Výzva CNT k akciám proti plánu firmy Alstom zatvoriť továrne v Španielsku
14. apríl 2013
Francúzska spoločnosť Alstom je globálnym lídrom v energetických a dopravných systémoch so zastúpením v zhruba 100 krajinách, vrátane Slovenska a Česka. Poznáme ju napríklad vďaka vlakom Pendolino, ktoré vyrába v Taliansku. V Španielsku plánuje onedlho prepustiť 373 ľudí a zatvoriť tri továrne. Členovia zväzu CNT pôsobiaci v jednej z nich v meste Coreses vyzývajú k vyjadreniu nesúhlasu s týmto plánom. Priama akcia sa pripája a ak sa chceš pridať aj ty, čo najskôr nás kontaktuj. Keďže v pondelok 15.4. sa uskutoční ďalšie vyjednávanie, už teraz môžeš poslať firme protestný e-mail cez formulár na našom webe alebo fax.
Jednoduchý spôsob podpory
Koncern Alstom už dostal prvé protestné e-maily od Priamej akcie, v ktorých sme upozornili, že v prípade nesplnenia požiadaviek budú nasledovať ďalšie kroky. Určite by zavážilo, keby firma dostala podobné e-maily aj od ďalších ľudí na Slovensku a v Česku.
Je to jednoduché. Použi e-mailový formulár s vloženým vzorom protestného listu v slovenčine a češtine (dá sa upravovať).
Protest smerovaný zastúpeniu na Slovensku:
Pre jednotlivcov zo Slovenska (klikni sem)
Pre organizácie zo Slovenska (klikni sem)
Protest smerovaný zastúpeniu v Česku:
Pre jednotlivcov z Česka (klikni sem)
Pre organizácie z Česka (klikni sem)
Protest smerovaný riaditeľovi centrály korporácie vo Francúzsku:
Pre jednotlivcov zo Slovenska a Česka (klikni sem)
Pre organizácie zo Slovenska a Česka (klikni sem)
Fax môžeš posielať na tieto kontakty:
Bratislava: +421 (0)2 572 06 000
Brno: +420 545 213 007
Firma má pobočky v Prahe, Brne a Bratislave (bližšie info tu: http://www.alstom.com/czech-republic/cs/cs-locations/)
Alstom v Španielsku
Alstom pôsobí v Španielsku od roku 1989, konkrétne v oblasti výroby a prenosu energie a v železničnej doprave. V roku 2007 kúpil koncern španielsku firmu Renewable Energy Ecotecnia SL s patentovanou technológiou a výrobnými zariadeniami a vznikla firma Alstom Wind. Jej súčasťou je globálne technologické centrum v Barcelone, továreň na turbíny v Buñuel (Navarra), továreň na kotly v Coreses (Zamora), dve továrne na elektrické súčiastky v As Somozas (A Coruña) a údržba fariem s veternými turbínami. Plán zatvoriť tri továrne oznámila firma 26. februára 2013.
Solidarita ako reakcia na prepúšťanie
Alstom tvrdí, že sa angažuje v sociálnych, ekonomických a environmentálnych problémoch v komunitách na miestach, kde pôsobí. Pritom za sebou plánuje nechať spúšť v podobe zvýšenej nezamestnanosti v jednej z najchudobnejších provincií v Európe a zároveň najmenej industrializovanej oblasti v Španielsku (Zamora) so starnúcim obyvateľstvom a nedostatkom príležitostí pre mladých, kde ľudia žijú z upadajúceho poľnohospodárstva a chovu dobytku. Zatiaľ čo na jednom mieste továrne zatvára, inde ich stavia. Firma dostala podporu od štátu, no keď sa situácia na trhu zmenila, rozhodla sa odísť z regiónu, hoci za sebou zanechá nezamestnanosť, dezindustrializáciu, migráciu a chudobu.
Členovia CNT-Zamora, ktorí pracujú v továrni v Coreses, kde má byť prepustených 119 ľudí, hovoria, že na konanie nadnárodných firiem ako Alstom „musíme reagovať vo všetkých krajinách, kde podnikajú, a ukázať pracujúcim v Alstome a celej spoločnosti, že neakceptujeme také ponižovanie.“
Spoločne s ďalšími sekciami Medzinárodnej asociácie pracujúcich sa pripájame k mobilizácii zo strany CNT-Zamora, ktorá dodáva: „Všade na svete, kde Alstom pôsobí, musí pocítiť organizovanú reakciu pracujúcich.“
Aktualizácia 25.4.: Protest v sídle ALSTOM v Bratislave
Aktualizácia 18.6.: Druhý protest v sídle firmy v Bratislave
Priama akcia