Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Solidaritu s francúzskymi učiteľmi. Proti kontrole žiakov štátom

5. august 2009

Dvaja učitelia na základnej škole v meste Pau na juhozápade Francúzska, z ktorých jeden je členom anarchosyndikalistického zväzu CNT, čelia tlaku zo strany administratívy, pretože odmietli vyplniť tzv. Base-élèves, databázu, ktorá od roku 2007 slúži na zbieranie informácií o žiakoch základných škôl. Je dôležité ukázať, že učitelia a učiteľky vo Francúzsku nie sú vo svojom proteste sami. Žiadame preto všetkých, najmä ľudí pracujúcich v oblasti výchovy a vzdelávania, aby posielali solidárne maily a informovali svoje okolie o tomto probléme.

Silnejúce tlaky

V Marseille, Toulouse, Montpellier, Paríži a už aj v Pau čoraz viac silnejú tlaky proti „neposlušným“ učiteľom na základných školách. Namiesto toho, aby sa dialóg medzi nimi a ministerstvom školstva niesol v konštruktívnom duchu, regionálne vzdelávacie inšpekcie neprimerane tlačia na učiteľov a vynucujú si ich poslušnosť. Učitelia totiž vedome odmietajú používať nástroje a vzdelávacie programy, ktoré spochybňujú základné princípy ich práce.

Spoločný postup učiteľov, rodičov a komunity v Pau

8. júna 2009 sa v solidarite s učiteľmi konalo v Pau všeobecné zhromaždenie učiteľov, rodičov a ďalších podporovateľov učiteľov. Aj napriek tlaku zo strany administratívy sa aj tu rozhodli vyjadriť vzdelávacím inšpekciám svoje znepokojenie a nesúhlas s používanými metódami. 

Ako vyjadriť solidaritu

Veľmi jednoducho. Pošli solidárny mail (vzor nižšie) školskému inšpektorovi pre oblasť Pyrénées Atlantiques na adresu ce.ia64@ac-bordeaux.fr. Aby vo Francúzsku vedeli, koľko e-mailov mu prišlo, kópiu pošli aj na solidaritebaseeleves64@gmail.com a taktiež aj nám na priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk. Ak vieš nejaký cudzí jazyk, môžeš inšpektorovi aj zavolať na číslo +033/05 59 82 22 01.

Vzor protestného listu:

Lettre ouverte à Monsieur l'Inspecteur d'Académie des Pyrénées Atlantiques, 

c'est avec stupéfaction que nous apprenons les menaces de sanction qui pèsent sur les directeurs et les enseignants qui refusent de renseigner Base Elèves. 

Nous dénonçons la répression exercée sur ces personnes. 

D'autant plus que le fichier Base Elèves:

* n'a pas fait l'objet d'un débat public et a été mis en place sans le consentement des parents,
* participe d'un traçage de l'individu et d'un début d'atteinte à la vie privée avec des dérives éventuelles,
* voit ses données enregistrées pour une durée de 35 ans, aucune garantie n'étant donnée sur une possible évolution du fichier,
* peut faciliter, dans le cas de noms à consonnances étrangères, la politique actuelle contre les sans-papiers,
* coûte cher (plusieurs millions d'euros) alors que des postes sont supprimés et le service public d'Education démantelé soi-disant pour faire des économies.

Nous restons donc vigilants par rapport aux décisions que vous pourriez prendre concernant ces enseignants et nous sommes déterminés à être solidaires avec toutes celles et ceux qui subiraient une quelconque pression de votre part. 

Il en est de même pour les enseignants qui ne mettent pas en place l'aide personnalisée telle qu'elle est exigée par l'administration. 

Nous croyons fermement en l'engagement de ces enseignants pour la défense de l'Ecole Publique et de ses élèves.

 

Meno, zamestnanie/organizácia
Dátum
, mesto, krajina


Pošli na: ce.ia64@ac-bordeaux.fr
Kópiu na: solidaritebaseeleves64@gmail.com a priamaakcia(zavináč)priamaakcia(bodka)sk


Preklad:

 

0tvorený list p. inšpektorovi akadémie Pyrénées-Atlantiques,

s úžasom sa dozvedáme o hrozbe sankcií proti riaditeľom a učiteľom, ktorí odmietajú vyplniť databázu študentov Base-éleves.

Odsudzujeme represívne opatrenia, ktoré sa uplatňujú voči týmto osobám. 

Databáza študentov okrem iného:

* nebola predmetom verejnej diskusie a bola zavedená bez súhlasu rodičov,
* je prostriedkom na sledovanie jednotlivcov a potenciálne narušenie súkromia osôb s možnosťou zneužitia
* údaje v nej sú uložené po dobu 35 rokov a neexistuje záruka prípadných zmien v súbore,
* v prípade osôb s cudzo znejúcim priezviskom môže uľahčiť vykonávanie politiky namierenej proti prisťahovalcom bez dokladov,
* jej zavedenie je drahé (niekoľko miliónov eur), zatiaľ čo boli v rámci úsporných opatrení zrušené mnohé pracovné miesta a verejné služby v školstve.

Aj naďalej pozorne sledujeme rozhodnutia, ktoré by mohli mať dôsledky pre týchto učiteľov, a sme odhodlaní prejaviť solidaritu s tými, ktorí sú pod vaším tlakom.

To isté platí aj pre učiteľov, ktorí odmietajú databázu vypĺňať.

Pevne veríme snahe týchto učiteľov brániť verejné školstvo a jeho študentov.

 

Čo je vlastne Base-élèves

Ide o informačnú databázu o všetkých žiakoch vo Francúzsku. Obsahuje informácie ako príchod na územie krajiny (ak sú žiaci zo zahraničia), ktorý ročník prepadli, kedy neboli v škole, akú majú farbu pleti a množstvo ďalších údajov. Diskusie a protesty za zrušenie databázy prebiehajú už niekoľko rokov a mnohí učitelia odmietajú formuláre vypĺňať. Ministerstvo školstva sa pod tlakom rozhodlo, že niektoré údaje sa vyžadovať nebudú (napríklad národnosť, dátum príchodu do Francúzska a pod.) a už zozbierané údaje budú zmazané. Protesty však pokračujú a požaduje sa úplné zrušenie databázy, ktorá stále obsahuje napríklad aj to, či dieťa v škole navštevovalo psychológa a pod. Množstvo učiteľov tvrdí, že pre ich prácu sú to nepotrebné údaje, že nejde ani o zákon, ale len experiment ministerstva školstva, prípadne žiadajú, aby rodičia mohli sami určiť, či chcú, aby ich dieťa bolo v databáze, alebo z nej bolo vymazané.

 

Priama akcia

 

Podľa informácií CNT-Béarn (MAP Francúzsko) a online materiálov k problematike spracovali Nadia Hladká a Marek Klobúk

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (22.3.)
07.03.2023 Streda 22. marca o 19:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít v Trnave. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Posledné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave v Kalabe (15.3.)
27.02.2023 Žiaľ, komunitné centrum Kalab končí na Zámockej a zatiaľ nie je isté, či bude pokračovať inde. Posledné stretnutie v tomto skvelom priestore budeme mať v stredu 15. marca o 19:00! Porozprávame sa o tom, akým problémoch v práci sa aktuálne venujeme, zhodnotíme podujatie k 100. výročiu MAP, ktoré bude 4. marca a ako vždy sa budeme venovať témam, s ktorými prídu ľudia na stretnutie. Na mieste budú naše propagačné materiály a publikácie. Ak vieš o vhodnom priestore na otvorené stretnutia PA, daj nám vedieť. FB udalosť: ...

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (1.2.)
17.01.2023 Streda 1. februára o 18:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (14.1.)
04.01.2023 Pozývame na prvé novoročné otvorené stretnutie v klube Collosseum v sobotu 14. januára o 10:00. Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (18.1.)
13.12.2022 Streda 18. januára o 19:00 v Kalabe! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Zbližovanie organizácií MAP v Ázii a Tichomorí
05.12.2022 Počas víkendu 12. a 13. novembra sa konalo v Jakarte stretnutie našich kamarátov a kamarátok z organizácií MAP z celého ázijsko-tichomorského regiónu. Zazneli prezentácie o situácii v Austrálii, Indii, Indonézii a na Filipínach. Počas diskusií sa preberalo široké spektrum tém: právny status kasty v Indii a jej vzťah k triednemu boju, vyhliadky na anarchosyndikalistické organizovanie na Filipínach či situácia migrujúcich pracujúcich v Singapure.

PODCHODY „Priechody pre chodcov“ - benefičný album na podporu zväzu Priama akcia
28.11.2022 Podchody je anarcho-dub-poetry projekt. Ide o mix proletárskej poézie a dub muziky. 5 songov, cca 12 minút. Príspevkom na bandcampe môžeš podporiť zväz Priama akcia.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (16.11.)
30.10.2022 Posledné tohtoročné stretnutie v Bratislave sa uskutoční v stredu 16. novembra o 19:00 v Kalabe na Zámockej 5. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít.

Kampaň zväzu ZSP proti predajniam Żabka a pomoc ukrajinským pracujúcim
16.10.2022 Zväz ZSP vo Varšave začal Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd priamou akciou v predajni Żabka a plánuje aj akcie s ukrajinskými pracujúcimi. V oboch prípadoch ide o dlžné mzdy.

K útoku z 12. októbra
13.10.2022 Je náročné nájsť slová, ktoré by vyjadrili náš hnev a smútok po včerajšom útoku. V týchto ťažkých chvíľach myslíme na ľudí, ktorých včerajšok zasiahol najviac.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave a Bratislave (27. a 28.10.)
13.10.2022 V októbri sa vidíme nielen v komunitnom centre Kalab, ale aj v trnavskom Kubiku. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Stretnutia v júli a septembri v Bratislave boli konštruktívne a s nápadmi na nové aktivity (ktoré sa nakoniec aj zrealizovali) prišli aj ľudia, s ktorými sme sa videli prvýkrát. Dúfame, že podobne tomu bude aj v Trnave. Vidíme sa vo štvrtok 27.10. v Kubiku na Štefánikovej 4 alebo v piatok 28.10. v Kalabe na Zámockej 5. Obe stretnutia sa začínajú o 18:00.

Zväz ZSP uspel v spore o nevyplatenú mzdu s kníhkupectvom vo Varšave
10.10.2022 Kníhkupectvo v štvrti Muranów meškalo od marca s výplatou mzdy bývalej zamestnankyni. Tá sa rozhodla dožadovať sa dlžných peňazí spoločne so Zväzom syndikalistov Poľska a vo výzve, ktorú poslali šéfovi, spomenuli aj chystanú kampaň poukazujúcu na pracovné praktiky v kníhkupectve. Zamestnávateľ reagoval takmer okamžite a peniaze previedol na účet.

Aktualizácia o situácii väzneného Kirilla Ukrajinceva, aktivistu odborov Kuriér v Rusku
05.10.2022 Vo štvrtok 22. septembra bola Kirillovi predĺžená vyšetrovacia väzba do 19. októbra. Hrozí mu až päť rokov väzenia za „zvolanie alebo účasť na nepovolenom zhromaždení viac ako dvakrát v priebehu 180 dní“. Za jeho prepustenie a zrušenie všetkých obvinení prebehlo vo viacerých ruských mestách niekoľko menších protestných akcií a solidaritu vyjadrili aj viaceré organizácie a osoby v zahraničí vrátane nášho zväzu a ďalších zväzov združených v Medzinárodnej asociácii pracujúcich.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in