Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.

Aktuálne informácie o masakre kazašských pracujúcich a výzva k protestom
20.12.2011

V piatok 16. decembra zasiahla polícia proti päťtisícovému davu podporujúcemu štrajkujúcich robotníkov v meste Džanaödzen. Represia, ktorá nasledovala, si podľa najčerstvejších údajov vyžiadala vyše 150 mŕtvych. Prinášame najnovšie informácie a výzvu na vyjadrenie protestu.

Výber z informácií na webstránke ČSAF (zdroj: http://cia.media.pl):

V pátek 16. prosince, v den kazašského státního svátku dne nezávislosti se v centru těžařského města Džanaödzen shromáždilo na pokojné manifestaci asi 5000 lidí – stávkujících dělníků pracujících v ropném průmyslu, bývalých propuštěných zaměstnanců, jejich rodin a sympatizantů. Policie a speciální jednotky bez důvodu a výstrahy napadly pokojné shromáždění střelbou ostrými náboji do demonstrantů a jejich rodinných příslušníků.

Přestože se korporátní média (mezi nimi i ta česká) snaží násilnosti ze strany Nazarbajevova režimu bagatelizovat a informují o násilných demonstrantech a jen o několika mrtvých, pravdou je, že teprve po útoku kazašských represivních složek došlo k násilnostem ze strany protestujících dělníků a jejich rodin, kteří se logicky začali bránit.
 
Poté co policie zabila zhruba 50 demonstrantů a jejich rodinných příslušníků, rozzuření demonstrující napadli budovu městské správy a zaútočili také na sídlo těžařské společnosti KazMunaiGas. K večeru Committee for a Workers International (CWI; pozn. PA: zoskupenie trockistických strán) hlásí minimálně 70 mrtvých dělníků a asi 500 zraněných. Nemocnice jsou přeplněné, nemají kde umisťovat zraněné a dochází krev pro transfuze.Stávkující dělníky z ropné společnosti KazMunaiGas přišlo kromě rodinných příslušníků podpořit také 1000 jejich bývalých kolegů, kteří byli propuštěni kvůli nedávné stávce. Podle informací CWI dále zastavili solidárně práci a vstoupili do stávky zaměstnanci všech ropných společností a spolupracujících podniků na území celého Kazachstánu. Během následujícího dne se k bojujícím dělníkům přidávalo stále více lidí.

Vláda posílá do města Džanaödzen stále více policejních a armádních jednotek. Na město míří tanky a další armádní posily. Nad městem krouží armádní vrtulníky a je slyšet střelba. Armáda obklíčila město a uzavřela všechny příjezdové komunikace, do města není možné se dostat ani ho opustit. Nelze tak ani převážet zraněné do okolních nemocnic, přičemž kapacita nemocnic již nestačí.

Boje propukají i v dalším sousedním městě Aktau.

Během soboty boje s armádou a policií pokračovaly. Lidé po celé zemi se shromažďovali před vládními budovami. Režim prezidenta Nazarbajeva od 18. hodiny vyhlásil stanné právo, které má trvat do 5. ledna. Podle informací CWI stoupl počet obětí státních represí na 150 mrtvých a stovky zraněných. Nemocnice ve městech Džanaödzen a Aktau hlásí, že jsou přeplněné a nemají kde ošetřovat zraněné.

Kromě solidárních protestů dělníků a obyvatel okolních měst a obcí proběhly solidární protesty i před kazašskými ambasádami v zahraničí, například v Berlíně, Londýně, Vídni, Stockholmu či Bruselu.

Výber z informácií od medzinárodného sekretariátu KRAS-MAP Rusko (zdroj: http://iwa-ait.org/?q=node/163), 19.11.:

Štrajk sa začal na ropnom poli Karazhanbas, ktoré spravuje firma patriaca pod čínsky koncern China International Trust Investment Company a kažašská firma KazMunayGaz.

Spor sa ťahá od mája a doteraz viedol k prepusteniu stoviek pracujúcich, zabitiu odborového aktivistu Zhaksalyka Turbayeva (páchatelia sú neznámi), podpáleniu domu ďalšieho aktivistu Aslambeka Aydarbayeva a odsúdeniu odborovej právničky  Natalie Sokolovovej na 6 rokov väzenia za „podnecovanie sociálnych nepokojov“. Zatknutí a odsúdení boli aj odboroví predáci Akzhanat Aminov, Kuanysh Sisenbayev a vyše 30 ďalších aktivistov.

Autoritársky režim prezidenta Nursultana Nazarbajeva je známy brutálnym potláčaním hnutia pracujúcich.

Streľbu do ľudí a obete na životoch hlásia aj z priľahlých miest, kde sa konajú akcie v solidarite s pracujúcimi z Džanaödzenu.

Výber z aktualizácie na portáli http://cia.media.pl, 19.11.:

Do médií sa dostalo prehlásenie zástupcov baníkov a oceliarov, ktorí vyzývajú k odchodu z ulíc a pokojnému vyriešeniu sporu. Podľa všetkého ide o podvrh. Obyvatelia Džanaödzenu nesúhlasia s obsahom prehlásenia, považujú ho za provokáciu a pokus o potlačenie nespokojnosti.

Do Aktau prichádzajú ľudia z okolitého vidieka. V Džanaödzene bolo počas noci počuť streľbu. Väčšina obchodov a firiem zastavila prevádzku. Večer vydal policajný prezident Kalmuhambet Kasymov príkaz strieľať na ľudí zhromaždených v uliciach, ak sa nerozídu po príkaze uniformovaných policajtov.

VYJADRI PROTEST

Priama akcia sa pripája k výzve KRAS posielať protestné listy na veľvyslanectvo Kazachstanu a do firmy CITIC, organizovať pikety a demonštrácie, ako aj bojkotovať tovary z Kazachstanu.

Za zmienku stojí aj postoj speváka Stinga, ktorý v lete zrušil svoje vystúpenie v Kazachstane so slovami: „Hladovkári, uväznení robotníci a desiatky tisíc štrajkujúcich predstavujú virtuálnu hranicu, ktorú nemám záujem prekračovať.“ (viac v článku Sting pre ľudské práva zrušil koncert v Kazachstane).

Vzor protestného listu/e-mailu/faxu na kazašské veľvyslanectvo a honorárny konzulát v Bratislave:

Vážený pán/pani,

16. decembra spustila polícia streľbu do niekoľkotisícového davu štrajkujúcich pracujúcich a ich podporovateľov v meste Džanaödzen. Podľa neoficiálnych zdrojov bolo k dnešnému dňu zabitých až 150 ľudí. V súčasnosti je v meste do 5.1.2012 vyhlásené stanné právo.

Za spoluvinníka celej tragédie považujem aj spoločnosti CITIC a KazMunayGaz, ktoré odmietajú prijať požiadavky štrajkujúcich robotníkov a prizerajú sa vraždeniu a väzneniu odborárov.

Nespokojnosť vyjadrili aj obyvatelia susedných miest, pričom v meste Aktau dostala polícia podľa našich informácií príkaz začať strieľať do davu, ak odmietne uposlúchnuť výzvu polície na rozídenie sa.

Takéto konanie považujem za neakceptovateľné. Žiadam okamžité stiahnutie policajných a vojenských jednotiek z regiónu a zastavenie represií voči protestujúcim.

Pokiaľ kazašské orgány neprestanú útočiť na protestujúcich a príslušné firmy nezasiahnu za účelom vyriešenia sporu, budem o dianí v Kazachstane šíriť informácie na Slovensku a v ďalších krajinách a vyzývať k bojkotu kazašských tovarov.

Týmto vyjadrujem solidaritu štrajkujúcim a protestujúcim obyvateľom v mestách a dedinách v okolí Džanaödzenu!

S pozdravom,
MENO (prípadne ORGANIZÁCIA),
MESTO,
KRAJINA,
DÁTUM

 

Kam poslať slovenské znenie:
Veľvyslanectvo Kazašskej republiky, Gunduličova 6, 811 05 Bratislava
Tel.: 02 32 66 12 42; 02 32 66 12 43;
E-mail: kazdip@gmail.com
Otváracie hodiny: Pondelok, utorok, štvrtok, piatok 8.30-11.30

Honorárny konzulát, Bojnická 3, Bratislava
Tel.: 02 4910 2622


Vzor protestného e-mailu/faxu firmám CITIC a KazMunayGaz (znenie je skrátenou verziou slovenského vzoru):

Dear Sir/Madam,

On 16th December the police opened fire at the crowd of several thousand striking workers and their supporters in Zhanaozen, Kazakhstan. According to unofficial sources there have been up to 150 killed so far. 

In my opinion, CITIC and KazMunayGaz are accomplices in this tragedy as they refuse to accept the demands of striking workers and watch the murders and imprisonment of the unionists.

I consider such actions unacceptable. I demand immediate withdrawal of police and army forces and stop to the repression of the protesters. 

Until Kazakh authorities stop attacking the protesters and the above mentioned companies take action to solve the conflict, I will spread information about the situation in Kazakhstan in Slovakia and other countries and call for boycott of Kazakh goods.

Hereby I show my solidarity with the striking and protesting people in towns and villages surrounding Zhanaozen!

Regards,
MENO (prípadne ORGANIZÁCIA),
MESTO,
KRAJINA,
DÁTUM

 

Kam poslať anglické znenie:
CITIC - na všetky tri kontakty uvedené vo formulári na http://www.citic.com/wps/portal/encitic/lxwm. Faxové čísla sú 0086 10 64661186, 0086 10 84865860
KazMunayGaz – na e-maily doverie@kmg.kz, G.Amanbaeva@kmg.kz a pokojne aj do formulára na http://www.kmg.kz/en/about/contact/feedback/. Faxové čísla sú 007 (7172) 97 60 00 a  007 (7172) 97 60 01.

 

Priama akcia

 

Zdroje:
http://csaf.cz/index.php?clanok=1229
http://cia.media.pl/kazachstan_policja_strzela_do_protestantow_70_zabitych_ponad_500_rannych
http://iwa-ait.org/?q=node/163

ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Žilina - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (štvrtok 13.6.)
20.05.2024 Po úspešnej akcii „Večer so zväzom Priama akcia“ na žilinskej Hájovni, sme sa rozhodli, že skúsime otvorené stretnutie aj v Žiline. Stretneme sa opäť na Hájovni (Cesta k Paľovej búde 27) vo štvrtok 13. júna o 19.00. Cieľ je rovnaký ako v prípade ostatných otvorených stretnutí – spájať sa s ľuďmi, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z okolia. Ak máš záujem o kontakt, ale na stretnutie nemôžeš prísť, ozvi sa nám cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň online dotazník. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Trnava - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (29.5.)
17.05.2024 V priestoroch vynoveného Kubika na Pekárskej 40 sa stretneme opäť v stredu 29. mája o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie vrátane nových plagátov, nálepiek a letákov propagujúcich brožúru „Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať“.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia
06.05.2024 Na Základně Tři ocásci se setkáme opět už budoucí středu 15. 5. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Diskusia na UCOFe - Ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa? (4.5., Bratislava)
29.04.2024 V rámci United Colours Of Football (FB) v sobotu 4. mája o 13:00 predstavíme formou diskusie, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou aj ako subjektívne vnímame fungovanie v organizácii v súvislosti s osobným a rodinným životom. Porozprávame, ako sme sa vlastne dostali k anarchistickým myšlienkam a nevynecháme ani konkrétne aktivity či zážitky zo sporov o vyplatenie dlžných miezd. Priestor bude samozrejme aj na otázky, ktoré zaujímajú teba. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (24.4.)
19.04.2024 V stredu 24. apríla o 18:00 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Večer so zväzom Priama akcia v Hájovni – ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa?
13.02.2024 V sobotu 16.3. sa uskutoční akcia, kde budeme rozprávať o úspešnom organizovaní sa, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou, ale aj o veciach, ktoré zaujímajú teba.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (21.2., Kubik)
05.02.2024 Po krátkej pauze pokračujeme ďalším stretnutím aj v trnavskom Kubiku na Štefánikovej 4 o 19:00! Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Tentokrát budeme okrem iného pokračovať v prípravách kampane „Ideš na brigádu?“. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (18.1.)
08.01.2024 Vo štvrtok 18. januára o 18:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník - https://www.priamaakcia.sk/zapoj-sa. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (12.7., Foajé)
02.07.2023 Aj v júli otvoríme od 19:00 priestory Foajé na Štefánikovej 16 pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (28.6., Kubik)
24.06.2023 V stredu 28. júna budeme o 19:00 opäť v Kubiku na Štefánikovej 4 (FB podujatie). Príď aj ty, ak chceš aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in