Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.

Ani Izrael, ani Palestína
18.05.2021

Zverejňujeme preklad prehlásenia WSA, našej sesterskej organizácie z USA (Priatelia MAP), s názvom „Za ukončenie izraelských útokov na Gazu! Za spoločný boj proti rasizmu a militarizmu!“

„Výbor solidarity WSA ostro odsudzuje nemilosrdný útok izraelskej armády na pásmo Gazy, ktorý sa začal v pondelok 10. mája a zabil najmenej 137 Palestínčanov a Palestínčaniek vrátane 36 detí. Táto nová vlna vojenskej streľby (štvrtá od roku 2008 a tretia vedená pod dohľadom krajne pravicového premiéra Benjamina Netanjahua) sa začala v súvislosti s palestínskym povstaním proti hroziacemu vysídleniu niekoľkých utečeneckých rodín zo štvrte Šejch Džarráh vo východnom Jeruzaleme.

Izraelská polícia, ktorá sa počas ramadánu podieľala na týraní moslimských veriacich v mešite Al-Aksá, neposlúchla ultimátum Hamasu na stiahnutie svojich síl, čo viedlo k masovej raketovej paľbe na Izrael. Výsledkom je osem mŕtvych Izraelčanov (židovských aj palestínskych) vrátane dieťaťa a indickej opatrovateľky. Pokročilý systém „Železnej kupoly“ financovaný a vyvinutý z nemalej časti vládou USA a leteckými korporáciami zachytil väčšinu prichádzajúcej paľby. Na okupovanom západnom brehu zabil izraelský štát za minulý týždeň najmenej tucet palestínskych demonštrantov.

Netanjahu podporovaný americkou vládou zvolil počas posledných eskalácií obzvlášť krutý prístup. 15. mája si Palestínčania pripomínajú Deň nakby, keď Izrael v roku 1948 vyhlásil nezávislosť a začali sa rozsiahle etnické čistky, ktoré sa stali základom židovského štátu. Práve v ten deň zabil izraelský útok na utečenecký tábor v pásme Gazy desať členov rodiny al-Hadidi: zomrelo osem detí a dve ženy. V dôsledku cielených útokov na domovy utiekli tisícky ľudí so svojimi rodinami do úkrytov v školách OSN. Mnohí však nemajú kam ísť. Na rozdiel od iných vojnových obetí po celom svete, palestínski obyvatelia Gazy nemôžu utiecť z vojnovej zóny. Nemajú k dispozícii úkryty ani systémy varovania, ktoré chránia Izraelčanov a Izraelčanky. Mnoho palestínskych obyvateľov Gazy pre televíziu Al-Džazíra vyjadrilo pocity zúfalstva v tejto situácii. „Bolo to absolútne nemilosrdné,“ vyjadril sa [Abedrabbo al-Attár].

Pri nehanebnom bombardovaní v sobotu popoludní Izrael zdemoloval budovu, v ktorej sídlili kancelárie Al-Džazíry, Associated Press a Middle East Eye v Gaze. Aj keď sa novinárom podarilo včas vyviaznuť, treba tento útok chápať ako neoddeliteľnú súčasť „informačnej vojny“ izraelského štátu s cieľom zakryť svoje bývalé, súčasné a budúce zverstvá v obkľúčenej enkláve. Al-Džazíra momentálne vysiela z budovy nemocnice al-Šifa, údajne najbezpečnejšieho miesta v oblasti.

Násilie sa šíri nielen v Gaze, na západnom brehu a vo východnom Jeruzaleme, ale prepuklo aj medzi skupinami v samotnom Izraeli na miestach známych ako „územia z roku 1948“, a to medzi Židmi a Palestínčanmi. V Tel Avive, Haife a Lode terorizovali židovskí Izraelčania podporovaní a chránení políciou palestínske domovy a pracoviská počas svätých dní Íd al-Fitr. Tieto davy lynčovali a bodali ľudí a útočili zápalnými fľašami na palestínske domovy. Bolo vypálených päť synagóg v Lode. Úrady reagovali vyhlásením mimoriadneho stavu v meste.

Ako v roku 1982 poznamenala Libertarian Workers Group (Skupina libertínskych pracujúcich), Izrael „je iba súčasťou medzinárodného rebríčka súťažiacich národov, s veľmocami hore.“ Jeho pohŕdanie ľudstvom, ako sa ukázalo v Gaze a na Západnom brehu, ide ruka v ruke s históriou kolonializmu a vznikom štátnych byrokracií na celom svete. Po nástupe Trumpovho režimu spojeného s rastom „Alt-Right“ hnutia, berúc do úvahy krajnú pravicu a jej pohŕdanie kultúrnym marxizmom, sme svedkami vzostupu antisemitizmu vo svete. Židovský štát však tento problém nerieši. Skôr platí, že prostredníctvom neslýchaného porušovania medzinárodného humanitárneho práva poskytuje muníciu antisemitským oportunistom po celom svete. Musíme odmietnuť zločiny izraelského štátu, ako aj rasistov, ktorí využívajú tieto zverstvá na nebezpečné účely.

Prvým krokom k budovaniu slobody pre všetkých v Izraeli/Palestíne je okamžité a trvalé zastavenie paľby medzi Hamasom a Izraelom. To by znamenalo zastavenie všetkých vojenských operácií izraelskej armády v pásme Gazy na neurčito, ako aj ukončenie paľby Hamasu (a skupín, ktoré k nemu patria) na Izrael. Izrael musí navyše zastaviť svoju kampaň vyhosťovania Palestínčanov a Palestínčaniek zo štvrte Šejch Džarráh a zvyšku východného Jeruzalema, kde pripravuje miesto pre židovských osadníkov, a židovsko-izraelské lynčujúce davy sa musia úplne stiahnuť z ulíc.

aniani

Naša vízia je, aby židovskí a palestínski pracujúci, roľníci a utláčaní ľudia spochybnili a úplne odmietli rasistické, nacionalistické a militaristické fantázie a ideológie. Sme za to, aby sa spojili v spoločnom boji s cieľom prekonať moc, privilégiá a nenávisť na základe vzájomnej pomoci, medziskupinovej solidarity a kolektívnej samosprávy. Vítame akcie pracujúcich v USA podporujúce kampaň „Bojkot, sťahovanie investícií a sankcie“ voči Izraelu a verejné protesty proti prebiehajúcemu násiliu v okupovanej Palestíne.

- Výbor solidarity WSA

Odporúčaná literatúra:
• The Ethnic Cleansing of Palestine, Ilan Pappe
• The Question of Palestine, Edward Said
• My Home, My Prison, Raymonda Hawa Tawil
• Mornings in Jenin, Susan Abulhawa
• A Child in Palestine, Naji al-Ali
• Hollow Land: Israel’s Architecture of Occupation, Eyal Weizman
• Palestine: A Socialist Introduction, eds. Sumaya Awad and Brian Bean
• “We Want Freedom for All,” Libertarian Workers Group“


Príspevok z FB stránky Workers Solidarity Alliance (WSA) preložila Mária Nechtíková

ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (1.2.)
17.01.2023 Streda 1. februára o 18:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (14.1.)
04.01.2023 Pozývame na prvé novoročné otvorené stretnutie v klube Collosseum v sobotu 14. januára o 10:00. Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (18.1.)
13.12.2022 Streda 18. januára o 19:00 v Kalabe! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Zbližovanie organizácií MAP v Ázii a Tichomorí
05.12.2022 Počas víkendu 12. a 13. novembra sa konalo v Jakarte stretnutie našich kamarátov a kamarátok z organizácií MAP z celého ázijsko-tichomorského regiónu. Zazneli prezentácie o situácii v Austrálii, Indii, Indonézii a na Filipínach. Počas diskusií sa preberalo široké spektrum tém: právny status kasty v Indii a jej vzťah k triednemu boju, vyhliadky na anarchosyndikalistické organizovanie na Filipínach či situácia migrujúcich pracujúcich v Singapure.

PODCHODY „Priechody pre chodcov“ - benefičný album na podporu zväzu Priama akcia
28.11.2022 Podchody je anarcho-dub-poetry projekt. Ide o mix proletárskej poézie a dub muziky. 5 songov, cca 12 minút. Príspevkom na bandcampe môžeš podporiť zväz Priama akcia.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (16.11.)
30.10.2022 Posledné tohtoročné stretnutie v Bratislave sa uskutoční v stredu 16. novembra o 19:00 v Kalabe na Zámockej 5. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít.

Kampaň zväzu ZSP proti predajniam Żabka a pomoc ukrajinským pracujúcim
16.10.2022 Zväz ZSP vo Varšave začal Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd priamou akciou v predajni Żabka a plánuje aj akcie s ukrajinskými pracujúcimi. V oboch prípadoch ide o dlžné mzdy.

K útoku z 12. októbra
13.10.2022 Je náročné nájsť slová, ktoré by vyjadrili náš hnev a smútok po včerajšom útoku. V týchto ťažkých chvíľach myslíme na ľudí, ktorých včerajšok zasiahol najviac.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave a Bratislave (27. a 28.10.)
13.10.2022 V októbri sa vidíme nielen v komunitnom centre Kalab, ale aj v trnavskom Kubiku. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Stretnutia v júli a septembri v Bratislave boli konštruktívne a s nápadmi na nové aktivity (ktoré sa nakoniec aj zrealizovali) prišli aj ľudia, s ktorými sme sa videli prvýkrát. Dúfame, že podobne tomu bude aj v Trnave. Vidíme sa vo štvrtok 27.10. v Kubiku na Štefánikovej 4 alebo v piatok 28.10. v Kalabe na Zámockej 5. Obe stretnutia sa začínajú o 18:00.

Zväz ZSP uspel v spore o nevyplatenú mzdu s kníhkupectvom vo Varšave
10.10.2022 Kníhkupectvo v štvrti Muranów meškalo od marca s výplatou mzdy bývalej zamestnankyni. Tá sa rozhodla dožadovať sa dlžných peňazí spoločne so Zväzom syndikalistov Poľska a vo výzve, ktorú poslali šéfovi, spomenuli aj chystanú kampaň poukazujúcu na pracovné praktiky v kníhkupectve. Zamestnávateľ reagoval takmer okamžite a peniaze previedol na účet.

Aktualizácia o situácii väzneného Kirilla Ukrajinceva, aktivistu odborov Kuriér v Rusku
05.10.2022 Vo štvrtok 22. septembra bola Kirillovi predĺžená vyšetrovacia väzba do 19. októbra. Hrozí mu až päť rokov väzenia za „zvolanie alebo účasť na nepovolenom zhromaždení viac ako dvakrát v priebehu 180 dní“. Za jeho prepustenie a zrušenie všetkých obvinení prebehlo vo viacerých ruských mestách niekoľko menších protestných akcií a solidaritu vyjadrili aj viaceré organizácie a osoby v zahraničí vrátane nášho zväzu a ďalších zväzov združených v Medzinárodnej asociácii pracujúcich.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v komunitnom centre Kalab (28.9., BA)
22.08.2022 Na júlovom stretnutí v Kalabe sme spoznali nových ľudí a vznikol na ňom nápad organizovať piknik, kde vznikol priestor na diskusie a spoznávanie sa s ďalšími ľuďmi. To nás povzbudilo k zorganizovaniu ďalšieho stretnutia už v septembri, konkrétne v stredu 28.9. o 18:30 opäť v Kalabe na Zámockej 5. S vlastným bodom na stretnutie môžeš prísť aj ty. Zámerom je diskutovať o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov, s ktorými sa stretávame, a ako podporiť existujúce aktivity. Okrem tém, s ktorými prídu samotní ľudia, budeme určite hovoriť aj o aktivitách k októbrovému Medzinárodnému týždňu proti nevyplácaniu miezd. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a .

Grilovačka vo Viedni
14.08.2022 Nedeľa 7. augusta, Viedeň, slnečné popoludnie, záhrada rodinného domu a v tieni stromov zhruba 15 kamarátov a kamarátok zo zväzu WAS (Viedenský zväz pracujúcich) pri griloch a ohnisku.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in