Veľká Británia: Federácia solidarity
16. september 2008
Solidarity Federation (či Solfed, ako je často nazývaná) je britskou sekciou MAP a ako organizácia sa sústreďuje predovšetkým na problémy týkajúce sa pracoviska. Meno zmenila v roku 1994 z pôvodného názvu Direct Action Movement, ktorý vznikol v roku 1979.
Direct Action Movement (DAM) v minulosti
Skupina DAM vznikla oddelením od Anarchistickej federácie, aby sa lepšie mohla sústrediť na odborárstvo a pracujúcich. Aktívne sa zapájala do štrajku baníkov v rokoch 1984-1985, ktorý bol najvýznamnejšou priamou akciou, ktorá zasiahla britský uhoľný priemysel a ktorý bol jedným zo série priemyselných konfliktov v 80. rokoch. V tomto období mala DAM niekoľko sto členov. Zúčastnila sa viacerých konfliktov, napríklad sporu Ardbridev v Škótsku v dodávateľskej firme pre výrobcu odevov a nábytku, kde organizovala medzinárodnú podporu. Od roku 1988 sa vo veľkej miere aktívne zúčastňovala aj aktivít proti tzv. dani z hlavy (poll tax), a to prevažne v Škótsku, Anglicku a Walese.
Na začiatku 90. rokov založila časť členov DAM Despatch Industry Workers Union (Odborový zväz pracovníkov kuriérskych služieb), ktorý organizoval zamestnancov vo viacerých kuriérskych firmách. Krátka história zväzu je zhrnutá vo veľmi dobrej publikácii Kurýři jdou do boje preloženej aj do češtiny.
Členovia DAM sa zapájali aj do činnosti Antifašistickej akcie (AFA), ktorá bola iniciatívou leninistickej skupiny Red Action a DAM. V tej dobe dochádzalo k častým konfliktom s neofašistami z British National Front a British National Party. AFA slúžila najmä na fyzický odpor proti britským fašistom a pravicovým skupinám. Po útlme násilia zo strany fašistov sa AFA rozpadla vo veľkej miere kvôli politickým zámerom leninistov a nezhodám v tom, ako reagovať na nové nenásilné stratégie, ktoré začali používať fašisti.
Solidarity Federation dnes
V marci 1994 došlo k zmene názvu organizácie, ale aj istej zmene v prístupe. Jednou zo stratégií členov SolFedu je vytvárať tzv. siete medzi pracujúcimi v rovnakom odvetví. Cieľom je podpora solidarity medzi zamestnancami. Siete využívajú priame akcie, aby dosiahli lepšie pracovné podmienky a mzdy. Dve v súčasnosti existujúce siete sú Sieť pracovníkov v školstve a vzdelávaní (Education Workers’ Network) a Iniciatíva pracovníkov v zdravotníctve a sociálnych službách (Health & Care Workers Initiative). Sieť v školstve publikuje bulletin Education Worker. Druhá sieť dávnejšie vydala text o BOZP a nie je až taká aktívna. Siete majú slúžiť na zlepšovanie podmienok a potenciálne byť základom pre vytváranie revolučných odborov pracujúcich v istom sektore.
V roku 2008 sa lokálna skupina v južnom Londýne postavila úspešne za svojho člena, ktorý pracoval za veľmi nízku mzdu v prestížnej reštaurácii. Podporila tiež prepustenú členku CNT-E v rámci Globálneho dňa proti Starbucks piketom pred reštauráciou korporácie. SolFed v spolupráci s kolumbijskou skupinou Priateľov MAP sleduje situáciu v Kolumbii, kde akékoľvek organizácie na pracoviskách čelia tlaku polovojenských jednotiek a aj vraždeniu odborárov. Regionálna skupina z West Yorkshire vypracovala svoju vlastnú analýzu problematiky a načrtla možné spôsoby riešenia. Lokálna skupina v Manchestri robí pravidelné verejné diskusné stretnutia na rozličné témy. Kolektív SelfEd vydal brožúru zameranú na históriu anarchosyndikalizmu a taktiež publikáciu o efektívnej komunikácii.
V decembri 2006 hostila organizácia Kongres MAP, ktorý sa uskutočnil v Manchestri. Časopisom SF je štvrťročník Direct Action, ktorý sa zaoberá širšou tematikou (napr. sexualita, antimilitarizmus, história). Vydáva sa aj občasník Catalyst, konkrétnejšie zameraný na problémy na pracoviskách. Okrem toho sa vydávajú brožúry a rozličné letáky. Niekoľko členov sa taktiež podieľa na fungovaní webovej stránky Libcom.org a podieľali sa aj na príprave občasníku Tea Break rozoberajúceho štrajky v Británii v roku 2007 a 2008 (články z neho sa objavili aj na webstránke Priamej akcie).
V súčasnosti má táto britská sekcia MAP 9 lokálnych skupín, spolupracuje s viacerými organizáciami a snaží sa zlepšovať svoj potenciál.
Web Solidarity Federation: http://www.solfed.org.uk/