Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Vaša politika je nudná jak sviňa!

8. november 2006

Nasledujúce prehlásenie môžete nájsť na zaujímavom webe – www.crimethinc.com. Nie že by som sa s jeho celým znením stotožňoval, ale určite je podľa mňa podnecujúci a veľmi trefne poukazuje na súčasné problémy aj v tom našom „hnutí”.  Tak skúste...

Priznajte si to, vaša politika je nudná.
Viete, že je to pravda. Ak nie, tak prečo sa každý tvári tak zhnusene len čo vyslovíte to slovo? Prečo je návštevnosť na vašich teoretických diskusných fórach o anarchokomunizme dlhodobo na bode mrazu? Prečo sa utláčaný proletariát už konečne neuvedomí a nepridá sa k vám v boji za slobodný svet?
Možno po rokoch vašich snáh za ich vzdelanie a poučenie o tom, že sú obeťami, ste ich začali za ich postavenie obviňovať. Asi chcú byť rohožkou  kapitalistického imperializmu; prečo by potom neprejavovali žiadny záujem o politické záležitosti? Prečo sa k vám ešte nepridali a nepriväzujú sa k ničiacim strojom, neskandujú heslá na starostlivo pripravených a zorganizovaných protestoch a prečo nenavštevujú anarchistické kníhkupectvá? Prečo si ešte nesadli ku knihám a nenaučili sa celú terminológiu potrebnú na správne a komplexné pochopenie Marxovej ekonomickej teórie?

Pravda je taká, že vaša politika ich nudí, lebo je pre nich jednoducho bezvýznamná. Vedia, že vaše zastaralé spôsoby protestu - pochody, transparenty a zhromaždenia - sú už v súčasnosti bezzubé. Stali sa ľahko predvídateľnou súčasťou statusu quo. Vedia, že váš post-marxistický žargón je odpudzujúci, je to jazyk dobrý akurát tak do akademickej diskusie, nie zbraň vhodná na podkopanie systému kontroly. Vedia, že vaša vzájomná rivalita, vaše frakcie a nekonečné spory ohľadom nepodstatných teoretických rozdielov nikdy neprinesú skutočnú zmenu do ich každodenného života. Vedia, že nech je v úrade ktokoľvek, nech sú platné akékoľvek zákony a nech intelektuáli propagujú akýkoľvek „-izmus“ praktický obsah ich životov sa nezmení. Ich (naša) znudenosť je dôkazom, že takáto politika nie je kľúčom k žiadnej skutočnej transformácií života. Lebo naše životy sú už teraz nudné viac než dosť!

A vy to viete tiež. Pre koľkých z vás znamená politika zodpovednosť? Niečo, do čoho sa púšťate, pretože by ste mali, hoci je na svete milión vecí, ktoré by ste robili oveľa radšej? Je pre vás vaša dobrovoľná práca najobľúbenejší spôsob trávenia voľného času, alebo to robíte zo zmyslu pre povinnosť? Prečo je podľa vás také ťažké motivovať ostatných k dobrovoľnej činnosti, ktorú robíte vy? Nie je to tak, že vás len pocit viny núti splniť si politickú „povinnosť“ politického aktivizmu? Možno si občas svoju „prácu“ aj trocha okoreníte (vedome, či nevedome) vyvolaním konfliktu s autoritou, alebo tým, že sa necháte zatknúť: nie preto, že by to bolo užitočné pre dosiahnutie toho, o čo sa snažíte, ale aby vám to celú vec spestrilo a vrátilo jej trocha romantiky starých búrlivých časov. Mali ste niekedy pocit, že ste sa zúčastnili na rituálnej a dobre zabehanej tradícií banálneho protestu, ktorý slúži len na posilnenie pozícií mainstreamu? Už ste niekedy tajne túžili uniknúť zo stagnácie a nudy svojej politickej „zodpovednosti“?
Niet divu, že sa k vašej politickej snahe nikto nepridáva. Možno si vravíte, že to je špinavá a nevďačná práca, ale niekto ju musí robiť. Ale odpoveď je - NIE.

Vlastne nám svojou nudnou a otravnou politikou preukazujete medvediu službu. V skutočnosti nie je nič dôležitejšie ako politika. NIE politika americkej „demokracie“ a zákonov, ktorá je o tom, kto bude zvolený za úradníka, ktorý podpíše tie isté zákony a bude riadiť ten istý systém. Ani politika „pripojil som sa k radikálnej ľavici, lebo sa rád naťahujem o detaily a rád kvetnato píšem o nedosiahnuteľných utópiách“ anarchistov. Ani politika vodcov a ideológií, ktorá od vás vyžaduje obete “vo všeobecnom záujme”. Ale politika nášho každodenného života. Ak politiku oddelíte od bezprostredných a každodenných zážitkov jednotlivých mužov a žien, stane sa úplne bezvýznamnou. V skutočnosti sa stane súkromným piesočkom bohatých a zabezpečených intelektuálov, ktorí sa môžu zaoberať takými ponurými teoretickými záležitosťami. Ak sa zapojíte do politiky zo zmyslu pre povinnosť a premeníte politickú činnosť na tupú zodpovednosť namiesto vzrušujúcej hry, ktorá má zmysel sama o sebe, odoženiete všetkých ľudí, ktorých životy sú už beztak dosť nudné na to, aby si ich ešte viac otravovali. Ak bude vaša politika bez života, bez radosti, len nepríjemná povinnosť, bude to pre ľudí len ďalšia záťaž, nie uvoľnenie. A takto zhnusíte ideál politiky ľuďom, pre ktorých by mala byť politika najdôležitejšia. Lebo každý túži rozhodovať o svojom živote, o tom čo chce a o tom ako to dosiahne. Ale vy im politiku vykresľujete ako bezútešnú, samoúčelnú a nezmyselnú hru pre bohémov zo strednej triedy. Hru ktorá nemá žiaden vzťah ich vlastnému životu.

O čom by mala byť politika? O tom, či nás teší každodenné uspokojovanie našich životných potrieb. O tom, či nás bavia a napĺňajú každodenné stretnutia s našimi priateľmi, susedmi a spolupracovníkmi. O tom, či máme možnosť prežiť každý deň podľa vlastných predstáv. A „politika“ by nemala byť len o diskutovaní o týchto otázkach, ale aj o konkrétnej činnosti, ktorá by zlepšovala náš život tu a teraz. Konať spôsobom, ktorý je sám osebe zábavný, vzrušujúci a teší nás - lebo politická činnosť, ktorá je otravná, nudná a ubíjajúca prinesie do našich životov len nudu, únavu a nechuť. Nemali by sme už strácať čas diskutovaním o témach, ktoré sú nepodstatné, ak na ďalší deň aj tak musíme ísť opäť do práce. Žiadne ďalšie stereotypné a rituálne protesty, ktoré pre autority nie sú žiadnou hrozbou; žiadne ďalšie rituálne protesty, ktoré nebudú na potenciálnych dobrovoľníkov pôsobiť ako vzrušujúci spôsob užívania si sobotného večera - na rovinu, takto sa nikam nedostaneme. Nikdy viac sa už nebudeme „premáhať pre dobro veci“. Lebo my sami, naše šťastie a šťastie našich priateľov je tou „vecou“, o ktorú ide!

Ak spravíme politiku zaujímavou a vzrušujúcou, ostatné príde samo. Ale z bezútešnej a čisto teoretickej a/alebo ritualizovanej politiky nič hodnotné nevzíde. To neznamená, že sa nemáme zaujímať o blaho ľudí, zvierat, alebo ekosystému, ktoré sa nás priamo netýkajú v rámci každodenného fungovania. Ale naša politika musí mať jasne hmatateľný základ: musí byť bezprostredná, každému musí byť jasné, prečo by sa do nej mal zapojiť a sama o sebe musí byť zábavná. Ako chceme zlepšovať cudzie životy, keď si tie vlastné neužívame?

Pre načrtnutie konkrétnych príkladov: popoludnie strávené zbieraním jedla z podnikov určeného na vyhodenie a podávanie ho hladným ľuďom a ľuďom, ktorí už majú plné zuby jednotvárnej roboty na jedlo - to je záslužná politická činnosť, ale len ak ťa baví. Ak ju robíš s priateľmi, ak pri tom stretávaš nových priateľov, ak sa pri tom do niekoho zaľúbiš, vymeníš si zábavné historky, alebo si so sebou spokojný(á), lebo si pomohol(a) nejakej žene v zlej finančnej situácií - to je dobrá politická činnosť. Na druhú stranu, ak stráviš popoludnie písaním zúrivého dopisu do nejakého pochybného ľavičiarskeho plátku kvôli nesprávnej definícií termínu „anarchosyndikalizmus“, tak tým nezmôžeš ani hovno a to dobre vieš.

Možno je čas pre nové chápanie pojmu „politika“, keď už sa z toho starého stalo také zaklínadlo. Nikto by nemal byť odstrkovaný ak plánujeme spoločnú činnosť na zlepšenie našich životov. A tak vám predkladáme naše požiadavky. Sú neodškriepiteľné a mali by byť splnené čo najskôr - lebo nebudeme žiť naveky, že?
1. Opäť urobte politiku zmysluplnou pre náš každodenný život. Čím je náš politický cieľ vzdialenejší od nášho bežného života, tým menej pre nás bude znamenať, tým menej sa nám bude zdať reálny a naliehavý a o to viac bude pre nás politika nezáživná.
2. Každá politická činnosť musí byť sama o sebe potešujúca a vzrušujúca. Z nudy nemožno uniknúť ďalšou nudou.
3. Pre splnenie prvých dvoch podmienok musia byť vytvorené úplne nové politické metódy. Tie doterajšie sú už zastarané a nemoderné. Možno NIKDY neboli prínosom a aj preto svet vyzerá ako vyzerá.
4. Užívajte si život! Neexistujú výhovorky pre vašu znudenosť... alebo nudnosť!

Pripojte sa k nám v pretváraní „revolúcie“ na hru; hru kde ide o najvyššie výhry, ale jednako bezstarostnú a zábavnú hru!

Nadia C.

Preložil Dalibor Neubaten

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (12.7., Foajé)
02.07.2023 Aj v júli otvoríme od 19:00 priestory Foajé na Štefánikovej 16 pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (28.6., Kubik)
24.06.2023 V stredu 28. júna budeme o 19:00 opäť v Kubiku na Štefánikovej 4 (FB podujatie). Príď aj ty, ak chceš aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (21.6., Foajé)
31.05.2023 V stredu 21. júna budeme opäť vo Foajé na Štefánikovej 16 (FB podujatie). Príď aj ty, ak chceš aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach
15.05.2023 V utorok 23. mája o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciach na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (17.5., Foajé)
26.04.2023 V stredu 17. mája o 19:00 budeme znova vo Foajé na Štefánikovej 16 (použi zvonček naľavo od dverí, prídeme ti otvoriť). Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: fb.com/events/3308024289463267

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (Collosseum, 27.4.)
21.04.2023 Vo štvrtok 27. apríla o 17:30 sa v Collosseu uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, či o podujatí k 100. výročiu MAP konanému 1. apríla v Košiciach.


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (Foajé, 12.4.)
05.04.2023 Od apríla sa mení miesto stretnutí. Najbližšie bude v stredu 12. apríla o 19:00 vo Foajé na Štefánikovej 16 (použi zvonček naľavo od dverí, prídeme ti otvoriť). Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, či o podujatí k 100. výročiu MAP konanému 1. apríla v Košiciach.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (22.3.)
07.03.2023 Streda 22. marca o 19:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít v Trnave. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Posledné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave v Kalabe (15.3.)
27.02.2023 Žiaľ, komunitné centrum Kalab končí na Zámockej a zatiaľ nie je isté, či bude pokračovať inde. Posledné stretnutie v tomto skvelom priestore budeme mať v stredu 15. marca o 19:00! Porozprávame sa o tom, akým problémoch v práci sa aktuálne venujeme, zhodnotíme podujatie k 100. výročiu MAP, ktoré bude 4. marca a ako vždy sa budeme venovať témam, s ktorými prídu ľudia na stretnutie. Na mieste budú naše propagačné materiály a publikácie. Ak vieš o vhodnom priestore na otvorené stretnutia PA, daj nám vedieť. FB udalosť: ...

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (1.2.)
17.01.2023 Streda 1. februára o 18:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in