Dňa 18. júna 2010 bolo publikované vládne nariadenie podpísané Radou ministrov, ktoré predstavuje reformu španielskeho pracovného práva. Návrh bude musieť schváliť parlament a pravdepodobne prejde zásadnými zmenami. Základné smerovanie je však stanovené a predstavuje najagresívnejší útok na práva pracujúcich od roku 1978, kedy došlo k zmene režimu.
Boli stanovené tieto základné ciele:
- Prepúšťanie zamestnancov bude lacnejšie a dokonca dotované. Zelenú dostávajú všetky typy pracovných zmlúv. Hromadné prepúšťanie bude možné pri akomkoľvek prejave zlého hospodárenia (takže firmy nebudú musieť vysvetľovať svoju domnelú zlú situáciu podrobnejšie) alebo pri reštrukturalizácii. Ak aj firma bude konať nesprávne, hromadné prepúšťanie nebude možné označiť za neplatné, iba za nespravodlivé.
(Pozn.: Ide o jeden z troch spôsobov, kedy môže byť zamestnanec v Španielsku prepustený. V tomto prípadeto znamená, že nemôže žiadať znovuzamestnanie, ale dostane zaplatené 45 dní za každý rok, ktorý vo firme odpracovali.) Takto sa nielenže otvára možnosť, aby firmy konali so zlým úmyslom, navyše za to budú aj odmenené.
- Kolektívne vyjednávanie prakticky zmizne, keďže sa rozširuje možnosť ignorovať vyjednané dohody v podstate z akéhokoľvek dôvodu. Oficiálne odbory dostanú dokonca viac priestoru, pretože v spoločnostiach, kde nie je žiadny „zástupca zamestnancov“, bude o každom spore rozhodovať priamo CC.OO a UGT.
(Pozn.: Comisiones Obreras a Union General de Trabajadores. Dva najväčšie reformistické odborové zväzy v Španielsku. UGT má prepojenie na Socialistickú stranu, CC.OO zase na Komunistickú stranu.)
- Agentúry dočasného zamestnávania budú môcť otvorene spolupracovať s Národným inštitútom práce bez uvedenia, o aký typ spolupráce pôjde. Ustanovenia kolektívnych zmlúv sa na ne automaticky nebudú vzťahovať. Budú môcť pôsobiť aj v tých častiach výroby, kde predtým nemohli, napríklad v stavebníctve. Agentúram samozrejme pôjde o zisk.
- Súčasťou reformy sú aj zmeny v LISOS (Zákon o priestupkoch a sankciách v občianskom práve), systéme sociálneho zabezpečenia atď.
Národná konfederácia pracujúcich (CNT), verná svojmu poslaniu v rámci pracujúcej triedy, musí odpovedať na tento neslýchaný útok na naše práva priamou konfrontáciou voči ekonomickým silám tohto štátu. Tie už ukázali, aké sú voči väčšine obyvateľov neefektívne a lakomé, zatiaľ čo zisk malej menšiny vzrástol vďaka vyhováraniu sa na krízu.
V súvislosti s agresiou, ktorá sa práve začala, by mala CNT organizovať neustálu reakciu, nezávisle sa zúčastňovať prípadných štrajkov zvolaných inými organizáciami, usilovať sa o udržanie kontinuity boja a propagovať dynamickú a efektívnu vnútornú štruktúru.
Národná konfederácia pracujúcich (CNT)
Z webstránky Medzinárodnej asociácie pracujúcich preložili Daniel Drevený a Michal Tulík