Koronakríza: Nie sme na jednej lodi!

29. apríla 2020

Koronakríza: Nie sme na jednej lodi!

29. apríl 2020

Pred rokom sme si pripomínali Prvý máj umeleckou výstavou. Krátko predtým sme zvíťazili v ďalšom spore a zdalo sa nám zaujímavé upozorniť aj na to, že boje pracujúcich nie sú iba o pracoviskách. Sú predovšetkým o našej kreativite. A v čase prepúšťania, nevyplácania a znižovania miezd a obmedzovania našich práv a slobôd ju potrebujeme ešte viac. Hlavne sa však teraz potrebujeme navzájom. Preto tento rok na Prvého mája spúšťame kampaň „Koronakríza: Nie sme na jednej lodi!“.

Pandémia ukázala, že zrazu sú možné aj veci, o ktorých by sme inak pochybovali. Nejde iba o to, že niektoré odvetvia sú zrazu extrémne potrebné (a iné nám v podstate ani nechýbajú) či to, že niektoré podniky sa dokázali rýchlo transformovať a začali vyrábať to, čo bolo v danej chvíli potrebné. Veľké kroky vidíme aj na strane pracujúcich. Po celom svete a už aj na Slovensku sa odohrávajú kolektívne akcie: protesty, divoké štrajky (niekde koordinované vo viacerých pobočkách naraz), odmietnutie vykonávať nebezpečnú prácu, obsadzovanie nevyužitých budov, štrajky nájomníkov atď. Tieto aktivity a množstvo prejavov vzájomnej pomoci v spoločnosti sú pekným základom do budúcnosti. Jasne potvrdzujú, že „nedá sa“ alebo „nemáme na to“ skrátka neplatí, a to tak z pohľadu transformácie výroby, ako aj potenciálu pracujúcich. Myslime na tento fakt, pretože v budúcnosti ho budeme musieť ešte veľakrát pripomínať.

Dejú sa však aj iné veci, ktoré nás až tak neprekvapujú. Vláda pumpuje milióny eur do súkromného sektora, zatiaľ čo ľudia s nízkymi mzdami a neistými podmienkami musia zostať v práci a riskovať nakazenie vírusom (maloobchod, zdravotníctvo). Ďalší už o prácu prišli, alebo o ňu ešte len prídu (gastro, turizmus, stavebníctvo, doprava atď.).

Pandémia nás frustruje a prajeme si, aby sa už skončila. Návrat do „normálu“ nás však neláka. Nezabúdame totiž, v akej situácii sme boli ako pracujúci a pracujúce pred ňou. Neistota zamestnania, nízke mzdy, zlé zaobchádzanie, nerovnosť spojená s výškou príjmu, rodom, pôvodom a všadeprítomné dôsledky klimatickej krízy. Taký je svet, v ktorom žijeme, a netýka sa desiatok tisíc ľudí. Týka sa miliárd ľudí. Na príčine však nie sú chamtiví či „zlí“ jednotlivci. Príčin je niekoľko. V prvom rade je to kapitalizmus so svojou výrobou pre zisk a nie pre potreby ľudí. Sekundujú mu hierarchie vo všetkých oblastiach spoločenského života, ktoré nás umelo rozdeľujú a sú živnou pôdou pre nerovnosť a útlak. A potom je to štát v úlohe stále spoľahlivého záchrancu kapitalizmu a držiteľa moci nad zvyškom spoločnosti (hoci pre veľkú časť ľavice je stále symbolom nádeje a zmeny).

Pozor však, ani firmy a štát neláka návrat do normálu. Jasne to dali najavo pri opatreniach prijatých počas pandémie, ale aj v programovom vyhlásení. Chcú viac. Pre seba, samozrejme. Pôjdu si za svojím a budú o tom hovoriť ako keby išlo o niečo, čo máme chcieť aj my. Chystajú pre nás úsporné opatrenia, ďalšie ničenie prírody a populistické či nacionalistické kecy. Budú žiadať, aby sme sa obetovali pre... ich svet.

Nechceme taký svet. Otravuje nás ich povýšenecké „bude dobre“ a iné rozprávky, ktorými nás kŕmia. Zaslúžime si viac. Len musíme začať konať.

Hovorme o našom pohľade na svet, o pohľade pracujúcich. O tom je aj Prvý máj – nesie v sebe dôležitý odkaz, že máme vytvárať spoločnosť, ktorá je podľa našich potrieb a nie potrieb kapitálu. Nie sme na svete pre to, aby sme vytvárali zisk pre niekoho iného. Sme tu preto, aby sme žili šťastný život a mohli rozvíjať naše schopnosti a zároveň spoločnosť. Nepotrebujeme na to kapitalizmus ani štát. Tak to vidíme my. Ak to vidíš podobne, ozvi sa nám. Na Prvého mája, hocikedy. Poďme niečo tvoriť spoločne. Lebo spoločne to ide ľahšie.

Koronakriza_N1L_L


TAKTO REAGUJEME NA KORONAKRÍZU

Prvý máj využívame ako symbolickú udalosť na zintenzívnenie našich aktivít, ktorými reagujeme na koronakrízu. Chceme, aby sa počas neho aj po ňom hovorilo o našej situácii, podmienkach a budúcnosti.

Koniec pandémie nebude znamenať koniec útokov na naše životné a pracovné podmienky. Potrebujeme byť v čo najlepšej pozícii pri riešení problémov, s ktorými sa stretávame a ktoré ešte prídu.

Naším cieľom je osloviť čo najviac ľudí a vytvoriť kontakty medzi tými, čo chcú byť nejakým spôsobom aktívni.

Preto:

    1/ Podporujeme ľudí, ktorí chcú byť aktívni
 
    2/ Ukazujeme, že má zmysel bojovať
 
    3/ Spájame sa s ľuďmi, ktorí majú podobný pohľad na vec ako my

    4/ Sme proti ideológii obetovania sa
 
    5/ Chceme budovať silu na pracoviskách


V nasledujúcich dňoch tieto myšlienky rozvinieme a budeme postupne zverejňovať na webe www.priamaakcia.sk/koronakriza a našej FB stránku.

Ak ťa niečo z toho zaujalo, kontaktuj nás.

Každopádne, budeme radi, ak budeš tento text zdieľať na svojich sociálnych médiách.


Zväz Priama akcia


Súvisiace články:
COVID-19: Týždenný súhrn bojov za život, zdravie a prácu (IV.)
COVID-19: Týždenný súhrn bojov za život, zdravie a prácu (III.)
COVID-19: Týždenný súhrn bojov za život, zdravie a prácu (II.)
COVID-19: Týždenný súhrn bojov za život, zdravie a prácu (I.)
Ciele a princípy
Často kladené otázky (FAQ)
Aktivity v rokoch 2000-2019
Publikácie

covid-19