Zväz Priama akcia sa zúčastnil 26. kongresu Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP)
6. december 2016
V dňoch 2.-4. decembra 2016 sa vo Varšave uskutočnil 26. kongres Medzinárodnej asociácie pracujúcich. Kongres je kľúčový rozhodovací orgán MAP a stretáva sa každé tri roky. Sekcie v jednotlivých krajinách prispievajú svojimi bodmi do agendy a po prijatí záverov vysielajú delegátov, aby ich tlmočili na úrovni internacionály. Kongresu sa zúčastnili aj delegáti zväzu Priama akcia.
Skúsenosti z bojov
Deň pred kongresom zorganizoval Zväz syndikalistov Poľska (ZSP), ktorý mal na starosti aj organizáciu celého kongresu, prezentáciu o bojoch učiteľov na Slovensku a vysokoškolských študentov v Srbsku. Účastníčky hnutí v oboch krajinách objasnili históriu a dôvody bojov, ako aj spôsoby, akými sa organizovali. Aj keď ide o odlišné prípady, mali spoločné napríklad to, že aplikovali viaceré princípy priamej demokracie a organizovania sa zdola.
Hladký priebeh kongresu
Na spracovanie kongresovej agendy sme mali určené tri dni, no už v prvý deň sa nám podarilo prebrať väčšinu bodov. Kongres prebiehal hladko, debatovalo sa k veci a myslíme si, že väčšina delegátov tým bola veľmi milo prekvapená. Súviselo to aj s tým, že organizácie, ktoré spôsobovali v minulých rokoch najväčšie zdržania a diskusie mimo tému, tentoraz neboli prítomné a na kongrese sa zúčastnili sekcie, ktoré sa držia cieľov, taktiky a princípov MAP. Je to veľmi dobrý signál pre ďalšie posilňovanie a rast internacionály.
Stanovisko kongresu k pokusom o vytvorenie paralelnej internacionály
Kongres prijal aj záver týkajúci sa problémov, ktoré v MAP boli už niekoľko rokov a súviseli napríklad s nedodržiavaním stanov niektorými organizáciami. CNT-E (Španielsko), FAU (Nemecko) a USI (Taliansko) v posledných rokoch zintenzívnili pokusy rozbiť MAP, resp. získať nad ňou úplnú kontrolu. Sekcie sa preto rozhodli brániť pred snahou týchto organizácií vytvoriť novú internacionálu s rovnakým menom (ak to bude nevyhnutné, aj právnou cestou).
Kongres vypracoval a prijal stanovisko, ktorým sekcie potvrdili, že sa držia cieľov, taktiky a princípov MAP. V stanovisku sa uvádza:
Kongres schválil školenia pre organizátorov na pracoviskách a stratégiu pre aktivity týkajúce sa pracovísk. Okrem toho sme sa rozhodli zorganizovať propagačné podujatia po celom svete, prostredníctvom ktorých chceme rozširovať naše myšlienky a povzbudzovať pracujúcich, aby sa k nám pridali.
Kongres prijal niekoľko nových organizácií, no niektoré nás aj opustili. CNT-E, FAU a USI prišli o členstvo v MAP v dôsledku vedomého nedodržiavania a nerešpektovania procesov, stanov a platenia členského do MAP. Pokusy o rozkol a rozvrátenie MAP zo strany Konfederálneho výboru CNT-E za spoluúčasti FAU a USI nie sú nič iné ako útok na samotné princípy, taktiku a ciele MAP a anarchosyndikalizmu.
Dôrazne odsudzujeme ich snahu privlastniť si meno MAP a vytvoriť paralelnú internacionálu.
Uvedomujeme si, že v CNT-E je konflikt. Takisto však treba povedať, že kongres dostal podporné vyhlásenia od zhruba 40 zväzov zo Španielska (súčasných aj bývalých zväzov CNT-E) a viacero pozorovateľov z týchto aj iných zväzov, ktorých trápi vývoj v ich organizácii, sa kongresu zúčastnilo aj osobne.
Zostávame vo vzájomnej solidarite a budeme radi, ak sa k nám pripoja všetci, ktorí sa organizujú a bojujú proti vykorisťovaniu.
Dobré správy
Zväz Priama akcia zvlášť teší, že boli schválené všetky body, ktoré sme navrhli do agendy, pričom dva z nich považujeme za možno najdôležitejšie pre praktický rozvoj MAP ako takej. Ide o vyššie spomenuté školenia pre organizátorov na pracoviskách a vypracovanie stratégie pre aktivity týkajúce sa pracovísk (hlavne pre malé organizácie a menšie lokálne skupiny v rámci väčších organizácií). Uvítali sme aj prijatie návrhu ZSP, ktorý spresňuje financovanie lokálnych podujatí MAP v nasledujúcich troch rokov v rôznych častiach sveta.
Medzi ďalšie zásadné body patrí poskytnutie mandátu austrálskej sekcii ASF pôsobiť v Ázii (vzhľadom na geografickú blízkosť), ktorá má už teraz dôležité kontakty na anarchosyndikalistické skupiny. Kongres tiež prijal dve organizácie ako Priateľov MAP (Workers Solidarity Alliance z USA a Libertarian Student Union z Kolumbie).
Sekretariát MAP zostáva na ďalšie obdobie (posledné možné vzhľadom na princíp rotácie funkcií v MAP) v Poľsku.
Sme radi, že MAP sa dokázala vyrovnať s azda najťažším obdobím za posledných 30 rokov. S výsledkami kongresov sme boli väčšinou spokojní aj v minulosti, no kongres vo Varšave bol v niečom špeciálny. Odchádzali sme z neho s dobrým pocitom hlavne preto, že sa prijali konkrétne kroky a postupy, ktoré pomôžu nielen existujúcim sekciám, ale aj novým organizáciám kdekoľvek na svete.
Delegáti zväzu Priama akcia na 26. kongrese MAP
Krátke video z kongresu: