Spracovali sme súhrn aktivít organizácií, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP) alebo s ňou sympatizujú. V článku si môžeš prečítať o aktivitách v 18 krajinách sveta: Austrália, Bangladéš, Brazília, Británia, Bulharsko, Francúzsko, India, Indonézia, Kolumbia, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rusko, Španielsko, Švédsko a USA.
AUSTRÁLIA
Melbourne
Aj tento rok zorganizovali aktivisti Anarchosyndikalistickej federácie (ASF) a Anarchistického klubu Melbourne tradičné prvomájové stretnutie pri pamätníku venovanému boju za osemhodinový pracovný deň. Vyjadrili tiež podporu CNT-AIT, španielskej sekcii MAP, ktorá prechádza ťažkým obdobím, keďže sa ocitla pod útokom úradov a reformistov.
BANGLADÉŠ
Sylhet
Anarchosyndikalistická federácia Bangladéša (ASFB) usporiadala diskusiu a demonštráciu na jednej z čajových plantáží. V diskusii sa hovorilo o pôvode pojmu „syndikalizmus“. Člen ASFB vysvetlil, že základom anarchizmu je zväz pracujúcich a prostriedkom konania je boj na pracovisku. Zväzy sa spájajú na základe vzájomnej pomoci a tvoria základ novej spoločnosti. Ich cieľom je spojiť všetkých v poľnohospodárstve aj výrobe a ťažbe a zrušiť kapitalistický štát, ktorý nahradí federácia organizácií. Na rozdiel od „socializmu“ sa anarchizmus neusiluje chopiť sa moci. Skôr má za cieľ zrušiť akejkoľvek formy autoritárstva. Nejde o to, aby existovali vládcovia, ale aby ľudia kolektívne riadili svoju tvorivú činnosť.
BRAZÍLIA
São Paulo
Brazílska konfederácia pracujúcich (COB) zorganizovala prvomájové akcie v niekoľkých mestách. Tradičné stretnutie a koncert v Porto Alegre síce zmaril silný dážď, no v São Paulo sa konala demonštrácia v centre mesta proti nezamestnanosti a mzdovým škrtom s požiadavkou zaviesť 30-hodinový pracovný týždeň (bez znižovania miezd) a minimálnu mzdu vo výške 4 500 realov (cca 1055 EUR), a uskutočniť pozemkovú reformu formou zaberania pôdy, kolektivizácie a samosprávy.
BRITÁNIA
Brighton
Aj Federácia solidarity (SF) uskutočnili akcie vo viacerých mestách. V Brightone sa niesla v duchu návratu ku koreňom Prvého mája, teda k bojovnosti pracujúcich a anarchistickému organizovaniu sa. Cieľom akcie bolo posilniť spoluprácu medzi pracujúcimi, nezamestnanými a nájomníkmi, čomu zodpovedal aj slogan „Rozličné boje – rovnaký vykorisťovateľ“.
BULHARSKO
Varna
Autonómny zväz pracujúcich (ARS) demonštroval s trefným heslom „Dnes nie je deň pracovného voľna, ale deň boja!“. V prejave vyzval hlavne mládež, aby sa spájala a bojovala proti svojvôli podnikateľov, nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. Protestujúci takisto požadovali rovnaké mzdy pre mužov a ženy.
FRANCÚZSKO
Toulouse
Členovia Národnej konfederácie práce (CNT) sa zúčastnili buď na prebiehajúcich prvomájových akciách alebo zorganizovali vlastné podujatia. Napríklad v Toulouse premietali po demonštrácii film o máji 1968 a diskutovali o represiám proti pracujúcim.
INDIA
Bhopal
Front libertínskej jednoty (MEM) rozdával letáky informujúce o anarchistickom pôvode Prvého mája a súčasnom anarchosyndikalistickom hnutí.
INDONÉZIA
Jakarta, Bandung, Surabaya
V týchto troch mestách sa konali demonštrácie, na ktorých sa zúčastnili aj anarchosyndikalisti a anarchisti. V hlavnom meste vyzývali k zjednocovaniu pracujúcich. Členovia Anarchosyndikalistického združenia pracujúcich (PPAS) sa tu však dostali do nepríjemnej situácie, keď na nich fyzicky zaútočili členovia „žltých“ reakčných odborov KSPSI (za Suhartovho režimu boli jedinými povolenými odbormi).
KOLUMBIA
Bogota
Libertínsky študentský zväz (ULE) si pochodom ulicami mesta pripomenul pamiatku anarchistov popravených v Chicagu v roku 1887 za to, že sa zasadzovali za zavedenie 8-hodinového pracovného dňa. Akciu venovali aj spomienke na Nicholasa Neiru, len 15-ročného anarchistu zavraždeného políciou počas prvomájovej demonštrácie v roku 2005, a ďalších, ktorí položili život v boji za sociálnu emancipáciu.
NEMECKO
Bonn
Členovia Anarchosyndikalistickej siete (ASN) sa zúčastnili demonštrácie za garantovaný základný príjem.
Dortmund
V Dortmunde podporili demonštráciu s heslom „Za svet bez námezdnej práce“ a rozdávali text o Prvom máji, ktorý publikoval na webe sekretariát MAP.
NÓRSKO
Oslo
Nórska syndikalistická federácia (NSF) šírili v meste letáky, v ktorých kritizovala „oficiálne“ odbory za to, že nedokážu viesť účinný boj za záujmy pracujúcich. Objasnila tiež potrebu anarchosyndikalizmu ako možnosti, ako sa postaviť proti kapitálu a štátu.
POĽSKO
Lodž
Zväz syndikalistov Poľska (ZSP) si spoločne s Anarchistickou federáciou pripomenul pamiatku anarchistov popravených v Chicagu v roku 1887 a všetkých pracujúcich, ktorí zomreli v boji za slobodu, dôstojnosť a sociálnu spravodlivosť. Vyjadrili tiež podporu anarchistom a antifašistom, ktorí vyšli do ulíc iných miest, zvlášť tým, ktorí v uliciach Varšavy zastavili pochod fašistov.
Vroclav
Vo Vroclave poňal ZSP Prvý máj menej tradične. Namiesto klasického pochodu zorganizoval informačné podujatie pre mladých, ktorí pracujú v gastronómii. Aktivisti prechádzali centrom mesta a robili krátke zástavky pred prevádzkami, ktoré boli otvorené. Pracovníkov informovali o ich právach a vyzývali k sebaorganizácii. Keďže sa v centre mesta konalo veľká hudobné podujatie, na ktorom boli tisíce ľudí, o túto aktivitu bol veľký záujem a podarilo sa im rozdať 2000 ks letákov a 200 ks časopisu.
PORTUGALSKO
V Lisabone sa Portugalská sekcia MAP (SP) zúčastnila na proteste hnutia Cancela a Propina, ktoré bojuje za zrušenie školného na vysokých školách (a všeobecne vystupuje proti poplatkoch na všetkých úrovniach vzdelávania).
RAKÚSKO
Viedeň
Viedenský zväz pracujúcich (WAS) sa najprv zúčastnil na prvomájovej akcii v meste a popoludní zorganizoval vlastný piknik v parku, ktorý bol zmesou neformálnej a príležitosti spoznať sa a diskutovať o anarchosyndikalistických aktivitách.
RUSKO
Moskva
Prvomájové akcie antiautoritárskych iniciatív v Moskve boli tento rok zakázané. Niekoľkí aktivisti a kamaráti Konfederácie revolučných anarchosyndikalistov (KRAS) v meste rozšírili letáky a zúčastnili sa anarchistického pikniku.
ŠPANIELSKO
Cádiz
V Španielsku zorganizovala Národná konfederácia práce (CNT-AIT) prvomájové demonštrácie v niekoľkých mestách. V Cádize pripomenuli rečníci pôvod Prvého mája, kritizovali tzv. „strany pracujúcich“ a hierarchické odbory, ktorých kroky v praxi idú proti pracujúcej triede, a obhajovali obnovu revolučného syndikalizmu.
Granada
V Granade bolo jej motto „Za sebaorganizáciu pracujúcej triedy: solidarita a boj!“. Dav sa zastavoval pri firmách a inštitúciách, s ktorými vedú anarchosyndikalisti spory. Akciu zakončil kultúrny program (koncerty, divadelné predstavenie...).
Levante
V tomto regióne sa konali akcie v mestách Alicante, Albacete a Alcoy, počas ktorých sa upozorňovalo na spory na konkrétnych pracoviskách. Akcie sa konali aj v Elde a Barcelone, kde sa okrem iného hovorilo aj o situácii syndikalistického hnutia v Španielsku, najmä o kampani vedenej proti CNT-AIT (ktorá je súčasťou MAP) zo strany byrokratického vedenia reformistických odborov so skratkou CNT (vrátane súdnych procesov za ohováranie).
Madrid
Demonštrácie v meste sa zúčastnili členovia CNT-AIT aj CNT, ktorí zastávajú pozície MAP. Zastavili sa aj pri utečeneckom tábore a vyjadrili solidaritu so zadržanými.
ŠVÉDSKO
Malmö
Kamaráti z Örestadského lokálneho zväzu (Örestad LS) sa aj tento rok zúčastnili prvomájového sprievodu v meste.
USA
New York
Aliancia solidarity pracujúcich (WSA) rozdávala letáky na Union Square na Manhattane.
Spracované podľa informácií na webe KRAS a webových a FB stránkach jednotlivých organizácií
Súvisiace články:
Anarchosyndikalistický Prvý máj 2017 vo svete