Krčma sa nachádza neďaleko Western Road a pracovník bol zamestnaný ako pomocník v kuchyni zhruba rok, kým nedošlo k okamžitému prepusteniu. Ako to už býva, dostával minimálnu mzdu a mal tzv. „zero-hours contract“ (pozn. prekl.: pracovník pri takejto zmluve v podstate čaká, či a kedy ho zamestnávateľ zavolá do práce; resp. nemá garantovaný počet pracovných hodín), ktorá poskytuje z hľadiska zákona najhoršie podmienky.
Akoby to nestačilo, podnik mu nevyplatil ani peniaze za nevyčerpanú dovolenku a týždennú výpovednú dobu.
Po niekoľkých pokusoch domôcť sa svojho od manažérov sa pracovník rozhodol spísať požiadavku s podporou členov Solidarity Federation (MAP Británia) zamestnaných v odvetví spojenom s ubytovaním a stravovaním. Firma dostala list s požiadavkou a týždeň na reakciu.
V utorok 17. marca – čo bolo trocha dlhšie ako týždeň od odovzdania listu – prišiel iba e-mail s odpoveďou „vašu žiadosť skúmame“. Takúto odpoveď sme ako pracujúci počuli už toľkokrát, že vieme, čo sa za ňou skrýva, preto sme sa rozhodli okamžite odštartovať verejnú kampaň.
Zákazníci v krčme dostali letáky o probléme a pred krčmou zatiaľ prebiehal piket. V priebehu desiatich minút prišla SBS-ka (ale aj vyjadrenia podpory od niektorých zákazníkov) a majiteľ na aute.
Vyhlásil, že robíme chybu, keď organizujeme túto akciu, lebo nám predsa odpísali. Tvrdil, že peniaze za dovolenku „boli omylom, ktorý sa rieši“ a že „podľa toho, čo sme zistili, pracovník nemal nárok na peniaze za výpovednú dobu, ale vyplatíme ich aj tak ako prejav dobrej vôle“. Protestujúci odpovedali, že jeho riešenie a dobrú vôľu vezmú do úvahy, len čo vyplatí peniaze.
Deň nato prišiel od vedenia e-mail so sľubom, že zaplatia do konca mesiaca, preto sme ďalšie akcie pozastavili. Zdá sa, že podnik pochopil, o čo nám ide, keďže pracovník dostal svoje peniaze do dohodnutého termínu.
SolFed-Brighton považuje tento spor za ďalší dôkaz toho, že sa môžeme postaviť proti zlej situácii na pracovisku, ak odmietneme zostať ticho a budeme držať spolu. Dodáva: „Nepotrebujeme profesionálnych odborových vodcov ani politikov, vystačíme si so solidaritou medzi pracujúcimi. S každým bojom silnieme a budujeme novú spoločnosť. Nech žije SolFed! Nech žije anarchosyndikalizmus!“
Podľa webstránky Solidarity Federation spracoval Michal Tulík
Súvisiace články:
Ako môže spor so šéfom posilniť pracujúcich – príklad kaviarne v Brightone
Postrehy z medzinárodnej konferencie Priamej akcie „Problémy v práci?“
Úspešný záver sporu o nevyplatenú mzdu pre pokladníčku v potravinách
Úspešný piket pracovníčok pobočky nadnárodného reťazca hotelov v Brightone
Dôležitý úspech kampane proti workfare – priame akcie prinútili Holland & Barrett vystúpiť zo systému
Zväz SF v Brightone zakončil rok 2014 dvomi novými víťazstvami