Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Správa o Medzinárodnom týždni proti nevyplácaniu miezd (10.-16. október 2022)

31. október 2022

„Týždeň“ vyhlásila v roku 2019 Medzinárodná asociácia pracujúcich (MAP) s cieľom poukázať na fenomén nevyplácania miezd a možnosti boja pomocou anarchosyndikalistických metód. Od 10. do 16. októbra upozorňovali zväzy MAP na tento problém rôznymi spôsobmi. V nasledujúcej správe informujeme o aktivitách vo Francúzsku, Poľsku, Rusku a na Ukrajine, v Srbsku, na Slovensku a v Španielsku.

 

Francúzsko (CNT-AIT)

Kamaráti a kamarátky vo Francúzsku riešili tri prípady nevyplatených miezd. V prvom prípade sa na nich obrátil kolektív 60 pracujúcich zo Španielska, ktorých v septembri najal podvodník na zber vína, pričom im nevyplatil sľúbené peniaze. Momentálne pracuje na tomto spore francúzska a španielska sekcia MAP spoločne.

Druhý prípad sa týka člena zväzu, ktorý pracuje v nemocnici a bojuje s vedením o peniaze, ktoré mu patria za nadčasy odpracované za posledných 6 mesiacov. Problém sa týka aj ďalších ľudí v nemocnici a zväz sa snaží nájsť spôsob, ako ho riešiť kolektívne.

Tretí prípad súvisí s bojom v pekárni, ktorej bývalí zamestnanci nedostali mzdu. CNT-AIT sa s ostatnými odbormi zapojila do solidárneho piketu, ktorý iniciovala CNT-F (odštiepená organizácia od CNT-AIT známa aj ako CNT-Vignoles). Hoci sa obe organizácie spojili, aby podporili pracovníkov, táto skúsenosť bola podľa CNT-AIT dosť trpká. Išlo o v poradí druhý piket, no ani jeden z troch pracovníkov sa na ňom neukázal. Zdá sa, že CNT-F využívajú len ako servisnú odborovú organizáciu bez toho, aby sa zapájali do akcií, a že CNT-F využíva tento prípad len na vytvorenie imidžu aktívnych odborov.

 

Poľsko (ZSP)

ZSP pripravili k Týždňu text o svojich aktivitách súvisiacich s témou. Zväz sa zameral na akcie proti franšíze Żabka známej nevyplácaním miezd. Uskutočnili sa tri protesty v dvoch rôznych predajniach. Prvý sa konal v nedeľu 9. októbra, kedy mal byť vedúci obchodu v predajni. Je totiž protizákonné mať takýto obchod otvorený v nedeľu, ak v ňom nie je majiteľ alebo rodinný príslušník. Podarilo sa s ním spojiť len telefonicky a výsledkom bolo, že nariadil zatvorenie predajne. Ďalšie protesty sa konali 16. októbra v rovnakej predajni vo Varšave a v predajni v Grodzisku Mazowieckom neďaleko Varšavy. V prvom prípade bol už majiteľ prítomný a hneď povedal, že chce pracovníčke zaplatiť, ale potrebuje to vyriešiť v prítomnosti právnika, takže sa dohodlo stretnutie o niekoľko dní neskôr. V druhom prípade sa podľa slov ZSP „majiteľ a jeden z jeho príbuzných zbláznili, niekoľkokrát strčili do protestujúcich a vyhrážali sa im. Napokon sa však spamätali a rozhodli sa zaplatiť dvom pracovníčkam to, čo im dlhovali. Akcie preto považujeme za úspešné, hoci v prípade Żabky je to len špička ľadovca.“

Zväz ZSP bol aktívny aj v prípade ukrajinských pracujúcich, ktorí sú v zúfalej situácii, pretože šéf im nevyplatil peniaze za odvedenú prácu (ide o desaťtisíce eur). Presťahoval sa do Španielska, kde podniká vo Valencii, preto ZSP kontaktoval CNT-AIT Španielsko a na tomto prípade budú pracovať spoločne.
ZSP tiež rozdal letáky týkajúce sa Týždňa.

 

Rusko (KRAS) a Ukrajina (Assembly)

KRAS pripravili krátku správu o najnovších protestoch proti neplácaniu miezd v Rusku, ktorá obsahuje aj informácie z Ukrajiny od kolektívu Assembly. Spomínajú prípad štrajku za dlžné peniaze v Ulan-Ude na Sibíri a zúfalý pokus získať peniaze pomocou zbrane v meste Naberežnyje Čelny v Tatársku.

Kolektív Assembly z Charkova sa na Týždni zúčastnil už po tretí raz, aj keď nie je súčasťou MAP. Informoval o viacerých prípadoch agentúr, ktoré klamú ľudí hľadajúcich si prácu v zahraničí (ide hlavne o ženy bez kvalifikácie). Musia im vopred platiť za sprostredkovanie a nakoniec sa dozvedajú, že práca nie je alebo je za horších podmienok. Assembly zverejnil rady, čo robiť pri hľadaní práce v zahraničí.

Kolektív tiež podporil bojkot odevnej značky MR520, ktorá od februára nevyplatila mzdy v Charkove. Na sťažnosti pracujúcich reagovali úrady vyjadreniami, aby mali trpezlivosť (s odkazom na vojnu) a aby dali výpoveď, a následne sa úplne odmlčali. Hoci boli 5. októbra niektoré podlžnosti vyplatené, väčšina ľudí stále nedostala nijaké peniaze.

 

Srbsko (ASI)

Vďaka propagácii Týždňa sa ASI aj tento rok ozvali ľudia s dlžnými mzdami. Stanovisko k Týždňu zverejnili aj v októbrovom vydaní svojho časopisu Direktna akcija. ASI teraz pripravuje spoločne s ľuďmi, čo sa ozvali, kampane za vyplatenie dlžných miezd.

 

 

Slovensko (PA)

Väčšinou sa na zväz Priama akcia obracajú ľudia s nevyplatenými mzdami, preto sme sa v rámci Týždňa zamerali na propagáciu našej kampane „Problémy v práci?“. V uliciach Bratislavy a Košíc sme rozšírili samolepky a plagáty a publikovali sme aj text o úspešných a nevyriešených prípadoch nevyplatených miezd za posledný rok.

Preložili sme tiež článok o jednom z úspechov zväzu ZSP v Poľsku pri vybojovaní dlžných miezd, pripomenuli brožúru o našich sporoch a tiež otvorené stretnutia v Trnave a Bratislave, ktoré sme organizovali 27. a 28. októbra a sú miestom, kde sa dajú riešiť problémy v práci.

 

Španielsko (CNT-AIT)

CNT-AIT zverejnila vyhlásenie na svojom hlavnom webe a to isté spravili aj viaceré jej zväzy na sociálnych sieťach.

Zväz CNT-AIT v Albacete informoval o spore so spoločnosťou Flipa Jump, ktorý sa týka ich člena, ktorý bol nespokojný s neustálymi zmenami v rozvrhu pracovného času. Keď požiadal o dlhší pracovný čas, firma mu navrhla ešte kratší a o mesiac a pol neskôr ho prepustila z vymyslených disciplinárnych dôvodov, aby ušetrila. Zväz vyzval k bojkotu a požaduje, aby firma uznala nespravodlivé prepustenie a vyplatila odškodné vo výške 91-dňových platov.
Viac informácií: (FB odkaz)

V Albacete prebieha aj ďalší spor. Dodávateľ elektriny Aimart Marketing prepustil člena zväzu a nevyplatil mu mzdu. V rámci následnej kampane sa podarilo odhaliť niekoľko podvodov na spotrebiteľoch a spotrebiteľkách, ktorých sa dopustila táto aj iné firmy v meste.
Viac informácií: https://cntaitalbacete.es/2022/03/sindical-mafia-empresarial-mafia-energetica-cronica-de-una-lucha-obrera-que-va-mas-alla-de-lo-laboral/

Zväz CNT-AIT v Gijóne pripravil text s radami, čo robiť v prípade obvinenia z krádeže na pracovisku. Odporúčajú napríklad nikdy nič hneď nepodpisovali, pretože to môže v budúcnosti spôsobiť ďalšie problémy.
Viac informácií: (FB odkaz)Problematike nevyplácania miezd sa v venujú aj ďalšie zväzy MAP alebo organizácie blízke MAP a do Týždňa sa zapojili najmä propagáciou na svojich weboch a sociálnych sieťach.


V prípade, že ti šéf alebo šéfka dlhuje mzdu a chceš bojovať a získať ju späť, môžeš sa na nás obrátiť.

Priama akcia

 

Stanovisko k tohtoročnému týždňu:
https://priamaakcia.sk/Medzinarodny-tyzden-proti-nevyplacaniu-miezd-10--16-oktober-2022-.html

 

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (12.7., Foajé)
02.07.2023 Aj v júli otvoríme od 19:00 priestory Foajé na Štefánikovej 16 pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (28.6., Kubik)
24.06.2023 V stredu 28. júna budeme o 19:00 opäť v Kubiku na Štefánikovej 4 (FB podujatie). Príď aj ty, ak chceš aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (21.6., Foajé)
31.05.2023 V stredu 21. júna budeme opäť vo Foajé na Štefánikovej 16 (FB podujatie). Príď aj ty, ak chceš aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach
15.05.2023 V utorok 23. mája o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciach na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (17.5., Foajé)
26.04.2023 V stredu 17. mája o 19:00 budeme znova vo Foajé na Štefánikovej 16 (použi zvonček naľavo od dverí, prídeme ti otvoriť). Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: fb.com/events/3308024289463267

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (Collosseum, 27.4.)
21.04.2023 Vo štvrtok 27. apríla o 17:30 sa v Collosseu uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, či o podujatí k 100. výročiu MAP konanému 1. apríla v Košiciach.


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (Foajé, 12.4.)
05.04.2023 Od apríla sa mení miesto stretnutí. Najbližšie bude v stredu 12. apríla o 19:00 vo Foajé na Štefánikovej 16 (použi zvonček naľavo od dverí, prídeme ti otvoriť). Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, či o podujatí k 100. výročiu MAP konanému 1. apríla v Košiciach.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (22.3.)
07.03.2023 Streda 22. marca o 19:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít v Trnave. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Posledné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave v Kalabe (15.3.)
27.02.2023 Žiaľ, komunitné centrum Kalab končí na Zámockej a zatiaľ nie je isté, či bude pokračovať inde. Posledné stretnutie v tomto skvelom priestore budeme mať v stredu 15. marca o 19:00! Porozprávame sa o tom, akým problémoch v práci sa aktuálne venujeme, zhodnotíme podujatie k 100. výročiu MAP, ktoré bude 4. marca a ako vždy sa budeme venovať témam, s ktorými prídu ľudia na stretnutie. Na mieste budú naše propagačné materiály a publikácie. Ak vieš o vhodnom priestore na otvorené stretnutia PA, daj nám vedieť. FB udalosť: ...

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (1.2.)
17.01.2023 Streda 1. februára o 18:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in