V kapitalizme neexistuje rovnosť!

3. júla 2023

Dúhové pochody sa v posledných rokoch stretávajú s kritikou kvôli komercionalizácii a narastajúcej prítomnosti korporácií. V reakcii na tento trend vytvárajú radikálnejšie zmýšľajúci kvír ľudia počas dúhových pochodov samostatné antikapitalistické bloky. Nedávno sme ich mohli vidieť napríklad v Českej republike a 17. júla aj na varšavskom Pochode rovnosti. O ňom je aj nasledujúci text. Vychádzali sme z informácií od nášho sesterského zväzu ZSP, ktorý navyše v polovici júla organizuje medzinárodný workshop o problémoch kvír ľudí na pracoviskách (a možnostiach obrany), na ktorom sa zúčastní aj náš zväz.

Antikapitalistický blok vo Varšave ako jediný poukázal na triedne súvislosti a problémy kvír pracujúcich a osôb pracujúcich v sexbiznise. Tento rok ho tvorilo zhruba 200 ľudí zo ZSP, Varšavskej anarchistickej formácie, Kolektívu neustávajúcej pomoci či skupiny radikálnych osôb pracujúcich v sexbiznise Sex Work Polska.

„Za posledné dve desaťročia sa pochod zmenil z malého sprievodu radikálnych aktivistiek a aktivistov, na ktorý zvyčajne útočili nacisti a extrémna pravica, na veľké mainstreamové podujatie. Hoci to určite svedčí o určitom pokroku v zviditeľňovaní postavenia a práv LGBTQIA+ ľudí, čo je pozitívne, väčšinu áut v sprievode teraz zabezpečujú korporácie... Politika, ak je vôbec prítomná, je v pozadí, prehlušená diskotékou sponzorovanou korporáciami,“ hodnotí situáciu vo Varšave zväz ZSP.

Toto boli zároveň dôvody, prečo sa zväz dlhšie nezapojil do Pochodov rovnosti. Za posledný rok sa však udialo viacero vecí, kvôli ktorým dávalo zmysel tentoraz sa zúčastniť:

  • Nárast nenávisti voči kvír ľuďom

Nenávistné prejavy najviac zasahujú transrodové osoby, pričom došlo aj k fyzickým útokom. Zároveň narástol aj počet TERF osôb vo feministických kruhoch, proti čomu sa ZSP snaží vystupovať konceptom radikálneho triedneho feminizmu.

  • Útok na varšavský squat Syrena 5. decembra 2022

Vo squate býval veľký feministický a kvír kolektív a stretával sa tam aj kolektív Sex Work Polska. Pokojný život však dlhšiu dobu narúšal jeden obyvateľ s násilnými a autoritárskymi sklonmi. Svoje správanie nezmenil ani po opakovaných pokusoch o mediáciu, a tak bol zo squatu vyhodený. Kontaktoval však ľudí z neďalekého squatu Przychodnia a po spoločnom veľkom útoku squat Syrena zničili natoľko, že zostal neobývateľný. Ako sa ukázalo, do útoku sa zapojili aj ľudia z odborového zväzu Iniciatíva pracujúcich, a kolektívy prepojené s týmito odbormi (okrem samotného squatu Przychodnia aj Varšavské združenie nájomníkov či squat Rozbrat v Poznani) v nasledujúcich mesiacoch opakovane osočovali transrodové osoby a šírili komentáre namierené proti osobám pracujúcim v sexbiznise.

  • Útoky zo strany reakčného feminizmu

V útokoch na osoby pracujúce v sexbiznise bolo obzvlášť aktívne Združenie Bez (jeden z hlavných predstaviteľov tejto skupiny je zároveň členom Iniciatívy pracujúcich vo Varšave). Táto skupina pristupuje k téme feminizmu reakčným spôsobom a témy ako napríklad práva kvír ľudí nepovažuje za skutočné problémy pracujúcej triedy. Vo svojich komentároch združenie stigmatizovalo osoby pracujúce v sexbiznise (obzvlášť ženy) a šírilo puritánsku mizogýniu.

Sex Work Polska je jednou z mála nezávislých organizácií pracujúcich v Poľsku, preto ZSP potešilo, že sa chceli zapojiť do pochodu na obranu svojich záujmov a práv z pozície pracujúcich a zviditeľniť svoje problémy. Zapojiť sa však chceli aj ľudia z kolektívu Bez, čo pobúrilo viaceré organizácie. Vznikla petícia proti účasti Bez, ktorá prinútila organizačný tím vylúčiť Bez z akcie.

Zväz ZSP hodnotí pochod týmito slovami:

„Vzhľadom na uvedené skutočnosti si myslíme, že prítomnosť antikapitalistického bloku s radikálnymi heslami a silným zameraním na hnutie pracujúcich bola potrebná najmä preto, že ostatné organizácie pracujúcich sa tejto téme nevenujú kvôli konzervativizmu a fóbiám časti svojho členstva. Na pochode sme rozdali stovky letákov s QR kódmi odkazujúcimi na problémy LGBTQIA+ ľudí na pracoviskách a všeobecnejšími informáciami napríklad pre pracujúcich zamestnávaných príležitostne alebo nelegálne (medzi kvír ľuďmi je ich pomerne veľa).“

Ďalším krokom ZSP bude júlový medzinárodný workshop o problémoch kvír ľudí na pracoviskách a možnostiach, ako sa brániť.

Spracované na základe článku na webstránke zväzu ZSP