(Ne)voliť nestačí 2010 – Naše problémy neriešia voľby, ale vlastná aktivita. Stanovisko Priamej akcie k voľbám

3. júna 2010

(Ne)voliť nestačí 2010 – Naše problémy neriešia voľby, ale vlastná aktivita. 
Stanovisko Priamej akcie k voľbám


3. jún 2010

Pred štyrmi rokmi sme sloganom „(Ne)voliť nestačí“ označili propagačné aktivity približujúce anarchistické stanovisko k voľbám. Aj tentokrát ostávame pri rovnakom názve, ktorým chceme zdôrazniť význam vlastnej aktivity pri riešení našich každodenných problémov.


VOLIŤ ČI NEVOLIŤ? NEPODSTATNÁ OTÁZKA

Kľúčová časť nášho života je určovaná kapitalistickým systémom výroby a štátnou organizáciou spoločnosti. Po škole (aj popri nej) sa zaraďujeme do pracovného procesu a zotrvávame v ňom značnú časť svojho produktívneho života. Sme v ňom nútení riadiť sa tempom práce a výroby, časovými rozvrhmi, príkazmi šéfov a x ďalšími povinnosťami. Byť pracujúcimi nie je naša jediná úloha v spoločnosti, avšak v zamestnaní sa odohrávajú udalosti kľúčové pre náš život a bez neho sme odsunutí na okraj spoločnosti. Zamestnanie ale nie je o demokracii a takmer nikdy v ňom nemôžeme rozhodovať o dôležitých veciach.

Stať sa námezdne pracujúcimi – to je nevyhnutnosť, ktorá čaká väčšinu spoločnosti. K tomuto faktu a k úvahám o tom, ako by mohla byť spoločnosť organizovaná inak, sa každý staviame rôzne. Pre nás je dôležité nerezignovať. Myslíme si, že zmena je možná a nevyhnutná. Neposúva nás k nej však účasť alebo neúčasť na voľbách. Nemáme preto záujem naťahovať sa o to, či je lepšie voliť alebo nevoliť, prípadne voliť neplatným lístkom. V podstate je to všetko rovnaká strata času, ktorý sa podľa nás dá využiť lepšie.


CIEĽ AKTIVÍT (NE)VOLIŤ NESTAČÍ 2010

Parlamentné voľby sú v tomto období najdiskutovanejšou témou. Všade sa hovorí o politike a budúcnosti, ale obsah a povahu diskusií určujú politici a političky. Našou snahou je obrátiť diskusiu na problémy, ktoré máme ako pracujúci. Tie totiž pociťujeme nie raz za štyri roky, ale neustále, a je jedno, aké strany sú pri moci. Naším cieľom je nadviazať kontakty medzi sebou a diskutovať o problémoch, ktoré máme v každodennom živote, či už v práci, v bydlisku, v škole atď. Toto je prvý krok v každej snahe ich riešiť.

Politici a političky sa nám môžu zdať slušní, dôveryhodní, pekní či dokonca „z našich radov“. Rovnako ako zamestnávatelia však majú svoje špecifické ekonomické a mocenské záujmy. Keď sa ozývame, vyťahujú na nás údaje o zlej ekonomickej situácii. Naše existenčné problémy musia počkať, ich potreby sú pritom naplnené. Nemusia sa obávať nesplatenia pôžičiek či straty zamestnania a životnej istoty – sú na tom úplne inak ako my. Do politiky idú najmä kvôli funkciám v štátnej správe, kariérnemu postupu, moci, novým známostiam či dohadzovaniu kšeftov. V prostredí zastupiteľskej demokracie a mnohostranných ekonomických tlakov sa pritom pri rozhodovaní nemusia (a ani nemôžu) zodpovedať voličom.

Preto pre nás nie je dôležité, ktoré politické strany budú vládnuť nasledujúce štyri roky. Zaujímajú nás naše najzávažnejšie problémy, napríklad ako si udržať zamestnanie, ubrániť sa pred ponižovaním a tlakom zo strany vedúcich pracovníkov, vysporiadať sa so znižovaním miezd či zvyšovaním produktivity práce atď. S tým nám totiž politici nepomôžu.


ORGANIZOVANIE SA A PRIAME AKCIE AKO SKUTOČNÝ PROSTRIEDOK ZMENY

Zmenu v našich každodenných životoch môžu podľa nás priniesť priame akcie, ako o nich píšeme v publikácii Priame akcie na pracoviskách. Základné druhy a príklady. Predstavujú spôsob, ako riešiť problémy na základe rozhodnutí tých, ktorých sa problém týka a ktorí ho chcú riešiť – bez sprostredkovateľov, ktorí by konali namiesto nich. Pri tom ľudia nadväzujú vzájomné kontakty, vymieňajú si vedomosti a skúsenosti, ktoré môžu v budúcnosti pomôcť nielen im, ale aj iným ľuďom. Vo svojej podstate sú priame akcie útokom na moc zamestnávateľov a zároveň vyjadrením našej moci. Zasahujú nielen oblasť výroby, distribúcie a služieb, ale aj politiku, komunitu a v neposlednom rade medziľudské vzťahy. Sú kritickou reakciou na kapitál (základ fungovania kapitalistického ekonomického systému) a štát opierajúci sa o zastupiteľskú demokraciu, ideológiu, isté hodnoty, právo, atď., ktorý existenciu kapitálu chráni. Priame akcie sú kľúčom k zmene vo všetkých týchto oblastiach. Sú jedinečné v tom, že zasahujú oblasť práce, teda oblasť, na ktorej stojí a padá existencia a reprodukcia ľudskej spoločnosti, keďže bez práce ľudí nemôže spoločnosť existovať.

Naša moc spočíva vo vlastných aktivitách a vzájomnej podpore v sporoch, a nie v hlasovaní za strany a politikov a spoliehaní sa, že za nás ( a bez nás) niečo vyriešia. O problémoch, ktoré sa nás týkajú, by sme mali rozhodovať my. Ako pracujúci máme vlastné záujmy, a tie chceme presadzovať pomocou vlastných organizácií nezávislých od parlamentnej politiky.

Naša odpoveď na predvolebné obdobie a voľby je organizovanie sa, spájanie sa do skupín s rovnakými záujmami, vytváranie kontaktov medzi sebou a solidarita v prebiehajúcich sporoch.


AKO ZAČAŤ?

Jednou z možností je vytvoriť sieť kontaktov, ktorej účelom bude:

• Informovať sa navzájom o problémoch, s ktorými chceme niečo urobiť v našom okolí. Takto môžeme získať podporu ľudí vo svojom meste či obci, ale aj z iných miest alebo krajín.

• Deliť sa o skúsenosti z iných sporov u nás aj vo svete a skúsiť sa z nich poučiť. Keď sa pracujúci usilujú dosiahnuť svoje požiadavky priamymi akciami, vyjadrujú svoju moc, schopnosť vyvinúť na niekoho nátlak. Ak je to príklad s úspešným koncom, možno v ňom nájdeme výbornú inšpiráciu. Ak nie, zistíme, na čo si dať pozor. Tak či tak, môže nás posunúť dopredu.

• Uskutočňovať priame akcie, teda konkrétne kroky pri riešení našich problémov.

V Priamej akcii podobným systémom fungujeme už niekoľko rokov. Príklad so sieťou kontaktov sa týka spôsobu práce a možností nadviazania kontaktu a spolupráce. Tvoju reakciu uvítame na priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk, prípadne prostredníctvom formulára na webe Priamej akcie.



ROZŠÍR INFORMÁCIE O (NE)VOLIŤ NESTAČÍ 2010

- Pošli tento text priateľom a známym, prípadne ho rozšír vo forme obojstranného letáku (na stiahnutie vo formáte PDF tu).
- Vytlač a rozšír dvojstránkový plagát (na stiahnutie vo formáte PDF tu) a nové samolepky (na stiahnutie vo formáte pdf tu); prípadne upravené verzie samolepiek použitých v roku 2006 (stiahni v PDF tu), ktorými sa skrášľovali propagačné tabule politických strán (napríklad takto).
- Uverejni náš banner (kód v txt) na svojom webe alebo ho použi ako podpis na internetových fórach.
- Zahlasuj za tento článok na vybrali.sme.sk (http://vybrali.sme.sk/c/Nevolit-nestaci-Skutocny-prostriedok-zmeny-organizovanie-sa-priame-akcie/), najlepšie z platného konta. Článok sa potom môže objaviť na titulke online vydania SME.

 

Ďalšie súvislosti týkajúce sa nášho postoja približujeme napríklad tu:
Aktivity Priamej akcie v rokoch 2000 až 2008 
Viac než len odbory – informácie o Medzinárodnej asociácii pracujúcich a aktivitách k 85. výročiu jej založenia (1922)
Solidárne akcie s pracujúcimi u nás a vo svete 
Publikácie Nakladateľstva Bod zlomu - zamerané prevažne na boje zamestnancov na pracoviskách, ale čiastočne aj na historické a teoretické témy

Priama akcia