26. november 2006
Nič ti nehovoria tie dve slová v nadpise? Nuž, bol som na tom podobne v piatok 17. novembra 2006. A keďže sa mi nechcelo ísť pozerať sa pred „Ivanov“ palác (Prezidentský palác) na demonštráciu Klubu priateľov histórie (Slovenská pospolitosť:)), padlo mi vhod, že Priama akcia zorganizovala stretnutie, kde som sa o týchto dvoch zoskupeniach dozvedel viac.
Stretli sme sa na stanici, chlapík z Wildcat dorazil z Nemecka, prišiel aj s dvoma Viedenčanmi. Podľa vlastných slov mal po Rakúsku turné s filmom o Taliansku v 70-tych rokov s tematikou divokých štrajkov. Na „hlavnú“ dorazili aj dvaja Pražania zo skupiny Kolektivně proti kapitálu (KPK).
Jasné, že teraz napíšem, že stretko s Wildcat a KPK bolo obohacujúce, inak by som tento článok nezosmolil dokopy. Ale iste ste zvedaví, čo sme tam riešili.
V prvom rade, všetko prebiehalo v čajovni, príjemné prostredie a dobrý čaj prispeli k obohacujúcemu stretnutiu. Jazyk sme zvolili anglický, hoci pomáhali sme si aj slovenčinou, češtinou a poľštinou. Prezentovali sa najprv KPK, pre zvedavých, je to malá skupina z Prahy. Hovorili, ako ich spočiatku démonizovali v Čechách niektorí jednotlivci a možno aj organizácie. A to preto, lebo v organizácii Solidarita zistili, že sa nerozvíjajú, nerobia to, čo chcú, robia letáky, ktorým nerozumejú atď. Začali sa vzdelávať (aj čítaním Marxa). Potom vyjasnili, že v súčasnosti sa zaoberajú automobilovým priemyslom a zaujímajú sa o pracujúcich na pracoviskách nehľadiac na ich príslušnosť k odborom a rozhodujú spoločne.
Po prvej prezentácii, v ktorej som chvíľu strácal niť, (nuž čeština by mi lepšie padla, ale zase iní by jej nerozumeli) prišiel rad aj na PA. Zástupkyňa predstavila minulé a súčasné kampane, projekty a aktivity, ktoré dobre poznáte z týchto stránok. Zástupca Wildcat položil otázku prečo anarchosyndikalizmus a PA, keď nie sme odbormi. Dozvedel sa, že odbory chápe členka PA trocha širšie. Aj KPK aj zástupca Wildcat sa zhodli, že odbory môžu prinášať zbytočnú byrokratizáciu, pretože fungujú ako istý stály mechanizmus. Pracujúca trieda zažíva určité cykly, ktoré sa odbory musia snažiť udržať na istej úrovni, pričom určujú aj limity pracujúcim. Hovorili o akýchkoľvek odboroch, pripomenuli, že každé odbory musia byť schopné napr. zastaviť štrajk (= obmedzovať samostatnú aktivitu pracujúcich), inak s nimi nebude nikto vyjednávať.
Priznám sa, môj názor bol skôr, že práveže potrebujeme u nás odbory, pretože je to krok od pasivity k aspoň čiastočnému prevzatiu kontroly nad svojou prácou, ale ich názory sú pre mňa istotne podnetné.
Wildcat, v preklade „divoký“ (vo význame „divoký štrajk“), fungujú od roku 1984. Vydávajú rovnomenný časopis a zaoberajú sa rovnako ako česká organizácia automobilovým priemyslom. Veľmi dobre vedia, že v Bratislave je Volkswagen, v Trnave PSA Peugeot a pri Žiline KIA. Okrem toho vystupujú proti vojnám, ako zbytočným masakrom, nehľadiac na dôvody útočiacich, zaujímajú ich aj boje pracujúcich-imigrantov a aj teória súvisiaca s tými témami. Časť rozhovoru sme nahrali a prinesieme to v našom rádiu Priama akcia.
V debate pri dobrom jedle (pizza) člen KPK vlastne aj kritizoval slovo neautoritársky, antiautoritársky, že ho nepoužíva, lebo napr. aj štrajk malej skupinky ľudí v závode môže byť pre väčšinu, ktorí chcú pracovať, autoritársky, pretože robiť nemôžu... Samozrejme, tým nechcel povedať, že štrajkovať nemajú:). Tiež sme sa rozprávali o IWW, odborovej organizácii, ktorá podľa neho v začiatkoch urobila na začiatku 20. storočia obrovský kus práce v organizovaní negramotných pracujúcich imigrantov v Amerike.
Ak sa chcete stretnúť či nadviazať kontakt s podobne naladenými pracujúcimi a zamestnancami aj z iných miest, ak ste zažili na pracovisku konflikt a chcete ho podať ďalej, pre prípad spoločného postupu a boja, určite sa ozvite buď na kontakt KPK alebo na náš.
V infošope Info@police (www.infoapolice.sk) môžete nájsť viaceré čísla časopisu Wildcat.
DD
Kontakt:
Wildcat - www.wildcat-www.de
Kolektivně proti kapitálu - 1155kpk(zavináč)safe-mail(bodka)net