V Poľsku prebieha najväčšia nezávislá mobilizácia poštárov
21. marec 2017
Vo štvrtok 16. marca zorganizovalo niekoľko tisíc pracovníkov pôšt z 22 poľských miest najväčšiu od odborov nezávislú akciu v nedávnej poľskej histórii. Protesty sa začali o siedmej hodine ráno a konali sa v rôznych časoch počas celého dňa, pričom na niektorých miestach protestovalo aj niekoľko stoviek ľudí. Medzi hlavné požiadavky pracovníkov patrí zvýšenie platov o 1000 zlotých (približne 235 eur) a reorganizácia rajónov.
Otrasné pracovné podmienky
Pracovné podmienky na poštách sú tragické hlavne pre doručovateľov a doručovateľky. Mzdy sa držia tesne nad minimálnou mzdou, takže základ nedosahuje ani 350 eur. Mnohí doručovatelia, ktorí pracujú na pošte 15, 20 alebo aj 30 rokov zarábajú v podstate rovnako ako noví. Ešte horšie sú však pracovné podmienky a fakt, že väčšina ľudí je prepracovaná. Pracovníci v supermarketoch momentálne zarábajú aj o 1000 zlotých viac, takže je veľmi ťažké nájsť nových ľudí. Pravdepodobne práve preto vláda pristúpila k využívaniu práce väzňov na pošte.
Podmienky sa v posledných rokoch neustále zhoršovali. Pred 10 rokmi sa uskutočnil štrajk, ktorý priniesol zopár ústupkov na strane zamestnávateľa. Poštári vtedy protestovali najmä proti tomu, že museli roznášať veľké množstvo reklamných materiálov. A hoci sa prijala určitá dohoda, po 10 rokoch mnohé pošty požadujú, aby poštári roznášali tieto materiály, nosili ťažšie zásielky a predávali rôzne veci, aby si privyrobili.
Reštrukturalizácia a odbory
Vstup Poľska do EÚ zahŕňal aj splnenie podmienok týkajúcich sa „demonopolizácie“ a komercionalizácie štátnych podnikov, akým je aj pošta. Na trh sa dostali súkromní poskytovatelia poštových služieb s mizernými zmluvami pre pracovníkov, ktorí mohli poskytovať lacnejšie služby. Pošta prišla o veľké zmluvy napríklad so súdmi, ktoré prešli k firme In Post. V štátnej pošte nasledovala reorganizácia a úsporné opatrenia. Služby konkurenta však boli hrozné a zmluvu opäť získala štátna pošta. Väčšie množstvo práce sa však nijako nezohľadnilo. Niektorí doručovatelia dostali také veľké rajóny, že je nemožné prejsť ich pešo, a tak si pomáhajú vlastnými dopravnými prostriedkami. Väčšina nedokáže stihnúť všetko v rámci 8-hodinového pracovného dňa. Hmotnosť zásielok, ktoré musia nosiť, navyše často prekračuje normy BOZP.
Hoci na pošte funguje viacero odborových organizácií, podmienky sa nezlepšujú. Najväčšie odbory v skutočnosti podpisujú s vedením dohody, ktoré situáciu ešte zhoršujú. Pri poslednom „zvyšovaní miezd“ dostali pracovníci reštrukturalizovanú verziu časti príjmu a mnohí začali zarábať o niekoľko sto zlotých menej. Vďaka tomuto „zvýšeniu“ sa pošta vyhla skutočnému zvyšovaniu miezd, keďže v tom čase (minulý rok) došlo k nárastu minimálnej mzdy o 150 zlotých.
Hlavným odborovým zväzom doručovateľov je Solidarita, ktorá podpísala so súčasnou vládou „sociálny zmier“ a usiluje sa vyhnúť masovým protestom. Ostatných pracovníkov pôšt zastupuje druhá najväčšia odborová organizácia v Poľsku OPZZ.
Nezávislá mobilizácia a zastrašovanie
Pracujúci sa hromadne pustili do klasických odborov a vyčítajú im, že sú spoluzodpovedné za zlú situáciu pracovníkov. Zopár menších skupín pracovníkov sa začalo organizovať na miestnej úrovni. V priebehu posledného roka sa uskutočnilo niekoľko protestov. Niektoré mali podobu zastavenia práce, prípadne išli pracovníci na PN-ku. Členovia Zväzu syndikalistov Poľska (ZSP) pracujúci na pošte sa začali spájať, navštevovať kolegov, koordinovať stretnutia a vymieňať si informácie. Nakoniec boli pracovníci pripravení stretnúť sa na celoštátnej úrovni, vypracovať spoločné požiadavky a naplánovať stratégiu, ako ich dosiahnuť. Prvým krokom bola spomínaná séria celoštátnych protestov v rovnaký deň, ktorá mala poslúžiť ako varovanie. Ukázalo sa, že niektorí poštári sú pripravení ísť aj do štrajku a v deň protestu odmietli pracovať, prípadne si skrátili pracovnú dobu.
Vedenie pošty a odbory Solidarita sa istý čas (neúspešne) pokúšali odrádzať ľudí od akcií. Napríklad Solidarita sa na internete a v rádiu uchýlila k zákernému a ohováračskému útoku na anarchosyndikalistov. Niektorí jej funkcionári sa podieľali na zastrašovacej kampani, ktorá prebehla pred protestom a počas neho: prikazovali svojim členom, aby neprotestovali, počas protestov si ľudí nahrávali na video a pokúšali sa presvedčiť pracovníkov, že protesty sú „nelegálne“. Rovnako postupovalo aj vedenie pošty, ktoré argumentovalo tým, že hlavné reprezentatívne odbory vedú s poštou kolektívne vyjednávanie, ktoré nedovoľuje organizovanie nijakých protestov, a podľa zákona o odboroch sú protesty nelegálne. Vymysleli si aj zopár ďalších klamstiev a vo Varšave informovali políciu, že protestujúci plánujú útoky. V niektorých mestách čelili ľudia vyhrážkam, že ak sa zapoja do protestov, budú prepustení z disciplinárnych dôvodov. V Sliezsku sa niektorým zamestnancom podarilo nahrať tieto vyhrážky a poslať ich do médií.
Žiaľ, pošta jedného pracovníka už prepustila (K.W. zo Sliezska), lebo sa počas protestu vo veľkej miere a otvorene vyjadroval (aj do médií) o situácii. Ako dôvod jeho prepustenia uviedla jeho kritické komentáre na Facebooku. ZSP už dlhšie spravuje FB stránku, ktorú sledujú tisíce pracujúcich, určenú na zdieľanie informácií o pracovných podmienkach. Vďaka nej sa tiež podarilo lepšie koordinovať protesty a momentálne sa cez ňu zbierajú peniaze a spúšťajú podporné akcie za znovuzamestnanie K.W. V prípade záujmu prispieť sa stačí ozvať ZSP na e-mail info@zsp.net.pl.
Vie sa aj o ďalšom poštárovi, ktorému hrozí prepustenie, lebo sa otvorene vyjadroval na proteste vo Varšave a aktívne sa podieľal na jeho organizovaní. Momentálne je na PN-ke a nemôžu ho prepustiť, kým ju neukončí alebo kým neuplynie istý čas. ZSP chystá solidárne akcie za zastavenie represie voči nemu aj ďalším pracovníkom. Zväz má informácie aj o ďalšom pracovníkovi, ktorého na pracovisku „kontrolujú“, čo naznačuje, že by sa mohli pokúsiť našiť mu nejaké porušenie povinností.
Mobilizácia pokračuje
Tento víkend sa uskutoční ďalšie celoštátne stretnutie, kde sa bude diskutovať o tom, ako zareagovať na represiu a koordinovať ďalšie akcie, medzi ktorými bude aj celoštátny protest vo Varšave a ďalšia eskalácia boja.
Zdá sa, že poštu aj odbory veľkosť a úspešnosť protestov ohromila. Vláda sa ich takisto pokúša zmariť a štátnym médiám o nich zakázala informovať, no napriek tomu mali široké pokrytie. Niektorí novinári boli šokovaní, keď počuli, aké podmienky vládnu na pošte. Nepomohlo ani masívne PR zo strany pošty, ktorá tvrdila, že robí všetko pre to, aby sa mzdy zvýšili, a vyťahovala informácie o predchádzajúcich mzdových „rastoch“. Pracujúci vysvetlili, že v skutočnosti dostali menej ako predtým. Pošta prišla so zahmlievacou taktikou, ktorá však môže oklamať nanajvýš verejnosť, no určite nie pracovníkov.
Podľa článku na webstránke ZSP z 20. marca 2016 preložil Michal Tulík