TESCO a odpor poľských pracujúcich v Írsku
5. september 2005
Počas írskeho ekonomického boomu v poslednom desaťročí odchádzali írski pracujúci do zahraničia, aby si tam hľadali prácu. A pracujúci z celej Európy prichádzali robiť do Írska. Medzinárodní aj írski zamestnávatelia ťažili z neistého postavenia týchto pracujúcich, keď ich mohli dotlačiť do práce za nízke mzdy (často ilegálnej práce) a v tvrdých podmienkach. Šéfovia prirodzene počítajú s tým, že sa títo pracujúci cítia v cudzej krajine izolovaní a často dobre nerozumejú domácemu jazyku, preto nebudú schopní vzdorovať vykorisťovaniu.
Ale v priebehu uplynulých mesiacov nešlo všetko podľa predstáv šéfov - pracujúci prisťahovalci sa začali kolektívne organizovať. Najväčší rozruch vznikol okolo stavebnej firmy GAMA, ktorá nedostatočne platila tureckých stavbárov a nútila ich pracovať neplatené hodiny nadčas. Štrajkom si tureckí pracujúci vynútili vyplatenie značných príplatkov za nadčasy a „objavili“ sa aj veľké percentá ich platov na účtoch v Holandsku, o ktorých sa vôbec nevedelo.
Ďalšia firma, ktorou to môže zatriasť, bude podľa všetkého medzinárodný reťazec supermarketov TESCO. Koncom júla prebehol protestný štrajk v distribučnom skladisku na predmestí Dublinu, na Greenhills Road.
Pracujúci si tu vytvorili Komisiu pre ochranu sezónnych pracovníkov. Vznikla potom, ako boli dvaja z pracujúcich prepustení zo pobočky na Greenhills Road. Boli vyhodení za protesty proti pokračujúcemu zvyšovaniu denných pracovných noriem a kritike systému prijímania nových síl (objednávanie zamestnancov z pracovných agentúr Grafton and Jobs).
Komisia pre ochranu pomocných pracujúcich v TESCO žiadala:
Zrušenie výpovedí pre vyhodených pracujúcich.
Zavedenie pravidla, podľa ktorého by sezónny pracovník po troch mesiacoch musel dostať štandardnú pracovnú zmluvu na dlhodobý pracovný pomer.
Zrušenie dennej normy 1000 krabíc zo strany TESCO.
Komisia organizovala protest pri bráne do skladu 28. júla o 13:30 dublinského času. V prípade neuznania požiadaviek malo dojsť k okupačnému štrajku tomto sklade a predajni TESCO. Protestu sa solidárne zúčastnili aj členovia írskej anarchistickej organizácie Workers Solidarity Movement, ktorí informovali, že štrajk prebehol ráno v skladisku a že tucet zamestnancov protestovalo na obed pri bráne. Poľskí pracujúci oznámili, že solidárne protesty sa v tento deň uskutočnili aj v Poľsku.. 4. augusta zorganizovali Class War solidárnu akciu v Londýne.
Pracujúci vyrobili na protest dva transparenty. Jeden karikoval TESCO a pracovnú agentúru ako medzi sebou
naťahujú pracujúceho.
Odhaduje sa, že v Írsku pracuje až 50 000 Poliakov.
Viac o kauze GAMA na
http://www.anarkismo.net/newswire.php?story_id=3D1028
Protest v írskom TESCO možno nie je nijakým spôsobom veľký, no predstavuje isté povzbudenie pre všetkých, ktorým pri akomkoľvek proteste hrozí prepustenie a pre tých, pre ktorých je práca v zahraničí jedinou možnosťou ako zabezpečiť prežitie rodín doma. Vzhľadom k pokračujúcemu úpadku odborov (minimálne) v Európe a nárastu činnosti pracovných agentúr, ide o podnetný príklad pre diskusiu o stave, v ktorom sa dnes nachádzajú pracujúci a trendoch, ktoré sa objavujú na globálnom „trhu práce“. A nielen pre diskusiu...
Spracované na základe podkladov od varšavskej skupiny Anarchistickej federácie.
Preklad: Dalibor Neubauten
Úpravy: Michal Tulík
Diskusia
Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do
smetného koša.