizácie v Chile a Kolumbii. ASF v Austrálii je priateľskou skupinou. MAP má kontakty na skupiny a organizácie v Latinskej Amerike a Ázii a na kongrese sa bude prejednávať vstup odborov z Pakistanu a Indonézie.

* Niečo na záver, čo som sa nespýtal?

Je toho veľa, čo by sa dalo dodať, ale do kongresu zostávajú len 2 týždne a kopec práce! Vďaka!

Rob Ray
Freedom, Anarchist News and Views
http://www.freedompress.org.uk

Preklad: Michal Tulík

 

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Rozhovor so zväzom Priama akcia v nemeckom vysielaní RTVS
26.02.2018 Ak ovládaš aspoň základy nemčiny, môžeš si vypočuť rozhovor pre Radio Slowakei International (vysielanie RTVS v nemeckom jazyku) z konca januára na tomto odkaze: RTVS.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in