Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.

Kampaň zväzu ZSP proti predajniam Żabka a pomoc ukrajinským pracujúcim
16.10.2022

Zväz ZSP vo Varšave začal Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd priamou akciou v predajni Żabka a plánuje aj akcie s ukrajinskými pracujúcimi. V oboch prípadoch ide o dlžné mzdy.

Kampaň proti praktikám Żabky

Żabka je reťazec s viac ako 8000 predajňami so zmiešaným tovarom v Poľsku. Vlastníkom je spoločnosť CVC Capital Partners so sídlom v Luxembursku (odčlenená od spoločnosti Citicorp) a funguje formou franšízy s nízkymi kapitálovými investíciami.

V mnohých predajniach Żabka v Poľsku je bežná práca bez zmlúv, nevyplácanie miezd a nezákonné pokuty, nehovoriac o odopieraní výhod vyplývajúcich zo zákona. Na členov a členky ZSP sa neustále obracajú ľudia, ktorých predajne podviedli. S niektorými už zväz ZSP podnikol úspešné priame akcie.

Niekoľko pracovníkov a pracovníčok sa nedávno dohodlo, že spoločne so ZSP spravia protesty v konkrétnych predajniach a že sa tým začne systematickejšia kampaň. Takisto je v pláne vyvinúť tlak na reťazec ako taký, aby prevzal väčšiu zodpovednosť za zabezpečovanie zákonných pracovných podmienok vo svojich franšízach.

Dočasne zatvorená predajňa po návšteve varšavského zväzu ZSP

Všeobecný zväz ZSP vo Varšave protestoval v nedeľu 9. októbra proti nevyplateniu vyše 5 000 zlotých (viac ako 1100 eur) bývalému pracovníkovi v Żabke na Obozovej 58. Problematické bolo aj započítavanie nadčasov, vulgárne správy zo strany zamestnávateľa, nútenie pracovať bez prestávky viac ako 10 dní či svojvoľné nezákonné zrážky zo mzdy.

Počas protestnej akcie zostala časť ľudí vonku s transparentom a letákmi a časť vstúpila do predajne, aby odovzdala list s požiadavkami. Zamestnávateľ nebol prítomný, hoci bola nedeľa a on mal osobne viesť obchod. Podľa poľských zákonov totiž nemôžu byť obchody otvorené v nedeľu, pokiaľ v nich nepracuje majiteľ alebo rodinný príslušník.

Personál zatelefonoval šéfovi, a keď sa s ním porozprával pracovník a šéf pochopil, že všetko sa nahráva, rýchlo nariadil zatvorenie predajne (viac ako 6 hodín pred zatváracou dobou).

„Dúfame, že pochopí, že vzniknuté straty môžu byť vyššie ako náhrada mzdy pre bývalého zamestnanca a že peniaze vyplatí. Ak sa tak nestane, uskutočnia sa pred predajňou ďalšie pikety,“ uvádza zväz ZSP.

ZSP zverejnili z akcie aj video, vďaka ktorému sa ozvali ďalší ľudia pracujúci v predajniach Żabky a porozprávali o svojich problémoch, takže kampaň pokračuje.

Situácia ukrajinských pracujúcich

Zväz ZSP vo Varšave tiež informoval, že chystá akcie na pomoc ukrajinským pracujúcim v tlačiarni, ktorá nevyplatila celé mzdy, resp. časť miezd za posledné dva mesiace. Šéf navyše neposkytuje zmluvy všetkým alebo dáva neisté zmluvy, aby sa vyhol preplácaniu dovoleniek. Situáciu niektorých pracujúcich komplikujú chýbajúce pracovné povolenia. Ľudia z Ukrajiny, ktorí prišli do Poľska po začiatku vojny, síce môžu pracovať legálne, no v krajine sú aj tisíce tých, čo prišli pred vojnou a stále pracujú bez akéhokoľvek povolenia.

Šéf tlačiarne je momentálne v Španielsku. Buď sa skrýva, alebo je na dlhej dovolenke, alebo možno len spokojne míňa peniaze, ktoré pracujúcim nevyplatil. ZSP dodáva: „Ak ho nájdeme, požiadame našich kamarátov a kamarátky v Španielsku, aby ho navštívili!“


Článok spracoval zväz Priama akcia na základe informácií od ZSP


 


Zdroje:


https://iwa-ait.org/content/zsp-iwa-and-international-week-actions-against-unpaid-wages


https://iwa-ait.org/content/zabka-convenience-store-shut-down-after-visit-zsp


https://zsp.net.pl/sklep-zabki-czasowo-zamkniety-po-wizycie-zsp

ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

PODCHODY „Priechody pre chodcov“ - benefičný album na podporu zväzu Priama akcia
28.11.2022 Podchody je anarcho-dub-poetry projekt. Ide o mix proletárskej poézie a dub muziky. 5 songov, cca 12 minút. Príspevkom na bandcampe môžeš podporiť zväz Priama akcia.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (16.11.)
30.10.2022 Posledné tohtoročné stretnutie v Bratislave sa uskutoční v stredu 16. novembra o 19:00 v Kalabe na Zámockej 5. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít.

Kampaň zväzu ZSP proti predajniam Żabka a pomoc ukrajinským pracujúcim
16.10.2022 Zväz ZSP vo Varšave začal Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd priamou akciou v predajni Żabka a plánuje aj akcie s ukrajinskými pracujúcimi. V oboch prípadoch ide o dlžné mzdy.

K útoku z 12. októbra
13.10.2022 Je náročné nájsť slová, ktoré by vyjadrili náš hnev a smútok po včerajšom útoku. V týchto ťažkých chvíľach myslíme na ľudí, ktorých včerajšok zasiahol najviac.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave a Bratislave (27. a 28.10.)
13.10.2022 V októbri sa vidíme nielen v komunitnom centre Kalab, ale aj v trnavskom Kubiku. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Stretnutia v júli a septembri v Bratislave boli konštruktívne a s nápadmi na nové aktivity (ktoré sa nakoniec aj zrealizovali) prišli aj ľudia, s ktorými sme sa videli prvýkrát. Dúfame, že podobne tomu bude aj v Trnave. Vidíme sa vo štvrtok 27.10. v Kubiku na Štefánikovej 4 alebo v piatok 28.10. v Kalabe na Zámockej 5. Obe stretnutia sa začínajú o 18:00.

Zväz ZSP uspel v spore o nevyplatenú mzdu s kníhkupectvom vo Varšave
10.10.2022 Kníhkupectvo v štvrti Muranów meškalo od marca s výplatou mzdy bývalej zamestnankyni. Tá sa rozhodla dožadovať sa dlžných peňazí spoločne so Zväzom syndikalistov Poľska a vo výzve, ktorú poslali šéfovi, spomenuli aj chystanú kampaň poukazujúcu na pracovné praktiky v kníhkupectve. Zamestnávateľ reagoval takmer okamžite a peniaze previedol na účet.

Aktualizácia o situácii väzneného Kirilla Ukrajinceva, aktivistu odborov Kuriér v Rusku
05.10.2022 Vo štvrtok 22. septembra bola Kirillovi predĺžená vyšetrovacia väzba do 19. októbra. Hrozí mu až päť rokov väzenia za „zvolanie alebo účasť na nepovolenom zhromaždení viac ako dvakrát v priebehu 180 dní“. Za jeho prepustenie a zrušenie všetkých obvinení prebehlo vo viacerých ruských mestách niekoľko menších protestných akcií a solidaritu vyjadrili aj viaceré organizácie a osoby v zahraničí vrátane nášho zväzu a ďalších zväzov združených v Medzinárodnej asociácii pracujúcich.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v komunitnom centre Kalab (28.9., BA)
22.08.2022 Na júlovom stretnutí v Kalabe sme spoznali nových ľudí a vznikol na ňom nápad organizovať piknik, kde vznikol priestor na diskusie a spoznávanie sa s ďalšími ľuďmi. To nás povzbudilo k zorganizovaniu ďalšieho stretnutia už v septembri, konkrétne v stredu 28.9. o 18:30 opäť v Kalabe na Zámockej 5. S vlastným bodom na stretnutie môžeš prísť aj ty. Zámerom je diskutovať o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov, s ktorými sa stretávame, a ako podporiť existujúce aktivity. Okrem tém, s ktorými prídu samotní ľudia, budeme určite hovoriť aj o aktivitách k októbrovému Medzinárodnému týždňu proti nevyplácaniu miezd. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a .

Grilovačka vo Viedni
14.08.2022 Nedeľa 7. augusta, Viedeň, slnečné popoludnie, záhrada rodinného domu a v tieni stromov zhruba 15 kamarátov a kamarátok zo zväzu WAS (Viedenský zväz pracujúcich) pri griloch a ohnisku.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v Košiciach (11.8.)
01.08.2022 Ak  máš záujem nadviazať kontakt či riešiť konkrétny problém na pracovisku, resp. v regióne spoločne s naším zväzom, pozývame ťa na stretnutie vo štvrtok 11. augusta.

Zahraniční pracovníci v hotelierstve dosiahli vyplatenie dlžnej mzdy v Rakúsku
17.06.2022 Jazyková bariéra, neznalosť pracovného práva a osamotenosť sú jedny z hlavných dôvodov zraniteľnosti pracujúcich v zahraničí. Ich neistú pozíciu pravidelne zneužívajú rôzne firmy, ktoré počítajú s tým, že ak im napríklad nevyplatia mzdy, prejde im to. Dvaja Gréci pracujúci v hoteli neďaleko rakúskeho Zwettlu pre upratovaciu firmu sa v roku 2021 dostali do podobnej situácie. Spojili sa však s WAS (Viedenský zväz pracujúcich) a spoločne vybojovali dlžné mzdy.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 14.4.)
04.04.2022 Vo štvrtok 14. apríla o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách. Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

Stanovisko zväzu Priama akcia ku klimatickému štrajku 22. októbra 2021
22.10.2021 Keď sme sa zúčastňovali klimatických štrajkov v roku 2019, netušili sme, že ďalšie protesty ochromí pandémia. A keď prišla pandémia, vyzeralo to, že so zdanlivým útlmom niektorých odvetví príde aj isté, aspoň minimálne zlepšenie stavu planéty. Ukázalo sa však, že v skutočnosti sme na tom ešte horšie, ako sme sa domnievali. Posledné dva roky potvrdili, že ak existuje nádej, nevyhnutné zmeny sa budú musieť dotknúť skutočných príčin problémov. A oveľa viac ako iba dotknúť. Kapitalizmus a systém rozhodovania prostredníctvom štátu musí skončiť na smetisku dejín a my musíme vybudovať niečo lepšie.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in