Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Protesty študentov v Srbsku pokračujú

6. apríl 2007

Ako sme už informovali, v Srbsku prebiehajú študentské protesty. Prinášame opäť čerstvé správy, ktoré budeme naďalej aktualizovať. Pripájame aj chronológiu najdôležitejších aktivít od začiatku marca.

Pozadie protestov, ktoré začali ešte v roku 2006 popisujeme v článku Aktuálna blokáda Fakulty architektúry v Belehrade (http://www.priamaakcia.sk/?action=view_article&id=276) a pozadie študentských protestov v Srbsku.

MAREC 2007

9/3/07
Fakulta je obsadená, vyučovanie sa nekoná a študenti zostanú na mieste minimálne počas víkendu. Na mieste je asi 200 študentov.
12/3/07
Po 5 dňoch blokády minister navrhuje jednania.
13/3/07
Všeobecné zhromaždenie posiela mandátovaných delegátov na stretnutie s ministrom. Ten akceptuje všetky požiadavky študentov, ALE iba pre študentov prvých ročníkov. Po stretnutí s ministrom sa koná všeobecné zhromaždenie, na ktorom je asi 600 študentov. Je nakopírovaných a rozšírených 700 kusov dokumentu, ktorý minister navrhol, že podpíše. Študenti si dávajú 2 hodiny na jeho naštudovanie a premyslenie, čo ďalej. Záver je, že návrh ministra odmietajú a považujú ho za pokus rozdeliť študentov rôznych ročníkov. Presúvajú sa na hlavnú ulicu v meste, ktorú istý čas blokujú. Pokračuje sa v blokáde Fakulty architektúry. Fotky z blokáde Fakulty architektúry: http://protest.zbrka.net/image/tid/32.
14/3/07
Architekti pokračujú v blokáde. O 16.00 sa koná všeobecné zhromaždenie na Filozofickej fakulte. O 19.00 je vyhlásená okupácia Filozofickej fakulty. Študenti teda držia už druhú fakultu
15/3/07
Minister kapituluje a prijíma všetky požiadavky architektov. Priame akcie na fakulte končia a asi 200 študentov sa presúva podporiť asi rovnaký počet kolegov na Filozofickej fakulte. Medzi študentmi je už citeľná značná únava.
16/3/07
Autority sa vyhrážajú, že privolajú políciu, aby „pochytala všetkých anarchistov z ASI“. Všeobecné zhromaždenie na Filozofickej fakulte hlasuje za ukončenie blokády. Študenti sú už unavení a na mieste je ich už len asi 100. Darí sa im však vybojovať 3 z 5 požiadaviek. Budúci týždeň sa konajú všeobecné zhromaždenia, ktoré rozhodnú o ďalšom postupe. Študenti chápu tieto blokády ako testovacie. Hlavné boje by sa mali uskutočniť v máji a októbri 2007 za účasti viacerých fakúlt naraz a s lepšou koordináciou.
19/3/07
Študenti obsadili Fakultu umení.
27/3/07
Blokáda stále pokračuje a koná sa demonštrácia v centre Belehradu, počas ktorej 800 študentov z Filozofickej fakulty, Fakulty architektúry, Filologickej fakulty a Fakulty umení niekoľko hodín blokuje ulice. Autority sa v súčasnosti (neúspešne) pokúšajú zastrašovať študentov bombastickými vyhláseniami, ako napríklad „Anarchisti na fakultách“. Protesty podľa nich z pozadia ovláda Anarchosyndikalistická iniciatíva. Tvrdia, že si prečítali stanovy ASI (nudných 83 bodov:) vypovedajúcich o štruktúre organizácie) a že niektorí dekani a vedúci predstavitelia univerzity čítali aj publikácie a dokumenty ASI a ukazuje sa, že všetko prebieha úplne v súlade s tým, čo je v nich napísané (ide o materiály „Priama akcia“ od Emila Pougeta a „Anarchosyndikalizmus v Porto Real“ o komunitno-pracovných bojoch španielskej CNT v 90. rokoch 20. storočia:)). V novinách sa tiež objavil článok, ktorý obsahuje časť „Zbúrať hierarchie“, kde je citát z programu ASI: „Na webstránke Anarchosyndikalistickej iniciatívy sa píše, že táto organizácia bojuje za spoločnosť založenú na individuálnej a kolektívnej slobode, rovnosti, solidarite a vzájomnej pomoci, spoločnosť oslobodenú od akýchkoľvek foriem útlaku, hierarchie či autority jedného človeka nad iným človekom.“ Aká hrozba!
29/3/07
Už tretí deň sa na fakulte objavujú „tajní“ policajti v civile. Snažia sa získavať informácie, vypytujú s ľudí, no, ako to už býva, sú nenápadní ako slon za blchou. Na deň študentov, 4. apríla, sa chystá veľká demonštrácia.

APRÍL 2007

3/4/2007
Koniec blokády na Fakulte umení potom, ako vedenie fakulty súhlasilo znížiť poplatky o tretinu.
4/4/2007
Spomienkový deň študentov (deň, kedy bol na Belehradskej univerzite pred 2. svetovou vojnou fašistami zavraždený jeden študent). Proti školnému protestovalo 800 študentov rôznych fakúlt. V rovnaký čas sa konalo stretnutie dekanov. Pochod prechádza popri budovách univerzity (vrátane tej, kde jednajú dekani) a vládnych budovách a vracia sa späť k dekanom. Študentia kričia slogany ako „Zlodeji“. Dekani nakoniec prijímali jednu z požiadaviek protestu – všetci študenti, ktorí splnia počet skúšok potrebných pre zápis do ďalšieho roka, nebudú musieť platiť za štúdium. Protesty ale nekončia.

Spracované podľa informácií z www.libcom.org a ASI (MAP-Srbsko). Viac na https://protest.zbrka.net

Foto z blokády Fakulty architektúry 9. marca

 

Foto z protestu 4. apríla


Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (24.4.)
19.04.2024 V stredu 24. apríla o 18:00 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Večer so zväzom Priama akcia v Hájovni – ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa?
13.02.2024 V sobotu 16.3. sa uskutoční akcia, kde budeme rozprávať o úspešnom organizovaní sa, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou, ale aj o veciach, ktoré zaujímajú teba.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (21.2., Kubik)
05.02.2024 Po krátkej pauze pokračujeme ďalším stretnutím aj v trnavskom Kubiku na Štefánikovej 4 o 19:00! Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Tentokrát budeme okrem iného pokračovať v prípravách kampane „Ideš na brigádu?“. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (18.1.)
08.01.2024 Vo štvrtok 18. januára o 18:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník - https://www.priamaakcia.sk/zapoj-sa. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (12.7., Foajé)
02.07.2023 Aj v júli otvoríme od 19:00 priestory Foajé na Štefánikovej 16 pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (28.6., Kubik)
24.06.2023 V stredu 28. júna budeme o 19:00 opäť v Kubiku na Štefánikovej 4 (FB podujatie). Príď aj ty, ak chceš aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (21.6., Foajé)
31.05.2023 V stredu 21. júna budeme opäť vo Foajé na Štefánikovej 16 (FB podujatie). Príď aj ty, ak chceš aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach
15.05.2023 V utorok 23. mája o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciach na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (17.5., Foajé)
26.04.2023 V stredu 17. mája o 19:00 budeme znova vo Foajé na Štefánikovej 16 (použi zvonček naľavo od dverí, prídeme ti otvoriť). Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: fb.com/events/3308024289463267

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (Collosseum, 27.4.)
21.04.2023 Vo štvrtok 27. apríla o 17:30 sa v Collosseu uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, či o podujatí k 100. výročiu MAP konanému 1. apríla v Košiciach.


Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in