Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny zo 17 krajín sveta.Mercadona si chce kúpiť štrajkujúcich – urgentne potrebná medzinárodná solidarita

5. september 2006

Dnes je to 167 dní, čo členovia anarchistickej CNT-MAP a zamestnanci logistického centra firmy Mercadona v Sant Sadurni D'Anoia pri Barcelone vedú jeden z najdlhších štrajkov v Katalánsku za posledné desaťročia. V auguste došlo k prvým jednaniam s vedením, ktoré mali zvláštny priebeh. CNT vedie boj proti Mercadone po celom Španielsku, a vďaka solidarite ďalších organizácií aj inde vo svete (v článku video z Argentíny). Pomoc je stále potrebná.

Štrajk CNT (a jeho podpora), ktorý trvá od 23. marca 2006 je povzbudivým príkladom solidarity a zároveň dôkazom toho, že sila nemusí byť vždy v počtoch (CNT majú len okolo 5 000 členov). Ak ľudia pociťujú, že ide aj o ich boj, majú motiváciu konať. Navyše, CNT dlhé roky buduje tradíciu bránenia svojich záujmov a vzájomnej pomoci v prvom rade v priamych konfliktoch a nie za rokovacími stolmi.

V tomto článku informuje o aktuálnom dianí, o tom, ako môžeme pomôcť aj na Slovensku, čo sa udialo počas augustových rokovaní s vedením Mercadony a na záver pár príkladov akcií a video zo solidárnej akcie v Argentíne.

 

AKTUÁLNE INFORMÁCIE

(z textu člena barcelonskej skupiny CNT)

Mercadona je veľká a mocná firma. Logistické centrum stráži 20 policajtov z „Guardia Civil“ (polovojenská bezpečnostná služba). Mercadona má taký vplyv, že dokáže prinútiť miestnu vládu zakazovať demonštrácie a akcie pracujúcich a zadržiavať alebo manipulovať tlačové správy v médiách atď.
Náš boj a neustále akcie (pozri www.cnt.es/mercacosa alebo http://barcelona.cnt.es) už takmer spôsobili prijateľné ukončenie štrajku. Vedenie však nakoniec prišlo s ponukou 300 000 Euro. Všeobecné zhromaždenie pracujúcich to odmietlo a vyhlásilo: „Nás si nekúpia.“
Tento vývoj nás núti znova zvýšiť tlak na Mercadonu. Naše akcie sa neobmedzia len na Španielsko. Snažíme sa dostať ho do povedomia verejnosti, informovať a zapájať pracujúcich na celom svete. Vytvorili sme výbor, ktorý sa venuje propagácii a prekladá tlačové správy do esperanta, angličtiny, francúzštiny a nemčiny.
Napriek tomu, že Mercadona má pobočky len v Španielsku, o štrajku by podľa nás mali vedieť ľudia kdekoľvek na svete, pretože ide o príklad toho, ako sa zorganizovať za účelom dosiahnutiach našich záujmov a dôstojnosti ako pracujúcich.
Odborári zo CNT v Mercadone vyzývajú všetkých spriaznených kamarátov a ich organizácie, aby nám pomohli vybojovať tento štrajk do víťazného konca.


ČO ROBIŤ

*** Posielajte solidárne e-maily štrajkujúcim na e-maily:

cnt(zavináč)badalona(bodka)cnt(bodka)es
cnt(zavináč)barcelona(bodka)cnt(bodka)es

NÁŠ TIP: Napíš niekoľko slov štrajkujúcim. Po anglicky, po španielsky, alebo kľudne aj po slovensky kdekoľvek na webovú stránku CNT, listom alebo na e-mail. Alebo im zavolaj;)

Web: http://barcelona.cnt.es
Poštový kontakt: CNT-AIT Barcelona
Plç. Duc de Medinacelli 6, Entr. 1ª
E- 08002
BARCELONA
Španielsko
Tel./Fax: (0034) 93 317 05 47

 

*** Posielajte protestné listy vedeniu firmy a španielskemu veľvyslanectvu a konzulátu:

Mercadona, S.A.
CIF:A-46-103834
C/ Valencia, no 5
Tavernes Blanques
VALENCIA - C.P.46016
SPAIN

NÁŠ TIP: Stiahni si vzor protestného listu, uprav ho podľa seba a pošli poštou a/alebo e-mailom na uvedené adresy.

Vzor listu vedeniu Mercadona za seba (formát RTF) - španielska verzia a slovenský preklad
Vzor listu vedeniu Mercadona za organizáciu (formát RTF) - španielska verzia a slovenský preklad

Vzor listu na veľvyslanectvo v Bratislave za seba (formát RTF), embespsk@mail.mae.es
Vzor listu na veľvyslanectvo v Bratislave za organizáciu (formát RTF)

Vzor listu na konzulát v Košiciach za seba (formát RTF), oficina@es-consulhon.sk
Vzor listu na konzulát v Košiciach za organizáciu (formát RTF)


*** Zorganizujte protest pred španielskymi zastupiteľskými orgánmi


*** Podporte finančne štrajkujúcich a ich rodiny, ktoré sú v ťažkej situácii:

NÁŠ TIP: Urob zbierku v okruhu tvojich známych, rodiny, priateľov... Prípadne zorganizuj benefičnú akciu, koncert a pod. Alebo prispej len individuálne.

Peniaze v slovenských korunách je možné posielať na číslo účtu:
9060456/5200 (OTP Banka)
Variabilný symbol alebo správa pre prijímateľa je „Mercadona“!

Po prvých 70 Euro posiela Priama akcia po dlhšej dobe tento týždeň druhú zásielku - 130 Euro. Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli!


*** Píšte o našom boji do novín, odborárskym a komunitným organizáciám vo vašej krajine. Informujte ďalšími spôsobmi.

NÁŠ TIP 1: Využi informačný priestor, ktorý máš a rozšír informáciu o dianí v Španielsku, ako sa len dá – infoweby, diskusné fóra, e-maily, noviny...

Odkazy na články o štrajku v slovenčine:
Štrajk CNT v Mercadona pokračuje - podpora tiež
Štrajk CNT v reťazci Mercadona - 91 dní a pokračuje. Podpora stále potrebná!
Politika a zábava - ako bolo na solidárnej akcii na podporu štrajku CNT
Mercadona – falošný imidž starostlivej firmy 
Solidarita nepozná hranice – ako pomôcť štrajkujúcim zo CNT 

NÁŠ TIP 2: Stiahni a VYTLAČ si naše samolepky a vylep ich vo svojom okolí, na verejných miestach, tam, kde je bežne veľa ľudí, alebo kde ľudia majú čas si ich všimnúť.

Samolepky na stiahnutie, farebné+čiernobiele (formát PDF, A4)


*** Zorganizujte protest pred španielskymi zastupiteľskými orgánmi


Sme vo veľmi dôležitom štádiu boja. Ak chceme vyhrať, musíme viac pritlačiť na Mercadonu. Už je to takmer 170 dní! Štrajkujúci zo CNT v Mercadone potrebujú od pracujúcich na celom svete maximum morálnej a ekonomickej podpory.
Tento boj vyhráme!


S anarchosyndikalistickými pozdravmi,
MS
(člen miestnej federácie a mediálnej skupiny podporného štrajkového výboru)

 

PODROBNOSTI O SNAHE VEDENIA KÚPIŤ SI ŠTRAJKUJÚCICH

(z tlačovej správy CNT)

V 140. deň štrajku ponúklo vedenie Mercadony sekretariátu CNT finančné vyrovnanie za ukončenie štrajku. Členovia sekretariátu CNT dospeli 5. augusta v hoteli NH National v Madride k dočasnej dohode s riaditeľom oddelenia ľudských zdrojov a riaditeľom pracovných vzťahov v Mercadona. Dohoda mala byť schválená štrajkujúcimi 8. augusta v Seville. Tým by štrajk skončil. Mercadona však urobila náhly obrat, keď 8. augusta ponúkli pracujúcim 300 000 Euro za ukončenie štrajku.
Generálny sekretár a sekretár pre odborárske akcie celonárodného výboru CNT, Rafael Corrales a Antonio Baena, mali 8. augusta nové stretnutie so spomínanými šéfmi José Antonio Jiménezom a Antonio Munozom v hoteli AC Santa Justa v Seville, aby dotiahli dohodu do konca.
Podľa CNT však obaja riaditelia zrušili predchádzajúce dohody a namiesto toho ponúkli sumu 50 miliónov pesiet ako finančné vykúpenie. Znamenalo by to prepustenie všetkých pracujúcich. CNT to odmietli, pretože to považujú za popretie dôstojnosti pracujúcich. CNT považuje Mercadonu priamo a výlučne zodpovednú za ťažkosti spojené s protestmi našich susedov v Barcelone a Katalánsku.
Na jednaniach 5. augusta došlo k dohode vo všetkých bodoch. Mercadona dobre vie o nezrovnalostiach vo svojom konaní. Zvrat v jednaniach bol pre CNT prekvapením. Spoločnosť si chce miliónmi pesiet kúpiť naše základné právo na štrajk a našu ľudskú dôstojnosť, čo odmietame.
CNT má na pamäti, že štrajk začal kvôli prepusteniu troch pracujúcich (čo pracovné súdy už označili ako neoprávnené konanie), uznaniu odborovej organizácie CNT na pracovisku a niekoľkým zlepšeniam, ako napríklad platená obedná prestávka a čisté a hygienické pracovné podmienky.
Deň po odmietnutí zapredania sa zorganizovali pracujúci niekoľko protestov v Barcelone a demonštráciu.
Národná konfederácia pracujúcich (CNT-MAP)
Sekretariát celonárodného výboru


AKO VYZERALI NIEKTORÉ AKCIE (júl)

Akcie sa od začiatku štrajku konajú praktický každý deň. Tu je malý výber z niektorých, ktoré sa konali v júli a nepodarilo sa nám o nich napísať skôr.

* Mercadona v Barcelone bolo nastriekané veľkými písmenami „CNT“.
* Začiatkom júla, kedy začína dovolenková sezóna boli posprejované niektoré ploty pri diaľniciach Nacional II v Guadalajare heslami „Bojkotujte Mercadonu“.
* Pred pobočkou Mercadona pri stanici metra Atocha v Madride sa 1. júla konali informačné akcie. Demonštrujúci povzbudzovali zamestnancov, aby sa obrátili na CNT v prípade, že majú na svojom pracovisku problémy.
* V meste Mataro sa 2. júla konala tzv. „ľudová ryža“. Ide o varenie a predávanie jedla na ulici a spoločné posedenie. Akciu zorganizovala miestna skupina CNT a ekologická skupina Terra Verde, aby podporili štrajkujúcich a vyzbierali peniaze na ich podporu.
* Uskutočnilo sa viacero benefičných koncertov.
* Veľký úspech mala demonštrácia v Badalone 8. júla. Ľudia v susedstve boli veľmi milí a vyjadrovali svoju solidaritu s demonštrujúcimi. Polícia sa snažila vykázať protestujúcich spred pobočky Mercadony, no neúspešne. Išlo už o štvrtú demonštráciu v okolí.
* 15. júla, v medzinárodný deň akcií na podporu štrajku, sa vo viacerých španielskych a svetových mestách konali početné demonštrácie a protestné akcie.

Konkrétne solidárne akcie uskutočnili aj organizácie mimo Španielska. Spomenúť môžeme napríklad akcie pred veľvyslanectvami, ktoré organizovali FAU (MAP Nemecko), FORGS-COB (MAP Brazília), Solidarity Federation (MAP Veľká Británia), CNT-F (MAP Francúzsko), ASI (MAP Srbsko), KRAS (MAP Rusko), USI (MAP Taliansko),  Federazione Anarchica Italiana / Umanità Nova (IFA Taliansko), IWW (USA), Workers Solidarity Alliance (USA), či Priama akcia (MAP Slovensko) a ďalšie.

Koncom augusta sa konala dobrá akcia v Buenos Aires organizovaná FORA (MAP Argentína), z ktorej je toto video. Kolegovia a kolegyne z FORA sa rozhodli reagovať na návštevu šéfa Mercadony na konferencii z názvom ASU v Argentíne. Pred vchodom do objektu, kde sa konferencia odohrávala rozvesili transparenty, pomaľovali steny a chodníky nápismi proti Mercadone a jej šéfovi a na podporu štrajkujúcich. Okrem toho rozdávali okoloidúcim a účastníkom konferencie letáky upozorňujúce na problém.


Zdroje:
www.cnt.es, http://barcelona.cnt.es, CNT Barcelona, Medzinárodný sekretariát MAP


Podľa správ uverejnených na www.cnt.es, www.ainfos.ca, informácií od Sekretariátu MAP a prekladov Kris, spracoval Michal Tulík

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj príspevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšia neúspešná žaloba Poľskej pošty proti zväzu ZSP
23.04.2019 Okresný súd vo Varšave zamietol 9. apríla žalobu, ktorú podala Poľská pošta proti Jakubovi, členovi Zväzu poľských syndikalistov (ZSP). Ako sme písali v skoršom článku, bol to ďalší (neúspešný) pokus vedenia Poľskej pošty kriminalizovať aktivity zväzu ZSP, ktorých hlavným cieľom je podpora pri organizovaní sa pracovníkov a pracovníčok Poľskej pošty.

Štrajk žien 8. marca
01.03.2019 Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Vianočné dovolenky sa možno skončili, ale tvoje práva platia celý rok!
07.02.2019 Lokálna skupina zväzu Solfed v Brightone (MAP Veľká Británia) dosiahla ďalšie víťazstvo v kampani proti zlým praktikám šéfov. Jedna z najznámejších krčiem v centre Brightonu nezaplatila pracovníkovi peniaze za nevyčerpanú dovolenku a neposkytla výplatné pásky zodpovedajúce odpracovaným hodinám.

Upratovačky zo zväzu ZSP si vybojovali dlžné mzdy
28.01.2019 Upratovačky z centra pre utečencov pri Varšave dosiahli významné víťazstvo. Zmluvy s firmou Sadar im bránili vziať si dovolenku, mali nižšiu náhradu príjmu počas práceneschopnosti, nižšie dôchodkové odvody a chýbali aj platby sociálneho poistenia. Vďaka sporu však došlo k splneniu všetkých ich požiadaviek.

Zväz ZSP uspel v spore o dlžnú mzdu s predajňou obuvi
09.01.2019 Problémy vo firme Schaffa Shoes sa týkajú neoprávneného prepúšťania, neskorého a neúplného vyplácania miezd a zlého správania šéfov. Na protest proti týmto praktikám sa 10. decembra vo Varšave uskutočnila akcia pred jednou z kamenných predajní s obuvou a doplnkami, ktorá patrí do siete Schaffa Shoes. Podobný protest sa konal aj začiatkom roka 2018 v inej predajni, a hoci vtedy sa situácia vyriešila v prospech pracovníčky, isté praktiky zjavne pretrvali.

Rýchle víťazstvo zväzu SolFed v spore o dlžnú mzdu
06.11.2018 Podnik Proud Cabaret zameraný na kabaret a burlesku vyplatil dlžných 1500 libier hneď po odovzdaní listu s požiadavkou. Vedenie neplnilo dohodu o výške hodinovej mzdy vo výške 8,50 libier a platilo len 7,58 libier (až do zavedenia novej minimálnej mzdy v apríli 2018, keď sa minimálka zvýšila na 7,83 libier). Do zmluvy tiež nezahrnulo zákonom požadovanú informáciu o mzdových tarifách. Pracovník na to opakovane upozorňoval, no nikam to neviedlo. Keď ho neustále odbíjanie unavilo, ozval sa SolFedu a po odovzdaní listu s požiadavkami dostal svoje peniaze.

Zväz SolFed v Manchestri zvíťazil v spore s realitkou Fortis
02.11.2018 Len pred pár dňami sme informovali o víťazstvách zväzu Solfed v Brightone v sporoch týkajúcich sa bývania. V septembri publikoval článok o úspechu aj Solfed v Manchesteri. Spor sa začal v máji a skončil v júli. Išlo o vyplatenie kompenzácie štyrom študentom, ktorí boli ubytovaní cez realitku Fortis. Dostali kompenzáciu spolu vo výške 832 libier.

Jeden piket a dlžná mzda na účte
20.05.2018 Zväz Solidarity Federation v Brightone sa v apríli ohlásil s ďalším ukončeným sporom. Istá reštaurácia dlhovala bývalej pracovníčke 1200 libier za odpracované hodiny a nevyčerpanú dovolenku. Stačila jedna protestná akcia, krátky e-mailový pingpong medzi SolFedom a zamestnávateľom a dlžná suma bola vyplatená.

Anarchosyndikalistický Prvý máj 2018
15.05.2018 Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.

Krátka správa z vernisáže plagátov „Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní“
09.04.2018 V sobotu 24. marca sa v bardejovskej Bašte uskutočnila vernisáž výstavy kolektívu Hogwash s názvom Rodinná tradícia - Zomrieť prepracovaní a chudobní. Plagáty sa nachádzajú na prvom poschodí Bašty. V priestoroch kaviarne sú menšie plagáty z edície Abeceda anarchistického amatéra, vo vedľajšej veľkej miestnosti sú veľké plagáty. Kto nestihol vernisáž, má možnosť navštíviť Baštu v otváracích hodinách do 30. apríla, kedy sa výstava skončí (udalosť na FB).

Podporili sme pracovníkov a pracovníčky Poľskej pošty
01.03.2018 Dnes napoludnie sme v rámci medzinárodného týždňa solidarity s pracovníkmi a pracovníčkami Poľskej pošty navštívili veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Keďže veľvyslanec sa na mieste nenachádzal, konzulovi sme objasnili dôvody našej návštevy a odovzdali list s požiadavkou (PDF), aby o proteste informoval príslušné orgány v Poľsku.

Rozhovor so zväzom Priama akcia v nemeckom vysielaní RTVS
26.02.2018 Ak ovládaš aspoň základy nemčiny, môžeš si vypočuť rozhovor pre Radio Slowakei International (vysielanie RTVS v nemeckom jazyku) z konca januára na tomto odkaze: RTVS.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in