Za bojom štátu proti teroristom sa skrýva aj boj proti sociálnym, politickým a odborovým aktivistom
11. september 2009
Celý svet si dnes pripomína útok na budovy Svetového obchodného centra v New Yorku. Aj my si pripomíname tento deň, kedy došlo k skutočnej katastrofe a smrti niekoľko tisíc ľudí. V dôsledku útoku sa vo veľkom otvorila téma boja proti terorizmu, ktorú niektorí posúvajú do roviny dilemy „bezpečnosť alebo sloboda?“. Dilemy, ktorá je podľa nás falošná, alebo presnejšie - ideologická. Predstavuje mocenský nástroj, ktorý človeka núti vybrať si jedno alebo druhé. Diskusia má ideologické mantinely a marginalizujú sa názory, ktoré poukazujú na súvislosti medzi základmi kapitalizmu, mocou v zastupiteľskej demokracii a našimi každodennými životmi v práci, doma či na školách.
Tragédia z 11. septembra 2001 však mala v prvom rade dôsledky nie na úrovni uvažovania a diskutovania o problematike, ale v praxi. Umožnila uvoľniť štátu ruky v represívnej oblasti „v našom mene“. Výsledkom je zväzovanie rúk nielen ľuďom aktívnym napríklad na pracoviskách či v komunite, ale v konečnom dôsledku celej „bežnej“ pracujúcej populácii, ktorá bude chcieť v budúcnosti brániť a presadzovať svoje sociálno-ekonomické požiadavky.
Existuje množstvo príkladov rastu štátnej represie voči obyvateľom v rôznych krajinách po celom svete. Za všetky by sme chceli spomenúť jeden aktuálny a zvlášť zarážajúci. Dnes sa vo viacerých krajinách uskutočnia protestné akcie na podporu zatknutých srbských anarchistických odborárov absurdne obvinených z medzinárodného terorizmu. Príčinou zatknutia je, že údajne hodili dve zápalné fľaše a nastriekali písmeno A v krúžku na grécke veľvyslanectvo v Belehrade (foto tu: http://cia.bzzz.net/tak_wyglada_terroryzm). Zatýkanie prichádza v situácii, kedy politici a zamestnávatelia čelia sociálnym a politickým protestom a štrajkom (viac o týchto súvislostiach: http://www.priamaakcia.sk/Solidaritu-so-zatknutymi-srbskymi-anarchosyndikalistami-Protestna-akcia-v-Bratislave-7-septembra.html).
Dňa 7. septembra sa akcia na podporu zatknutých Srbov uskutočnila aj v Bratislave. Reakcia slovenskej polície bola dosť podivná: obťažovanie ľudí, ktorí chceli veľvyslancovi Srbskej republiky odovzdať protestný list (viac info: http://www.priamaakcia.sk/Policajne-obtazovanie-pocas-solidarnej-akcie-so-zatknutymi-srbskymi-anarchosyndikalistami-v-Bratislave.html).
Takýto postup polície pritom nie je ojedinelý. Môžeme len súhlasiť s vyjadrením, ktoré zaznelo 6. septembra 2009 na protestnej akcii v Belehrade. Vnímame ho ako varovanie pre politických, sociálnych či odborárskych aktivistov (nielen) na Slovensku: „Vo chvíli, kedy sú práva a slobody v Srbsku vážne obmedzované zmenami v Trestnom zákone a Zákone o verejnom informovaní, je rozhodnutie obviniť šesť zatknutých z medzinárodného terorizmu prejavom zámeru istých štruktúr štátu zastrašiť všetkých politických kritikov ich konania vystupňovaním represie či zneužívaním a dezinterpretáciou vlastných zákonov.“
Bude zaujímavé sledovať, ako sa bude na Slovensku v praxi využívať novela Trestného zákona účinná od 1. septembra 2009. Keď môže byť posprejovanie budovy niekým označené za terorizmus, čo potom spadá pod pojem extrémizmus? Keď môžu politici tvrdiť, že každý terorista bol najprv extrémista, pričom v Trestnom zákone definujú ako extrémistu v podstate každého kritika moci, kam potom smerujeme? Najmä ak sa zároveň iba ticho prizeráme, ako iní konajú „v našom mene“.
Priama akcia
slovenská sekcia Medzinárodnej asociácie pracujúcich (PA-MAP)
www.priamaakcia.sk