Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 19 krajín sveta.Premietanie a diskusia v Oblude: dvakrát o Seattli 1999

2. december 2008
 
Na prelome novembra a decembra 1999 sa v americkom Seattli uskutočnili protesty proti zasadaniu Svetovej obchodnej organizácie (WTO). V súčasnosti už bežne používaný pojem „globalizácia“ vo veľkom vďačí za svoju popularizáciu práve udalostiam zo Seattlu. Vo štvrtok 4. decembra od 18.30 premietneme v klube Obluda v Bratislave filmy This is what democracy looks like (2000) a Battle in Seattle (2007) a pokúsime sa hľadať dôvody, prečo znamenal tento protest proti WTO zlom pre antikapitalistické aj reformistické aktivity v USA a inde vo svete. A čo z toho vyplýva pre dnešok.

FAK (Filmový anarchistický klub) pozýva vo štvrtok 4. 12. 2008 do klubu Obluda na filmy:

18:30 THIS IS WHAT DEMOCRACY LOOKS LIKE
(2000, 72 min., české titulky, Big Noise Films )
Dokument Big Noise Films kamerami Indymedia prináša pohľad organizátorov protestov, odborárov, komunitných organizátorov atď.


20:00 BATTLE IN SEATTLE
(2007, 100 min., české titulky, r. Stuart Townsend )
Film podľa knihy jedného z organizátorov protestov. Pohľad protestujúcich, polície a politikov.
Hrajú: Charlize Theron, Woody Harrelson, Ray Liotta...
Recenzia na film na stránke Priamej akcie: http://www.priamaakcia.sk/Protest-proti-zasadaniu-WTO-na-striebornom-platne-recenzia-filmu-Battle-in-Seattle.html


Kde je Obluda?
Na odbočke z Pražskej na Kramáre, na Opavskej ulici 7.
MHD 204, 206, 209, 212 na zastávku Stromová (na znamenie), prípadne busom 32 na zastávku Siemens.

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Re: 2008-12-02 | 13:10:44 | rado
reaguj na pr�spevok n/a
zdravim, nefunguje zobrazenie tohto prispevku, funguje len ked kliknem na diskusiu...


Re: 2008-12-02 | 18:45:24 | mt
reaguj na pr�spevok Re: n/a
dik za upozornenie, pracuje sa na tom


Re: 2008-12-12 | 01:45:58 | Redrick Schuchardt
reaguj na prďż˝spevok pokus o report alebo len pár postrehov
V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim o zhrnutie niekoľkých postrehov k premietaniu.

Na programe boli dva filmy, do Obludy som však dorazil až okolo ôsmej, čiže prvý - dokument This is what democracy looks like som nestihol. Prišiel som práve počas prestávky medzi filmami, ako prvé ma príjemne prekvapili viditeľné anti-fajčiarske upozornenia, keďže som bol po nepríjemnej skúsenosti z posledného premietania info@police (o aktivizme v Rumunsku) odhodlaný zdrbať všetkých „smradov“. Počet ľudí nebol nízky, odhadujem zhruba do 40 ľudí + jeden neželaný návštevník. Pozitívna i keď v podstate samozrejmá bola prítomnosť Červeno-čiernej distribúcie.

Pred druhým premietaným filmom - hraným Battle in Seattle vystúpil jeden z organizátorov s príspevkom k danej problematike. Myslím, že bol vhodne a adekvátne koncipovaný, dĺžka práve akurát, aby bola akceptovateľná pre ľudí, ktorí prišli hlavne pozerať film a zároveň dosť dlhá na to, aby to celé mohlo mať istú výpovednú hodnotu. Témou bol okrem iného zmysel zaoberania sa celou protestnou vlnou, ktorá prebehla okolo roku 2000. Medzi niektorými menej zainteresovanými účastníkmi bolo badať, že ich prezentácia zaujala.

Potom, už začal samotný film. Jeho obsahu sa veľmi venovať nebudem, osobne si myslím že z anarchistického pohľadu relevantný je a za pozretie určite stojí, aj keď je samozrejme v niektorých veciach problematický. Počas jeho priebehu sa prejavila jedna z nevýhod premietania v krčme - chvíľami bol hluk vravy od barového pultu naozaj rušivý a nebyť titulkov, ťažko by človek plne sledoval obsah filmu. Po skončení filmu prišiel čas na avizovanú diskusiu, žiadne príjemné prekvapenie sa však nekonalo. Zaznelo niekoľko príspevkov na pomedzí serióznosti a srandy. Zaznela napríklad, kritika na ľúbostnú zápletku vo filme, netreba však zabúdať, že hľadanie partnera môže a určite je častá motivácia pre zapojenie sa do aktivistickej scény. Vplyvom krčmového prostredia a monológov neželaného návštevníkov však väčšia diskusia neprebehla. Na tomto mieste by som podotkol, že myslím, že by bolo efektívnejšie a veľmi vhodné po filme zo strany organizátorov vyzvať na vytvorenie menšieho komornejšieho kruhu tými, ktorí chcú diskutovať a potom by úspech diskusie mohol byť perspektívnejší.

Čo sa týka neželeného návštevníka, ako býva často zvykom, objavil sa "ujo" v stredných rokoch, ktorý sa prišiel realizovať. Uvedomujúc si problematiku praktického riešenia, zastal by som sa radikálnejšieho prístupu k takýmto prípadom. Pokiaľ niekto narúša, alebo priam znemožňuje diskusiu a konštruktívny priebeh akcie, tak by mal byť vylúčený. Problémové je to, akými prostriedkami. Domnievam sa, že by sa osvedčilo väčšie zasahovanie zo strany moderátora diskusie, keďže túto rolu na tejto akcii až tak výrazne vidieť nebolo.

Ďalšou otáznou témou je organizácia takýchto premietaní v "pankovej krčme". Výhodou je určite možnosť prilákania väčšieho počtu menej zainteresovaných ľudí. Na druhej strane rušivý element spôsobený krčmovým prostredím je veľmi negatívny. Nevýhodou je tiež aj to, že napriek tomu, že konkrétna akcia môže byť nefajčiarská, priestor je z časti zasmradený aj tak. Určite by som sa priklonil k organizácií takýchto akcií v iných priestoroch, na druhej strane pokiaľ iné varianty neexistujú, musíme sa uspokojiť aj s tými menej vyhovujúcimi.

Čo sa týka hodnotenia akcie, považujem ju celkovo za pozitívnu. Myslím, že všeobecne aktivita v tomto smere je perspektívna, pričom ju samozrejme treba rozvíjať tak, aby sa prínos mohol naďalej ukazovať aj pre hnutie ako také a prekračoval rámec spoločného zhliadnutia filmu.Pridaj pr�spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Najnovšie číslo Kapitálu aj s naším článkom o štrajkoch v školstve
13.03.2020 Redakcia časopisu Kapitál nás požiadala o príspevok k téme neposlušnosť a výsledkom je osobne ladený článok našej členky. „V rokoch 2012 a 2016 som sa ako učiteľka na jednom z bratislavských gymnázií zúčastnila protestov a štrajkov v školstve. Štrajk v roku 2012 sa stal jedným z najznámejších vyjadrení nespokojnosti pracujúcich v novodobých dejinách Slovenska. Zároveň bol predzvesťou štrajku v roku 2016, ktorý sa dá bezpochyby označiť za bezprecedentný prejav nezávislosti od klasických odborov.“

(Ne)voliť nestačí – Po voľbách sa nič nekončí
26.02.2020 Už o niekoľko dní sa na základe výsledkov volieb začne vytvárať koaličná vláda a my si vypočujeme, že teraz treba čakať. Najprv na prvých sto dní, ako je zvykom, potom do polovice volebného obdobia, a napokon na ďalšie voľby. Štátne inštitúcie a firmy budú robiť všetko preto, aby v novej situácii čo najefektívnejšie presadili svoje záujmy cez vlastné organizácie a kontakty. A my zatiaľ (znova) prestaneme existovať.

(Ne)voliť nestačí – Voliť či nevoliť? O čom sú voľby
18.02.2020 Pozastavme sa na chvíľu ani nie tak nad odpoveďou na túto otázku, ale nad tým, ako uvažujeme v období pred voľbami a ako vlastne funguje zastupiteľská demokracia.

Otvorené stretnutie v deň volieb – program akcie
17.02.2020 S blížiacim sa termínom predvolebného otvoreného stretnutia v Bratislave aktualizujeme jeho program.

(Ne)voliť nestačí - Organizovanie sa
11.02.2020 V práci aj v bežnom živote riešime problémy väčšinou bez toho, aby sme sa nejako špeciálne organizovali. Keď chceme na niečo poukázať alebo sa niekoho zastať, vieme to urobiť v podstate hocikedy. Stačí trocha zdravého rozumu a odvahy. Je však veľa problémov, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť bez skutočnej organizácie a plánovania.

Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v januári
04.01.2020 V otvorených stretnutiach pokračujeme aj v novom roku. Jedno už máme naplánované na deň volieb vo februári, no stretneme sa aj v januári. Naposledy (v novembri) boli výsledkom stretnutia tri aktivity (článok o štrajku pracujúcich proti klimatickej zmene, účasť na klimatickom štrajku a solidarita s protestmi v Čile). Dúfame, že praktický presah budú mať aj ďalšie stretnutia. Vidíme sa v sobotu 18. januára o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Zväz CNT-Tarragona hlási úspech po desiatich mesiacoch v spore
21.12.2019 Po desiatich mesiacoch sa 13. decembra dohodou skončil spor s predajňou tabaku Estanco Nº 2 de El Vendrell. K dohode došlo bez súdneho sporu a zapojenia právnikov. Rozhodli priame akcie.

Nálepky (Ne)voliť nestačí sú tu!
22.11.2019 Chceš podporiť túto myšlienku vo svojom regióne? Ozvi sa, pošleme!
Budú k dispozícii aj na otvorenom stretnutí v Bystre v BA už túto sobotu od 16:00. Viac info: nájdeš tu.


Otvorené stretnutie so zväzom Priama akcia v novembri
09.11.2019 Po hodnotnom prvom stretnutí minulý mesiac bude v novembri ďalšie. Pokračujeme v našej snahe o diskusie a spoločné aktivity ľudí, ktorým je blízky triedny prístup. Diskusie vychádzajú z potrieb a záujmov ľudí na stretnutiach a zámer je, aby mali praktický presah. Vidíme sa v sobotu 23. novembra o 16:00 v komunitnej obývačke Bystro. Viac o stretnutiach sa dozvieš nižšie.

Rozšírme myšlienku „(Ne)voliť nestačí“ do regiónov!
28.10.2019 V rámci príprav na aktivity, ktorými chceme rozšíriť myšlienku „(Ne)voliť nestačí“, by sme radi znova zdôraznili, že sa chceme vyhnúť naťahovaniu sa o to, či voliť alebo nevoliť. Nájdu sa hlasy, ktoré tvrdia, že treba voliť napríklad preto, aby sa do parlamentu nedostali neofašistické tendencie. Ide o veľmi dobrý príklad, na ktorom sa pokúsime vysvetliť pointu kampane. Viac informácií o plánovanej kampani, do ktorej sa môžeš zapojiť, nájdeš tu.

(Ľavicová) žurnalistika – skúsenosť s redakciou blogu Pole
22.10.2019 Seriózna žurnalistika by mala byť bez ohľadu na politickú orientáciu korektná. Očakáva sa, že človek, ktorý chce o niečom písať, si tému nielen vopred naštuduje, ale bude tiež vnímavo pristupovať k poznámkam „respondentov“. Platí to pre klasické články aj pre rozhovory. Teda malo by. Naša skúsenosť s redakciou blogu Pole bola iná.

Fotoreport z klimatického štrajku v Bratislave (20. 9. 2019)
20.09.2019 K dnešnému protestu na Námestí slobody sme sa ako organizácia vyjadrili stanoviskom zverejneným na webe, ale aj osobnou účasťou na mieste v rámci „tmavozeleného“ bloku, ktorý pochodoval za veľkým transparentom kolektívu Bod obratu „Zmeňme systém, nie klímu“.

Zväz SolFed vybojoval spoločne s pracovníkom hotela dlžnú mzdu
08.05.2019 Bývalému pracovníkovi v kuchyni dlhoval hotel Harbour v Brightone 3 odpracované dni, zmluvnú odmenu (prepitné a bonus) a peniaze za nevyčerpanú dovolenku. Celková dlžná suma presahovala 1000 libier.

Kapela Železná kolóna vydáva nový album „Každý deň píšeme dejiny“
30.04.2019 Po 12 rokoch a opäť symbolicky na 1. mája vychádza nový album Železnej kolóny s názvom „Každý deň píšeme dejiny“. Digitálnu verziu s piatimi songmi je možné vypočuť/stiahnuť si na bandcampe a youtube.

Výstava plagátov „Zyeme čokoľvek“
24.04.2019 Solidárny zväz Priama akcia a komunitná obývačka Bystro pozývajú 1. mája o 18:00 na komentovanú prehliadku výstavy provokatívnych PLAGÁTOV KOLEKTÍVU HOGWASH, v ktorých sa tvorcovia snažia nájsť rozdiely, ale hlavne spojitosti medzi súčasnou spoločnosťou a režimom pred rokom 1989.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in