Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.USI-MAP: Generálny štrajk proti vojne v Líbyi a výzva k podpore v spore so štrajkokazmi

21. apríl 2011

Talianska sekcia USI-MAP uskutočnila 15. apríla generálny štrajk proti vojne v Líbyi. Iniciatívu podporili aj nezávislé odbory Cobas a SISA a Výbor imigrantov v Taliansku. Štrajk poznačil zákerný krok organizácie, ktorá neprávom používa rovnaké meno (tzv. USI-Rím) a ktorá v mene USI verejne oznámila, že nijaký štrajk sa nekoná. Preto by sme chceli zároveň požiadať o podporu USI-MAP v spore s touto organizáciou, ktorý sa vlečie už viac ako 15 rokov.

GENERÁLNY ŠTRAJK PROTI VOJNE V LÍBYI

Štrajk bol namierený proti vojne a účasti Talianska na intervencii v Líbyi a proti sociálnym a ekonomickým opatreniam vlády. Organizátori vyhlásili 15. apríl za „Deň hnevu“. Za USI-MAP sa štrajku zúčastnili sektorové zväzy IUR-USI, USI-Zdravotníctvo, USI-Telekomunikácie, USI-LEL, USI-Sociálne družstvá, USI-Umenia a remeslá. Veľká časť štrajkujúcich bola z odvetvia dopravy.

Štrajkujúci tiež požadovali:
- verejnú podporu a solidaritu všetkým imigrantom a utečencom,
- zrušenie vzťahu medzi bydliskom a pracovnými zmluvami,
- stiahnutie balíka bezpečnostných opatrení a zrušenie centier Vyhostenia a identifikácie (CIE),
- zrušenie vojenských dotácií a odmietnutie logiky agresie,
- lepšie životné a pracovné podmienky pre všetkých bez ohľadu na etnickú príslušnosť, jazyk a kultúru.


Generálny štrajk sa začal už 14. apríla o 21:00 a trval celý ďalší deň. Dotkol sa niekoľkých regionálnych dopravných liniek a niektoré vlakové spoje museli byť zrušené.

Demonštrácie sa konali približne v dvadsiatich mestách, napríklad v Miláne, Turíne, Palerme, Bologni, Janove, Ríme atď.SPOR S REFORMISTICKÝM ZVÄZOM USI-RÍM

Niekoľko dní pred štrajkom kontaktovala organizácia USI-Rím vládny výbor pre štrajky s tvrdením, že USI nijaký štrajk neorganizuje. Pritom nešlo o prvý prípad použitia podobnej štrajkokazeckej taktiky zo strany USI-Rím.

Pozadie vzniku dvoch USI

USI funguje v Taliansku od roku 1912. Začiatkom roka 1995 sa časť USI sústredená v Ríme a okolí pokúšala presadiť zapojenie celej USI do iniciatívy s názvom ARCA-USAE (týkala sa medzinárodnej koordinácie európskych odborových zväzov) spoločne s ďalšími talianskymi odbormi, či už alternatívnymi alebo tripartitnými. Projekt ARCA vydržal len niekoľko rokov, a potom sa rozpadol pre vnútorné konflikty, keďže sa ho pokúšali ovládnuť niektoré politické skupiny.

Väčšina USI odmietla vstup do ARCA, pretože by to znamenalo porušenie princípov USI a ohrozenie členstva v Medzinárodnej asociácii pracujúcich (MAP). Menšina zväzu, dnes označovaná ako USI-Rím (funguje ale aj v Miláne a Udine), sa usilovala o zmenu vnútorných pravidiel fungovania organizácie. Tento proces vyvrcholil na kongrese v Ríme v apríli 1996, kde sa USI-Rím oficiálne odčlenila od zvyšku USI. Zvyšná časť USI usporiadala kongres v Prato Carnico v máji toho istého roku. Od roku 1996 teda oficiálne existujú dva úplne odlišné odborové zväzy, ktoré verejne používajú rovnaké meno „USI“.

Celý rébus mal vyriešiť kongres MAP, ktorý sa konal v Madride v máji 1996. Po zistení autoritárskych praktík USI-Rím rozhodli sekcie MAP, že túto skupinu nebudú považovať za súčasť MAP. Za jedinú legitímnu sekciu MAP v Taliansku bola vyhlásená USI, ktorej kongres sa konal v Prato Carnico. Problémy sa však neskončili.

Podlé praktiky tzv. USI-Rím

USI-Rím aj navzdory záverom kongresu MAP naďalej používa názov USI, rovnako ako skratku AIT (Asociación Internacional de los Trabajadores - španielske označenie MAP, ktoré sa bežne používa vo viacerých krajinách a jazykoch), čo neustále spôsobuje problémy legitímnej USI-MAP v jej odborárskych aktivitách. Označenie MAP používa USI-Rím aj v názve oficiálnej webstránky (adresa webu USI-Rím je http://www.usiait.it; oficiálna webstránka USI-MAP je http://www.usi-ait.org). Ešte zákernejšie je brzdenie aktivít USI-MAP. Napríklad, keď USI-MAP spolu s inými alternatívnymi odborovými zväzmi zvolali celotaliansky štrajk proti vojne v Iraku, USI-Rím poslali talianskemu ministerstvu vzdelávania, univerzít a výskumu telegram, v ktorom oznámili, že organizácia s názvom USI žiadny štrajk nezvoláva. Ministerstvo následne vydalo prehlásenie o tom, že nijaký štrajk nie je. To spôsobilo obrovský zmätok medzi pracujúcimi. Iným príkladom sú vyhlásenia lídrov USI-Rím, že v miestnych voľbách do rímskeho zastupiteľstva budú voliť kandidátov zo strany Rifondazione Comunista. USI-Rím navyše funguje ako odborový zväz riadený zhora-nadol. USI-Rím teda v skutočnosti nemá nič spoločné s princípmi a praxou anarchosyndikalistických zväzov a MAP. 

Ako môžeš pomôcť USI-MAP

USI vyzýva organizácie aj jednotlivcov na celom svete, aby svojimi protestmi prinútili odbory USI-Rím prestať používať skratku USI-MAP (v taliančine USI-AIT). Môžeš napríklad poslať USI-Rím fax a/alebo e-mail zo svojho konta alebo z nasledujúceho formulára, v ktorom vyjadríš nesúhlas s ich konaním. Tu si môžeš pozrieť anglickú aj slovenskú verziu vzorového e-mailu/faxu. Kópia e-mailu príde aj Priamej akcii a automaticky sa odošle aj sesterským organizáciám USI-Rím z takzvanej Červenej a čiernej koordinácie, v ktorej USI-Rím spravuje medzinárodný sekretariát. Patria sem organizácie CGT (Španielsko), CNT-Vignoles (Francúzsko), ESE (Grécko), IP (Poľsko), SAC (Švédsko), Solidaridad Obrera (Španielsko) a IWW UK (Veľká Británia).

E-mail kontakty na Červenú a čiernu koordináciu:
milano@usiait.it, usiait1@virgilio.it, usiudine@gmail.com, sp-internacional@cgt.org.es, sp-general@cgt.es, international@cnt-f.org, int@ese-gr.org, ip@post.pl, info@sac.se, amalia.alvarez@sac.se, soliobrera@gmail.com, rocsec@iww.org.uk

Kontaktné údaje USI-Rím:
Miláno: milano@usiait.it, Fax: 0039 2 54 10 70 95.
Rím: usiait1@virgilio.it, Fax: 0039 6 77 29 14 144
Udine: usiudine@gmail.com, Fax: 0039 43 20 50 060

V prípade, že e-mail nepošleš z formuláru, prepošli nám ho na priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk, aby sme vedeli, nakoľko bola táto výzva účinná a aby sme o tom mohli informovať USI-MAP.

Možností pomoci je viac. Tí zdatnejší v IT možno dokážu „upraviť“ webstránku USI-Rím či inú internetovú prezentáciu. Vďaka reakcii členských organizácií MAP sa zatiaľ podarilo dosiahnuť aspoň to, že wiki stránka www.en.wikipedia.org/wiki/Unione_Sindacale_Italiana obsahuje korektné informácie, hoci bude potrebné sledovať, či sa nezmenia. Moderátori známeho anarchistického informačného portálu a-infos napríklad zo všetkých správ od USI-Rím vyhadzujú nelegitímne používanú skratku AIT. USI-Rím sa naďalej tvári, že sa nič nedeje, na protesty nereaguje a na februárovom zjazde dokonca navrhoval potvrdiť, že oficiálne meno zväzu je USI-MAP!

Za prejavenú solidaritu ďakujeme.

Priama akcia

Zdroje:
Medzinárodný sekretariát USI-MAP
Neoficiálny blog MAP 
Libcom.org

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Košice - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (26.6.)
12.06.2024 V košickom klube Collosseum sa opäť stretneme v stredu 26. júna o 18:00. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia (19.6.)
03.06.2024 Červnové setkání na Základně Tři ocásci se uskuteční ve středu 19. 6. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Žilina - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (štvrtok 13.6.)
20.05.2024 Po úspešnej akcii „Večer so zväzom Priama akcia“ na žilinskej Hájovni, sme sa rozhodli, že skúsime otvorené stretnutie aj v Žiline. Stretneme sa opäť na Hájovni (Cesta k Paľovej búde 27) vo štvrtok 13. júna o 19.00. Cieľ je rovnaký ako v prípade ostatných otvorených stretnutí – spájať sa s ľuďmi, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z okolia. Ak máš záujem o kontakt, ale na stretnutie nemôžeš prísť, ozvi sa nám cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň online dotazník. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Trnava - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (29.5.)
17.05.2024 V priestoroch vynoveného Kubika na Pekárskej 40 sa stretneme opäť v stredu 29. mája o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie vrátane nových plagátov, nálepiek a letákov propagujúcich brožúru „Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať“.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia
06.05.2024 Na Základně Tři ocásci se setkáme opět už budoucí středu 15. 5. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Diskusia na UCOFe - Ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa? (4.5., Bratislava)
29.04.2024 V rámci United Colours Of Football (FB) v sobotu 4. mája o 13:00 predstavíme formou diskusie, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou aj ako subjektívne vnímame fungovanie v organizácii v súvislosti s osobným a rodinným životom. Porozprávame, ako sme sa vlastne dostali k anarchistickým myšlienkam a nevynecháme ani konkrétne aktivity či zážitky zo sporov o vyplatenie dlžných miezd. Priestor bude samozrejme aj na otázky, ktoré zaujímajú teba. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (24.4.)
19.04.2024 V stredu 24. apríla o 18:00 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Večer so zväzom Priama akcia v Hájovni – ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa?
13.02.2024 V sobotu 16.3. sa uskutoční akcia, kde budeme rozprávať o úspešnom organizovaní sa, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou, ale aj o veciach, ktoré zaujímajú teba.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (21.2., Kubik)
05.02.2024 Po krátkej pauze pokračujeme ďalším stretnutím aj v trnavskom Kubiku na Štefánikovej 4 o 19:00! Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Tentokrát budeme okrem iného pokračovať v prípravách kampane „Ideš na brigádu?“. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (18.1.)
08.01.2024 Vo štvrtok 18. januára o 18:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník - https://www.priamaakcia.sk/zapoj-sa. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in