Stupňovanie represívnych opatrení v Srbsku. Nové správy v prípade B6
13. október 2009
Prekážky brániace protestom odborárov. Pokus zakázať výstavu umeleckých diel kritizujúcich cirkev. Zákaz zhromažďovania v centre Belehradu. Presunutý a nakoniec neuskutočnený pochod gay komunity. Snaha štátu vylepšiť si reputáciu zatýkaním neofašistov. Absurdné zatknutie odborárskych aktivistov a ich držanie vo väzení pre „podozrenie z medzinárodného terorizmu“. Toto je dnešné Srbsko.
Belehradská šestka (B6) – www.priamaakcia.sk/b6
Zatknutie šiestich belehradských aktivistov je najvýraznejším príkladom postupu srbských štátnych orgánov proti jednotlivcom a organizáciám kritickým voči moci a aktívnym v sociálnej, politickej, odborovej či ľudskoprávnej oblasti. Dňa 3. septembra zatkla srbská polícia štyroch členov Anarchosyndikalistickej iniciatívy (ASI; srbská sekcia Medzinárodnej asociácie pracujúcich - MAP), vrátane medzinárodného sekretára MAP Ratibora Trivunaca. Neskôr boli zadržaní ďalší dvaja ľudia, ktorí nie sú členmi ASI. Všetci sa ocitli vo vyšetrovacej väzbe bez formálneho obvinenia. Pôvodne sa hovorilo, že sú obvinení z medzinárodného terorizmu, no z právneho hľadiska to nie je úplne pravda. Informácia o medzinárodnom terorizme sa najprv objavila iba v médiách. Polícia ju však využila a sudca začiatkom septembra predĺžil väzbu zo zvyčajných 48 hodín na 30 dní.
V mnohých krajinách má štát v určitých prípadoch možnosť držať ľudí vo väzbe dlhšie ako bežných 48 hodín. Jedným z nich je práve „podozrenie z terorizmu“. Do uplynutia 30 dní (do 4. októbra) mala polícia ukončiť vyšetrovanie a vzniesť oficiálne obvinenie. Rekonštrukcia, naplánovaná na noc z 28. na 29. septembra, bola však posunutá na noc z 12. na 13. októbra. Prokurátor preto požiadal o predĺženie vyšetrovacej väzby o ďalšie dva mesiace, no sudca súhlasil len s jedným (maximálna dĺžka vyšetrovacej väzby v Srbsku je po nedávnej novele Trestného zákona šesť mesiacov). Podľa všetkého ide o zámer prokuratúry čo najdlhšie držať aktivistov za mrežami. Psychickú záťaž našťastie podľa našich informácií zvládajú zatiaľ pomerne dobre. Ak však budú po uzavretí vyšetrovania vznesené oficiálne obvinenia, hrozí, že na súd si nepočkajú na slobode, ale vo väzbe.
Okrem šiestich belehradských aktivistov sú v súčasnosti stíhaní aj členovia lokálnej skupiny ASI v meste Vršac, ktorí boli dňa 29. septembra zadržaní za lepenie plagátov s nápisom „Pustite anarchistov na slobodu“. Polícia ich obvinila z „marenia spravodlivosti“.
Viac informácií o politických a sociálnych súvislostiach zatknutia sme priniesli v článku Solidaritu so zatknutými srbskými anarchosyndikalistami.
Pokus zakázať výstavu umeleckých diel kritizujúcich cirkev
Polícia sa 24. septembra pokúsila zrušiť výstavu organizovanú umelkyňou Biljanou Cincarević, ktorá sa mala konať od pondelka 28. septembra 2009 v belehradskom mládežníckom centre. Cieľom výstavy je informovať o nemravnosti kresťanskej cirkvi, jej chamtivosti a malom záujme o chudobných. Na tvorbe vystavených diel sa podieľal aj Ratibor „Rata“ Trivunac, ktorý na fotkách pózuje v kňazskom rúchu. Polícia požiadala autorku, aby výstavu zrušila, tá však odmietla, a polícia sa stiahla.
Fotografie z výstavy: http://www.e-novine.com/fotogalerija/fotogalerija-kultura/30279-Gospode-pomiluj.html
Zákaz zhromažďovania
V dôsledku ekonomickej krízy došlo v Srbsku v posledných mesiacoch k viacerým protestom pracujúcich. Vláda na ne zareagovala obmedzením takých akcií, počas ktorých sa blokujú ulice, diaľnice atď. Vydala tiež nariadenie, podľa ktorého sa majú všetky protesty presunúť z centra Belehradu „na druhú stranu rieky " do Ušćia. Rovnaký plán mal kedysi Miloševič, keď chcel rozptýliť protesty pracujúcich (a nielen tie) a izolovať ich, aby neboli na očiach verejnosti. Ušće je totiž obrovský mestský park, resp. lúka ďalej od centra, kde prednedávnom koncertovala napríklad Madonna. Ak tam protestujúci nechcú vyzerať ako hlupáci, musia prísť vo veľmi veľkom počte.
Kroky polície a ministerstva vnútra sa negatívne podpísali aj pod pochod gay komunity. Minister navrhol jeho presun do Ušćia z „bezpečnostných dôvodov“, pretože polícia by údajne nedokázala zaručiť účastníkom a účastníčkám bezpečnosť. Takto vyvolal pocit ohrozenia a organizátorov pochodu v podstate vyľakal a odradil od akcie, ktorá sa nakoniec neuskutočnila. Paradoxne, vláda o niekoľko dní zorganizovala rovno pred budovou parlamentu masové zhromaždenie na počesť basketbalistov, ktorí na majstrovstvách sveta získali striebornú medailu.
Zákroky proti neofašistom, nacionalistom a futbalovým chuligánom. K útokom neofašistov a nacionalistov dochádza v Srbsku za posledného pol roka takmer denne. Obeťami sú najmä antifašisti, ľudia z punkovej subkultúry či Rómovia. Na jar boli na ulici napadnutí aj členovia ASI. V septembri došlo k vážnym útokom na zahraničných turistov z Austrálie, Francúzska či Líbye, ktoré vyvolali politickú reakciu a pomerne zvláštne policajné akcie. Najprv bol v podstate zakázaný pochod gay komunity a hneď na to prišiel všeobecný zákaz verejných „vysokorizikových“ zhromaždení v centre mesta. Na jeho základe bolo po futbalovom zápase pred kostolom Sv. Sava v centre Belehradu zatknutých 35 neofašistov, nacionalistov a futbalových chuligánov. V domoch niektorých sa neskôr našli zbrane a munícia. Ďalším krokom bolo deklarovanie snahy predstaviteľov štátu zakázať nacionalistické organizácie, konkrétne klérofašistický Obraz, ktorého členovia sú zodpovední za viaceré útoky; organizáciu Srbské ľudové hnutie 1389, ktorá o sebe tvrdí, že je nacionalistická, antifašistická a antikapitalistická zároveň; a niekoľko futbalových fanklubov.
Celosvetová solidarita
Solidárne akcie sa doteraz uskutočnili vo vyše 20 krajinách po celom svete. (Viac si môžeš prečítať nižšie po kliknutí na mesto.) Prehlásením podporila aktivistov aj skupina srbských intelektuálov, vrátane známeho srbského režiséra Želimira Žilnika. V jeho najnovšom filme Starý dobrý kapitalizmus, ktorý otváral tohtoročný Oktobarski salon (najväčší umelecký festival v Srbsku s vyše 200 umelcami z celého sveta) účinkujú aj zatknutí Rata a Tadej. Hrajú samých seba – anarchistov, ktorí pracujúcim pomáhajú, aby sa sami organizovali (film je zmesou dokumentu a drámy, čo je pre Žilnika typické).
Zoznam solidárnych akcií k 7. 10. 2009
6. 9.: Srbsko - Belehrad
7. 9.: Slovensko - Bratislava
7. 9.: Poľsko - Varšava
7. 9.: Portugalsko - Lisabon
9. 9.: Česko - Praha
9. 9.: Rakúsko - Viedeň
10. 9.: Slovinsko - Ľubľana
11. 9.: Rakúsko - Viedeň
11. 9.: Veľká Británia - Londýn
11. 9.: Austrália - Sydney + video z akcie
11. 9.: Poľsko - Varšava
14. 9.: Chorvátsko - Záhreb
14. 9.: Slovensko - Bratislava
15. 9.: Rusko - Moskva
15. 9.: Ukrajina - Kyjev
16. 9.: Grécko - Solún + protest pred veľvyslanectvom
16. 9.: Grécko - Atény
16. 9.: Nemecko - Hamburg (ráno aj popoludní)
16. 9.: USA - Denver
18. 9.: Bulharsko - Sofia
18. 9.: Nemecko - Berlín
18. 9.: Holandsko - Haag
19. 9.: Grécko - Komotini
25. 9.: Macedónsko - Skopje
25. 9.: Nemecko - Frankfurt
28. 9.: Veľká Británia - Londýn
29. 9.: Maďarsko - Budapešť
1. 10.: Švajčiarsko - Bern
1. 10.: Nórsko - Oslo
2. 10.: Španielsko - Madrid
3. 10.: Španielsko - Madrid
4. 10.: Švajčiarsko - Bern
4. 10.: Rusko - Petrohrad
5. 10.: Slovensko - Žilina
Presah
Udalosti v Srbsku presahujú anarchistickú politickú scénu a myslíme si, že by mali aktivovať každého, kto odmieta prenasledovanie socialnych aktivistov. V najbližších dňoch by mali byť známe výsledky vyšetrovania v prípade B6. Ak sa prokuratúra rozhodne pre politický súdny proces a aktivisti ostanú vo väzení, budeme informovať o možnostiach vyjadrenia protestu a solidarity.
Priama akcia
www.priamaakcia.sk
b6(zavináč)priamaakcia(bodka)sk
***********
Priama akcia je združenie ľudí, ktorí nechcú byť ticho pred mocou politikov a zamestnávateľov. Priama akcia je slovenskou sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), konfederácie ktorá združuje členskou základňou riadené odborové zväzy a iniciatívy zo 16 krajín sveta.
Súvisiace články:
www.priamaakcia.sk/b6