Videokonferencia Medzinárodnej asociácie pracujúcich o nevyplácaní miezd
24. marec 2015
V nedeľu 22. marca zorganizoval sekretariát MAP videokonferenciu venovanú problematike nevyplácania miezd. Jej cieľom bolo zdieľať skúsenosti zo sporov so zamestnávateľmi a pomôcť tak ostatným konať efektívnejšie. Túto formu prezentovania a diskutovania sme použili prvýkrát a výsledok je veľmi pozitívny. Do videokonferencie sa zapojili členovia organizácií z Európy a USA, konkrétne zo ZSP (MAP Poľsko), solidárnych sietí v Portlande a Seattli, Solidarity Federation v Brightone (MAP Británia), ARS (MAP Bulharsko), PA (MAP Slovensko), ASI (MAP Srbsko) a MASA (Chorvátsko). Téma bola výsostne praktická a diskusia asi najviac pomohla členom organizácií, ktoré nemajú veľa skúseností s vedením sporov.
Solidarity Federation
Kamaráti z Brightonu sa zamerali na jeden zo sporov, ktorí viedli v rámci Brighton Hospitality Workers (Sieť pracovníkov zamestnaných v odvetví spojenom s ubytovaním a stravovaním). Opísali, ako postupovali počas sporu. Poznamenali, že pri kontakte s pracovníkmi vždy objasnia, že sú anarchosyndikalistická organizácia, a vyžadujú od nich aktívne zapájanie sa do sporu. Nekladú si však podmienku, že sa musia stať členmi alebo mať rovnaké politické názory. Následne premietli video (tu), ktoré sme mali možno vidieť aj v Bratislave počas konferencie „Problémy v práci?“ v októbri 2014.
Portland Solidarity Network
Člen Portlandskej solidárnej siete sa pozastavil nad problémami v sporoch proti šéfom (niekedy napríklad nie je ľahké určiť presnú sumu, ktorú bude dotknutý pracovník žiadať od šéfa). Takisto poukázal na dôležitosť mať od začiatku pripravenú stratégiu vedenia sporu, urobiť dostatočne účinnú prvú akciu a dokázať zvyšovať tlak ďalšími akciami. V Portlande žije početná latino komunita, takže solidárna sieť musí pri svojej činnosti brať ohľad aj na jazykové a kultúrne špecifiká. Do činnosti siete zasahuje aj gentrifikácia mesta a pracujúci sa často stretávajú aj s gendrovou diskrimináciou. Diskusia po prezentácii sa týkala eskalácie kampaní a úspešných príkladov z praxe. Ďalšou dôležitou témou bola hrozba súdnych žalôb zo strany šéfov a spôsob vedenia kampaní tak, aby sa táto hrozba minimalizovala (napríklad prácou s overenými informáciami, faktami...). Pokiaľ ide o inšpektorát práce, Portlandská solidárna sieť ho pri svojej činnosti nevyužíva, pretože koná príliš pomaly, jeho závery neprispievajú k dosiahnutiu želaných výsledkov a hlavne sa členovia siete nechcú spoliehať na túto vládnu organizáciu, ale na vlastnú silu a priame akcie.
Seattle Solidarity Network
Kamarát zo „SeaSolu“ sa viac zameral na problematiku stratégie a taktiky. SeaSol má za sebou množstvo kampaní a ukazuje sa, že buď je spor rýchly a ľahký, alebo veľmi dlhý. (Keď sú šéfovia tvrdohlaví – vtedy odporúča zariadiť sa nasledovne: „Keď sú šéfovia tvrdohlaví, my musíme byť ešte tvrdohlavejší.“) Niekedy šéfovia pôsobia neoblomne, no v skutočnosti iba dobre skrývajú, že priame akcie im spôsobujú veľké problémy. Člen SeaSolu spomenul, čo robiť v prípade, že šéfovia verejne klamú a popierajú svoju zodpovednosť. Ďalej uviedol aktuálny boj SeaSolu proti firme v stavebníctve, ktorá najíma pracovníkov na živnosť, čo so sebou prináša špecifické výzvy. Aj v tomto prípade si zúčastnení vymenili skúsenosti z konania pri podobných sporoch.
Zväz syndikalistov Poľska
Témami prezentácie členov ZSP boli okrem iného práca v zahraničí a dôležitosť kombinácie priamych akcií, mediálneho tlaku a dostatku overených informácií pri vedení kampaní. V prvom prípade spomenuli kampaň proti praktikám OTTO Work Force. Pri druhej téme sa hovorilo o viacerých kampaniach a o tom, ako pri nich dosiahli splnenie požiadaviek niekedy aj v priebehu jedného-dvoch dní. Členka ZSP sa kriticky vyjadrila k taktike začínať prvú akciu slušne a kampaň následne stupňovať. Pracovníci boli predsa slušní predtým, ako sa ozvali zväzu, a šéfovia ich aj tak nevypočuli. Pri médiách poukázal ďalší člen ZSP na skutočnosť, že kampaň musí byť dôveryhodná a pracovať s dôkazmi, ak chceme dostať informácie aj do masmédií. Primárne je však dôležité budovať vlastné médiá, ktoré čítajú pracujúci.
Autonómny zväz pracujúcich
Kamarát z Bulharska informoval o spore, ktorý momentálne vedú proti jednému z hotelov v letovisku Zlaté Piesky, ktorý odmieta vyplatiť mzdy niekoľkým pracovníkom. Po publikovaní článku o hoteli a pred piketom dostali od vedenia výhražný telefonát, nech s tým prestanú, lebo ich do toho nič, že ich zažalujú a pod., no kamaráti piket aj tak uskutočnili. Aj v tomto prípade sa ostatní účastníci videokonferencie podelili o podnetné nápady a možnosti spolupráce pri vedení tohto sporu v nasledujúcich mesiacoch.
Diskusia
Vo všeobecnej diskusii po prezentáciách dominovala téma členstva v organizácii, ktorá by sa dala zovšeobecniť do otázky: Ako nájsť taký prístup, aby ľudia po vlastnom spore neukončili kontakt s organizáciou a v budúcnosti pomáhali aj iným pracovníkom, alebo aby vstúpili do našich organizácií? Prekážky sú rôzne a realita je taká, že ľudia majú väčšinou iné politické povedomie ako my, nemajú skúsenosť s fungovaním v organizáciách a nevedia si to veľmi dobre predstaviť (keďže organizácie nie sú iba o priamych akciách), môžu mať iné súkromné záväzky (rodina, pracovný rozvrh a pod.), nemôžu chodiť na všetky stretnutia ani akcie atď. Na druhej strane je dôležité vysvetliť, že organizácia nie je charita, no prístup, že človeku pomôžeme, iba ak vstúpi do organizácie, bol komentovaný skôr ako nevhodný. Pre začínajúcu organizáciu je kľúčové viesť spory a uspieť v nich, nie mať nutne aj nových členov.
Ďalšie videokonferencie
Prvý pokus dopadol veľmi dobre a onedlho sa uskutoční ďalšia medzinárodná videokonferencia zameraná na budovanie anarchosyndikalistických organizácií.
Michal Tulík,
Priama akcia – Bratislava
Súvisiace články:
Ako môže spor so šéfom posilniť pracujúcich – príklad kaviarne v Brightone
Mzda zamestnanca autoservisu vyplatená po kolektívnej akcii
Seattle Solidarity Network v prelomovom štrajku
Amazon a Manpower – podpor pracovníkov, ktorí bojujú proti zlým pracovným podmienkam