Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Správa o činnosti Priamej akcie – MAP Slovensko za rok 2012
 
6. október 2013

Prinášame súhrn činnosti Priamej akcie za rok 2012. Minulý rok sme sa viac zamerali na aktivity na Slovensku. Išlo napríklad o niekoľkotýždňovú podporu štrajku v školstve, kampaň Ideš na brigádu?, riešenie problémov pracovníkov agentúry OTTO Workforce atď. Reagovali sme aj na marcové voľby či protesty okolo kauzy Gorila. Nezaostávala ani medzinárodná solidárna činnosť a v rámci Nakladateľstva bod zlomu sa nám podarilo vydať tri nové tituly.
 
SOLIDÁRNE AKTIVITY – SPORY NA SLOVENSKU
 
V apríli sme letákom vyjadrili podporu pracujúcich z hutníckej firmy Metalurg Steel s.r.o. v Dubnici nad Váhom štrajkujúcim za vyplatenie dlžných miezd.
 
Koncom júla sme podporili zdravotné sestry a pôrodné asistentky, ktoré protestovali v Bratislave za zvýšenie miezd.
 
V septembri sme na najčítanejšie fóra pracovníkov v školstve pridali naše podporné stanovisko k jednodňovému výstražnému štrajku v školstve za nárast financií do školstva a ďalšie požiadavky. Urobili sme aj rozhovor s členkou Priamej akcie, ktorá je učiteľka a bola členkou štrajkového výboru na jednej zo škôl, v ktorom sa venuje protestu z roku 2011, fungovaniu odborového zväzu na úrovni školy, situácii na pracovisku, ale aj chápaniu samého seba ako učiteľa. O trojdňovom štrajku koncom novembra a následných nezávislých štrajkových aktivitách v decembri sme informovali formou ŠTRAJK BLOGu, na ktorom sme postupne uverejňovali aktuálne informácie o štrajku, letáky, ktoré sme rozdávali na protestných akciách v Bratislave a Žiline, informácie o medzinárodnej solidarite a naše komentáre k dianiu.

 
Okrem solidárnych aktivít sme sa sústredili jednak na riešenie problémových situácií (ako v prípade pracovníkov agentúry OTTO Workforce, ktorí nás kontaktovali na základe našich aktivít v tejto oblasti prebiehajúcich od roku 2011), jednak na poučenie sa z konania v prípade problémov v práci (ako v prípade textu o práci v treťom sektore od bývalých zamestnancov jednej známej slovenskej mimovládnej organizácie, v ktorom poukázali na niektoré bežné praktiky v treťom sektore, skúsenosti s pracovným procesom a podmienkami).
 
Kampaň „Ideš na brigádu?“
 
Začiatkom októbra sme spustili kampaň Ideš na brigádu? zameranú na brigádnickú prácu a problémy počas nej. Vznikla aj FB stránka, a vyšla publikácia Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať, v ktorej sme opísali skúsenosti s konfliktami na brigádach na Slovensku a v Česku a tipy, čo sa dá robiť v rôznych situáciách.
 
 
PREZENTÁCIA NAŠICH POSTOJOV A PROPAGÁCIA
 
Koncom februára a v marci v slovenskej spoločnosti výrazne rezonoval korupčný škandál s názvom „Gorila“. Zverejnenie spisu údajne z dielne tajnej služby z odpočúvania stretnutí politikov z rozličných strán s dôležitými postavami korporácie Penta viedol k niekoľkým niekoľkotisícovým demonštráciám, ktoré však, ako sa dalo predpokladať, nakoniec ustali. Náš postoj k protestným aktivitám sme publikovali na webstránkach, kde sa o téme diskutovalo. Poukázali sme na to, že je nutné byť aktívni nie raz za čas, ale neustále a zdôraznili sme, že rovnako je nutná aj stratégia a ciele, vedieť, čo chceme a ako na to.

Vo februári sme vydali stanovisko k predčasným parlamentným voľbám, ktoré sa konali v marci. Od roku 2002 sa vyjadrujeme k voľbám aktivitami s názvom (Ne)voliť nestačí, v ktorých poukazujeme na dôležitosť organizovania sa a systematických aktivít. Súčasťou aktivít sú okrem článkov na webe aj nálepky a plagáty v uliciach.
 
V júli sme navštívili aktivistický kemp na severe Čiech, kde sme prezentovali spor nášho člena ohľadom neplatnej výpovede a priblížili skúsenosti z otvorených stretnutí, ktoré pravidelne organizuje PA v Bratislave a niekoľkokrát sa konali v roku 2012 aj v Trnave.
 
V decembri sme boli hosťami relácie v trnavskom online Rádiu Bunker. Zhrnuli sme aktivity PA v Trnave, porozprávali sa o otvorených stretnutiach v Trnave a Bratislave a dotkli sa aj kampane Ideš na brigádu? Objasnili sme, prečo PA nie je anarchistická organizácia ani Armáda spásy, aký máme postoj k používaniu zákonov v pracovných sporoch a spomenuli sme aj zopár sporov, ktorým sme sa venovali. Reč prišla aj na tému samosprávne továrne a družstvá, MAP a medzinárodná solidarita, či štrajk pracovníkov v školstve. Činnosť PA sme sa pokúšali vysvetliť v širších súvislostiach a zachytiť drobnosti, ktoré nemusia byť jasné z informácií na webe. Záznam z vysielania sa dá stiahnuť tu.
 
V roku 2012 sa konali aj dva zjazdy PA, a to v januáriseptembri a zúčastnili sme sa aj plenárnej schôdze Medzinárodnej asociácie pracujúcich v talianskej Modene.
 
Publikačná činnosť
 
V roku 2012 sme v rámci Nakladateľstva bod zlomu (NBZ) vydali tri publikácie:
 
Kapitalizmus, trieda a triedny boj pre (nie úplných) začiatočníkov :) - krátky a jednoduchý úvod do tém kapitalizmus a trieda: ako prebieha akumulácia kapitálu, čo je pracujúca trieda, a ako bojovať proti kapitalizmu.
 
Ako vytvoriť skupinu venujúcu sa problémom na pracovisku a v komunite - súbor textov o Seattle Solidarity Network (SeaSol) vrátane doslovu Priamej akcie o organizovaní sa za účelom riešenia problémov na pracovisku a v komunite v našom prostredí.
 
Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať - publikácia venovaná brigádnickej práci.

 
 
SOLIDÁRNE AKTIVITY – SPORY V ZAHRANIČÍ
 
Začiatkom januára sme zverejnili rozhovor a členom CNT Córdoba (MAP Španielsko) o aktuálnej situácii štrajkujúcich pracovníkov agentúry Eulen vo firme ABB. Počas zimy sme na ich podporu zorganizovali protestné aktivity v Bratislave, Trnave a Žiline a pripravili solidárne faxy a e-maily.
 
V januári sme podporili nášho kamaráta Jakuba zo ZSP (MAP Poľsko), ktorý bol prepustený z poľskej pobočky firmy Roche. Poslali sme protestné maily a faxy, uverejnili solidárnu výzvu a formulár so znením e-mailu a faxu v slovenskom a anglickom jazyku. Aktivity pokračovali aj v marci vrátane návštevy slovenskej centrály Roche a firmy Roche Diagnostics Division s.r.o., kde sme odovzdali protestné listy s našimi požiadavkami. Vrátili sme sa opäť v októbri, keď sa konal súd.

 
V týždni medzi 12.-18. marcom sme sa na podnet SF (MAP Británia) zapojili do medzinárodného týždňa proti praktikám spoločnosti Ryanair. Rozdávali sme letáky na letisku M.R. Štefánika v Bratislave, rozšírili sme informácie o kampani na internete, poslali sťažnosti e-mailom a faxom a telefonovali sme aj do centrály v Írsku. Ukázalo sa tiež, že negatívne skúsenosti majú aj slovenskí uchádzači o prácu v Ryanair.
 
V júli sme na podnet FAU (MAP Nemecko) podporili solidárnym videom medzinárodný protest vodičov nákladiakov v Brunswicku.
 
V auguste sme zorganizovali finančnú zbierku na pomoc aktivistke hnutia nájomníkov vo Varšave. Po tom, čo ju vysťahovali z nájomného bytu, sa z nej zo dňa na deň stala bezdomovkyňa a po zrážke s nákladiakom prišla o nohu.
 
V septembri sme sa poslaním faxu pripojili k medzinárodnému dňu solidarity s vodičmi Dominos Pizza, ktorí bojovali proti znižovaniu miezd. Organizovali ho ASF (Priatelia MAP v Austrálii).
 
Solidárnym e-mailom sme podporili boj pracovníkov nemocnice San Rafaelle pri Miláne, v ktorej pôsobí zväz USI (MAP Taliansko). Žiadali znovuzamestnanie prepustených kolegov a vystupovali proti škrtom.
 
V rovnakom mesiaci sme reagovali aj na výzvu CNT (MAP Francúzsko) a protestným mailom podporili pracovníkov firmy Natais proti zlým pracovným podmienkam. Vďaka zapojeniu sa ďalších sekcií MAP a priamym akciám vo Francúzsku priniesla kampaň pozitívne výsledok, pričom firma sa na súde sťažovala práve na e-mailovú kampaň a „neznesiteľný nátlak anarchistickej organizácie“, ktorá posielala e-maily z viacerých krajín a spochybňovala dobré meno spoločnosti.
 
Priama akcia
 
 Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v komunitnom centre Kalab (28.9., BA)
22.08.2022 Na júlovom stretnutí v Kalabe sme spoznali nových ľudí a vznikol na ňom nápad organizovať piknik, kde vznikol priestor na diskusie a spoznávanie sa s ďalšími ľuďmi. To nás povzbudilo k zorganizovaniu ďalšieho stretnutia už v septembri, konkrétne v stredu 28.9. o 18:30 opäť v Kalabe na Zámockej 5. S vlastným bodom na stretnutie môžeš prísť aj ty. Zámerom je diskutovať o tom, ako by sme si navzájom vedeli pomôcť pri riešení problémov, s ktorými sa stretávame, a ako podporiť existujúce aktivity. Okrem tém, s ktorými prídu samotní ľudia, budeme určite hovoriť aj o aktivitách k októbrovému Medzinárodnému týždňu proti nevyplácaniu miezd. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a .

Grilovačka vo Viedni
14.08.2022 Nedeľa 7. augusta, Viedeň, slnečné popoludnie, záhrada rodinného domu a v tieni stromov zhruba 15 kamarátov a kamarátok zo zväzu WAS (Viedenský zväz pracujúcich) pri griloch a ohnisku.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v Košiciach (11.8.)
01.08.2022 Ak  máš záujem nadviazať kontakt či riešiť konkrétny problém na pracovisku, resp. v regióne spoločne s naším zväzom, pozývame ťa na stretnutie vo štvrtok 11. augusta.

Zahraniční pracovníci v hotelierstve dosiahli vyplatenie dlžnej mzdy v Rakúsku
17.06.2022 Jazyková bariéra, neznalosť pracovného práva a osamotenosť sú jedny z hlavných dôvodov zraniteľnosti pracujúcich v zahraničí. Ich neistú pozíciu pravidelne zneužívajú rôzne firmy, ktoré počítajú s tým, že ak im napríklad nevyplatia mzdy, prejde im to. Dvaja Gréci pracujúci v hoteli neďaleko rakúskeho Zwettlu pre upratovaciu firmu sa v roku 2021 dostali do podobnej situácie. Spojili sa však s WAS (Viedenský zväz pracujúcich) a spoločne vybojovali dlžné mzdy.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 14.4.)
04.04.2022 Vo štvrtok 14. apríla o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách. Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

Stanovisko zväzu Priama akcia ku klimatickému štrajku 22. októbra 2021
22.10.2021 Keď sme sa zúčastňovali klimatických štrajkov v roku 2019, netušili sme, že ďalšie protesty ochromí pandémia. A keď prišla pandémia, vyzeralo to, že so zdanlivým útlmom niektorých odvetví príde aj isté, aspoň minimálne zlepšenie stavu planéty. Ukázalo sa však, že v skutočnosti sme na tom ešte horšie, ako sme sa domnievali. Posledné dva roky potvrdili, že ak existuje nádej, nevyhnutné zmeny sa budú musieť dotknúť skutočných príčin problémov. A oveľa viac ako iba dotknúť. Kapitalizmus a systém rozhodovania prostredníctvom štátu musí skončiť na smetisku dejín a my musíme vybudovať niečo lepšie.

3x VÝZVA zväzu Priama akcia ohľadom nevyplácania miezd
05.10.2021 1. Dlhuje ti zamestnávateľ mzdu? OZVI SA NÁM!
2. Pozitívne skúsenosti? PODEĽ SA O NE!
3. Informovanie o probléme a možnostiach, ako sa brániť. ZAPOJ SA!


Začína fungovať „Infoshop a archív radikálnej literatúry Malatesta” v Šuranoch
22.09.2021 Projekty takéhoto typu sú na Slovensku zriedkavé a zvyčajne sú doménou hlavného mesta, takže pozvanie zúčastniť sa na otvorení Infoshopu Malatesta v Šuranoch sme prijali s potešením. Oficiálne otvorenie sprevádzala dvojdňová akcia s názvom „Iný víkend!“. V piatok (17.9.) sa skôr diskutovalo, sobota bola venovaná hudobnej produkcii.

Aktuálna situácia ohľadom zbierky pre afganských anarchistov a anarchistky
14.09.2021 Od začiatku zbierky prešli tri týždne a udialo sa toho veľa, takže by sme sa chceli podeliť o najaktuálnejšie informácie.

Prezentácia a infostánky – Bystro fest, festival Povstanie Pokračuje, Mestský akčný kemp
03.09.2021 Prinášame krátke info o troch akciách, na ktorých sme sa zúčastnili za posledný týždeň.

V solidarite s protestujúcimi v Kolumbii - kontaktuj konzula v Bratislave (+vzor e-mailu)
18.05.2021 O situácii v Kolumbii nedávno informovala naša sesterská organizácia ULET (Priatelia MAP) a ďalšie kolektívy. Skrátenú verziu ich prehlásenia dnes publikoval kolektív Zdola. Okrem informovanosti však môžeme urobiť aj viac - vyjadriť svoj protest zástupcovi Kolumbie na Slovensku.

Ani Izrael, ani Palestína
18.05.2021 Zverejňujeme preklad prehlásenia WSA, našej sesterskej organizácie z USA (Priatelia MAP), s názvom „Za ukončenie izraelských útokov na Gazu! Za spoločný boj proti rasizmu a militarizmu!“

Vyšiel prvomájový špeciál časopisu Burič venovaný anarchosyndikalizmu
02.05.2021 Anarchistická informačná skupina AlterNativE zo Šurian začala začiatkom roka vydávať časopis Burič. V poradí už tretie číslo je venované Prvému máju a anarchosyndikalizmu. Publikácia je výsledkom spolupráce rôznych jednotlivcov, AlterNativE a nášho zväzu. Dá sa stiahnuť z uloz.to v PDF v dvoch verziách (na tlač a na čítanie).

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in