Vo Veľkej Británii eskaluje vlna štrajkov
6. august 2008
Pred pár dňami sme priniesli správu o jednom zo štrajkov, ktorý tento rok prebehol v Británii. Spor okolo miezd je však oveľa masívnejší. Úvodný text z júlového vydania Tea Break v krátkosti zhŕňa dianie vo verejnom aj súkromnom sektore v posledných mesiacoch, vďaka čomu môžeme lepšie porozumieť dnešnej situácii vo Veľkej Británii. Zakrátko príde posledná a asi najzaujímavejšia časť textu z Tea Break – čo napríklad môžeme ako anarchisti ne/robiť v takýchto situáciách.
Veľká Británia 2008
V posledných mesiacoch sme boli svedkami takého množstva štrajkov v celej krajine, aké sme tu už dlho nezažili. Mnohé z nich spája jedna jediná vec: že rast miezd už nedokáže pokryť rapídny nárast životných nákladov. Vláda sa pokúša o „rast“ miezd vo verejnom sektore o maximálne 2 %, zatiaľ čo inflácia je minimálne 4,5%. Aj keď mnohí vidia tento spor ohľadom miezd len ako kulmináciu prebiehajúcich problémov, ktorým čelíme v práci, ako napríklad nadmerná pracovná záťaž a zmenšovanie rozsahu služieb, nízke mzdy sú zjavne problémom, ktorý zjednocuje pracujúcich v celom verejnom sektore. V čase, keď ide Tea Break do tlače, sa 16.-17. júla chystá vyše 640 000 zamestnancov miestnych správ štrajkovať spolu so 100 000 zamestnancami štátnej správy. Tieto štrajky budú mať vplyv na mnohé verejné služby od zberu a odvozu odpadu po vyplácanie dávok sociálneho zabezpečenia školám atď. Toto je však len zlomok propagovaného „leta nespokojnosti“, kedy sa pracujúci z rôznych odvetví a odborov spájajú v spore, ktorý jasne ukazuje, že ak chceme presadiť naše záujmy, potrebujeme sa navzájom podporovať. V spoločnom boji za slušný rast miezd môžu pracujúci posilniť vzájomné putá a vybudovať organizáciu na úrovni, ktorá umožní bojovať a vyhrať v konfliktoch skôr na miestnej úrovni, ako sú napríklad problémy so zastrašovaním, obťažovaním a škrtmi. Je preto veľmi dôležité, aby sme štrajky ohľadom miezd čo najpozornejšie sledovali. Ak zamestnávatelia uvidia, že pracujúci držia spolu, nebudú takí odvážni (a schopní) ďalej presadzovať mzdové škrty a zmeny v oblasti pracovných podmienok a poskytovania služieb.
Zhrnutie štrajkov vo Veľkej Británii
Verejný sektor
Podobne ako udrelo 24. apríla 100 000 zamestnancov štátnej správy z odborov PCS (odborový zväz verejných a technických služieb), teraz sa hlasuje o neobmedzenej akcii (akcii, o ktorej sa už nebude musieť opakovane hlasovať). Kontrolóri mäsa tiež hlasujú o štrajku a zamestnanci Britského múzea a Vedeckého múzea, ktorí štrajkovali pred pár mesiacmi, plánujú začať „prácu podľa pravidiel“. Pobrežná stráž uskutočnila prvé štrajky v celej svojej histórii 11. a 24. apríla. Hasiči v škótskych, štátom vlastnených leteckých službách Highlands and Islands štrajkovali 23. júna a 3. júla.
Miestna správa
V júli (podobne ako aj 24. apríla) sa tiež konal celoštátny štrajk zamestnancov obecných úradov, pričom až 20 000 ich bolo z rôznych odborových zväzov na úrovni miestnych správ len v Birminghame. 100 000 škótskych zamestnancov obecných úradov z odborov Unison (odborový zväz vo verejnom sektore) hlasuje o samostatnom štrajku a odmieta ponuku 2,5% rastu miezd ročne.
Školstvo
24. apríla štrajkovali ohľadom miezd aj učitelia z UCU (University and College Union; odborový zväz stredoškolských a vysokoškolských učiteľov) pracujúci v oblasti vzdelávania dospelých a ich waleskí kolegovia budú hlasovať samostatne v rovnakom spore, pričom chcú zlepšiť návrh na zvýšenie miezd z 2,45% na 3.2% (čo je stále pod mierou inflácie, no odbory navrhli, aby to učitelia prijali). 250 000 učiteľov z NUT (National Union of Teachers; ďalší odborový zväz učiteľov) štrajkovalo 24. apríla a hlasujú o neobmedzenom štrajku, ktorý možno bude v rovnakom čase, ako sa plánujú ďalšie štrajky v miestnej správe v októbri. Ohľadom miezd spoločne štrajkovalo v máji aj 1 000 inšpektorov z Ofstedu z odborov Unison a PCS.
Zdravotníctvo
Zamestnancom v zdravotníctve ponúkli 8% rast miezd v priebehu nasledujúcich 3 rokov a šéfovia odborov Unison a Royal College of Nursing (organizácia združujúca najmä zdravotné sestry) nielenže prijali takúto dohodu, ale majú prsty aj v príprave požiadavky, ktorá hovorí o náraste pod mierou inflácie. GMB (všeobecný odborový zväz) a odborový zväz Unite odporúčali odmietnutie, pričom 96 % a 99,5 % ich členov hlasovalo za odmietnutie ponuky. Členovia Unite budú hlasovať o štrajku, no členovia GMB nie, aj napriek takému vysokému percentu hlasov proti dohode.
Súkromný sektor
Vodiči korporácie Shell si vybojovali 9 %-ný nárast miezd na tento rok po štvordňovom štrajku (viac v článku Významná solidarita britských vodičov cisterien v štrajku). Zamestnanci charity pre bezdomovcov Shelter z celej Británie štrajkovali dvakrát v marci a potom aj 24. apríla. Miestni novinári z odborov NUJ (National Union of Journalists, odborový zväz žurnalistov) v Yorku tiež vyšli do štrajku kvôli podinflačnému návrhu na rast miezd a členovia Unite v Argos budú štrajkovať 17. a 24. júla kvôli rovnakej veci. 750 upratovačov Londýnskeho metra roztrúsených u štyroch zamestnávateľov, uskutočnilo jednodňový štrajk v júni, po ktorom nasledoval 48-hodinový štrajk v júli. Upratovači požadujú zvýšenie minimálnej mzdy na £7.20 na hodinu a hrozia akciami v lete.
Zdroj: Tea Break
Preklad: Michal Tulík