Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Premietanie a diskusia v Oblude: dvakrát o Seattli 1999

2. december 2008
 
Na prelome novembra a decembra 1999 sa v americkom Seattli uskutočnili protesty proti zasadaniu Svetovej obchodnej organizácie (WTO). V súčasnosti už bežne používaný pojem „globalizácia“ vo veľkom vďačí za svoju popularizáciu práve udalostiam zo Seattlu. Vo štvrtok 4. decembra od 18.30 premietneme v klube Obluda v Bratislave filmy This is what democracy looks like (2000) a Battle in Seattle (2007) a pokúsime sa hľadať dôvody, prečo znamenal tento protest proti WTO zlom pre antikapitalistické aj reformistické aktivity v USA a inde vo svete. A čo z toho vyplýva pre dnešok.

FAK (Filmový anarchistický klub) pozýva vo štvrtok 4. 12. 2008 do klubu Obluda na filmy:

18:30 THIS IS WHAT DEMOCRACY LOOKS LIKE
(2000, 72 min., české titulky, Big Noise Films )
Dokument Big Noise Films kamerami Indymedia prináša pohľad organizátorov protestov, odborárov, komunitných organizátorov atď.


20:00 BATTLE IN SEATTLE
(2007, 100 min., české titulky, r. Stuart Townsend )
Film podľa knihy jedného z organizátorov protestov. Pohľad protestujúcich, polície a politikov.
Hrajú: Charlize Theron, Woody Harrelson, Ray Liotta...
Recenzia na film na stránke Priamej akcie: http://www.priamaakcia.sk/Protest-proti-zasadaniu-WTO-na-striebornom-platne-recenzia-filmu-Battle-in-Seattle.html


Kde je Obluda?
Na odbočke z Pražskej na Kramáre, na Opavskej ulici 7.
MHD 204, 206, 209, 212 na zastávku Stromová (na znamenie), prípadne busom 32 na zastávku Siemens.

Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Re: 2008-12-02 | 13:10:44 | rado
reaguj na pr?spevok n/a
zdravim, nefunguje zobrazenie tohto prispevku, funguje len ked kliknem na diskusiu...


Re: 2008-12-02 | 18:45:24 | mt
reaguj na pr?spevok Re: n/a
dik za upozornenie, pracuje sa na tom


Re: 2008-12-12 | 01:45:58 | Redrick Schuchardt
reaguj na pr?spevok pokus o report alebo len pár postrehov
V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim o zhrnutie niekoľkých postrehov k premietaniu.

Na programe boli dva filmy, do Obludy som však dorazil až okolo ôsmej, čiže prvý - dokument This is what democracy looks like som nestihol. Prišiel som práve počas prestávky medzi filmami, ako prvé ma príjemne prekvapili viditeľné anti-fajčiarske upozornenia, keďže som bol po nepríjemnej skúsenosti z posledného premietania info@police (o aktivizme v Rumunsku) odhodlaný zdrbať všetkých „smradov“. Počet ľudí nebol nízky, odhadujem zhruba do 40 ľudí + jeden neželaný návštevník. Pozitívna i keď v podstate samozrejmá bola prítomnosť Červeno-čiernej distribúcie.

Pred druhým premietaným filmom - hraným Battle in Seattle vystúpil jeden z organizátorov s príspevkom k danej problematike. Myslím, že bol vhodne a adekvátne koncipovaný, dĺžka práve akurát, aby bola akceptovateľná pre ľudí, ktorí prišli hlavne pozerať film a zároveň dosť dlhá na to, aby to celé mohlo mať istú výpovednú hodnotu. Témou bol okrem iného zmysel zaoberania sa celou protestnou vlnou, ktorá prebehla okolo roku 2000. Medzi niektorými menej zainteresovanými účastníkmi bolo badať, že ich prezentácia zaujala.

Potom, už začal samotný film. Jeho obsahu sa veľmi venovať nebudem, osobne si myslím že z anarchistického pohľadu relevantný je a za pozretie určite stojí, aj keď je samozrejme v niektorých veciach problematický. Počas jeho priebehu sa prejavila jedna z nevýhod premietania v krčme - chvíľami bol hluk vravy od barového pultu naozaj rušivý a nebyť titulkov, ťažko by človek plne sledoval obsah filmu. Po skončení filmu prišiel čas na avizovanú diskusiu, žiadne príjemné prekvapenie sa však nekonalo. Zaznelo niekoľko príspevkov na pomedzí serióznosti a srandy. Zaznela napríklad, kritika na ľúbostnú zápletku vo filme, netreba však zabúdať, že hľadanie partnera môže a určite je častá motivácia pre zapojenie sa do aktivistickej scény. Vplyvom krčmového prostredia a monológov neželaného návštevníkov však väčšia diskusia neprebehla. Na tomto mieste by som podotkol, že myslím, že by bolo efektívnejšie a veľmi vhodné po filme zo strany organizátorov vyzvať na vytvorenie menšieho komornejšieho kruhu tými, ktorí chcú diskutovať a potom by úspech diskusie mohol byť perspektívnejší.

Čo sa týka neželeného návštevníka, ako býva často zvykom, objavil sa "ujo" v stredných rokoch, ktorý sa prišiel realizovať. Uvedomujúc si problematiku praktického riešenia, zastal by som sa radikálnejšieho prístupu k takýmto prípadom. Pokiaľ niekto narúša, alebo priam znemožňuje diskusiu a konštruktívny priebeh akcie, tak by mal byť vylúčený. Problémové je to, akými prostriedkami. Domnievam sa, že by sa osvedčilo väčšie zasahovanie zo strany moderátora diskusie, keďže túto rolu na tejto akcii až tak výrazne vidieť nebolo.

Ďalšou otáznou témou je organizácia takýchto premietaní v "pankovej krčme". Výhodou je určite možnosť prilákania väčšieho počtu menej zainteresovaných ľudí. Na druhej strane rušivý element spôsobený krčmovým prostredím je veľmi negatívny. Nevýhodou je tiež aj to, že napriek tomu, že konkrétna akcia môže byť nefajčiarská, priestor je z časti zasmradený aj tak. Určite by som sa priklonil k organizácií takýchto akcií v iných priestoroch, na druhej strane pokiaľ iné varianty neexistujú, musíme sa uspokojiť aj s tými menej vyhovujúcimi.

Čo sa týka hodnotenia akcie, považujem ju celkovo za pozitívnu. Myslím, že všeobecne aktivita v tomto smere je perspektívna, pričom ju samozrejme treba rozvíjať tak, aby sa prínos mohol naďalej ukazovať aj pre hnutie ako také a prekračoval rámec spoločného zhliadnutia filmu.Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (22.3.)
07.03.2023 Streda 22. marca o 19:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít v Trnave. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Posledné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave v Kalabe (15.3.)
27.02.2023 Žiaľ, komunitné centrum Kalab končí na Zámockej a zatiaľ nie je isté, či bude pokračovať inde. Posledné stretnutie v tomto skvelom priestore budeme mať v stredu 15. marca o 19:00! Porozprávame sa o tom, akým problémoch v práci sa aktuálne venujeme, zhodnotíme podujatie k 100. výročiu MAP, ktoré bude 4. marca a ako vždy sa budeme venovať témam, s ktorými prídu ľudia na stretnutie. Na mieste budú naše propagačné materiály a publikácie. Ak vieš o vhodnom priestore na otvorené stretnutia PA, daj nám vedieť. FB udalosť: ...

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (1.2.)
17.01.2023 Streda 1. februára o 18:00 v Kubiku! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, alebo chcú prispieť do diskusie inou témou či sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (14.1.)
04.01.2023 Pozývame na prvé novoročné otvorené stretnutie v klube Collosseum v sobotu 14. januára o 10:00. Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (18.1.)
13.12.2022 Streda 18. januára o 19:00 v Kalabe! Otvorené stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie tu.

Zbližovanie organizácií MAP v Ázii a Tichomorí
05.12.2022 Počas víkendu 12. a 13. novembra sa konalo v Jakarte stretnutie našich kamarátov a kamarátok z organizácií MAP z celého ázijsko-tichomorského regiónu. Zazneli prezentácie o situácii v Austrálii, Indii, Indonézii a na Filipínach. Počas diskusií sa preberalo široké spektrum tém: právny status kasty v Indii a jej vzťah k triednemu boju, vyhliadky na anarchosyndikalistické organizovanie na Filipínach či situácia migrujúcich pracujúcich v Singapure.

PODCHODY „Priechody pre chodcov“ - benefičný album na podporu zväzu Priama akcia
28.11.2022 Podchody je anarcho-dub-poetry projekt. Ide o mix proletárskej poézie a dub muziky. 5 songov, cca 12 minút. Príspevkom na bandcampe môžeš podporiť zväz Priama akcia.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (16.11.)
30.10.2022 Posledné tohtoročné stretnutie v Bratislave sa uskutoční v stredu 16. novembra o 19:00 v Kalabe na Zámockej 5. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít.

Kampaň zväzu ZSP proti predajniam Żabka a pomoc ukrajinským pracujúcim
16.10.2022 Zväz ZSP vo Varšave začal Medzinárodný týždeň proti nevyplácaniu miezd priamou akciou v predajni Żabka a plánuje aj akcie s ukrajinskými pracujúcimi. V oboch prípadoch ide o dlžné mzdy.

K útoku z 12. októbra
13.10.2022 Je náročné nájsť slová, ktoré by vyjadrili náš hnev a smútok po včerajšom útoku. V týchto ťažkých chvíľach myslíme na ľudí, ktorých včerajšok zasiahol najviac.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave a Bratislave (27. a 28.10.)
13.10.2022 V októbri sa vidíme nielen v komunitnom centre Kalab, ale aj v trnavskom Kubiku. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí majú problémy v práci (napríklad ale nielen nevyplatené mzdy) a chcú ich aktívne riešiť, prípadne chcú prispieť do diskusie inou témou alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Stretnutia v júli a septembri v Bratislave boli konštruktívne a s nápadmi na nové aktivity (ktoré sa nakoniec aj zrealizovali) prišli aj ľudia, s ktorými sme sa videli prvýkrát. Dúfame, že podobne tomu bude aj v Trnave. Vidíme sa vo štvrtok 27.10. v Kubiku na Štefánikovej 4 alebo v piatok 28.10. v Kalabe na Zámockej 5. Obe stretnutia sa začínajú o 18:00.

Zväz ZSP uspel v spore o nevyplatenú mzdu s kníhkupectvom vo Varšave
10.10.2022 Kníhkupectvo v štvrti Muranów meškalo od marca s výplatou mzdy bývalej zamestnankyni. Tá sa rozhodla dožadovať sa dlžných peňazí spoločne so Zväzom syndikalistov Poľska a vo výzve, ktorú poslali šéfovi, spomenuli aj chystanú kampaň poukazujúcu na pracovné praktiky v kníhkupectve. Zamestnávateľ reagoval takmer okamžite a peniaze previedol na účet.

Aktualizácia o situácii väzneného Kirilla Ukrajinceva, aktivistu odborov Kuriér v Rusku
05.10.2022 Vo štvrtok 22. septembra bola Kirillovi predĺžená vyšetrovacia väzba do 19. októbra. Hrozí mu až päť rokov väzenia za „zvolanie alebo účasť na nepovolenom zhromaždení viac ako dvakrát v priebehu 180 dní“. Za jeho prepustenie a zrušenie všetkých obvinení prebehlo vo viacerých ruských mestách niekoľko menších protestných akcií a solidaritu vyjadrili aj viaceré organizácie a osoby v zahraničí vrátane nášho zväzu a ďalších zväzov združených v Medzinárodnej asociácii pracujúcich.

Úskalia organizovania sa na pracoviskách (Liptovský Mikuláš, 22.9.)
05.09.2022 Vo štvrtok 22. septembra o 18:00 sa v Liptovskom Mikuláši zúčastníme na diskusii venovanej problémom spojeným s organizovaním sa na pracoviskách (v pôvodnom termíne 14. apríla sa uskutočniť nemohla). Akciu organizuje vo svojich priestoroch na Námestí osloboditeľov 1 občianske združenie Diera do sveta (web, FB).

V Košiciach sa uskutočnilo ďalšie otvorené stretnutie zväzu Priama akcia
30.08.2022 Vo štvrtok 11.8. sa uskutočnilo druhé tohtoročné otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach. Tentoraz bolo oveľa početnejšie ako naposledy a väčšinu ľudí sme doteraz nepoznali. Okrem činnosti a histórii zväzu sa hovorilo o zlepšení propagácie, nadchádzajúcich komunálnych voľbách, podujatiach v Košiciach pri príležitosti stého výročia založenia Medzinárodnej asociácie pracujúcich atď.

Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in