Štrajk žien 8. marca

1. marca 2019

Prinášame vyhlásenie feministickej sekcie zväzu CNT-AIT v Granade.

Ako anarchosyndikalistky a anarchosyndikalisti považujeme štrajk za mimoriadne silný prostriedok, ako poukázať na nerovnosť, ktorej čelíme, a spochybniť systém nadvlády, ktorý na nás pôsobí. Štrajk odhaľuje vzťah medzi triednym systémom a štruktúrnym násilím. Dňa 8. marca však nepôjde o bežný, ale feministický štrajk. Prinesieme nový pohľad na náš boj a poukážeme na to, že ženy a osoby s inou ako normatívnou cisgendrovou* identitou zápasia v kapitalistickej a patriarchálnej spoločnosti s nižším postavením a veľkou neistotou. Poukážeme na to, že sme to my, kto v dôsledku svojej identity znáša násilie zo strany systému na všetkých jeho úrovniach.

Jednodňový štrajk, počas ktorého všetky ženy prestanú pracovať, dá jasnhuelgae najavo, aký je vzájomný vzťah medzi štátom, patriarchátom a kapitalizmom a ako úzko je prepojené kapitalistické vykorisťovanie s gendrovým rozdelením. Poukáže na to, ako sú ženy degradované do úloh súvisiacich s rodením a starostlivosťou (bez čoho by systém nedokázal existovať) a ako sa ešte viac prehlbuje neistota v už beztak tradične feminizovaných zamestnaniach.

Musíme dať najavo naše požiadavky za zmenu v oblasti práce:

- rovnováha medzi pracovným a súkromným životom
- väčšia ochrana materstva
- skoncovanie s nerovnosťou v odmeňovaní, v dôsledku ktorej zarábame menej ako muži na rovnakých pozíciách
- účinné kroky v prípadoch sexuálneho obťažovania
- skoncovanie s feminizáciou chudoby
- spravodlivá deľba úloh súvisiacich so starostlivosťou
- lepšia ochrana v rámci dôchodkového systému

Ako ženy a osoby s inou ako normatívnou cisgendrovou identitou sme istým spôsobom nútené predávať naše telá kapitalizmu a patriarchátu. Máme neisté zamestnania, sme migrantky, sme rasovo stigmatizované, sme osoby pracujúce v sexbiznise, sme ženy v domácnosti, sme transexuálky. Sme tie, čo sa starajú o druhých, sme matky, sme ľudia bez binárnej identity, sme opomínané, sme väznené a sme aj tie, ktoré tu s nami už nie sú, lebo prišli o život v dôsledku patriarchálneho násilia.
granada8msm
Dňa 8. marca vyjdeme na celý deň do ulíc, aby sme spochybnili systém. Vyjdeme do ulíc, lebo chceme pripomenúť kapitalizmu aj štátu, aby sa nepokúšali manipulovať s naším hlasom, pretože jediný feminizmus, ktorý považujeme za opodstatnený, je triedny feminizmus.

Oblasť práce je len jednou z osí v tomto feministickom štrajku. Ide zároveň o štrajk zasahujúci sféru školstva, starostlivosti a spotreby. Tento štrajk je výkrikom hnevu a smeruje proti systému, ktorý nás tak veľmi ponižuje, zneužíva a opovrhuje nami. Tento deň bude o odvahe a povzbudení konať za seba. Tým, ktoré sú stále nerozhodné, ukážeme, že keď sme spolu, hoci aj v neistej situácii, ale vždy organizované, dokážeme poraziť patriarchát a kapitalizmus.

Na stránke http://hacialahuelgafeminista.org/?page_id=10 sa nachádza aj obšírnejší text prijatý na celonárodnej úrovni.

Feministická sekcia CNT-AIT Granada

Spracované z webstránky Medzinárodnej asociácie pracujúcich

* Cisgender označuje osoby, ktorých gendrová identita zodpovedá pohlaviu, ktoré im bolo určené pri narodení