Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Vyjadri sa aj ty počas medzinárodného týždňa akcií proti praktikám korporácie Lionbridge

 

26. jún 2008

 

4. júla 2008 sa začína súdny proces medzi Jakubom G. a poľskou pobočkou spoločnosti Lionbridge. O pozadí celej veci a aktivitách Priamej akcie sme informovali už skôr. 30. júna až 6. júla bude prebiehať medzinárodný týždeň akcií proti praktikám Lionbridge voči odborárom. Tento spor považujeme za zásadný pre alternatívne odborárske aktivity nielen v Poľsku, ale tiež globálne, a chceme požiadať o prejavenie tvojej solidarity s Jakubom. Je niekoľko spôsobov, ako sa to dá na Slovensku aj v Čechách.

 

DOTERAZ...

Nechceme tu znova opakovať, aké dôležité je vyjadrovať solidaritu v takýchto situáciách a písať znova o Jakubovom prípade. Info o prípade je v článku Výzva k solidarite - Zástupca nehierarchických odborov bol prepustený z poľskej firmy Lionbridge Technologies s pobočkou aj v Žiline, info o solidárnej akcii v žilinskej pobočke je v Priama akcia v žilinskom Lionbridge a rozhovor, ktorý sme s Jakubom robili je v Rozhovor s prepusteným odborárom z korporácie Lionbridge v Poľsku. Finančná zbierka, ktorú sme zorganizovali, bola celkom úspešná a priniesla 110 Eur, ktoré sme v máji poslali Jakubovi. Takto sa podarilo prispieť našou troškou a v súčasnosti nie sú potrebné ďalš ie financie. Všetkým, ktorí prispeli a  podporili Jakuba aj nefinančne, by sme sa chceli poďakovať a svoje poďakovanie vyjadril aj Jakub v e-maili z 5. júna:

 

Hi comrades,
I would like to thank all who support me... Your solidarity means a lot to me...

Long live international solidarity!

Jakub

Zwiazek Syndykalistow Polski

 

ROZŠÍRENIE SOLIDARITY

Teraz sa blíži záverečná a možno najdlhšia fáza sporu a myslíme si, že je vhodný čas vyvolať ďalší tlak na firmu a prejaviť ďalšiu podporu Jakubovi.

Vo štvrtok 19. júna 2008 vyjadrili podporu Jakubovi študenti, ktorí oproti sídlu Lionbridge v Žiline vyvesili solidárny transparent (na fotke). Toto považujeme len za začiatok ďalšej fázy rozšíreného podporného boja, v ktorom sa sústredíme na poukázanie na politiku korporácie nielen formou protestu priamo smerom k vedeniu Lionbridge, ale pozrieme sa na ich biznis ako taký. A veríme, že tieto informácie ocenia aj priami klienti Lionbridge a celá IT a prekladateľská komunita. K tomu ale bude nevyhnutná tvoja vlastná aktivita.

 

TAKTO ĎALEJ

Je dosť spôsobov, ako vyvinúť tlak na zdanlivo mocnú korporáciu. Kto pozná také prípady ako McLibel, vie o čom je reč a aj to, že bezmocnosť je niekedy iba postoj, ktorý nás zväzuje. Často bezdôvodne. Samozrejme, nie je na mieste porovnávať Jakubov prípad s procesom McLibel, chceme len ukázať, aký dôležitý je tlak, ktorý dokážeme vyvinúť. A že nie je dôležité sústrediť sa iba na úspešný koniec, ale aj na to, aby sme upozorňovali na protiodborársku (a inú útočnú) politiku firiem a obranu voči nej. V rámci medzinárodného týždňa akcií (ideálne pred 4.7., aby sa info o proteste dostalo do Varšavy v predstihu a spôsobilo potrebný tlak tesne pred procesom) navrhujeme urobiť niektorú z týchto aktivít. Alebo všetky))  

 

1)       Rozšír informácie internetom (chaty, mailing listy, diskusné fóra...)
Veľa ľudí má dnes obľúbený chat či fórum, kde ľudia diskutujú o všeličom podstatnom aj nepodstatnom. Okrem týchto bežných fór sú aj odbornejšie fóra, napríklad IT fóra, prekladateľské fóra, pár odborárskych fór a podobne. Zaslanie informácií o Lionbridge a celom spore na rôzne chaty, fóra či mailing listy môže mať viacero pozitívnych dôsledkov:

* môže preniesť informáciu k ďalším ľuďom a ukázať, že sa dokážeme brániť proti zamestnávateľom

* môže byť vhodným podnetom pre diskusiu na túto tému.

* do obehu sa dostane meno firmy, ktorá takto koná, čo môže napríklad v IT alebo prekladateľskej komunite byť signálom k obozretnosti pri hľadaní zamestnania v takej firme.

Veľakrát sú k takýmto príspevkom primitívne komentáre, ale netreba zabúdať, že tých, ktorí čítajú, je oveľa viac ako pár pravičákov, ktorí majú potrebu písať nezmysly po internete.

 

Vzor správy môže mať napríklad takúto podobu:

 

Možno ste sa už dopočuli o súdnom procese, ktorý sa má konať 4. júla 2008 vo Varšave medzi firmou Lionbridge a odborárom Jakubom G. Lionbridge je nadnárodná korporácia, ktorá poskytuje lokalizácie softvéru a ďalšie služby. Má pobočky na niekoľkých kontinentoch, predovšetkým v Európe, USA, Indii a Číne. Svoje zastúpenie má aj na Slovensku v Žiline.

 

Začiatkom roka došlo k prepusteniu jej zamestnanca Jakuba G. vo Varšave, pretože s kolegami založil odbory. Ako dôvod bolo uvedené, že údajne napísal článok o tom, ako LB v Dubline zmenili systém robenia zmlúv s írskymi súdmi, čo viedlo k oslabeniu pozície profesionálnych prekladateľov a poklesu miezd. Tieto informácie, vrátane súm obratov a platov prekladateľov, sú pritom verejne prístupné na internete - vrátane webstránky Lionbridge, novín a bulletinov prekladateľských odborov.

 

Pred súdnym sporom sa chystá medzinárodný týždeň akcií za znovuzamestnanie Jakuba, ku ktorému sa môže pomerne jednoducho pridať hocikto. Viac info je na http://www.priamaakcia.sk/?action=view_article&id=434.

 

Bolo by celkom zaujímavé zistiť, či tam, kde pracujete, ste zažili podobný problém, prípadne či máte skúsenosti so snahou rozdeľovať projektových manažérov a zvyšných prekladateľov v podobných firmách. Alebo máte iné podobné skúsenosti, o ktorých sa veľmi verejne nevie alebo zvyčajne nehovorí (a ako sa riešia)?

 

Tu je vysvetlené, o čo zhruba ide: http://priamaakcia.sk/?action=view_article&id=387
Tu je ďalší odkaz, akcia na podporu prepusteného zamestnanca: http://priamaakcia.sk/?action=view_article&id=401
A hádam najzaujímavejší bude tento rozhovor s prepusteným zamestnancom: http://priamaakcia.sk/?action=view_article&id=412

Je tam viacero podnetných vecí, možno sa tu nájde aj niekto, kto v Lionbridge pracoval, či pracuje.

 

 

2)       Pošli e-mail, list, fax

 

Kontakt:
Lionbridge
Dolné Rudiny 1
010 81 Žilina
Slovensko

 

E-mail na manažéra pre Žilinu: michal.kolestik@lionbridge.com

Kópiu textu e-mailu a/alebo faxu pošli aj na: priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk


Fax: +421 41 72 4 75 30

 

Fax, e-mail alebo list môže mať napríklad takúto podobu:

                               
Dobrý deň.

Mám k dispozícii informácie o prepustení Jakuba G., zamestnanca varšavskej pobočky Lionbridge, kvôli odborárskym aktivitám. Vyzývam firmu Lionbridge, aby okamžite prestala s praktikami, ktoré smerujú k potláčaniu zamestnaneckých práv, a znovuzamestnala Jakuba.

O tomto prípade budem ďalej informovať svojich známych a rôznymi spôsobmi aj verejnosť.

 

Jakub to vyhrá, ustúpte, kým ešte máte čas a medzinárodná solidárna kampaň citeľne nezasiahne vašu doterajšiu povesť a vašich klientov!

 

MENO + PRIEZVISKO + MESTO +KRAJINA

 

3)       Kontaktuj pobočku
Zvyčajne sa každý podobný prípad musí hlásiť do centrály, preto má táto forma protestu podobnú váhu, ako keby sa to udialo vo Varšave!

Zavolaj a žiadaj k telefónu manažéra pobočky vo veci postupu firmy v prípade jej zamestnanca v Poľsku. Povedz, že vieš o prípade prepustenia vo Varšave, že si pobúrený/á z takéhoto postupu a žiadaj okamžité znovuzamestnanie Jakuba s tým, že kým sa tak nestane budeš informovať ďalších ľudí o tom, čo sa deje. Čo povieš, je na tebe. Dôležité nie je viesť miniatúrny telefonický súdny spor, ale dať na vedomie, že sa o ich konaní vie a uskutočnia sa aktivity, aby sa okamžite zastavilo.


Telefón: +421 41 72 4 24 88


4)       Informuj známych (mailom, cez icq, myspace a iné profily, použitím banneru apod.)
Môžeš poslať informácie o prípade známym:

-     všetkým ľuďom, ktorých máš v adresári na e-maili 

-     ľuďom z kontaktov na icq (msn, jabber, myspace, to je jedno))

a požiadať ich o chvíľku na vyjadrenie podpory. Je pravdepodobnejšie, že sa nejakým spôsobom vyjadria. Predsa len, známosti sú známosti )

Ak máš možnosť, použi na webstránke, kde je to možné, banner k týždňu akcií, ktorý je na stránke Priamej akcie, napr. vložením tohto kódu do kódu na tvojej webstránke.

A nezabudni na kamošov a kamošky v zahraničí, v sekcii ENGLISH sú informácie aj v angličtine.

 

5)       PREDSTAVIVOSTI SA MEDZE NEKLADÚ)

 

 

SPÄTNÁ VÄZBA
Informuj nás o tom, čo si urobil/a, aby sme sa mohli podeliť aj s Jakubom a vedeli, aká bola odozva a celkový záujem pomôcť. Vopred ďakujeme.

 

Priama akcia

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr�spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in