Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Premietanie a diskusia v Oblude: dvakrát o Seattli 1999

2. december 2008
 
Na prelome novembra a decembra 1999 sa v americkom Seattli uskutočnili protesty proti zasadaniu Svetovej obchodnej organizácie (WTO). V súčasnosti už bežne používaný pojem „globalizácia“ vo veľkom vďačí za svoju popularizáciu práve udalostiam zo Seattlu. Vo štvrtok 4. decembra od 18.30 premietneme v klube Obluda v Bratislave filmy This is what democracy looks like (2000) a Battle in Seattle (2007) a pokúsime sa hľadať dôvody, prečo znamenal tento protest proti WTO zlom pre antikapitalistické aj reformistické aktivity v USA a inde vo svete. A čo z toho vyplýva pre dnešok.

FAK (Filmový anarchistický klub) pozýva vo štvrtok 4. 12. 2008 do klubu Obluda na filmy:

18:30 THIS IS WHAT DEMOCRACY LOOKS LIKE
(2000, 72 min., české titulky, Big Noise Films )
Dokument Big Noise Films kamerami Indymedia prináša pohľad organizátorov protestov, odborárov, komunitných organizátorov atď.


20:00 BATTLE IN SEATTLE
(2007, 100 min., české titulky, r. Stuart Townsend )
Film podľa knihy jedného z organizátorov protestov. Pohľad protestujúcich, polície a politikov.
Hrajú: Charlize Theron, Woody Harrelson, Ray Liotta...
Recenzia na film na stránke Priamej akcie: http://www.priamaakcia.sk/Protest-proti-zasadaniu-WTO-na-striebornom-platne-recenzia-filmu-Battle-in-Seattle.html


Kde je Obluda?
Na odbočke z Pražskej na Kramáre, na Opavskej ulici 7.
MHD 204, 206, 209, 212 na zastávku Stromová (na znamenie), prípadne busom 32 na zastávku Siemens.

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Re: 2008-12-02 | 13:10:44 | rado
reaguj na pr?spevok n/a
zdravim, nefunguje zobrazenie tohto prispevku, funguje len ked kliknem na diskusiu...


Re: 2008-12-02 | 18:45:24 | mt
reaguj na pr?spevok Re: n/a
dik za upozornenie, pracuje sa na tom


Re: 2008-12-12 | 01:45:58 | Redrick Schuchardt
reaguj na pr?spevok pokus o report alebo len pár postrehov
V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim o zhrnutie niekoľkých postrehov k premietaniu.

Na programe boli dva filmy, do Obludy som však dorazil až okolo ôsmej, čiže prvý - dokument This is what democracy looks like som nestihol. Prišiel som práve počas prestávky medzi filmami, ako prvé ma príjemne prekvapili viditeľné anti-fajčiarske upozornenia, keďže som bol po nepríjemnej skúsenosti z posledného premietania info@police (o aktivizme v Rumunsku) odhodlaný zdrbať všetkých „smradov“. Počet ľudí nebol nízky, odhadujem zhruba do 40 ľudí + jeden neželaný návštevník. Pozitívna i keď v podstate samozrejmá bola prítomnosť Červeno-čiernej distribúcie.

Pred druhým premietaným filmom - hraným Battle in Seattle vystúpil jeden z organizátorov s príspevkom k danej problematike. Myslím, že bol vhodne a adekvátne koncipovaný, dĺžka práve akurát, aby bola akceptovateľná pre ľudí, ktorí prišli hlavne pozerať film a zároveň dosť dlhá na to, aby to celé mohlo mať istú výpovednú hodnotu. Témou bol okrem iného zmysel zaoberania sa celou protestnou vlnou, ktorá prebehla okolo roku 2000. Medzi niektorými menej zainteresovanými účastníkmi bolo badať, že ich prezentácia zaujala.

Potom, už začal samotný film. Jeho obsahu sa veľmi venovať nebudem, osobne si myslím že z anarchistického pohľadu relevantný je a za pozretie určite stojí, aj keď je samozrejme v niektorých veciach problematický. Počas jeho priebehu sa prejavila jedna z nevýhod premietania v krčme - chvíľami bol hluk vravy od barového pultu naozaj rušivý a nebyť titulkov, ťažko by človek plne sledoval obsah filmu. Po skončení filmu prišiel čas na avizovanú diskusiu, žiadne príjemné prekvapenie sa však nekonalo. Zaznelo niekoľko príspevkov na pomedzí serióznosti a srandy. Zaznela napríklad, kritika na ľúbostnú zápletku vo filme, netreba však zabúdať, že hľadanie partnera môže a určite je častá motivácia pre zapojenie sa do aktivistickej scény. Vplyvom krčmového prostredia a monológov neželaného návštevníkov však väčšia diskusia neprebehla. Na tomto mieste by som podotkol, že myslím, že by bolo efektívnejšie a veľmi vhodné po filme zo strany organizátorov vyzvať na vytvorenie menšieho komornejšieho kruhu tými, ktorí chcú diskutovať a potom by úspech diskusie mohol byť perspektívnejší.

Čo sa týka neželeného návštevníka, ako býva často zvykom, objavil sa "ujo" v stredných rokoch, ktorý sa prišiel realizovať. Uvedomujúc si problematiku praktického riešenia, zastal by som sa radikálnejšieho prístupu k takýmto prípadom. Pokiaľ niekto narúša, alebo priam znemožňuje diskusiu a konštruktívny priebeh akcie, tak by mal byť vylúčený. Problémové je to, akými prostriedkami. Domnievam sa, že by sa osvedčilo väčšie zasahovanie zo strany moderátora diskusie, keďže túto rolu na tejto akcii až tak výrazne vidieť nebolo.

Ďalšou otáznou témou je organizácia takýchto premietaní v "pankovej krčme". Výhodou je určite možnosť prilákania väčšieho počtu menej zainteresovaných ľudí. Na druhej strane rušivý element spôsobený krčmovým prostredím je veľmi negatívny. Nevýhodou je tiež aj to, že napriek tomu, že konkrétna akcia môže byť nefajčiarská, priestor je z časti zasmradený aj tak. Určite by som sa priklonil k organizácií takýchto akcií v iných priestoroch, na druhej strane pokiaľ iné varianty neexistujú, musíme sa uspokojiť aj s tými menej vyhovujúcimi.

Čo sa týka hodnotenia akcie, považujem ju celkovo za pozitívnu. Myslím, že všeobecne aktivita v tomto smere je perspektívna, pričom ju samozrejme treba rozvíjať tak, aby sa prínos mohol naďalej ukazovať aj pre hnutie ako také a prekračoval rámec spoločného zhliadnutia filmu.Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (12.7., Foajé)
02.07.2023 Aj v júli otvoríme od 19:00 priestory Foajé na Štefánikovej 16 pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (28.6., Kubik)
24.06.2023 V stredu 28. júna budeme o 19:00 opäť v Kubiku na Štefánikovej 4 (FB podujatie). Príď aj ty, ak chceš aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (21.6., Foajé)
31.05.2023 V stredu 21. júna budeme opäť vo Foajé na Štefánikovej 16 (FB podujatie). Príď aj ty, ak chceš aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach
15.05.2023 V utorok 23. mája o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciach na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (17.5., Foajé)
26.04.2023 V stredu 17. mája o 19:00 budeme znova vo Foajé na Štefánikovej 16 (použi zvonček naľavo od dverí, prídeme ti otvoriť). Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: fb.com/events/3308024289463267

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (Collosseum, 27.4.)
21.04.2023 Vo štvrtok 27. apríla o 17:30 sa v Collosseu uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, či o podujatí k 100. výročiu MAP konanému 1. apríla v Košiciach.


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (Foajé, 12.4.)
05.04.2023 Od apríla sa mení miesto stretnutí. Najbližšie bude v stredu 12. apríla o 19:00 vo Foajé na Štefánikovej 16 (použi zvonček naľavo od dverí, prídeme ti otvoriť). Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, či o podujatí k 100. výročiu MAP konanému 1. apríla v Košiciach.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (22.3.)
07.03.2023 Streda 22. marca o 19:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít v Trnave. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Posledné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave v Kalabe (15.3.)
27.02.2023 Žiaľ, komunitné centrum Kalab končí na Zámockej a zatiaľ nie je isté, či bude pokračovať inde. Posledné stretnutie v tomto skvelom priestore budeme mať v stredu 15. marca o 19:00! Porozprávame sa o tom, akým problémoch v práci sa aktuálne venujeme, zhodnotíme podujatie k 100. výročiu MAP, ktoré bude 4. marca a ako vždy sa budeme venovať témam, s ktorými prídu ľudia na stretnutie. Na mieste budú naše propagačné materiály a publikácie. Ak vieš o vhodnom priestore na otvorené stretnutia PA, daj nám vedieť. FB udalosť: ...

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (1.2.)
17.01.2023 Streda 1. februára o 18:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in