Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Mercadona si chce kúpiť štrajkujúcich – urgentne potrebná medzinárodná solidarita

5. september 2006

Dnes je to 167 dní, čo členovia anarchistickej CNT-MAP a zamestnanci logistického centra firmy Mercadona v Sant Sadurni D'Anoia pri Barcelone vedú jeden z najdlhších štrajkov v Katalánsku za posledné desaťročia. V auguste došlo k prvým jednaniam s vedením, ktoré mali zvláštny priebeh. CNT vedie boj proti Mercadone po celom Španielsku, a vďaka solidarite ďalších organizácií aj inde vo svete (v článku video z Argentíny). Pomoc je stále potrebná.

Štrajk CNT (a jeho podpora), ktorý trvá od 23. marca 2006 je povzbudivým príkladom solidarity a zároveň dôkazom toho, že sila nemusí byť vždy v počtoch (CNT majú len okolo 5 000 členov). Ak ľudia pociťujú, že ide aj o ich boj, majú motiváciu konať. Navyše, CNT dlhé roky buduje tradíciu bránenia svojich záujmov a vzájomnej pomoci v prvom rade v priamych konfliktoch a nie za rokovacími stolmi.

V tomto článku informuje o aktuálnom dianí, o tom, ako môžeme pomôcť aj na Slovensku, čo sa udialo počas augustových rokovaní s vedením Mercadony a na záver pár príkladov akcií a video zo solidárnej akcie v Argentíne.

 

AKTUÁLNE INFORMÁCIE

(z textu člena barcelonskej skupiny CNT)

Mercadona je veľká a mocná firma. Logistické centrum stráži 20 policajtov z „Guardia Civil“ (polovojenská bezpečnostná služba). Mercadona má taký vplyv, že dokáže prinútiť miestnu vládu zakazovať demonštrácie a akcie pracujúcich a zadržiavať alebo manipulovať tlačové správy v médiách atď.
Náš boj a neustále akcie (pozri www.cnt.es/mercacosa alebo http://barcelona.cnt.es) už takmer spôsobili prijateľné ukončenie štrajku. Vedenie však nakoniec prišlo s ponukou 300 000 Euro. Všeobecné zhromaždenie pracujúcich to odmietlo a vyhlásilo: „Nás si nekúpia.“
Tento vývoj nás núti znova zvýšiť tlak na Mercadonu. Naše akcie sa neobmedzia len na Španielsko. Snažíme sa dostať ho do povedomia verejnosti, informovať a zapájať pracujúcich na celom svete. Vytvorili sme výbor, ktorý sa venuje propagácii a prekladá tlačové správy do esperanta, angličtiny, francúzštiny a nemčiny.
Napriek tomu, že Mercadona má pobočky len v Španielsku, o štrajku by podľa nás mali vedieť ľudia kdekoľvek na svete, pretože ide o príklad toho, ako sa zorganizovať za účelom dosiahnutiach našich záujmov a dôstojnosti ako pracujúcich.
Odborári zo CNT v Mercadone vyzývajú všetkých spriaznených kamarátov a ich organizácie, aby nám pomohli vybojovať tento štrajk do víťazného konca.


ČO ROBIŤ

*** Posielajte solidárne e-maily štrajkujúcim na e-maily:

cnt(zavináč)badalona(bodka)cnt(bodka)es
cnt(zavináč)barcelona(bodka)cnt(bodka)es

NÁŠ TIP: Napíš niekoľko slov štrajkujúcim. Po anglicky, po španielsky, alebo kľudne aj po slovensky kdekoľvek na webovú stránku CNT, listom alebo na e-mail. Alebo im zavolaj;)

Web: http://barcelona.cnt.es
Poštový kontakt: CNT-AIT Barcelona
Plç. Duc de Medinacelli 6, Entr. 1ª
E- 08002
BARCELONA
Španielsko
Tel./Fax: (0034) 93 317 05 47

 

*** Posielajte protestné listy vedeniu firmy a španielskemu veľvyslanectvu a konzulátu:

Mercadona, S.A.
CIF:A-46-103834
C/ Valencia, no 5
Tavernes Blanques
VALENCIA - C.P.46016
SPAIN

NÁŠ TIP: Stiahni si vzor protestného listu, uprav ho podľa seba a pošli poštou a/alebo e-mailom na uvedené adresy.

Vzor listu vedeniu Mercadona za seba (formát RTF) - španielska verzia a slovenský preklad
Vzor listu vedeniu Mercadona za organizáciu (formát RTF) - španielska verzia a slovenský preklad

Vzor listu na veľvyslanectvo v Bratislave za seba (formát RTF), embespsk@mail.mae.es
Vzor listu na veľvyslanectvo v Bratislave za organizáciu (formát RTF)

Vzor listu na konzulát v Košiciach za seba (formát RTF), oficina@es-consulhon.sk
Vzor listu na konzulát v Košiciach za organizáciu (formát RTF)


*** Zorganizujte protest pred španielskymi zastupiteľskými orgánmi


*** Podporte finančne štrajkujúcich a ich rodiny, ktoré sú v ťažkej situácii:

NÁŠ TIP: Urob zbierku v okruhu tvojich známych, rodiny, priateľov... Prípadne zorganizuj benefičnú akciu, koncert a pod. Alebo prispej len individuálne.

Peniaze v slovenských korunách je možné posielať na číslo účtu:
9060456/5200 (OTP Banka)
Variabilný symbol alebo správa pre prijímateľa je „Mercadona“!

Po prvých 70 Euro posiela Priama akcia po dlhšej dobe tento týždeň druhú zásielku - 130 Euro. Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli!


*** Píšte o našom boji do novín, odborárskym a komunitným organizáciám vo vašej krajine. Informujte ďalšími spôsobmi.

NÁŠ TIP 1: Využi informačný priestor, ktorý máš a rozšír informáciu o dianí v Španielsku, ako sa len dá – infoweby, diskusné fóra, e-maily, noviny...

Odkazy na články o štrajku v slovenčine:
Štrajk CNT v Mercadona pokračuje - podpora tiež
Štrajk CNT v reťazci Mercadona - 91 dní a pokračuje. Podpora stále potrebná!
Politika a zábava - ako bolo na solidárnej akcii na podporu štrajku CNT
Mercadona – falošný imidž starostlivej firmy 
Solidarita nepozná hranice – ako pomôcť štrajkujúcim zo CNT 

NÁŠ TIP 2: Stiahni a VYTLAČ si naše samolepky a vylep ich vo svojom okolí, na verejných miestach, tam, kde je bežne veľa ľudí, alebo kde ľudia majú čas si ich všimnúť.

Samolepky na stiahnutie, farebné+čiernobiele (formát PDF, A4)


*** Zorganizujte protest pred španielskymi zastupiteľskými orgánmi


Sme vo veľmi dôležitom štádiu boja. Ak chceme vyhrať, musíme viac pritlačiť na Mercadonu. Už je to takmer 170 dní! Štrajkujúci zo CNT v Mercadone potrebujú od pracujúcich na celom svete maximum morálnej a ekonomickej podpory.
Tento boj vyhráme!


S anarchosyndikalistickými pozdravmi,
MS
(člen miestnej federácie a mediálnej skupiny podporného štrajkového výboru)

 

PODROBNOSTI O SNAHE VEDENIA KÚPIŤ SI ŠTRAJKUJÚCICH

(z tlačovej správy CNT)

V 140. deň štrajku ponúklo vedenie Mercadony sekretariátu CNT finančné vyrovnanie za ukončenie štrajku. Členovia sekretariátu CNT dospeli 5. augusta v hoteli NH National v Madride k dočasnej dohode s riaditeľom oddelenia ľudských zdrojov a riaditeľom pracovných vzťahov v Mercadona. Dohoda mala byť schválená štrajkujúcimi 8. augusta v Seville. Tým by štrajk skončil. Mercadona však urobila náhly obrat, keď 8. augusta ponúkli pracujúcim 300 000 Euro za ukončenie štrajku.
Generálny sekretár a sekretár pre odborárske akcie celonárodného výboru CNT, Rafael Corrales a Antonio Baena, mali 8. augusta nové stretnutie so spomínanými šéfmi José Antonio Jiménezom a Antonio Munozom v hoteli AC Santa Justa v Seville, aby dotiahli dohodu do konca.
Podľa CNT však obaja riaditelia zrušili predchádzajúce dohody a namiesto toho ponúkli sumu 50 miliónov pesiet ako finančné vykúpenie. Znamenalo by to prepustenie všetkých pracujúcich. CNT to odmietli, pretože to považujú za popretie dôstojnosti pracujúcich. CNT považuje Mercadonu priamo a výlučne zodpovednú za ťažkosti spojené s protestmi našich susedov v Barcelone a Katalánsku.
Na jednaniach 5. augusta došlo k dohode vo všetkých bodoch. Mercadona dobre vie o nezrovnalostiach vo svojom konaní. Zvrat v jednaniach bol pre CNT prekvapením. Spoločnosť si chce miliónmi pesiet kúpiť naše základné právo na štrajk a našu ľudskú dôstojnosť, čo odmietame.
CNT má na pamäti, že štrajk začal kvôli prepusteniu troch pracujúcich (čo pracovné súdy už označili ako neoprávnené konanie), uznaniu odborovej organizácie CNT na pracovisku a niekoľkým zlepšeniam, ako napríklad platená obedná prestávka a čisté a hygienické pracovné podmienky.
Deň po odmietnutí zapredania sa zorganizovali pracujúci niekoľko protestov v Barcelone a demonštráciu.
Národná konfederácia pracujúcich (CNT-MAP)
Sekretariát celonárodného výboru


AKO VYZERALI NIEKTORÉ AKCIE (júl)

Akcie sa od začiatku štrajku konajú praktický každý deň. Tu je malý výber z niektorých, ktoré sa konali v júli a nepodarilo sa nám o nich napísať skôr.

* Mercadona v Barcelone bolo nastriekané veľkými písmenami „CNT“.
* Začiatkom júla, kedy začína dovolenková sezóna boli posprejované niektoré ploty pri diaľniciach Nacional II v Guadalajare heslami „Bojkotujte Mercadonu“.
* Pred pobočkou Mercadona pri stanici metra Atocha v Madride sa 1. júla konali informačné akcie. Demonštrujúci povzbudzovali zamestnancov, aby sa obrátili na CNT v prípade, že majú na svojom pracovisku problémy.
* V meste Mataro sa 2. júla konala tzv. „ľudová ryža“. Ide o varenie a predávanie jedla na ulici a spoločné posedenie. Akciu zorganizovala miestna skupina CNT a ekologická skupina Terra Verde, aby podporili štrajkujúcich a vyzbierali peniaze na ich podporu.
* Uskutočnilo sa viacero benefičných koncertov.
* Veľký úspech mala demonštrácia v Badalone 8. júla. Ľudia v susedstve boli veľmi milí a vyjadrovali svoju solidaritu s demonštrujúcimi. Polícia sa snažila vykázať protestujúcich spred pobočky Mercadony, no neúspešne. Išlo už o štvrtú demonštráciu v okolí.
* 15. júla, v medzinárodný deň akcií na podporu štrajku, sa vo viacerých španielskych a svetových mestách konali početné demonštrácie a protestné akcie.

Konkrétne solidárne akcie uskutočnili aj organizácie mimo Španielska. Spomenúť môžeme napríklad akcie pred veľvyslanectvami, ktoré organizovali FAU (MAP Nemecko), FORGS-COB (MAP Brazília), Solidarity Federation (MAP Veľká Británia), CNT-F (MAP Francúzsko), ASI (MAP Srbsko), KRAS (MAP Rusko), USI (MAP Taliansko),  Federazione Anarchica Italiana / Umanità Nova (IFA Taliansko), IWW (USA), Workers Solidarity Alliance (USA), či Priama akcia (MAP Slovensko) a ďalšie.

Koncom augusta sa konala dobrá akcia v Buenos Aires organizovaná FORA (MAP Argentína), z ktorej je toto video. Kolegovia a kolegyne z FORA sa rozhodli reagovať na návštevu šéfa Mercadony na konferencii z názvom ASU v Argentíne. Pred vchodom do objektu, kde sa konferencia odohrávala rozvesili transparenty, pomaľovali steny a chodníky nápismi proti Mercadone a jej šéfovi a na podporu štrajkujúcich. Okrem toho rozdávali okoloidúcim a účastníkom konferencie letáky upozorňujúce na problém.


Zdroje:
www.cnt.es, http://barcelona.cnt.es, CNT Barcelona, Medzinárodný sekretariát MAP


Podľa správ uverejnených na www.cnt.es, www.ainfos.ca, informácií od Sekretariátu MAP a prekladov Kris, spracoval Michal Tulík

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (22.3.)
07.03.2023 Streda 22. marca o 19:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít v Trnave. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Posledné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave v Kalabe (15.3.)
27.02.2023 Žiaľ, komunitné centrum Kalab končí na Zámockej a zatiaľ nie je isté, či bude pokračovať inde. Posledné stretnutie v tomto skvelom priestore budeme mať v stredu 15. marca o 19:00! Porozprávame sa o tom, akým problémoch v práci sa aktuálne venujeme, zhodnotíme podujatie k 100. výročiu MAP, ktoré bude 4. marca a ako vždy sa budeme venovať témam, s ktorými prídu ľudia na stretnutie. Na mieste budú naše propagačné materiály a publikácie. Ak vieš o vhodnom priestore na otvorené stretnutia PA, daj nám vedieť. FB udalosť: ...

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (1.2.)
17.01.2023 Streda 1. februára o 18:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (14.1.)
04.01.2023 Pozývame na prvé novoročné otvorené stretnutie v klube Collosseum v sobotu 14. januára o 10:00. Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (18.1.)
13.12.2022 Streda 18. januára o 19:00 v Kalabe! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Zbližovanie organizácií MAP v Ázii a Tichomorí
05.12.2022 Počas víkendu 12. a 13. novembra sa konalo v Jakarte stretnutie našich kamarátov a kamarátok z organizácií MAP z celého ázijsko-tichomorského regiónu. Zazneli prezentácie o situácii v Austrálii, Indii, Indonézii a na Filipínach. Počas diskusií sa preberalo široké spektrum tém: právny status kasty v Indii a jej vzťah k triednemu boju, vyhliadky na anarchosyndikalistické organizovanie na Filipínach či situácia migrujúcich pracujúcich v Singapure.

PODCHODY „Priechody pre chodcov“ - benefičný album na podporu zväzu Priama akcia
28.11.2022 Podchody je anarcho-dub-poetry projekt. Ide o mix proletárskej poézie a dub muziky. 5 songov, cca 12 minút. Príspevkom na bandcampe môžeš podporiť zväz Priama akcia.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (16.11.)
30.10.2022 Posledné tohtoročné stretnutie v Bratislave sa uskutoční v stredu 16. novembra o 19:00 v Kalabe na Zámockej 5. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít.

Kampaň zväzu ZSP proti predajniam Żabka a pomoc ukrajinským pracujúcim
16.10.2022 Zväz ZSP vo Varšave začal Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd priamou akciou v predajni Żabka a plánuje aj akcie s ukrajinskými pracujúcimi. V oboch prípadoch ide o dlžné mzdy.

K útoku z 12. októbra
13.10.2022 Je náročné nájsť slová, ktoré by vyjadrili náš hnev a smútok po včerajšom útoku. V týchto ťažkých chvíľach myslíme na ľudí, ktorých včerajšok zasiahol najviac.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave a Bratislave (27. a 28.10.)
13.10.2022 V októbri sa vidíme nielen v komunitnom centre Kalab, ale aj v trnavskom Kubiku. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Stretnutia v júli a septembri v Bratislave boli konštruktívne a s nápadmi na nové aktivity (ktoré sa nakoniec aj zrealizovali) prišli aj ľudia, s ktorými sme sa videli prvýkrát. Dúfame, že podobne tomu bude aj v Trnave. Vidíme sa vo štvrtok 27.10. v Kubiku na Štefánikovej 4 alebo v piatok 28.10. v Kalabe na Zámockej 5. Obe stretnutia sa začínajú o 18:00.

Zväz ZSP uspel v spore o nevyplatenú mzdu s kníhkupectvom vo Varšave
10.10.2022 Kníhkupectvo v štvrti Muranów meškalo od marca s výplatou mzdy bývalej zamestnankyni. Tá sa rozhodla dožadovať sa dlžných peňazí spoločne so Zväzom syndikalistov Poľska a vo výzve, ktorú poslali šéfovi, spomenuli aj chystanú kampaň poukazujúcu na pracovné praktiky v kníhkupectve. Zamestnávateľ reagoval takmer okamžite a peniaze previedol na účet.

Aktualizácia o situácii väzneného Kirilla Ukrajinceva, aktivistu odborov Kuriér v Rusku
05.10.2022 Vo štvrtok 22. septembra bola Kirillovi predĺžená vyšetrovacia väzba do 19. októbra. Hrozí mu až päť rokov väzenia za „zvolanie alebo účasť na nepovolenom zhromaždení viac ako dvakrát v priebehu 180 dní“. Za jeho prepustenie a zrušenie všetkých obvinení prebehlo vo viacerých ruských mestách niekoľko menších protestných akcií a solidaritu vyjadrili aj viaceré organizácie a osoby v zahraničí vrátane nášho zväzu a ďalších zväzov združených v Medzinárodnej asociácii pracujúcich.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in