Pútavé aktivity počas dní akcií na podporu zväzu FAU-Berlín
6. február 2010
V posledný januárový víkend sa aktivisti v 18 krajinách zapojili do medzinárodných dní akcií na podporu anarchosyndikalistickej odborovej organizácie FAU Berlín. Tá bola de facto zakázaná berlínskym regionálnym súdom kvôli obrane práv zamestnancov v pracovnom spore v kine Babylon Mitte v Berlíne. Potešilo nás, že dni akcií odštartoval protest v Bratislave vo štvrtok 28. januára. V článku prinášame report z tejto akcie a zhrnutie solidárnych aktivít zo zahraničia.
Slovensko
Vo štvrtok 28. januára zorganizovala Priama akcia – Bratislava solidárny protest pred nemeckým veľvyslanectvom, ktorého sa zúčastnilo 10 ľudí (členov/členiek PA aj podporovateľov/liek FAU-B). Cieľom akcie bolo vyjadriť nesúhlas s rozsudkom súdu a zapojiť sa do dní akcií, ktoré zvolala FAU. Aktivisti na vrátnici veľvyslanectva požiadali o stretnutie s veľvyslancom, ktorému chceli odovzdať protestné listy. Bolo im povedané, že veľvyslanec je na stretnutí a že naňho môžu počkať 15 až 20 minút v priestoroch neďalekého konzulátu. Súhlasili a rozhodli sa, že zatiaľ urobia pred budovou fotku s transparentmi. Stačili 3-4 minúty a vonku sa objavil zamestnanec z vrátnice s tým, že dvoch z nás môže prijať niekto z veľvyslanectva. Zrazu...
Dve aktivistky sa teda pobrali do kancelárie na poschodí, kde niekoľko minút diskutovali o prípade s pracovníkom veľvyslanectva. Keď mu vysvetlili príčinu protestu, odovzdali list a požiadali o informovanie ministerstva zahraničných vecí, pracovník sa rozhovoril o deľbe moci v „demokratickom štáte“ a niekoľkokrát zopakoval, že nemecká vláda nemá s rozhodnutím súdu nič spoločné (akoby zákony, podľa ktorých súdy rozhodujú, neboli z dielne vlády či parlamentu...). Napokon súhlasil, že bude o prípade a proteste informovať úrady v Nemecku, a naša návšteva sa skončila.
Pozitívom akcie bol nielen originálne poňatý transparent s nápisom „BRD und Kapital sind in 1 Boot, darum FAU Berlin Verbot“ (SRN a kapitál sú na jednej lodi, preto bola zákazaná FAU Berlín) či piket s citátom od Heinricha Heineho, ktorý kamarátov z FAU potešil, ale aj pomer zúčastnených mužov a žien 50/50. Akcia nebola nikde propagovaná a uskutočnila sa predpoludním, takže sa počítalo s malou účasťou. Tá ale vôbec neprekážala a z akcie máme dobré dojmy.
Nemecko
Solidárne akcie sa odohrali po celom Nemecku, konkrétne v Aachene, Berlíne, Bonne, Darmstadte, Duisburgu, Düsseldorfe, Frankfurte, Halle/Saale, Hamburgu, Hannoveri, Karlsruhe, Kasseli, Kieli, Lipsku, Moersi, Münsteri, Norimbergu, Plauene, Recklinghausene, Schwerine, Stuttgarte. Organizovali ich miestne skupiny FAU, niekde v spolupráci s Anarchosyndikalistickou mládežou (ASJ). Vo viacerých mestách sa akcie sústredili na odbory ver.di a politickú stranu Die Linke, ktoré sa zamiešali do vyjednávania v kine. Aktivisti v niekoľkých mestách sa obrátili na ver.di so žiadosťou, aby zaujali postoj k rozsudku berlínskeho súdu, k čomu sa priamočiaro vyjadril sekretár ver.di v Recklinghausene, ktorý počas debaty s členmi FAU vyhlásil, že jednoducho nestrpia konkurenciu iných odborových organizácií. V Hannoveri dvaja aktivisti v kostýme a obleku odovzdali ver.di a Die Linke cenu za „priateľský postoj k zamestnávateľom“. V Darmstadte zostavili improvizované open air kino a premietali zábery súvisiace so sporom v kine. V závere akcie spomenuli aj kauzu väznených srbských aktivistov (www.priamaakcia.sk/b6). Vo Frankfurte predniesla členka FAU prejav na trojtisícovej študentskej demonštrácii, ktorý bol prijatý pozitívne. V Düsseldorfe navštívili členovia FAU miestne kiná, kde informovali o konflikte, a pýtali sa zamestnancov na ich pracovné podmienky. V Berlíne sa na šiestich miestach rozdávali letáky. Aktivisti roztiahli transparent aj pred samotným kinom Babylon a informovali jeho návštevníkov o prebiehajúcom spore. FAU tu zorganizovala aj diskusné stretnutie o „Nových formách pracovného a kolektívneho organizovania sa“. Prezentácie a diskusie sa zúčastnilo okolo 100 ľudí. Vystúpili aktivisti z FAU a iných zväzov, právnici, odborníci z oblasti spoločenských vied a iní (videoúryvky tu). Cieľom diskusie bolo priblížiť de facto zákaz odborového zväzu v širšom spoločenskom kontexte. Diskutujúci aj rečníci vyjadrili FAU solidaritu a odmietli rozsudok súdu.
Svet
Solidaritu FAU vyjadrili členské sekcie MAP v šiestich krajinách, rovnako ako organizácie mimo MAP a jednotlivci. Protesty pred veľvyslanectvami, konzulátmi či Goetheho inštitútmi sa uskutočnili v Bangladéši (Dhaka), Belgicku (Brusel), Dánsku (Kodaň), Francúzsku (Lille, Marseille, Paríž), Grécku (Atény, Solún), Írsku (Dublin), Nórsku (Oslo), Novom Zélande (Wellington), Rakúsku (Viedeň), Slovensku (Bratislava), Španielsku (Alicante, Barcelona, Bilbao, Granada, Jerez, Madrid, Malaga, Valencia, Zaragoza), Švajčiarsku (Bern), Švédsku (Göteborg, Katrineholm), Taliansku (Florencia, Triest), Ukrajine (Kyjev), USA (Filadelfia, Phoenix) a Veľkej Británii (Leeds, Liverpool, Londýn).
Poďakovanie FAU
Na stránke so zoznamom solidárnych akcií publikovala FAU nasledujúce poďakovanie:
„Radi by sme sa poďakovali všetkým v Nemecku a po celom svete, ktorí vyjadrili solidaritu s FAU Berlín a svoje znechutenie z manažmentu kina Babylon Mitte a škandalózneho verdiktu berlínskeho súdu. Hlboko nás dojalo, že sme boli dôvodom pre jednu z najväčších vĺn medzinárodnej solidarity v antiautoritárskom hnutí pracujúcich za posledných desať rokov. Chceli by sme vyjadriť vďaku aj všetkým v Nemecku a po celom svete, ktorí sa zapojili do akcií, ale neposlali z nich reporty. A pravdaže aj tým, ktorí sa chystajú konať v nasledujúcich dňoch, ako napríklad zväz Freeters z Japonska. Tento zoznam sa pokúsime skompletizovať počas nasledovných dní a týždňov. Boj sa ešte len začal. Boli sme preto radi, že mnohé zväzy a organizácie – hoci sa im tentoraz nepodarilo zapojiť – oznámili, že sa zapoja nabudúce. Reporty a ďalšie informácie posielajte na soli-faub@fau.org a pozrite si našu špeciálnu stránku (http://www.fau.org/verbot/en).“
Bangladéš (Dhaka) – Foto z centrály odborového zväzu pracujúcich v odevnom priemysle.
Kyjev (Ukrajina) – Obrázok s textom „Nehnevajte mačku“. Zaujímavé je, že na Ukrajine sa pripravuje zákon, ktorý má ponechať odborové práva iba zväzom s veľkým počtom členov, čo by malo na malé nezávislé zväzy v praxi rovnaký účinok ako zákaz ich činnosti.
Švajčiarsko (Bern) – Na transparente „Nezávislý zväz zakázaný. Čína? Nie, Berlín!“
Nemecko (Hannover) – „Dostaneme len to, čo si vybojujeme!“
Slovensko (Bratislava) – Známy citát od Heinricha Heineho: „Nemecko, tkáme tvoj rubáš, tkáme doň trojakú kliatbu, tkáme, tkáme...“
Aktualizácia 2. 3. 2010:
Súčasťou akcií počas trvania filmového festivalu Berlinale 2010 bola aj demonštrácia za slobodu organizovania sa, ktorej sa 20. februára zúčastnilo asi 600 ľudí. Dôvodom akcií počas festivalu bolo úsilie o zvýšenie tlaku na vedenie kina Babylon Mitte. V kine sa totiž v tomto období premietajú aj festivalové filmy.
Dr. Renate Hürtgen z Výboru pre slobodu odborových zväzov vo svojom prejave poukázala na to, že viac ako polovica zväzov v iných európskych krajinách by sa tiež dočkala zákazu, keby sa na ne uplatnilo nemecké právo. „Tento útok na slobodu združovania sa zamestnancov sa týka všetkých pracujúcich. Sme spokojní, že sa v Nemecku rozprúdila diskusia o slobode zakladania odborových zväzov. Pre nás je to len začiatok boja, ktorý sa týka základov nemeckého pracovného práva, a ktorý povedieme až do konca,“ vyjadril sa sekretár FAU Berlín Lars Röhm.
Spracované podľa www.fau.org/verbot, preklad Nadia Hladká.
Ďalšie fotky z 20. 2. 2010:
http://ccphoto.de/?p=200
http://www.flickr.com/photos/existencil/
Súvisiace články:
FAU-Berlín vyhrali súdny spor o používanie označenia „odborový zväz“
http://www.fau.org/verbot/art_100128-225439
http://www.fau.org/verbot/en/art_100128-225439
Útok na odborové práva v Nemecku. Zapoj sa do dní medzinárodného protestu na podporu zväzu FAU-Berlín (29.-30. 1. 2010)
Mají solidární pikety smysl?
Zväz slobodných pracujúcich (FAU-MAP Nemecko)