Workshop o technikách dominancie

26. júna 2023

Tretí z workshopov, ktoré sme tento polrok organizovali, sa venoval technikám dominancie a tomu, ako ich rozpoznať, ako sa im brániť a ako im predchádzať. Techniky ako zosmiešnenie, zneviditeľnenie, neinformovanie, obviňovanie či technika, ktorá sa dá nazvať „ani tak, ani tak“, spôsobujú vytváranie a udržiavanie mocenských štruktúr. A keďže boj proti takýmto štruktúram je bytostnou témou anarchizmu a anarchosyndikalizmu, považujeme za potrebné neustále sa učiť, ako na tieto techniky reagovať. Môže to byť na pracoviskách, na školách, ale aj v aktivistických kolektívoch.

Na workshope sme diskutovali o každej zo spomenutých techník a skúšali sme analyzovať rôzne situácie, v ktorých sa prejavujú. Takéto praktiky sú natoľko rozšírené na pracoviskách aj mimo nich, že sa bolo o čo podeliť a nad čím uvažovať. Pomohli k tomu aj praktické úlohy, ktoré sme vypracovali v skupinkách a spoločne o nich potom debatovali.

Voči každej z techník sa dá priamo brániť/reagovať, ale možná je aj prevencia, ako napríklad vytváranie pravidiel či postupov, ktoré vychádzajú z hodnôt, akými sú solidarita a vzájomná pomoc.

Workshop sa zameriaval hlavne na existenciu mocenských vzťahov mimo osobných vzťahov. Zaujímali nás skôr techniky dominancie v organizačných štruktúrach, v inštitúciách, na pracoviskách, ale nedalo sa vyhnúť ani medziosobnej úrovni. Konieckoncov, moc nechápeme len v tom najzjavnejšom zmysle ako formu neslobody, nátlaku či obmedzovania zo strany inštitúcií štátu či kapitálu.

Sú aj ďalšie aspekty moci, ktoré nás utláčajú a nedovoľujú nám plne realizovať naše životy a potenciál. Dôležité je preto aj to, ako sa správame k sebe, na našich organizačných stretnutiach či v domácnostiach. Techniky dominancie totiž môžeme vedome alebo nevedome uplatňovať aj na seba navzájom. A keď sa tak deje, mali by sme vedieť zareagovať.

Je dôležité vedieť sa postaviť proti tým, čo nás obviňujú („mal si si to zistiť“, „to je logické, čo na tom nechápeš?!“), zámerne nás vynechávajú z komunikácie (zatajovanie stretnutie alebo ich konanie v čase, keď sa nemôžeme zúčastniť; rozprávanie v jazyku, ktorému človek nerozumie), zosmiešňujú („kecá ako baba na trhu“) alebo zneviditeľňujú v reálnych situáciách či spôsobom, akým sa o nás (ne)vyjadrujú.

Nejde nám však len o to, postaviť sa proti niečomu. Uvedomujeme si zároveň, že dôležité je tiež vytvárať štruktúry, vzťahy a kultúru bez dominancie, moci a hierarchií aj v našej činnosti a životoch. Aj preto bol pre nás workshop veľmi prínosný.

Zväz Priama akcia

Súvisiace články:
Workshop o používaní slovenského jazyka tak, aby sme neutláčali
Workshop o kolektívnom prístupe k fyzickej bezpečnosti

workshop_TD_001

workshop_TD_002