Prvý Máj – teáter, neškodný rituál alebo vyjadrenie reálneho triedneho konfliktu?
8. máj 2008
Priama akcia sa už pomaly tradične na deň, kedy sa zhromažďujú anarchisti po celom svete, aby sa zišli a ukázali svoju ohromnú silu v boji za sociálnu revolúciu a anarchistický komunizmus, kedy sa schádzajú, aby si pripomenuli obete utláčajúceho systému vykorisťovania, kedy anarchisti v uliciach hlboko premýšľajú o ďalších formách triedneho boja a spoločne s revolučnými pracujúcimi vynachádzajú účinné revolučné taktiky atď., tak Priama akcia sa nezišla. Toľko trpká irónia a teraz niečo, čo sa nám v tom množstve bezvýznamných udalostí zdalo byť zmysluplné.
Predtým však niečo o dôvodoch, prečo sme ani tento rok nerobili žiadnu akciu. Na verejné akcie tohto typu (tradičné, spomienkové, obohraté, vždy o tom istom...) podľa nás musí byť organizácia pripravená okrem iného aj väčším počtom ľudí, ktorí sa jej zúčastnia. Podstatné je, aby sa takáto akcia vzťahovala k niečomu aktuálnemu v meste či oblasti, kde sa 1. máj má odohrať (napr. aktuálny problém (existujúca nespokojnosť a mobilizácia okolo nejakej témy alebo prípadu), ktorý by ľudí motivoval zúčastniť sa na anarchistami organizovanom podujatí). Organizácia by tiež mala ľuďom mimo svojich radov aj niečo vedieť odovzdať. To je pri Priamej akcii problematické, pretože hoci sa snažíme, sledujeme boje pracujúcich, vydávame články a robíme aj solidárne a protestné akcie, reálne v konkrétnych bojoch zapojení nie sme. Verejná akcia na Prvého Mája by teda mohla vyznievať až príliš symbolicky a byť skôr divadlom pre masmédiá. Myslíme si, že pripomenutie Prvého Mája ako symbolu odporu proti námezdnému systému a štátu by sa nemalo stať rituálom. Ani povinnosťou. A už vôbec nie divadlom zo strany ľudí, ktorí reálne kolektívne boje proti kapitálu vo svojom okolí nielenže nevedú, ale ani nepodporujú a vnímajú ich tiež skôr ako teáter.
Na rozdiel od nás však iné sekcie MAP na 1. mája 2008 vyšli do ulíc a podieľali sa na vcelku inšpiratívnych akciách. O prvomájových akciách by sa dal urobiť obšírnejší report, aj keď by bol skôr nudným zhrnutím na spôsob „kto, čo, kde“. Preto uvádzame len tento „výber“. Chceli by sme tiež pripomenúť, že nie všetky akcie vo svete mali pokojný priebeh a napríklad na demonštráciu COB (MAP Brazília) v Sao Paolo zaútočilo asi 70 policajtov. Výsledkom bolo niekoľko zranených a zadržaných ľudí, fotenie aktivistov a ponižovanie a bitie na policajnej stanici za prítomnosti piatich policajtov, ktorí sami seba označili ako fašistických „skinheadov“.
Vykopnutie srbského prezidenta z odborárskeho mítingu v Belehrade
Srbský prezident Boris Tadić a minister práce Rasim Ljajić si chceli prihriať polievočku pred parlamentnými voľbami (ktoré budú 11. mája) a mať prejav na prvomájovej odborárskej demonštrácii v Belehrade. Nasratí odborári ich však „vykričali“ a vypískali ešte predtým, ako stihli dôjsť k pódiu, tak si to radšej rozmysleli a spolu so svojimi gorilami rýchlo opustili miesto. Celú udalosť sledovali odboroví byrokrati z pódia, kde jeden z nich do mikrofónu hystericky prosil odborárov, aby sa nenechali ovládať anarchistami, ktorých za celý incident obvinil. Jeden z najväčších televíznych kanálov v správach informoval nasledovne: Tadić (blond týpek na videu z demonštrácie) sa rozprával s pracujúcimi a odborovými predákmi, čo vyprovokovalo reakciu časti prítomných ľudí, ktorí ho vyhnali z akcie kričiac slogany ako „Vypadni“ a „Preč s ním“. Orbović, šéf reformistických odborov, sa od incidentu dištancoval a tvrdil, že ho vyvolala skupina „komunistov“ a „anarchistov“, ktorá chcela narušiť hlavný cieľ stretnutia - dialóg. Orbović povedal, že malá skupina ľudí (anarchistov), ktorá nepatrí k odborom, sa snažila vyburcovať masu prítomných, aby nedovolili prezidentovi a ministrovi predniesť prejav.
Jednoduché a dobre urobené videá od ASI (MAP Srbsko):
ASI blok na odborárskej demonštrácii v Belehrade
Vytlačenie srbského prezidenta z odborárskej demonštrácie
Prepis hysterického prejavu odborového byrokrata sledujúceho ako radoví členovia odborov vytláčajú prezidenta z akcie (formát RTF)
Akcie CNT (MAP Španielsko)
Španielska CNT zorganizovala akcie vo viacerých mestách. Prečítať o nich si môžeš na www.cnt.es (ak vieš po španielsky ;-)). Nás zaujala najmä demonštrácia v Madride, ktorej sa zúčastnilo asi 1000 ľudí a z ktorej je možné pozrieť si pútavé video a pochod CNT v Seville. Počas neho sa na jednom z námestí stretli s podujatím reformistických odborov CC.OO s napojením na Komunistickú stranu. Anarchosyndikalisti na nich kričali heslá proti odborovej byrokracii a anti-CNT politike. Demonštrácia pokračovala ku kaviarni Starbucks (čítaj Starfucks), z ktorej boli prepustení niekoľkí odborári. Vedeniu sa pripomenulo, že boj za ich znovuzamestnanie bude pokračovať a v skutočnosti ešte len začína. Ďalšia zastávka bola pri reštaurácii Cod, ktorá patrí reťazcu Bacchus. Tu vyše 500-členný dav pripomenul, že prepustenie jedného z členov CNT v tejto reštaurácii len tak neprejde. Celá akcia skončila, ako je to v Španielsku zvykom, veľkým spoločným obedom všetkých prítomných.
Ani slovenské odbory nezabudli na Prvý Máj... alebo...
A na porovnanie ešte 1. máj v réžii KOZ v Banskej Bystrici podľa správy TASR:
„Odborári si 1. máj pripomenuli v Banskej Bystrici
Na prvomájové podujatie, ktoré Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR aj tohto roku zorganizovala v Banskej Bystrici, prišlo niekoľko sto odborárov z celého Slovenska. Na rozdiel od minulých rokov ho pripravila spolu s mestom a malo skôr oddychový a relaxačný charakter. Oficiálna časť v parku pod pamätníkom SNP trvala len približne 30 minút.
Odbory by sa spreneverili svojmu poslaniu, keby sa nehlásili k odkazu 1. mája. Formy, akými si tento sviatok ľudia práce pripomínajú, závisia od ich konkrétnych životných podmienok. Prvomájové zhromaždenia KOZ sa v predošlých rokoch niesli v znamení vyslovenia nesúhlasu voči uťahovaniu opaskov najširšej skupiny ľudí. Vlani už bolo zhromaždenie za niečo - za Zákonník práce, pripomenul predseda KOZ Miroslav Gazdík.
Dodal, že jedným z dôvodov prečo sa odborové zväzy združujú do Konfederácie je snaha uplatniť svoj vplyv na prijímanie nových zákonov, nemajú totiž priamu zákonodarnú iniciatívu. Dôležitý je preto ich vzťah k rozhodujúcemu politickému vládnemu subjektu a či sa to, čo chcú odbory, dostane do programového vyhlásenie vlády. Predák odborárov konštatoval, že väčšina ich požiadaviek vyplývajúcich zo zmluvy o povolebnej spolupráci so stranou Smer-SD sa dostala do programového vyhlásenia vlády.
Upozornil však na to, že nie všetko je ideálne a kritický postoj zaujal k tripartite, v terajšej podobe je ňou Hospodárska a sociálna rada SR. Ani prístup rozhodujúcej koaličnej strany nebol vždy dobrý. "Niekedy nedokázala zabezpečiť účasť svojich ministrov a tak tripartitný orgán nemohol rokovať. Po upozornení pána premiéra nastala určitá zmena a chcem veriť, že sa rozbehneme k veľmi serióznemu sociálnemu dialógu a všetky zákony, ktoré je potrebné prerokovať, budú prerokované v tripartite," uviedol Gazdík.
Šéf odborov zdôraznil, že na Slovensku sú nižšie mzdy nielen ako v starších členských štátoch Európskej únie, ale aj ako v krajinách V 4. Takže odbory a ich funkcionári majú právo tlačiť na zamestnávateľov a nie obávať sa, že ich preto prepustia. Už totiž nie je situácia ako pred niekoľkými rokmi a na Slovensku začína chýbať kvalifikovaná pracovná sila. Správni manažéri by preto mali vytvárať dobrú sociálnu politiku a ľudí motivovať aj mzdou. Odborári nemajú problémy v starších zabehnutých slovenských firmách, ale v skôr v zahraničných, v ktorých sú slovenskí manažéri. Potvrdzuje sa tým známe - Poturčenec horší Turka, povedal odborový predák.
Konštatoval, že minuloročný rast hrubého domáceho produktu o 10,4 percenta predstavuje 1.850 miliárd Sk a závidí nám ho celá Európa, pretože bol naozaj dynamicky. "Z toho v tom prerozdeľovacom procese na mzdy zamestnancov, ktorí tie hodnoty tvoria, sa dalo len 36 percent. Keď to porovnám s V 4 a s okolitými krajinami, tak v Českej republike je to 43 percent a v starých členských krajinách EÚ je to až 50 percent. Tak si myslím, že odbory majú právo tlačiť na to, aby sme sa doťahovali na vyspelé európske krajiny," zdôraznil Gazdík.“
Takže o rok znova. Nejako...
Priama akcia
P.S.: Prvému Máju sme sa pred rokom venovali v Rádiu Priama akcia - mp3 záznam vysielania si môžeš stiahnuť tu.