[VIAC NEŽ LEN ODBORY] Nemecko: Zväz slobodných pracujúcich (FAU)

26. januára 2008

Nemecko: Zväz slobodných pracujúcich (FAU)

26. január 2008

Anarchosyndikalistický zväz Freie Arbeiterinnen- und Arbeiter-Union nedávno oslávil 30 rokov existencie. FAU sa takto stala jedinou anarchistickou organizáciou v Nemecku, ktorá je od 70. rokov dodnes neustále aktívna.

Povojnová obnova a smerovanie

Stimul k založeniu FAU v Nemecku dala štvortýždňová cesta delegátov španielskej CNT a nemeckých hostí naprieč krajinou v jeseni 1976. Po týchto udalostiach sa ľudia, ktorí sa na nej podieľali začali pravidelne stretávať. Ich zámerom bolo založiť odborový zväz, ktorý by sa odlišoval od existujúcich odborov a dal by sa opísať ako alternatíva k existujúcim odborovým štruktúram. Primárnym záujmom boli ekonomické otázky. Odborári z FAU však začali chápať anarchosyndikalizmus ako alternatívu ku kapitalistickej spoločnosti...

Prvý kongres FAU sa konal 8.-9. októbra 1977, kde sa prijali stanovy. Novozaložená organizácia mala byť založená na princípe autonómie jednotlivých skupín. Dohodli sa niektoré spoločné zásady: „anti-governmentalizmus“, anti-militarizmus, priorita ekonomických akcií, samospráva pracujúcich, demokracia zdola a federalizmus. Aj keď ľudia vedeli, že FAU bude fungovať v zmysle anarchosyndikalistickej tradície, dôraz sa kládol aj na väčšiu medzinárodnú orientáciu. Nadviazali sa blízke vzťahy so španielskou CNT a FAU sa stala členskou sekciou anarchosyndikalistickej internacionály Medzinárodnej asociácie pracujúcich. Vstup bol potvrdený na 16. Kongrese MAP v Paríži v roku 1979.
V júni 1978 začala FAU publikovať vlastné nadregionálne noviny s názvom Direkte Aktion (Priama akcia), ktoré sú dodnes oficiálnymi novinami FAU.

Prvé roky FAU boli veľmi živé a boli poznačené nezhodami vnútri organizácie. Výzvou pre nový zväz boli aj nepriateľské vonkajšie podmienky. V tom čase bol základný prístup FAU – antikapitalistický prístup založený na triednom boji – v libertariánskych a antiautoritárskych ľavicových kruhoch skôr nepopulárny. Ďalším problémom bol negatívny postoj k spôsobu organizovania sa, ktorý zastávala väčšina anarchistických skupín v nemecky hovoriacich krajinách.

80. roky

Od roku 1980 začali klásť skupiny FAU dôraz na vzdelávacie programy. Prišli s vlastnými názormi na aktuálne politické a sociálne témy. Aktívne sa zúčastnili politického boja pracujúcej triedy. Hlavnými politickým cieľom tej doby bol boj za 35-hodinový pracovný týždeň a podpora širokého hnutia proti vojne a mierového hnutia.. Dôraz sa kládol na kampane medzinárodnej solidarity s pracujúcimi. Tento aspekt je stále veľmi dôležitý v praxi skupín a syndikátov FAU.

Ročný štrajk britských baníkov medzi rokmi 1984-85, ktorý bol vedený s obrovskou odhodlanosťou, predstavuje príklad účinnej podpory FAU bojovným akciám v zahraničí. Od začiatku štrajku baníkov začali nemeckí anarchosyndikalisti širokú solidárnu kampaň. Bolo zorganizované solidárne turné, na ktorom hovorili zástupcovia baníkov a vďaka tomu sa vyzbierala veľká suma peňazí. FAU navyše pripravila dvojtýždňový prázdninový tábor pre 21 detí britských baníkov a rodiny zapojené do štrajku dostávali neustálu podporu. Finančná a iná podpora smerovala výboru (Frauensolidaritätscomitee) v Northumberlande.

Postupný rast aktivít od 90. rokov

Počas 18. Kongresu MAP v Bordeaux v roku 1988 sa rozhodlo, že FAU bude zodpovedná za sekretariát MAP. Novým sekretárom bol zvolený Ralph Aurand a sekretariát úspešné pôsobil do 19. Kongresu v Cologne (17.-19. apríl 1992). V tom čase sa rozpadol hospodársky a politický systém Východného bloku a FAU bola založená aj v Nemeckej demokratickej republike. V roku 1991 sa pridala k FAU-MAP. Toto obdobie bolo poznamenané internými diskusiami, či sa má FAU zameriavať hlavne na problémy na pracoviskách, alebo sa otvoriť ľuďom, ktorí sú aktívni v sociálnych hnutiach. Veľká väčšina prijala zmenu základných zásad FAU, čoho dôsledkom bol odchod štvrtiny členov organizácie. V roku 1992 organizovala federácia FAU vo Frankfurte nad Mohanom zastavenia práce počas veľkého štrajku vo verejnom sektore. Na medzinárodnej úrovni podporovala FAU anarchosyndikalistické myšlienky vo Východnej Európe. S podporou pracovnej skupiny FAU boli vo Východnej Európe založené nové anarchistické a anarchosyndikalistické organizácie a niektoré z nich sa stali členmi MAP.

V druhej polovici 90. rokov vznikli z miestnych štruktúr FAU, celonárodné federácie v sektore školstva a poľnohospodárstva/potravinárstva. Po vytvorení vlády Sociálno-demokratickou stranou (SPD) nemeckou Stranou zelených (Die Grünen) v roku 1998 sa politická situácia v Nemecku zmenila. Nová vláda viedla neoliberálnu reformistickú politiku. Prijatím antisociálnej „Agendy 2010“ a nemilosrdnej legislatívy, ako napríklad zákony „Hartz“ bol triedny boj zintenzívnený smerom zhora nadol. FAU odpovedala a sústredila sa na možnosti odborárskych stratégií a triedneho boja. Proces triedneho boja sa zdynamizoval, čoho výsledkom bolo zdvojnásobenie členov vo zväze. Tento vývoj umožnil FAU hrať aktívnejšiu rolu v bojoch na pracoviskách. Syndikáty FAU sa dostali do pozície, kedy mohli požadovať výrazný nárast miezd pre pracujúcich.

Vo Frankfurte nad Mohanom FAU úspešne podporila štrajk vo firme, ktorá najíma dočasných pracovníkov pre iné firmy. V Berlíne FAU participovala na boji proti prepusteniu 300 pracujúcich v call-centrách, žiaľ, neúspešne. Mnoho rokov FAU participovala na celonárodných tzv. „pondelkových demonštráciách“. Protestujúci na nich kritizovali antisociálne kroky vedúce k zničeniu nemeckého sociálneho štátu. Tieto akcie zaujali ďalších ľudí, ktorí sa nakoniec stali členmi FAU. FAU tiež získala značnú verejnú pozornosť.

Medzinárodná solidarita je stále základnou súčasťou myšlienok bojovných aktivistov FAU. V posledných rokoch bola vyjadrená širokou kampaňou solidarity so CNT v Seville, ktorá viedla konflikt s nemeckým reťazcom supermarketov Plus. V súčasnosti, má FAU miestne federácie v približne 30 mestách. Okrem toho existujú aj ďalšie syndikáty, ktoré vyvíjajú aktivity v rôznych sektoroch, napríklad školstvo, poľnohospodárstvo/potravinárstvo, kultúra a médiá, zdravotníctvo/opatrovateľstvo a informačné technológie.

Roman Danyluk
Všeobecný syndikát FAU - Mníchov


Výročná správa FAU za rok 2007

Začiatkom roka mníchovský syndikát A.M.S.E.L. prejavuje solidaritu s Oaxaca protestom pred Mexickým konzulátom.

Boj proti zlým praktikám vedenia kliniky Wahrendorff GmbH v Hanoveri pokračuje. 14. marca 20 syndikalistov demonštrovalo v centre mesta. Wahrendorff prepustil od roku 1994 niekoľkých členov works committee (pozn. prekl. – works committee alebo works council by sa dal hrubo preložiť ako závodný výbor. V Nemecku, Španielsku, Francúzsku a iných krajinách ide však v podstate o parlamenty na pracoviskách, ktoré sa prispôsobujú kolektívne zmluvy dohodnuté odbormi pre určité odvetvie podmienkam konkrétneho pracoviska). Vedenie neakceptuje žiadnych organizovaných pracujúcich. V máji šíril syndikát pracovníkov v zdravotníctve, ktorý je súčasťou FAU Hanover, letáky personálu Wahrendorffu, aby ich povzbudil, aby sa sami organizovali.

Členovia syndikátu z Frankfurtu demonštrovali v máji proti plánovanej uhoľnej elektrárni. 2500 ľudí tu požadovalo zrušenie projektu kvôli ochrane podnebia.

18. mája členovia FAU Duisburg vyjadrili solidaritu americkým odborom pracujúcich a ich prepusteným členom v kaviarňach Starbucks. Personálu a zákazníkom rozdali letáky a kávu zo zapatistických komunít zdarma.

Počas demonštrácie na podporu štrajku v Telecome bola FAU Mníchov vytlačená odborovými byrokratmi Federácie Nemeckých odborových zväzov (DGB) a políciou z davu. Táto situácia opäť ukázala agresívne správanie odborárov z DGB voči FAU Mníchov.

V polovici roka sa konalo zasadanie G8 na severe Nemecka a množstvo členov FAU podporilo pestré protesty proti kapitalizmu.

FAU Mníchov žiada lepšie podmienky v súkromnej nemocnici Amper. Syndikalisti pracujúci v zdravotníctve v rámci zväzu SANITA, ktorý je súčasťou FAU Mníchov zorganizovali demonštráciu pred budovami nemocnice a informovali ľudí prejavmi, letákmi a infostolíkom. V septembri organizovala SANITA stretnutie na spôsob „otázky a odpovede“ a demonštráciu.

V druhej časti roku mala nemecká armáda náborové turné po krajine s cieľom získať nových vojakov a prezentáciou Bundeswehru na pracovných úradoch a obchodných školách. Viaceré miestne skupiny FAU organizovali akcie a šírili letáky kritizujúce vojnu a armádu.

Od augusta okupovali pracujúci továreň na výrobu bicyklov v Nordhausene a spoločne s Cafe Libertad zorganizovali ŠtrajkBajk kampaň. Výroba v samospráve začala v októbri. Vyše 1800 predaných bicyklov a úchvatná medzinárodná solidarita jasne ukázali výrobcom bicyklov silu sebaorganizovaného boja.

FAU v Muensteri protestovala proti trhu, ktorý organizovala pracovná agentúra poskytujúca neisté zmluvy dočasného charakteru. FAU Muenster a členovia poradenskej webstránky „chefduzen.de“ zahrali amatérsku divadelnú hru, v ktorej porovnali veľtrh k trhu s otrokmi.