Správa o činnosti Priamej akcie – MAP Slovensko za rok 2012
6. október 2013
Prinášame súhrn činnosti Priamej akcie za rok 2012. Minulý rok sme sa viac zamerali na aktivity na Slovensku. Išlo napríklad o niekoľkotýždňovú podporu štrajku v školstve, kampaň Ideš na brigádu?, riešenie problémov pracovníkov agentúry OTTO Workforce atď. Reagovali sme aj na marcové voľby či protesty okolo kauzy Gorila. Nezaostávala ani medzinárodná solidárna činnosť a v rámci Nakladateľstva bod zlomu sa nám podarilo vydať tri nové tituly.
SOLIDÁRNE AKTIVITY – SPORY NA SLOVENSKU
V apríli sme letákom
vyjadrili podporu pracujúcich z hutníckej firmy Metalurg Steel s.r.o. v Dubnici nad Váhom štrajkujúcim za vyplatenie dlžných miezd.
Koncom júla sme
podporili zdravotné sestry a pôrodné asistentky, ktoré protestovali v Bratislave za zvýšenie miezd.
V septembri sme na najčítanejšie fóra pracovníkov v školstve pridali naše podporné stanovisko
k jednodňovému výstražnému štrajku v školstve za nárast financií do školstva a ďalšie požiadavky. Urobili sme aj
rozhovor s členkou Priamej akcie, ktorá je učiteľka a bola členkou štrajkového výboru na jednej zo škôl, v ktorom sa venuje protestu z roku 2011, fungovaniu odborového zväzu na úrovni školy, situácii na pracovisku, ale aj chápaniu samého seba ako učiteľa. O trojdňovom štrajku koncom novembra a následných nezávislých štrajkových aktivitách v decembri sme informovali formou
ŠTRAJK BLOGu, na ktorom sme postupne uverejňovali aktuálne informácie o štrajku, letáky, ktoré sme rozdávali na protestných akciách v Bratislave a Žiline, informácie o medzinárodnej solidarite a naše komentáre k dianiu.
Okrem solidárnych aktivít sme sa sústredili jednak na riešenie problémových situácií (ako v prípade pracovníkov agentúry OTTO Workforce, ktorí nás kontaktovali na základe našich aktivít v tejto oblasti prebiehajúcich od roku 2011), jednak na poučenie sa z konania v prípade problémov v práci (ako v prípade textu
o práci v treťom sektore od bývalých zamestnancov jednej známej slovenskej mimovládnej organizácie, v ktorom poukázali na niektoré bežné praktiky v treťom sektore, skúsenosti s pracovným procesom a podmienkami).
Kampaň „Ideš na brigádu?“
Začiatkom októbra sme spustili kampaň
Ideš na brigádu? zameranú na brigádnickú prácu a problémy počas nej. Vznikla aj
FB stránka, a vyšla publikácia
Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať, v ktorej sme opísali skúsenosti s konfliktami na brigádach na Slovensku a v Česku a tipy, čo sa dá robiť v rôznych situáciách.
PREZENTÁCIA NAŠICH POSTOJOV A PROPAGÁCIA
Koncom februára a v marci v slovenskej spoločnosti výrazne rezonoval korupčný škandál s názvom „Gorila“. Zverejnenie spisu údajne z dielne tajnej služby z odpočúvania stretnutí politikov z rozličných strán s dôležitými postavami korporácie Penta viedol k niekoľkým niekoľkotisícovým demonštráciám, ktoré však, ako sa dalo predpokladať, nakoniec ustali.
Náš postoj k protestným aktivitám sme publikovali na webstránkach, kde sa o téme diskutovalo. Poukázali sme na to, že je nutné byť aktívni nie raz za čas, ale neustále a zdôraznili sme, že rovnako je nutná aj stratégia a ciele, vedieť, čo chceme a ako na to.
Vo februári sme vydali
stanovisko k predčasným parlamentným voľbám, ktoré sa konali v marci. Od roku 2002 sa vyjadrujeme k voľbám aktivitami s názvom (Ne)voliť nestačí, v ktorých poukazujeme na dôležitosť organizovania sa a systematických aktivít. Súčasťou aktivít sú okrem článkov na webe aj nálepky a plagáty v uliciach.
V júli sme navštívili
aktivistický kemp na severe Čiech, kde sme prezentovali spor nášho člena ohľadom neplatnej výpovede a priblížili skúsenosti z
otvorených stretnutí, ktoré pravidelne organizuje PA v Bratislave a niekoľkokrát sa konali v roku 2012 aj v Trnave.
V decembri sme boli hosťami relácie
v trnavskom online Rádiu Bunker. Zhrnuli sme aktivity PA v Trnave, porozprávali sa o otvorených stretnutiach v Trnave a Bratislave a dotkli sa aj kampane Ideš na brigádu? Objasnili sme, prečo PA nie je anarchistická organizácia ani Armáda spásy, aký máme postoj k používaniu zákonov v pracovných sporoch a spomenuli sme aj zopár sporov, ktorým sme sa venovali. Reč prišla aj na tému samosprávne továrne a družstvá, MAP a medzinárodná solidarita, či štrajk pracovníkov v školstve. Činnosť PA sme sa pokúšali vysvetliť v širších súvislostiach a zachytiť drobnosti, ktoré nemusia byť jasné z informácií na webe.
Záznam z vysielania sa dá stiahnuť tu.
V roku 2012 sa konali aj dva zjazdy PA, a to v
januári a
septembri a zúčastnili sme sa aj plenárnej schôdze Medzinárodnej asociácie pracujúcich v talianskej Modene.
Publikačná činnosť
V roku 2012 sme v rámci
Nakladateľstva bod zlomu (NBZ) vydali tri publikácie:
Kapitalizmus, trieda a triedny boj pre (nie úplných) začiatočníkov :) - krátky a jednoduchý úvod do tém kapitalizmus a trieda: ako prebieha akumulácia kapitálu, čo je pracujúca trieda, a ako bojovať proti kapitalizmu.
Ako vytvoriť skupinu venujúcu sa problémom na pracovisku a v komunite - súbor textov o Seattle Solidarity Network (SeaSol) vrátane doslovu Priamej akcie o organizovaní sa za účelom riešenia problémov na pracovisku a v komunite v našom prostredí.
Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať - publikácia venovaná brigádnickej práci
.
SOLIDÁRNE AKTIVITY – SPORY V ZAHRANIČÍ
Začiatkom januára sme zverejnili rozhovor a členom CNT Córdoba (MAP Španielsko)
o aktuálnej situácii štrajkujúcich pracovníkov agentúry Eulen vo firme ABB. Počas zimy sme na ich podporu zorganizovali
protestné aktivity v Bratislave, Trnave a Žiline a pripravili solidárne faxy a e-maily.
V januári sme
podporili nášho kamaráta Jakuba zo ZSP (MAP Poľsko), ktorý bol prepustený z poľskej pobočky firmy Roche. Poslali sme protestné maily a faxy, uverejnili solidárnu výzvu a formulár so znením e-mailu a faxu v slovenskom a anglickom jazyku.
Aktivity pokračovali aj v marci vrátane návštevy slovenskej centrály Roche a firmy Roche Diagnostics Division s.r.o., kde sme odovzdali protestné listy s našimi požiadavkami.
Vrátili sme sa opäť v októbri, keď sa konal súd.
V týždni medzi 12.-18. marcom sme sa na podnet SF (MAP Británia)
zapojili do medzinárodného týždňa proti praktikám spoločnosti Ryanair. Rozdávali sme letáky na letisku M.R. Štefánika v Bratislave, rozšírili sme informácie o kampani na internete, poslali sťažnosti e-mailom a faxom a telefonovali sme aj do centrály v Írsku. Ukázalo sa tiež, že negatívne skúsenosti majú aj slovenskí uchádzači o prácu v Ryanair.
V júli sme na podnet FAU (MAP Nemecko) podporili solidárnym videom medzinárodný protest vodičov nákladiakov v Brunswicku
.
V auguste sme zorganizovali
finančnú zbierku na pomoc aktivistke hnutia nájomníkov vo Varšave. Po tom, čo ju vysťahovali z nájomného bytu, sa z nej zo dňa na deň stala bezdomovkyňa a po zrážke s nákladiakom prišla o nohu.
V septembri sme sa poslaním faxu pripojili k medzinárodnému dňu solidarity s vodičmi Dominos Pizza, ktorí bojovali proti znižovaniu miezd. Organizovali ho ASF (Priatelia MAP v Austrálii).
Solidárnym e-mailom sme podporili boj pracovníkov nemocnice San Rafaelle pri Miláne, v ktorej pôsobí zväz USI (MAP Taliansko). Žiadali znovuzamestnanie prepustených kolegov a vystupovali proti škrtom.
V rovnakom mesiaci sme reagovali aj na výzvu CNT (MAP Francúzsko) a protestným mailom podporili pracovníkov firmy Natais proti zlým pracovným podmienkam. Vďaka zapojeniu sa ďalších sekcií MAP a priamym akciám vo Francúzsku priniesla kampaň pozitívne výsledok, pričom firma sa na súde sťažovala práve na e-mailovú kampaň a „neznesiteľný nátlak anarchistickej organizácie“, ktorá posielala e-maily z viacerých krajín a spochybňovala dobré meno spoločnosti.
Priama akcia
Diskusia
Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do
smetného koša.