Zverejňujeme preklad prehlásenia WSA, našej sesterskej organizácie z USA (Priatelia MAP), s názvom „Za ukončenie izraelských útokov na Gazu! Za spoločný boj proti rasizmu a militarizmu!“
„Výbor solidarity WSA ostro odsudzuje nemilosrdný útok izraelskej armády na pásmo Gazy, ktorý sa začal v pondelok 10. mája a zabil najmenej 137 Palestínčanov a Palestínčaniek vrátane 36 detí. Táto nová vlna vojenskej streľby (štvrtá od roku 2008 a tretia vedená pod dohľadom krajne pravicového premiéra Benjamina Netanjahua) sa začala v súvislosti s palestínskym povstaním proti hroziacemu vysídleniu niekoľkých utečeneckých rodín zo štvrte Šejch Džarráh vo východnom Jeruzaleme.
Izraelská polícia, ktorá sa počas ramadánu podieľala na týraní moslimských veriacich v mešite Al-Aksá, neposlúchla ultimátum Hamasu na stiahnutie svojich síl, čo viedlo k masovej raketovej paľbe na Izrael. Výsledkom je osem mŕtvych Izraelčanov (židovských aj palestínskych) vrátane dieťaťa a indickej opatrovateľky. Pokročilý systém „Železnej kupoly“ financovaný a vyvinutý z nemalej časti vládou USA a leteckými korporáciami zachytil väčšinu prichádzajúcej paľby. Na okupovanom západnom brehu zabil izraelský štát za minulý týždeň najmenej tucet palestínskych demonštrantov.
Netanjahu podporovaný americkou vládou zvolil počas posledných eskalácií obzvlášť krutý prístup. 15. mája si Palestínčania pripomínajú Deň nakby, keď Izrael v roku 1948 vyhlásil nezávislosť a začali sa rozsiahle etnické čistky, ktoré sa stali základom židovského štátu. Práve v ten deň zabil izraelský útok na utečenecký tábor v pásme Gazy desať členov rodiny al-Hadidi: zomrelo osem detí a dve ženy. V dôsledku cielených útokov na domovy utiekli tisícky ľudí so svojimi rodinami do úkrytov v školách OSN. Mnohí však nemajú kam ísť. Na rozdiel od iných vojnových obetí po celom svete, palestínski obyvatelia Gazy nemôžu utiecť z vojnovej zóny. Nemajú k dispozícii úkryty ani systémy varovania, ktoré chránia Izraelčanov a Izraelčanky. Mnoho palestínskych obyvateľov Gazy pre televíziu Al-Džazíra vyjadrilo pocity zúfalstva v tejto situácii. „Bolo to absolútne nemilosrdné,“ vyjadril sa [Abedrabbo al-Attár].
Pri nehanebnom bombardovaní v sobotu popoludní Izrael zdemoloval budovu, v ktorej sídlili kancelárie Al-Džazíry, Associated Press a Middle East Eye v Gaze. Aj keď sa novinárom podarilo včas vyviaznuť, treba tento útok chápať ako neoddeliteľnú súčasť „informačnej vojny“ izraelského štátu s cieľom zakryť svoje bývalé, súčasné a budúce zverstvá v obkľúčenej enkláve. Al-Džazíra momentálne vysiela z budovy nemocnice al-Šifa, údajne najbezpečnejšieho miesta v oblasti.
Násilie sa šíri nielen v Gaze, na západnom brehu a vo východnom Jeruzaleme, ale prepuklo aj medzi skupinami v samotnom Izraeli na miestach známych ako „územia z roku 1948“, a to medzi Židmi a Palestínčanmi. V Tel Avive, Haife a Lode terorizovali židovskí Izraelčania podporovaní a chránení políciou palestínske domovy a pracoviská počas svätých dní Íd al-Fitr. Tieto davy lynčovali a bodali ľudí a útočili zápalnými fľašami na palestínske domovy. Bolo vypálených päť synagóg v Lode. Úrady reagovali vyhlásením mimoriadneho stavu v meste.
Ako v roku 1982 poznamenala Libertarian Workers Group (Skupina libertínskych pracujúcich), Izrael „je iba súčasťou medzinárodného rebríčka súťažiacich národov, s veľmocami hore.“ Jeho pohŕdanie ľudstvom, ako sa ukázalo v Gaze a na Západnom brehu, ide ruka v ruke s históriou kolonializmu a vznikom štátnych byrokracií na celom svete. Po nástupe Trumpovho režimu spojeného s rastom „Alt-Right“ hnutia, berúc do úvahy krajnú pravicu a jej pohŕdanie kultúrnym marxizmom, sme svedkami vzostupu antisemitizmu vo svete. Židovský štát však tento problém nerieši. Skôr platí, že prostredníctvom neslýchaného porušovania medzinárodného humanitárneho práva poskytuje muníciu antisemitským oportunistom po celom svete. Musíme odmietnuť zločiny izraelského štátu, ako aj rasistov, ktorí využívajú tieto zverstvá na nebezpečné účely.
Prvým krokom k budovaniu slobody pre všetkých v Izraeli/Palestíne je okamžité a trvalé zastavenie paľby medzi Hamasom a Izraelom. To by znamenalo zastavenie všetkých vojenských operácií izraelskej armády v pásme Gazy na neurčito, ako aj ukončenie paľby Hamasu (a skupín, ktoré k nemu patria) na Izrael. Izrael musí navyše zastaviť svoju kampaň vyhosťovania Palestínčanov a Palestínčaniek zo štvrte Šejch Džarráh a zvyšku východného Jeruzalema, kde pripravuje miesto pre židovských osadníkov, a židovsko-izraelské lynčujúce davy sa musia úplne stiahnuť z ulíc.
Naša vízia je, aby židovskí a palestínski pracujúci, roľníci a utláčaní ľudia spochybnili a úplne odmietli rasistické, nacionalistické a militaristické fantázie a ideológie. Sme za to, aby sa spojili v spoločnom boji s cieľom prekonať moc, privilégiá a nenávisť na základe vzájomnej pomoci, medziskupinovej solidarity a kolektívnej samosprávy. Vítame akcie pracujúcich v USA podporujúce kampaň „Bojkot, sťahovanie investícií a sankcie“ voči Izraelu a verejné protesty proti prebiehajúcemu násiliu v okupovanej Palestíne.
- Výbor solidarity WSA
Odporúčaná literatúra:
• The Ethnic Cleansing of Palestine, Ilan Pappe
• The Question of Palestine, Edward Said
• My Home, My Prison, Raymonda Hawa Tawil
• Mornings in Jenin, Susan Abulhawa
• A Child in Palestine, Naji al-Ali
• Hollow Land: Israel’s Architecture of Occupation, Eyal Weizman
• Palestine: A Socialist Introduction, eds. Sumaya Awad and Brian Bean
• “We Want Freedom for All,” Libertarian Workers Group“
Príspevok z FB stránky Workers Solidarity Alliance (WSA) preložila Mária Nechtíková