Priama akcia je solidárny zväz pracujúcich,
ktorý sa sústreďuje na riešenie problémov
na pracovisku a v komunite, a na organizovanie solidárnych akcií za práva a požiadavky
pracujúcich na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2000 je sekciou Medzinárodnej asociácie pracujúcich (MAP), ktorá v súčasnosti združuje zväzy a skupiny z 21 krajín sveta.Podnik bez ľudskej budúcnosti
19. január 2006

Mať zamestnanie ešte neznamená mať aj dôstojný a spokojný život. Dôkazom toho je aj nasledujúci rozhovor, ktorý bol robený pre noviny Podaj ďalej. Nahliadni s nami do zákulisia firmy OLDRATI, ktorá ťaží z ľudskej biedy a zlej sociálnej situácie na východe Slovenska.

Oldrati Slovensko je spoločnosťou s.r.o. zaoberajúca sa výrobou výrobkov z gumy a plastu, výrobou a predajom filtrov na čistenie vzduchu, olejov, pohonných hmôt a odlučovačov. Vyrába zariadenia na filtráciu vôd, úpravy vôd a plynu pre všetky priemyselné, potravinárske a zdravotnícke aplikácie.

Je dcérskou spoločnosťou Oldrati Guarnizioni Industrialy s.p.a. so sídlom v Taliansku. Od roku 2004 pôsobí v priestoroch bývalého chemického závodu Chirana v Humennom. Ktovie ako dlho a kde všade hľadala miesto pre spustenie výroby, ale nevybrala si zle. Východ Slovenska je po sociálnej i finančnej otázke na tom zo všetkých regiónov najhoršie. Veľká nezamestnanosť a zlé platové podmienky sú veľkým lákadlom pre firmy s praktikami, akými sa prejavuje Oldrati.

Firma teda svoj ťah urobila, ale čo na to zamestnanci?

Prinášame rozhovor s jedným z nich, ktorého praktiky zamestnávateľa donútili po šiestich mesiacoch, aj kvôli následnému prepusteniu, zmeniť pracovné miesto. Opustil jeden z popredných podnikov na Slovensku, ktorý svojími neľudskym prístupom demotivuje zamestnancov a vidí v nich len ďalšie ľahko nahraditeľné súčiastky, ktorých hlavne na východnom Slovensku je ešte stále neúrekom.
Na jeho žiadosť neuvádzame jeho meno.


Pracoval si v podnikou, ktorý nie je verejnosti príliš známy, a ktorý používa svojské praktiky voči svojim zamestnancom. Mohol by si opísať, čo ťa viedlo zamestnať sa práve vo firme OLDRATI a aké pracovné podmienky určuje vedenie svojim zamestnancom?

Predtým, než som sa zamestnal v OLDRATI SLOVENSKO, pracoval som tri štvrte roka v Českej republike. Robota nebola zlá, ale, samozrejme, lákalo ma to domov. Doma je doma. Keďže pracovných ponúk je u nás na východe poskromne, prijal som nakoniec možnosť pracovať vo firme, o ktorej som už predtým čo to počul. A neboli to kladné zvesti. Napriek tomu ma po príchode do fabriky v prvý deň, keď sa nás s ešte jedným potenciálnym zamestnancom ujal vedúci výroby, čakal menší šok. Hneď pri vstupe nám totiž oznámil, že vo firme sa pracuje bez prestávky! Bez akejkoľvek prestávky osem hodín! V hluku veľkých lisov, v smrade z roztavenej gumy, vo vysokom tempe určenom nezmyselne vysokými normami. Človek, ktorý chce ísť na záchod, musí požiadať majstra, aby ho zastúpil, rýchlo vykonať potrebu a ponáhľať späť, pretože majster je len jeden na zmenu, má svoju robotu a robotníkov je na zmene cca dvadsať. Jesť sa dá len pri plnom chode lisu – to keď človek stíha – raz zakusiť a robiť, a tak dokola, jeden rožok jesť aj pol hodiny. V lete panovali v halách kruté horúčavy, keď v jeden z takýchto horúcich dní, kedy tam zavesili teplomer, ten nameral 42,7oC! Ešte ráno po nočnej na ňom bolo 36,1oC! Na druhý deň ho radšej vedenie odstránilo. Pochopiteľne, pre robotníkov z toho žiadne úľavy nevyplynuli. Len sme asi tri dni dostali po jednom litri stolovej vody. Norma je norma, tá nepustí...
A to nehovorím o talianskych mechanikoch s IQ hojdacieho koníka, ale s veľkým egom. Veľakrát nechýbalo, aby sa kvôli nim strhla v práci bitka. O platoch je škoda sa zmieňovať, len tak pre ilustráciu – za 25 odpracovaných dní, z toho dve soboty a jeden štátny sviatok – cca 12 000 hrubého. Bežný mesiac tak okolo 10 – 10,5 tisíc. Hrubého, samozrejme.

V dnešnej spoločnosti sa čoraz viac podnikov obracia týmto smerom. Nehostinné podmienky pre zamestnancov či nízke platy, dnes nie sú žiadnou zárukov plnohodnotného života nás, obyčajných ľudí. Čo myslíš, prečo je to tak?

Podľa mňa firmy ako je Oldrati sem v žiadnom prípade neprišli rozvíjať ľudský potenciál nás obyčajných ľudí, dať nám solídne zamestnanie a platové podmienky, ale naopak využiť čo sa dá, ľudí vyžmýkať na doraz, spraviť z nich polootrokov, dať im výplaty, ktoré sú ledva na prežitie a to všetko v rámci dosiahnutia čo možno najväčšieho zisku a potom sa presunúť smerom na východ za lacnejšou pracovnou silou. Dokiaľ budú u nás objektívne ľudia nútení za takýchto podmienok pracovať, každý z iných dôvodov a vláda proti tomu niečo neurobí, takéto firmy tu budú pribúdať. Ale je toto naozaj dobré? Jasné, vláda vyhlási o koľko percent sa zase znížila nezamestnanosť, ale za akú cenu. Niekedy je to fakt ako vo feudalizme.

Z minulosti i súčasnosti poznáme mnoho rôznych praktík, ako sa zamestnanci postavili svojmu zamestnávateľovi a rôznymi spôsobmi sa im vďaka priamým akciám podarilo opätovné navrátenie slobodnejšej práce do svojích životov. Nemálo prípadov sa odohralo i tu na Slovensku. Aký je tvoj názor na takúto formu protestov, čo si myslíš o podobných aktivitách vo vašom podniku?

Myslím si, že všetko je to o osobnej odvahe každého jednotlivca, ako na nás vplývala výchova v rodine, v škole, je to o tom, akí sme. V dnešnej neľahkej dobe, keď hlavným meradlom úspechu sú peniaze, panuje v ľuďoch strach, boja sa prepustenia, boja sa ozvať, dnes je pán zamestnávateľ. Podobným príkladom je aj nízka účasť vo voľbách, ľudia si myslia, že zvolením toho, či onoho poslanca alebo župana zvolia zase len ďalšieho zlodeja a podvodníka a tak nejdú voliť, rezignujú (o tom, či je súčasný model parlamentnej demokracie a volieb správny a spravodlivý, by sa dalo veľa diskutovať). Niečo takéto sa deje aj v podnikoch ako je Oldrati, každý sa bojí ozvať, že tým aj tak nič nedosiahne, len sám seba odpíše a tak väčšina rezignuje a po čase si zvykne. Ale ako som už povedal, všetko je to osobnej statočnosti. Viem, že v Oldrati vedenie záležitosti priveľmi odbojných pracovníkov riešilo prepúšťaním. Keď si niečo chceli nájsť, tak si našli.

Strach spolupracovníkov tkvie často krát na rôznych situáciách. Sú nimi rodiny, strata zamestnania najmä v chudobnejších regiónoch. Existuje podľa teba nejaká cesta ako zmeniť tento nepriaznivý vývoj pre väčšinu pracujúcich ľudí?

Tak toto je pre mňa ťažká otázka, netrúfam si vyniesť nejaký jednoznačný záver. Ja osobne to riešim tak, že keď som niekde už naozaj veľmi nespokojný a ide mi to už „hore krkom“ a momentálne nie som vo finančnej kríze, jednoducho odídem. Samozrejme, som slobodný, bezdetný, bývam u rodičov, pre mňa je to relatívne jednoduché. Naozaj nezávidím ľuďom, ktorí sa musia postarať o svoje rodiny, platiť nájomné a všetko okolo toho. Čiastočným riešením by bolo bojkotovať výrobky firiem, ktoré porušujú etické kódexy, osobne rád by som takýto zoznam privítal a k bojkotu sa pridal. Inak skutočne neviem, ako by sa dala situácia zvrátiť.

Aké máš plány do budúcnosti a čo by si odkázal čitateľom novín Podaj ďalej, z ktorých sú mnohí v podobnej situácii ako ty?

No, čerstvá novinka aj pre mňa je, že už takejto pracovnej situácii nie som. Pred zhruba týždňom, keď som sa vrátil z maródky, zapríčinenej ťažkou monotónnou prácou, mi strčili pod nos papier s výpoveďou. Teda, konkrétne sme to spolu vyriešili skončením pracovného pomeru dohodou. Ja som nenamietal – kde ma nechcú, nepchám sa. Naopak, konečne je tejto drine koniec. Ešte mi nadôvažok pritakli dvojmesačné odstupné, takže fráza „teraz to bolí menej“ neplatí – teraz to nebolí vôbec.
Mám teraz dosť času porozmýšľať, čo ďalej, určite si nabudúce lepšie preverím firmu, v ktorej budem chcieť pracovať, aby som neskončil v dravých rukách neseriózneho zahraničného (ale aj domáceho) investora.

Zhováral sa Jaroslav Turriz (Priama akcia - Východ), december 2005
turriz@priamaakcia.sk
Diskusia

Vitajte v diskusii k článku. Cieľom diskusie je navzájom sa deliť o svoje pohľady na tému, skúsenosti a nejasnosti.
Ďakujeme, že v diskusii komunikujete s úmyslom konštruktívnosti, vzájomnej pomoci a úcty. Všetka komunikácia, ktorá ma iné ciele, bude presunutá tam, kam patrí - do smetného koša.

Pridaj pr?spevok
 
ODPORÚČAME(píš s diakritikou)

SPRÁVY

Košice - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (26.6.)
12.06.2024 V košickom klube Collosseum sa opäť stretneme v stredu 26. júna o 18:00. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia (19.6.)
03.06.2024 Červnové setkání na Základně Tři ocásci se uskuteční ve středu 19. 6. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Žilina - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (štvrtok 13.6.)
20.05.2024 Po úspešnej akcii „Večer so zväzom Priama akcia“ na žilinskej Hájovni, sme sa rozhodli, že skúsime otvorené stretnutie aj v Žiline. Stretneme sa opäť na Hájovni (Cesta k Paľovej búde 27) vo štvrtok 13. júna o 19.00. Cieľ je rovnaký ako v prípade ostatných otvorených stretnutí – spájať sa s ľuďmi, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z okolia. Ak máš záujem o kontakt, ale na stretnutie nemôžeš prísť, ozvi sa nám cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň online dotazník. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Trnava - Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia (29.5.)
17.05.2024 V priestoroch vynoveného Kubika na Pekárskej 40 sa stretneme opäť v stredu 29. mája o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie vrátane nových plagátov, nálepiek a letákov propagujúcich brožúru „Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať“.
(FB podujatie)


Brno - Otevřené setkání svazu Priama akcia
06.05.2024 Na Základně Tři ocásci se setkáme opět už budoucí středu 15. 5. 2024 v 19:00. Otevřené setkání jsou určené lidem, kteří chtějí aktivně řešit problémy v práci, mají nápady na aktivity v regionu nebo se chtějí do aktivit zapojit, případně chtějí diskutovat o tématech spojených s anarchosyndikalismem a poznat podobně smýšlející lidi z okolí. Na místě budou také naše propagační materiály a publikace. (FB událost)

Diskusia na UCOFe - Ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa? (4.5., Bratislava)
29.04.2024 V rámci United Colours Of Football (FB) v sobotu 4. mája o 13:00 predstavíme formou diskusie, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou aj ako subjektívne vnímame fungovanie v organizácii v súvislosti s osobným a rodinným životom. Porozprávame, ako sme sa vlastne dostali k anarchistickým myšlienkam a nevynecháme ani konkrétne aktivity či zážitky zo sporov o vyplatenie dlžných miezd. Priestor bude samozrejme aj na otázky, ktoré zaujímajú teba. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (24.4.)
19.04.2024 V stredu 24. apríla o 18:00 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Večer so zväzom Priama akcia v Hájovni – ako konáme a aké sú možnosti zapájať sa?
13.02.2024 V sobotu 16.3. sa uskutoční akcia, kde budeme rozprávať o úspešnom organizovaní sa, ako sa nám darí prepájať anarchistické myšlienky s praktickou činnosťou, ale aj o veciach, ktoré zaujímajú teba.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Trnave (21.2., Kubik)
05.02.2024 Po krátkej pauze pokračujeme ďalším stretnutím aj v trnavskom Kubiku na Štefánikovej 4 o 19:00! Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Tentokrát budeme okrem iného pokračovať v prípravách kampane „Ideš na brigádu?“. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie.
(FB podujatie)


Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (18.1.)
08.01.2024 Vo štvrtok 18. januára o 18:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník - https://www.priamaakcia.sk/zapoj-sa. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Ohliadnutie sa za otvoreným stretnutím v Skalici
10.09.2023 Otvorené stretnutie PA sa uskutočnilo prvý raz v regióne mimo väčších miest. Poteší, že aj na Záhorí sú ľudia, ktorí sa chcú aktívne zapájať do riešenia problémov na pracoviskách a komunite, navzájom si pomáhať a učiť sa od seba. Nadobudnuté zručnosti sa v budúcnosti zídu pri vedení sporov a ďalšom organizovaní sa. Príjemná pracovná atmosféra dotvárala celý priebeh stretnutia a dohodli sme viacero praktických vecí a možností ako sa zapojiť. K dispozícii boli tiež materiály súvisiace s anarchosyndikalizmom a hnutím pracujúcich.

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Bratislave (20.9., Foajé)
30.08.2023 Po mesačnej prestávke pokračujeme od 20. septembra v otvorených stretnutiach vo Foajé na Štefánikovej 16 o 19:00. Stretnutia sú pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú zapojiť do aktivít, ktoré prebiehajú alebo sa plánujú, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom. Ako zvyčajne budú na mieste aj naše propagačné materiály a publikácie. FB podujatie: (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Košiciach (17.8.)
04.08.2023 Vo štvrtok 17. augusta o 17:30 sa v Košiciach uskutoční ďalšie otvorené stretnutie. Stretnutia sú určené pre ľudí, ktorí chcú aktívne riešiť problémy v práci (napríklad, ale nielen nevyplatené mzdy), prispieť do diskusie vlastnou témou, návrhom na činnosť alebo sa zapojiť do prebiehajúcich a plánovaných aktivít. Okrem iného sa budeme rozprávať napríklad o vyriešených a aktuálnych prípadoch problémov v práci, a o plánovaných verejných akciách na východe. Ak chceš prísť, kontaktuj nás cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net). Prípadne vyplň aj náš dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. (FB podujatie)

Otvorené stretnutie zväzu Priama akcia v Skalici (30.8.)
30.07.2023 Vďaka dotazníku sme sa v poslednom čase spoznali s ľuďmi z viacerých regiónov. Naším cieľom je, aby sa rozvíjali aktivity v čo najviac lokalitách a nielen vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice či Trnava. Aj preto nás teší, že ďalšie otvorené stretnutie bude v Skalici. Určené je pre ľudí, čo chcú aktívne riešiť problémy v práci či na brigáde, majú nápady na aktivity v regióne alebo sa chcú do nejakých zapojiť, prípadne chcú podebatovať o témach spojených s anarchosyndikalizmom a spoznať podobne zmýšľajúcich ľudí z regiónu. Ak chceš prísť, kontaktuj nás vopred cez FB alebo e-mail (zvazpa zavináč riseup.net) alebo vyplň spomínaný dotazník. Následne sa dohodneme na podrobnostiach o mieste a čase stretnutia. Na mieste budú aj naše propagačné materiály a publikácie. (FB podujatie)

Prenasledovanie odborov v Rusku
11.07.2023 Z rôznych miest Ruska neustále prichádzajú správy o represiách voči odborom. Zámienky na prenasledovanie sú rôzne, vždy však ide o pomstu zo strany štátu a kapitálu. Vo vojenskej atmosfére militarizácie a „mobilizácie národa“ navyše vzniká ešte väčší priestor na útoky na pracujúcu triedu.
V minulom roku sa represie dotkli odborového zväzu Kuriér, ktorí sa dostali do povedomia svojimi štrajkami a ktorého hlavná postava Kirill Ukrajincev bol 26. apríla 2022 zatknutý (viac info tu https://priamaakcia.sk/Podpor-odbory-Kurier-v-Rusku-celia-represii-zo-strany-rezimu.html).


Ďalšie>>
Vlastníci servera a domény priamaakcia.sk nezodpovedajú za obsah zverejnených príspevkov a nemusia sa s nimi stotožňovať.
Log in