Študentské agentúry ako ďalší spôsob vykorisťovania – oplácaj rovnakou mincou

19. februára 2007

Študentské agentúry ako ďalší spôsob vykorisťovania – oplácaj rovnakou mincou

19. február 2007

Si študent? Tiež nemáš inú možnosť, ako zájsť do agentúry a chodiť na brigády? S minimálnou ochranou zdravia pri práci, s pohyblivou pracovnou dobou, so smiešnou výplatou? Tak čítaj ďalej, ako sa dá aspoň s niečím z tohto vysporiadať...

Menej ako 60,- neberiem! Tak som sa rozhodol a stále dodržiavam svoje predsavzatie. Inak, keď treba živiť šéfa študentskej agentúry aj firmu, ktorú si niekto najal, s ktorou má zmluvu agentúra, tak moju mzdu vlastne nevytlačí hore ani pán Benci.
Ale mohla by byť nižšia. Minule mi ponúkali pásovú robotu vo fabrike za 56,-. Chvíľku som váhal, lebo z tej fabriky ešte nemám pracovnú skúsenosť, ale prešlo ma pokúšanie nových dimenzií a išiel som radšej inde za vyššiu mzdu.
Na pracovisku – ulici –  je v túto rannú hodinu pokoj, iba to, že je rozkopaná svedčí, že sa tu pracuje.  Márne hľadám šatňu. Prezliekať sa dá iba vonku, v nejakej starej záhrade. Ešteže nemám nič proti prírode...

Potom prišiel šéf aj s dvoma majstrami, obaja boli mladší odo mňa. A to bol fajn dôvod na slabú pracovnú morálku. A napokon aj chaos v riadení celej stavby spôsobil, že dlhočizné (platené:) prestoje hriali silnejšie ako novembrové slniečko. Mali sme odkopať trocha štrku od plastových rúrok v ceste, nameral som zopár kusov zámkovej dlažby, aby sa neskôr narezala a doplnil sa chodník. Ďalší dvaja brigádnici boli na inom úseku ulice.

Prišla obedná prestávka a s ňou obed. Komu sa ale pozdáva jesť priamo na ulici, na špinavej drevenej palete? Ledvaže som našiel vodu na umytie rúk... Ale fuj!
Po prestávke brigáda pokračuje. Z mladého majstra si veľa nerobíme, raz chcel papier priniesť na zapálenie čohosi. Poslal prvého, ten mu priniesol vlhké noviny, druhý mu doniesol pokrčený kúsok, ktorý mu šmaril na zem, namiesto do nastavených rúk a tretí sa vyhovoril, že sa mu nechce a nevie, kde noviny sú. Zašívali sme sa až do konca brigády, ale šak za 60,- na hodinu ani nebolo potrebné sa trhať, motivácia je nízka.

Že sú oblasti na Slovensku, kde za 60,- na hodinu by sa potrhali? Ale prečo by som mal byť spokojný s tým, že niekde vykorisťujú brigádnikov a brigádničky za 40,- (alebo nižšie) na hodinu?!? Tých mojich šesťdesiat, čo to je za peniaze? Veď som si zarobil ani nie 500,- za 8 hodín + plus cesta autobusom na pracovisko. Peniaze miniem ani neviem ako. Ceny sú vysoké, mzdy nízke, z výkladov a reklám sa škeria nedostupné spotrebné tovary.

Alternatíva je mať „skazenú“ pracovnú morálku. Keď šéf odíde, treba sa flákať a zabávať. Niekedy sa dá, aj keď tam je, tak sa ho neboj! Ak to vyjde, normálne si niečo hodnotné „vezmi“. Doma sa zíde, rodičia tvrdo drú, platia ti školu, živobytie. Si im na krku, prečo nepomôcť? 

Podeľ sa so svojimi skúsenosťami. Nepochybujem, že každý, kto bol niekoľko ráz na brigáde zažil potláčanie svojich práv v akejkoľvek rozmanitej podobe. Spôsobov útlaku je veľa. Našťastie, aj spôsobov odporu.

DD

„Keď ťa naštve šéf“;) http://www.abunawaf.com/mix/store2/mulakama.swf